Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.08.2009, 13:01:12
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Poti preda religia la copii, fara studii de teologie?

Nu sunt lamurita ce pregatire trebuie sa aibe pana la urma un profesor de religie in scoala.
Ca femeie - se studiaza teologia?
Ma gandesc si la posibilitatea de a preda religia ortodoxa la copii, daca se va deschide aceasta portita si aici.
In tara stiu ca era posbil, am cunostinte care au predat religia desi studiasera altceva.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.08.2009, 13:04:52
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb religia

Femeile care predau religia au studii teologice. De obicei Teologie-Litere, astfel incat pot preda atat religia, cat si romana sau o limba straina (in functie de competentele recunoscute prin obtinerea diplomei).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.08.2009, 13:23:01
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Aha?
Cunostintele mele care predau cu vreme in urma (acum nu mai stiu), religia in scoala, erau:
1. arhitecta - deci cu totul altceva (preda religie in completare pe langa desen mi se pare)
2. inginera - deci cu totul altceva (preda si o limba straina si religia)

Asa ca nu sunt lamurita.
Stiu ca pe vremuri studiau femeile in tara teologia pentru a preda. Pe urma am inteles ca au preluat preotii predarea in scoli.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.08.2009, 13:33:52
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu sunt lamurita ce pregatire trebuie sa aibe pana la urma un profesor de religie in scoala.
Ca femeie - se studiaza teologia?
Ma gandesc si la posibilitatea de a preda religia ortodoxa la copii, daca se va deschide aceasta portita si aici.
In tara stiu ca era posbil, am cunostinte care au predat religia desi studiasera altceva.
Sophia, pentru a fi profesor CALIFICAT de religie in ROmania trebuie sa ai studii superioare teologice. Da, poti sa predai religia avand studii de arhitectura, inginerie sau mai stiu eu ce, dar ca necalificat, ceea ce inseamna salariu mai mic. Ca sa ii inveti pe copilasi una alta de-ale credintei intr-o parohie nu cred ca ai nevoie de studii specializate ci de increderea preotului.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.08.2009, 16:24:30
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In tara stiu ca era posbil, am cunostinte care au predat religia desi studiasera altceva.
In Germania se tot deschide portita de cativa ani, dar nu inainteaza lucrurile din cauza ca nu se inteleg intre ei ortodocsii (nationalismul de care tot zic). Printre altele de asta am plecat eu din Germania...
Exista deja cativa profesori de religie in scoli dar nu traiesc numai din asta.
Da, se cere diploma de teologie dar in Germania trebuie sa predai intotdeauna doua materii, in pincipiu, deci trebuie sa mai ai si alta diploma in buzunar.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.08.2009, 17:02:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sunt mai multe sectii in Facultatea de Teologie: Litere, Asistenta Sociala, Patrimoniu etc. La cele mentionate sunt mai mult fete decat baieti. Sunt foarte multe scoli in care fetele predau religia.

Minunat ar fi sa predea nu cei care au o diploma de abslovire a facultatii de teologie, ci cei care intretin un viu dialog cu Dumnezeu. Aici e marea problema, ne mandrim ca avem olimpici la religie si nu ne cuprinde durerea ca acestia nu sunt prezenti in biserica.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.08.2009, 19:47:06
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Ma "leg" de postarea Sophiei si profit de prilej pentru a va intreba daca stiti cumva de vreun curs de teologie ortodoxa online / la distanta (precizez ca doresc sa urmez un asemenea curs pentru folosul personal, nu pentru a preda religia).
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri, post cu bine!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.08.2009, 20:03:34
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Ma "leg" de postarea Sophiei si profit de prilej pentru a va intreba daca stiti cumva de vreun curs de teologie ortodoxa online / la distanta (precizez ca doresc sa urmez un asemenea curs pentru folosul personal, nu pentru a preda religia).
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri, post cu bine!
Online (fara sa mergi acolo) am auzit de o universitate ortodoxa din Finlanda dar nu as putea sa-ti dau referintele. Este in engleza.
Altfel este la distanta dar cu examene la fata locului in engleza la Cambridge (cam odata pe luna), in franceza la Paris (de trei ori pe an) si la Bruxelles (tot cam odata pe luna cursuri
in afara vacantelor si examene de doua sau trei ori pe an).
Gasesti situri pentru toate sigur, daca imi spui care te intereseaza iti pot da adresa (in afara de cea finlandeza pe care nu o am).
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.08.2009, 21:02:29
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Aha?
Cunostintele mele care predau cu vreme in urma (acum nu mai stiu), religia in scoala, erau:
1. arhitecta - deci cu totul altceva (preda religie in completare pe langa desen mi se pare)
2. inginera - deci cu totul altceva (preda si o limba straina si religia)

Asa ca nu sunt lamurita.
Stiu ca pe vremuri studiau femeile in tara teologia pentru a preda. Pe urma am inteles ca au preluat preotii predarea in scoli.
NU. In anumite zone unde orele nu au fost ocupate prin concurs, preotul paroh poate avea prioritate sa predea religia. Si in cazul relgiei exista concurs pentru ocuparea posturilor.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.08.2009, 21:10:04
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Online (fara sa mergi acolo) am auzit de o universitate ortodoxa din Finlanda dar nu as putea sa-ti dau referintele. Este in engleza.
Altfel este la distanta dar cu examene la fata locului in engleza la Cambridge (cam odata pe luna), in franceza la Paris (de trei ori pe an) si la Bruxelles (tot cam odata pe luna cursuri
in afara vacantelor si examene de doua sau trei ori pe an).
Gasesti situri pentru toate sigur, daca imi spui care te intereseaza iti pot da adresa (in afara de cea finlandeza pe care nu o am).
Multumesc mult Fani!

Uite ce am gasit, poate intereseaza si pe altii:
- studii de teologie ortodoxa la distanta in cadrul Universitatii Joensuu din Finlanda: http://tkk.joensuu.fi/avoin/opiskelu...thod/index.htm
- studii de teologie ortodoxa la distanta in cadrul Institutului de Studii Crestin-Ortodoxe din Cambridge (UK): http://www.iocs.cam.ac.uk/index.html

Studii in limba franceza nu am cautat pentru ca nu ma simt in stare sa studiez in aceasta limba.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare despre studii de teologie luminitam Reguli generale de utilizare a forumului 2 26.12.2012 20:51:11
O femeie fara studii, mama a trei copii, ar dori un loc modest de munca. sunsray Umanitare 8 13.02.2012 12:23:15
Familia fara copii anonim97 Spiritualitatea ortodoxa 9 08.07.2011 23:24:12
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
consilierul Preda idealist Sectiune dedicata profesorilor de religie 12 23.03.2010 22:01:01