Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.11.2015, 03:02:19
mela me's Avatar
mela me mela me is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 98
Implicit De ce suferim?

Fie ca e vorba de probleme familiale, de serviciu, dragoste sau boala, moartea cuiva drag, razboi etc - de ce suferim asa mult in viata aceasta?
Mie imi vine in minte ca pentru pacatele noastre, pentru pacatul stramosesc, desi ma gandesc ca acesta a fost rascumparat cu sangele Mantuitorului.
Totusi, de ce atata suferinta, chin de multe ori oricat de puternici am fi?
__________________
Nihil sine Deo.
Primim ceea ce oferim.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.11.2015, 09:17:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
Fie ca e vorba de probleme familiale, de serviciu, dragoste sau boala, moartea cuiva drag, razboi etc - de ce suferim asa mult in viata aceasta?
Mie imi vine in minte ca pentru pacatele noastre, pentru pacatul stramosesc,
Exact, v-ati dat singura raspunsul.

Citat:
desi ma gandesc ca acesta a fost rascumparat cu sangele Mantuitorului.
Cu sangele Mantuitorului "care pentru multi se varsa" a fost rascumparat pacatul stramosesc insusi (pentru cei care se boteaza), dar nu consecintele in lume ale pacatului stramosesc. Nu aplecarea spre rau, nu razvratirea trupului, nu "vesmintele de piele". Cu Cristos, prin Cristos si in Cristos avem, cu totii, a doua sansa. Dar conditiile acestei a doua sanse sunt mai dure decat ale celei dintai.

Citat:
Totusi, de ce atata suferinta, chin de multe ori oricat de puternici am fi?
Odata, un tanar bogat l-a intrebat pe Domnul ce trebuie sa faca pentru ca sa se mantuiasca. Ca prima masura, Domnul ii recapituleaza Decalogul. Dar tanarul raspunde ca a indeplinit deja aceasta conditie. Atunci, Domnul il invita sa isi ia crucea si sa Il urmeze. Fara aceasta cruce a noastra, pe care sa o luam si sa il urmam pe Domnul, nu am putea avea merit. Asa cum aurul se probeaza in foc, asa se probeaza sufletul in suferinta. Acesta este sensul mantuitor al suferintei: atunci cand mergem, cu crucea noastra despre care a vorbit Domnul tanarului aceluia, la crucea Lui, pe care a suferit El Insusi.

Am auzit de multe ori spunandu-se: "ce bine e sa fii copil: nu ai nicio problema!". Un exemplu de afirmatie relativa: adevarata si falsa in acelasi timp. Imi amintesc, cand eram copil: ce probleme teribile aveam! Trenuletul electric nu mai functiona cum trebuie. Aparuse un nou model le locomotiva, pe boghiuri, pe cand a mea avea osii simple. Diana nu-mi daduse radiera, desi eu o ajutasem sa-si faca tema la aritmetica. Invatatoarea a zis sa vina tata la scoala, fara sa-mi spuna de ce. Parintii imi impuneau sa ma culc dupa "Noapte buna, Mihaela!", pe cand parintii altor copii ii lasau pana dupa Telejurnal. Si cate si mai cate!

Astazi, rad de acele suferinte. Motivele lor imi par ridicole. Tot asa ni se vor parea, odata, si suferintele de acum. Indiferent de starea sufletelor noastre. Cu cat ne indepartam in timp mai mult, cu atat suferintele trecute ne par mai mici. Peste doar o mie de ani, daca vom fi in rai, ne vom mira singuri, zicand: "cat de bun este Domnul! Pentru asa o suferinta mica, mi-a dat o asemenea rasplata!". Iar daca vom fi in iad, vom spune: "mare cretin am fost: cat de usor mi-ar fi fost sa ma mantuiesc!", gand care va contribui el insusi la starea noastra mizerabila.

Traim durerile facerii, mela_me! Durerile facerii, atunci cand facerea are loc, sunt atroce: medicii le folosesc ca termen de referinta ca sa aprecieze intensitatea durerii pe o scala. Sunt teribile nu doar pentru mama, care e cuprinsa de o contractie sfasietoare care pare a nu se mai sfarsi, desi nu dureaza nici doua minute. Sunt teribile si pentru copil, care se vede nevoit sa plece dintr-o piscina calda, unde se deprinsese sa se balaceasca de noua luni, printr-un tunel negru, stramt, la capatul caruia oameni mascati, garbiti sa il insface iute il asteapta avand in mainile lor: clesti, foarfeci si alte obiecte reci, taioase ori ascutite.
Dar cat de repede trece aceasta suferinta si cat de mare e bucuria de dupa!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 25.11.2015 at 09:28:40.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.11.2015, 13:23:58
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
Totusi, de ce atata suferinta, chin de multe ori oricat de puternici am fi?
datorita pacatelor noastre. Daca am respecta cu totii poruncile Domnului, in lume nu ar mai fi atata suferinta
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.11.2015, 13:35:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
Fie ca e vorba de probleme familiale, de serviciu, dragoste sau boala, moartea cuiva drag, razboi etc - de ce suferim asa mult in viata aceasta?
Mie imi vine in minte ca pentru pacatele noastre, pentru pacatul stramosesc, desi ma gandesc ca acesta a fost rascumparat cu sangele Mantuitorului.
Totusi, de ce atata suferinta, chin de multe ori oricat de puternici am fi?
Ca avem lectii de invatat care probabil nu ne-am aratat dispusi sa le invatam pe alta cale, de buna voie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.11.2015, 15:46:20
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

