Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.05.2007, 16:40:42
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
:)Draga Mirean,in primul rand prietenele mele au terminat la zi, Facultatea de stat si tot la zi si la Fac.de stat sunt si la a doua.In al doilea rand,nu sunt si nu ma consider si nici nu ma voi considera vreodata o autoritate in domeniul minunilor si al semnelor,asa cum zici tu.Eu nu caut minuni si semne,minuni si semne exista la tot pasul,dar poate tu ai o problema :cool:si,tu nu le vezi???
Da, nu sunt vrednic! Tu esti intre "alesi"...

Da, minuni si semne exista la tot pasul, dar nu de genul celor mentionate de tine...

Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.05.2007, 17:00:00
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Draga Mirean,am Parinte Duhovnic cu care sa ma consult,Slava Domnului,si consider ca nu trebuie sa iti dau tie explicatii,intrucat stiu ca nu ai fost,nu esti si nu vei fi vreodata vreo autoritate in acest domeniu.Si,ca tot veni vorba de cei "alesi"si de cele "alese",daca tot te repeti spunandu-mi"cea aleasa"o sa ajung sa cred ca intr-adevar sunt vreuna(prin exercitiu de sugestie,din partea ta,si de autosugestie din partea mea).Dar ma intreb eu asa:nu cumva esti tu"cel ales"de prea"le vezi"pe toate?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.05.2007, 20:38:35
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
:)Draga Mirean,am Parinte Duhovnic cu care sa ma consult,Slava Domnului,si consider ca nu trebuie sa iti dau tie explicatii,intrucat stiu ca nu ai fost,nu esti si nu vei fi vreodata vreo autoritate in acest domeniu.Si,ca tot veni vorba de cei "alesi"si de cele "alese",daca tot te repeti spunandu-mi"cea aleasa"o sa ajung sa cred ca intr-adevar sunt vreuna(prin exercitiu de sugestie,din partea ta,si de autosugestie din partea mea).Dar ma intreb eu asa:nu cumva esti tu"cel ales"de prea"le vezi"pe toate?
Nu trebuie sa te "spovedesti" la mine, nu am astfel de competente (vizi ghilimelele!)

Cat despre faza cu esti "aleasa" nu e cazul....glumeam cu tine...nu te autosugetiona prea tare ca nu se stie ce te crezi.

Cat despre mine: nu sunt "ales", am doar o inteligenta "peste medie" (potrivit unor teste de specialitate :D)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.05.2007, 21:39:25
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Draga Mirean,si eu glumeam vizavi de"cel ales",vezi si tu sa nu te autosugestionezi prea tare,ca poate te crezi vreun vizionar sau vreun vazator cu Duhul(inainte,in prezent si in urma vazator cu Duhul).Mai cunosc eu pe cineva,dar nu personal, bineinteles,ci din Biblie,care se lauda tot asa ca ii e net superior Lui Dumnezeu cu atotcunoasterea lui si atotstiinta lui si,mai ales,cu inteligenta lui,si care i-a amagit pe protoparintii nostri Adam si Eva,care de asemenea,se mai si considera"teologul teologilor", si care le-a spus celor 2doi ca vor fi destepti si vor cunoaste binele si raul si vor fi ca Dumnezeu,adica se vor destepta,iar ea,daca a vazut ca fructul este frumos la vedere si in plus mai da si "STIINTA"a gustat,a pacatuit,dar s-a desteptat cica prima,iar celalalt,adica el,al doilea ca sa nu ramana...Coeficientul la capitolul credinta:D ti l-ai facut?ca sunt tare curioasa...:dozingoff:
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.05.2007, 21:47:12
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
:)Draga Mirean,si eu glumeam vizavi de"cel ales",vezi si tu sa nu te autosugestionezi prea tare,ca poate te crezi vreun vizionar sau vreun vazator cu Duhul(inainte,in prezent si in urma vazator cu Duhul).Mai cunosc eu pe cineva,dar nu personal, bineinteles,ci din Biblie,care se lauda tot asa ca ii e net superior Lui Dumnezeu cu atotcunoasterea lui si atotstiinta lui si,mai ales,cu inteligenta lui,si care i-a amagit pe protoparintii nostri Adam si Eva,care de asemenea,se mai si considera"teologul teologilor", si care le-a spus celor 2doi ca vor fi destepti si vor cunoaste binele si raul si vor fi ca Dumnezeu,adica se vor destepta,iar ea,daca a vazut ca fructul este frumos la vedere si in plus mai da si "STIINTA"a gustat,a pacatuit,dar s-a desteptat cica prima,iar celalalt,adica el,al doilea ca sa nu ramana...Coeficientul la capitolul credinta:D ti l-ai facut?ca sunt tare curioasa...:dozingoff:
La capitolul credinta coeficientul il aflu la marea judecata!

