Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 25.03.2010, 20:46:25
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
1. Cum vine asta "a da slava sau marire lui Dumnezeu"? Inteleg sa-I multumesc, sa-L laud sau sa-I cer ceva, dar cum se potriveste aceasta slava sau marire sau binecuvantare sau glorie care pleaca de la noi spre El ca lauda adusa Lui?

2. Este "Aliluia" singurul cuvant pe care il stim ca apartinand limbii ingerilor?
Ingerii nu striga numai Aliluia Sf.Vasie cel mare in Liturghia sa vorbeste despre Heruvimi si Serafimi care canta cu neincetate graiuri fara de tacere "Sfan Sfan domnul Savaot ...",.Secuvine sa ii multumim lui Dumnezeu pentru toate,sa ne rugam Lui,sa ne inchinam,sa il binecuvantam,sa il slavim cu suflet smerit si cu inima infranta,cu credinta tare.Trebuie sa ii multmumim pentru ca fara de el nu am fi existat,trebuie sa il rugam pentru nevoile noastre,trebuie sa il slvim pentru ca este fara de pacat si drept.Cum?Rugandu-ne si mergend la Biserica....Incearca sa te uiti la filmulete cu aceasta tema si in saptamana Patimilor sa asculti cuvintele de invataura,astfel vei gasi raspunsul la intrebarea ta.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 27.03.2010, 15:14:47
devorator devorator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Am si eu o intrebare.
Trebuie sa ne spovedim mereu la acelasi preot?
Reply With Quote
  #123  
Vechi 27.03.2010, 15:16:14
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Roaga-te bunului Dumnezeu, sa-ti scoata in cale un duhovnic, si da, la el sa te spovedesti mereu.


Citat:
În prealabil postat de devorator Vezi mesajul
Am si eu o intrebare.
Trebuie sa ne spovedim mereu la acelasi preot?
Reply With Quote
  #124  
Vechi 27.03.2010, 15:27:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de devorator Vezi mesajul
Am si eu o intrebare.
Trebuie sa ne spovedim mereu la acelasi preot?
Nu. Spovada este validă dacă ne spovedim la oricare preot care face spovezi. Pe de altă parte, este preferabil pentru creșterea spirituală să ne spovedim mereu la același preot.

Iată un exemplu: O măsură a creșterii spirituale este să nu facem păcate de același fel. Dacă, să zicem, avem un păcat de natura invidiei (pizmei), facem spovadă bună și suntem absolviți, iar apoi, în decurs de una sau două luni facem din nou același păcat, pentru duhovnic este semn al lipsei de progres în Cristos. Dar, dacă ne spovedim mereu la alt preot, acela nu își va da seama de boala noastră, iar remediile recomandate nu vor avea aceeași eficiență ca în cazul în care ne spovedim la același preot.

E cam ca la doctor, ca să zic așa: nu e obligatoriu să avem același doctor de familie, dar e preferabil pentru sănătatea noastră. Are deja fișa cu accesul la istoricul nistru medical și știe spre ce fel de boli suntem predispuși.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #125  
Vechi 27.03.2010, 15:31:41
devorator devorator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Am inteles, Mihnea Dragomir. Multumesc.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 27.03.2010, 22:31:37
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de devorator Vezi mesajul
Am si eu o intrebare.
Trebuie sa ne spovedim mereu la acelasi preot?

Sa stii ca in ortodoxie e foarte important sa iti pasterzi duhovnicul.
Nici parintii nu ti-i poti schimba,la fel si duhovnicul ,care e si el un parinte duhovnicesc.
O sa observi astfel,de la o spovedanie la alta,cum creste legatura intre tine si acel preot ,chiar daca te duci rar.O sa observi la fel,si progresele care le faci,de la o spovedanie la alta.
Altfel,daca ii tot schimbi,nu se va acumula nimic.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 29.03.2010, 12:40:53
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cine poate sa-mi recomande o traducere competenta a Bibliei, in versiunea ortodoxa?

Eu am folosit pana acum http://www.bibliaortodoxa.ro/ care s-a dovedit a fi plina de greseli (cel care o gazduieste nu se oboseste sa o corecteze desi i-am trimis cateva versete). Am mai gasit versiunea lui Anania, care are trimiteri si comentarii: http://www.dervent.ro/biblia.php - sper ca e mai buna.

Deci astept un raspuns de la cei care au folosit si studiat anumite traduceri online, nu de la cei care se gandesc acum sa caute pe Google...

Multumesc.
Nimeni?...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 29.03.2010, 22:38:56
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

pe net nu cred ca ai sa gasesti....mai bine intreaba un preot sau la o manastire
Reply With Quote
  #129  
Vechi 07.04.2010, 18:27:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Question 19.

Fara sa va uitati pe Internet, stiti care sunt cei 12 Apostoli? Eu am luat o foaie de hartie si am scris doar 10... Am cautat apoi niste liste si inca nu mi-e clar care sunt cei 12, fiindca a iesit unul in plus. :)

Faceti exercitiul asta inainte sa-mi dati nota 3 la obiectul Cateheza.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 07.04.2010, 19:59:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Fara sa va uitati pe Internet, stiti care sunt cei 12 Apostoli? Eu am luat o foaie de hartie si am scris doar 10... Am cautat apoi niste liste si inca nu mi-e clar care sunt cei 12, fiindca a iesit unul in plus. :)

Faceti exercitiul asta inainte sa-mi dati nota 3 la obiectul Cateheza.

Florin-Ionut, ia tu Biblia frumos in mana si uita-te care sunt cei 12 apostoli... eu asa am facut cand am citit prima ta postare de pe threadul ala cu Sf. Ap. Luca, apoi am dat copy paste de pe net, unde scria acelasi lucru... ce Dumnezeu, rad unii si altii de noi. Uite, ma uit eu in biblia mea ortodoxa si iti spun sa verifici ca nu se contrazic in veci Matei, 10, 2-4, Luca, 3, 16-19, Luca, 6, 13-16! la Ioan nu i-am gasit pe toti... e de cautat. Vrei sa zici ca gresesc Evanghelistii si nu greseste Canonul acela apocrif?!
Pana sa postezi threadul ala, credeam si eu, ca o bagatoare in seama ce sunt, ca Luca si Marcu sunt printre cei 12... dar nu! Trebuie sa mai studiem...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intrebari... victortiti89 Din Noul Testament 7 17.12.2011 18:39:11
Intrebari sebastian1988 Homosexualitatea 7 01.06.2011 20:21:23
Intrebari mihai.radulescu2003 Generalitati 13 14.04.2011 14:37:38
intrebari catalinabalhui Nunta 4 26.03.2009 20:38:37