"Atunci când nu trăiești cu Hristos, trăiești în melancolie, în necaz, în frământare, în strâmtorare; nu trăiești corect.....Marele medicament este ca omul să se dăruiască slujirii lui Hristos. Toate se tămăduiesc. Toate lucrează după rânduială. Iubirea lui Dumnezeu le preface pe toate, le sfințește, le îndreaptă, le schimbă." (Din Ne vorbește părintele Porfirie – Viața și cuvintele, Editura Egumenița, 2003, p. 171)
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.11.2015, 22:53:54
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un posibil motiv al suferinței este și acela că ne ferim să căutăm întâlnirea cu noi înșine, cu adâncul ori înaltul propriei persoane.
Onestitatea întâlnirii cu oglinda conștiinței de sine este aducătoare de izbăvire.
Dar ne este frică, se pare, să facem acest pas sanogen al înfruntării propriei persoane și atunci ne risipim în atâtea altele...
Și cum să nu suferim când lăsăm ogorul sufletului neîngrijit, plin de ghimpi și de mărăcini și chiar de...vulpi?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.11.2015, 22:53:57
NihilsineDeo NihilsineDeo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2015
Mesaje: 1
Implicit De ce sufera copiii?

Multi dintre copiii din zilele noastre nu traiesc bucuriile specifice acesti varste. Suntem constienti de adevaratele cauze?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.11.2015, 23:34:02
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

De ce am trai daca nu ar exista suferinta ? Nu ar avea nici un sens. Trebuie sa intelegem ceva din suferinta noastra si suferinta altor persoane. E si asta un ajutor pentru mantuirea sufletului.

https://www.youtube.com/watch?v=ODCzqsneuq8
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.11.2015, 00:21:27
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
Fie ca e vorba de probleme familiale, de serviciu, dragoste sau boala, moartea cuiva drag, razboi etc - de ce suferim asa mult in viata aceasta?
Mie imi vine in minte ca pentru pacatele noastre, pentru pacatul stramosesc, desi ma gandesc ca acesta a fost rascumparat cu sangele Mantuitorului.
Totusi, de ce atata suferinta, chin de multe ori oricat de puternici am fi?
La nivel de societate suferim ptr ca numai avem parghii eficiente sa ne disciplinam.Sa invatam.
Pe vremea lui Dostoievski nu aveai voie sa iei in inchisoare nici o carte, singurra acceptata era Biblia. Deci mergeai acolo sa te caiesti,, sa te disciplinezi , sa inveti.
ACUM:Ei iasa mai repede daca "CREEAZA opere".Nu invata ei dar "invata" pe altii.


Pe vremea lui "Ceasca" intrai in puscarie si munceai de iti sareau capacele.Da cand ieseai erai capabil sa te intretii pe tine, si eventual o familie.
ACUM: stau pe Net sau TV si doar daca vor muncesc???Si cand iasa, revin la vechiile indeletniciri, ca nu stiu altceva ,nu i-a constrans nimeni sa invete ceva util.

La nivel de familie conteaza mult implicarea, cand stii un lucru.Cand iti vezi fata spunand de exemplu "Mama nu ma inteleg cu soacra, inca stau la ei,ma duc sa fac avort, ca sunt intr-o situatie nesigura si ea nu mai vrea alti nepoti!"
E o binecuvantare sa ai o mama care sa spuna :"Te rog nu fa asta,,chiar daca sora ta si familia ei stau cu noi, mai este loc si ptr voi, pana va gasiti unde sa stati!Si in ce ma priveste, te voi ajuta cu cel mai mare drag, nu numai primii trei ani pana va merge la gradinita ci si dupa!Va fi o binecuvantare inca un copil in casa asta!"
E nevoie de implicare ,de jertfa!

E nevoie sa ciulim urechile la Biserica sa nu fim doar prezenti.Sa aflam calea, caci necunoasterea e pacat.Ca facem o prostie, si nu am stiut si dupa, suferim!
Doamne ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.11.2015, 13:24:53
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Suferim din cauza pacatelor cele multe...nu stiu, cred ca s-a ajuns la un apogeu....si vin nenorociri in cascada.......
Reply With Quote
Răspunde

Tags
pacat, suferinta

Thread Tools
Moduri de afișare