Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.10.2007, 19:44:44
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

In scrierile Sfintilor Parinti(in pateric) aflam ca diavolul poate lua chipul lui Hristos. Oamenii induhovniciti aveau maturitatea de a deosebi duhurile astfel incat prin smerenie spuneau ca nu sunt vrednici de a-L vedea pe Hristos, iar demonii plecau biruiti. Pentru oamenii induhovniciti singurul criteriu al vederii lui Hristos era lumina dumnezeiasca. Hristos se arata celor vrednici in lumina Sa necreata (ex. Sfantul Ap. Pavel pe drumul Damascului, Sf Antonie dupa lupta sa cu demonii), in rest totul poate sa fie o plasmuire a diavolului.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.10.2007, 17:39:10
alinafat78 alinafat78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2007
Mesaje: 33
Implicit

desi nu realizam noi in fiecare zi il vedem pe Domnul nostru Iisus Hristos - cum?
va spun eu:
- in fiecare om care are nevoie de ajutor si ne aplecam asupra lui cu pricvire cu gandul si cu fapta - alinandu-i suferinta cat de putin
- in fiecare ochi de copil care ne zambeste pe strada
- in ochii copiilor nostri cand ii invatam ce e bine si ce e rau
- in fiecare batranica pe care o ajutam sa coboare o scara
- in fiecare persoana care ne loveste la propriu si la figurat fara ca noi sa ii raspundem cu raul aducandu-l astfel pe drumul cel bun. etc. sa mai continui?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.10.2007, 17:42:12
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Daca erai si atunci credincioasa e normal sa fi avut cel putin o data astfel de vise.Sunt influentate de gandurile si faptele noastre.Eu o visam pe Atena:)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.10.2007, 18:03:46
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da si eu am visat ca merg cu naveta spatiala inainte sa apara vreuna!!!
In perioada aceea gindurile erau la teza de matematica iar faptele erau la joaca.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.10.2007, 18:33:44
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

daca apre DOMNUL apare si o cruce linga EL si atunci e neindoielnica vedenia sau visul ,caci dracul fuge de cruce.Daca nu apare si cruce e indoielnic si mai bine sa nu pui prea mult la inima chiar dc impresiile par bune.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.11.2007, 16:07:38
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Eu stiu ca visele de genu asta sunt inselare totala. Deabia unii sfinti mai mari(Sf. Antonie, Sf. Paisie de la Athos) au reusit sa vada lumina necreata asa cum a precizat georgeval:
[QOUTE=georgeval]Pentru oamenii induhovniciti singurul criteriu al vederii lui Hristos era lumina dumnezeiasca. Hristos se arata celor vrednici in lumina Sa necreata[/QOUTE]
Dar nu l-au vazut in nici un caz pe Iisus, ci doar l-au simtit contopindu-se cu El in traire si fapte, pentru ca nici un om nu este vrednic sa il vada pe Iisus nici in vis macar, pentru ca nu putem suporta prezenta Lui in mod direct, ne-ar orbi numai lumina emanata de El, ci dupa moarte ni se va descoperi, daca vom ajunge in Rai.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.11.2007, 16:11:27
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Eu stiu ca visele de genu asta sunt inselare totala. Deabia unii sfinti mai mari(Sf. Antonie, Sf. Paisie de la Athos) au reusit sa vada lumina necreata asa cum a precizat georgeval:
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Pentru oamenii induhovniciti singurul criteriu al vederii lui Hristos era lumina dumnezeiasca. Hristos se arata celor vrednici in lumina Sa necreata
Dar nu l-au vazut in nici un caz pe Iisus, ci doar l-au simtit contopindu-se cu El in traire si fapte, pentru ca nici un om nu este vrednic sa il vada pe Iisus nici in vis macar, pentru ca nu putem suporta prezenta Lui in mod direct, ne-ar orbi numai lumina emanata de El, ci dupa moarte ni se va descoperi, daca vom ajunge in Rai.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.04.2008, 21:55:28
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
cand eram mai mica,cred ca pe la 12 ani,nu-mi mai amintesc sigur, am avut un vis minunat.L-am visat pe Domnul Iisus venind din cer,reprezentand intoarcerea lui pe pamant.trupul Lui era inconjurat de lumina iar eu ma simteam foarte fericita pentru ca iL vad si ca traiesc un eveniment atat de important.de obicei ma gandesc mult la intoarcerea Lui pe pamant si de multe ori adorm inchipuindu-mi acest moment.chiar mi-am dorit sa visez asa ceva pentru ca ma simt minunat atunci cand ma concentrez ,prin rugaciune sau prin simplul gand, la Dumnezeu,la evnimentele biblice.parca pierd contactul cu realitatea si intru intr-o alta stare.
nu-mi spuneti va rog ca a fost vedenie diavoleasca pentru ca acest vis mi-a adus numai bucurie,mai multa credinta si mai multa apropiere de Domnul.
O veni sa se rastigneasca iar pt multele noastre pacate. Lumea nici n-o sa stie...

Si apoi sa nu ne imaginam cine stie ce minuni, caci lui Dumnezeu ii place simplitatea si smerenia...

Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.04.2008, 22:12:35
Eutifiev_EMI Eutifiev_EMI is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.04.2008
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
cand eram mai mica,cred ca pe la 12 ani,nu-mi mai amintesc sigur, am avut un vis minunat.L-am visat pe Domnul Iisus venind din cer,reprezentand intoarcerea lui pe pamant.trupul Lui era inconjurat de lumina iar eu ma simteam foarte fericita pentru ca iL vad si ca traiesc un eveniment atat de important.de obicei ma gandesc mult la intoarcerea Lui pe pamant si de multe ori adorm inchipuindu-mi acest moment.chiar mi-am dorit sa visez asa ceva pentru ca ma simt minunat atunci cand ma concentrez ,prin rugaciune sau prin simplul gand, la Dumnezeu,la evnimentele biblice.parca pierd contactul cu realitatea si intru intr-o alta stare.
nu-mi spuneti va rog ca a fost vedenie diavoleasca pentru ca acest vis mi-a adus numai bucurie,mai multa credinta si mai multa apropiere de Domnul.
Sitmata doamna sau domnisoara, visul pe care l-ai avut in curand va deveni realitate. Bine este sa facem abstractie de scepticism si de sceptici...
Domnul sa fie cu tine
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.05.2008, 13:43:18
Ionescu42 Ionescu42 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2008
Mesaje: 12
Implicit

Alexandra , eu unul te consider norocoasa insa te rog sa ai grija pt. ca diavolul se poate face inger de lumina . Sunt constient ca tu stiai deja asta dar te rog sa nu te simti jignita .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa nu uitam ca Domnul Iisus Hristos este acum pe Cruce Adriana Cluj Rugaciuni 7 13.04.2012 17:02:34
Avem voie sa bem vin sau nu? Abaut Domnul Iisus vin sau must? lacrimi Despre Sfanta Scriptura 624 28.03.2012 09:52:17
CONTINUAREA Rugăciune de pocăință către Domnul Hristos- a Sf Ioan Gură de Aur MirelaL Rugaciuni 0 28.02.2009 22:23:23
Rugăciune de pocăință către Domnul Hristos- a Sf Ioan Gură de Aur MirelaL Rugaciuni 0 28.02.2009 22:15:47