Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.06.2010, 23:44:29
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Nu stiu daca in Liturghia Sfantului Vasile cel Mare sau a lui Ioan Gura de Aur exista acest moment; dar in liturghia romano - catolica, imediat dupa epicleza, preotul spune "Misterul credintei", iar credinciosii intoneaza "Doamne, nu sunt vrednic(a) sa intri sub acoperamantul meu, dar spune numai un cuvant, si se va tamadui sufletul meu".

Am amintit acest lucru pentru a evidentia ca rostim fraza la fiecare Liturghie, si pe mine, aproape de fiecare data, ma face sa ma intreb asupra semnificatiei acestei evanghelii.

Sigur, in cadrul Liturghiei, atunci cand repetam cuvintele sutasului, ne referim in primul rand la impartasania care urmeaza; dar ce-o fi inteles sutasul, si ce a fost in fond acea credinta care l-a miscat pe Mantuitor ?

Interpretarea mea personala este ca partea cu "nu sunt vrednic" nu este de esenta evangheliei (este un element important dar nu esential). Esential mi se pare "spune numai un cuvant"; si nu in sensul ca ii recunoaste puterea lui Iisus, ci in sensul ca ii recunoaste disponibilitatea de a ajuta in mod neconditionat.

Ceea ce sesizeaza sutasul nu este capacitatea unui om/sfant/profet/zeu/semizeu/etc de a controla realitatea. In viziunea sutasului, Si Zeus poate face sa se intample lucruri - sa se vindece un rob, sa moara un dusman - cu un singur cuvant. Insa sutasul nu s-ar astepta ca Zeus sau Apolo sa se plimbe prin lume si sa faca bine pur si simplu, doar pentru ca cineva i-a rugat. Cu Zeus trebuie sa te targuiesti, sa aduci x ofrande. Lui Appolo trebuie sa-i promiti inzestrarea unui templu. Proorocul cutare te va intreba daca omul tau merita sa fie vindecat.

Dar despre acest Iisus, acest evreu ciudat, probabil sfant, care poate controla realitatea, viata si moartea, boala si vindecarea, asa cum sutasul isi poate controla soldatii, cu un simplu ordin, sutasul crede ca e dispus sa faca un bine, spunand doar un cuvant, fara targuiala, fara conditii, fara sa-l vada pe robul cu pricina.

Credinta aceea neobisnuita chiar printre evrei nu este neaparat credinta in natura divina a lui iisus, ci in rolul salvific al lui Iisus, in bunatatea lui, in faptul ca Iisus se afla aici, printre noi, ca sa vindece pe oricine cere.

Cel putin, asa inteleg eu povestea sutasului.

Last edited by Erethorn; 22.06.2010 at 12:24:28.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.06.2010, 21:07:45
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

.....

Cum se smerește, cum se călește înaintea Domnului! Orice om din Capernaum ar fi fost onorat să intre în casa lui, si el știe preabine lucrul acesta; dar pe Hristos nu-L socotește om obișnuit ci Dumnezeu. De aceea și spune: „Nu sunt vrednic să intri sub acoperișul meu”. Ce credință tare în Hristos și în puterea Lui! „Numai zi cu cuvântul” și boala va fi învinsă, se va ridica sluga mea ! Apostolului Petru i-a trebuit multă vreme ca să ajungă la o asemenea credință. Sutasul a simțit în Hristos cerul: foc din cer si lumină din cer. De ce să intre sub acoperișul sau atata foc când este de-ajuns doar o scânteie ? De ce tot soarele când e destul o rază ? Dacă sutasul ar fi cunoscut Scripturile așa cum le cunoastem noi astăzi, i-ar fi putut spune Domnului: Tu, care prin cuvântul Tău ai zidit lumea și pe om, poți să-l tămăduiești pe bolnav cu doar un cuvânt! Ajunge un cuvânt al Tău, pentru că e mai tare ca focul și mai strălucitor ca raza soarelui; „numai zi cu cuvântul”!
...

Iti vorbeste despre aceasta,Sfintul Nicolae Velimirovici aici:

http://ramurainflorita.blogspot.com/...indecarea.html
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evanghelia zilei maria-luisa Generalitati 7 03.08.2015 11:59:56
Evanghelia lui Iacov? Ioana-Andreea Din Noul Testament 146 30.06.2010 15:33:36
Evanghelia lui Iuda ben_gal Iudaismul 7 15.04.2010 17:43:32
Un verset din Evanghelia de azi achimovjan Generalitati 131 18.07.2008 23:42:09