Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.10.2007, 17:44:27
nutica nutica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.09.2007
Mesaje: 1
Implicit

Am si eu o intrebare si as vrea sa aflu mai multe pareri. Am o fetitza de 2 ani si cind am botezat-o am luat o pereche de nasi rude indepartate de ale mele dar care sunt cei mai buni crestini care ii cunosteam mai indeaproape. Merge la biserica regulat si nasul si nasa, intr-un fel m-am gindit ca o sa fie un exemplu pentru copil, avind in vedere ca majoritatea acuma sunt crestini numai cu numele sau merge numai sotia la biserica. Hotarirea asta am luat-o si din cauza ca soacra si familia cumnatei este martora a lui Iehova si as vrea sa facul totul corect ceea ce tine de obiceiurile noastre si sa demonstrez ca au o explicatie crestina. Dupa botez cam sau suparat rudele si ale mele si ale sotului ca nu le-am luat de cumatri. Tatal sotului cu a doua lui sotie a venit la botez dar dupa botez n-a vrut sa intre in casa la masa ca sau suparat ca nu l-am luat pe fiul sotiesii de cumatru (care sincer jucind prin cazinouri etc.) nu este cel mai bun exemplu pentru copilul meu. Dar se vede ca asa e la moldoveni cumatru nu este parintele spiritual al copilului dar o relatie prieteneasca mai strinsa, sau o cinste care ii faci unui om ca-l iei de cumatru.
Acuma avind in vedere ca astept al doilea copil, stau si ma gindesc, pe cine sa iau de nasi? Sa-mi caut o pereche de crestini constiinciosi care-si dau seama un pic ca e raspundere sa botezi un copil sau sa iau toate rudele care doresc ca sa nu supar pe nimeni cu masa mare la restaurant, dansuri si fala cine pune mai mult pe masa bani. Parca prima data m-am staruit sa fac corect si s-a suparat toata lumea. Desigur ca nu l-eam spus ca oameni buni nu sunteti buni crestini nu tineti post nu mergeti la biserica deaceea nu sunteti nasii copilului dar le-am zis ca intelegeti avem un apartament foarte micut si nu am putut sa luam multi cumatri si nu am avut bani de restaurant.
Eu personal nu ma repad sa fiu nasa, ca iata aveam niste cunoscuti si cam au pus ei intrebarea asa botezati voi la noi sau noi la voi. Zic mai bine noi la voi. Acuma fetita lor tot are 2 ani dar parinti cam o iau pe calea budismului si nu stiu sincer ce as putea sa fac pentru ea. Ei zic hai sa ne intilnim duminica, eu zic foarte bine hai ne intilnim la biserica si o impartasim si pe Bianca voastra, dar ei nu . Am ramas asa de dezamagita ca nu mai vreau sa botez la nimeni, daca parintii nu-s crestini buni. Nu stiu daca judec corect poate pina la urma iese ceva bun, ca necunoscute sunt caile domnului si niciodata nu se stie pe ce cale ajungi la credinta, dar ma simt strasnic de responsabila si cite un incident de asta ma indispune cu saptaminile.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.10.2007, 20:48:07
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Iti pun o intrebare: CE II DORESTE UN PARINTE COPILULUI SAU? Nu oare tot ce este mai bun? Si atunci te mai intrebi ce fel de nasi sa alegi? Daca mai vor primii nasi , iti pot boteza ei si cel de-al doilea copil si tu poti motiva ca daca ie au fost nasi de la inceput, tot ei sa fie si acum. Sa iti spun ceva: o cunostinta de- a mea a nascut de Constantin si Elena o fetita. Au sunat la duhovnicul lor sa-l intrebe ce nume sa ii dea si acesta le-a raspuna:" ma mai intrebati? Normal ca Elena!".Asa si tu. Ce fel de nasi? Normal ca niste buni crestini.
Reply With Quote
Răspunde