Eu nu sunt superior nici oamenilor, d-ai fac ascultare de ierarhi!

Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.05.2007, 01:56:09
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.565
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
s-a luat lumina(deci a fost pana de lumina)pret de cateva clipe,
Sebastiana, cred ca ar fi foarte important de aflat daca lumina s-a intrerupt in tot blocul sau in cartier, sau doar la ele in camera???
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.05.2007, 18:39:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

O intimplare cit se poate de reala, dialogul dintre Mirean si Sebastiana. Putin cam acid, dar amuzant si chiar placut. Va felicit pe amindoi pentru mentinerea pe pozitii. Este placut cind credinta naste "patimi" inofensive intru dragoste pentru El.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.05.2007, 21:29:53
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Cristiboss,multumesc,eu decat mi-am expus punctele de vedere,atat si nimic mai mult.
Cozia,eu am relatat acea intamplare tocmai pt.faptul ca a fost si ramane ciudata,si numai la ele s-a luat curentul,respectiv a fost pana de curent decat la ele,nu in tot blocul, si fata care a spus:"Olivia,tu trebuie sa te mantuiesti" stia ca a vorbit ceva si cineva din ea,dar nu isi amintea nimic,chiar daca realiza ca cineva se folosise de ea pt.a transmite un mesaj prietenei ei,si se temea sa nu fie tocmai cel rau,intrucat s-a intamplat totul pe intuneric,de aceea s-au speriat amandoua fetele care nu mai trecusera niciodata prin asa ceva pana atunci si nici de atunci incoace;atat am avut de spus si nimic mai mult.:)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.05.2007, 23:09:52
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

hmm si la mine a picat curentul acum cateva saptamani, intr-o seara. la un moment dat a inceput sa palpaie, da foarte vag. si asta s-a intamplat in mai multe blocuri vecine. o fi fost un semn mai mare?
bine, cei de la IDEB ziceau ca au avut o defectiune, da acum cine stie... poate erau masoni
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.05.2007, 06:17:40
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
multumim ptr link :

MINUNI DIN CREDINȚĂ. Preotul spune că s-au întâmplat și minuni, probabil datorită rugăciunilor înfocate. “O femeie, căreia îi plecaseră pe front soțul și cei trei fii, cel mai mic de doar 18 ani, i-a visat într-o noapte pe toți patru. A visat că-i spuneau că se întorc acasă, că bărbatul și mezinul sunt răniți, că se vor face bine, dar că trebuie să dea de pomană. A venit la biserică înainte de a se crăpa de zi și m-a rugat în genunchi să fac o slujbă. A adus de acasă două găini, că atâta avea, și vițelul. Le-a dus unei femei necăjite, cu trei fete, toate bolnave de plămâni. Înainte de a se însera, că era așa, mai pe toamnă, i-au venit soțul și băieții. Bărbatului îi lipsea piciorul drept, iar mezinul mergea șchiop.”

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intamplari gasite in pateric donisaadriana Calugarul 13 18.01.2015 06:42:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31
Intamplari din viata costel Generalitati 40 27.11.2009 00:24:46
Cunosteati aceste intamlpari adevarate? TeoH Intamplari adevarate 3 24.09.2008 12:59:03
intamplari Saurian Intamplari adevarate 16 11.05.2007 19:30:39