Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.11.2013, 15:52:29
Dharma Dharma is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.11.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 33
Implicit De ce este fumatul un pacat?

Mereu m-am intrebat de ce fumatul e considerat un pacat? Numai din prisma faptului ca e nociv pentru sanatate sau are lagetura cu dependenta pe care o da? Cunosc preoti (catolici) care fumeaza si spuneau ca nu e pacat dar si ei renunta la fumat in timpul postului. Nu inteleg totusi DE CE e pacat... In aceesai ordine de ideei nu este si consumul de cafea un pacat?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.11.2013, 16:22:31
Iliana Iliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dharma Vezi mesajul
Mereu m-am intrebat de ce fumatul e considerat un pacat? Numai din prisma faptului ca e nociv pentru sanatate sau are lagetura cu dependenta pe care o da? Cunosc preoti (catolici) care fumeaza si spuneau ca nu e pacat dar si ei renunta la fumat in timpul postului. Nu inteleg totusi DE CE e pacat... In aceesai ordine de ideei nu este si consumul de cafea un pacat?
Cred ca fumatul este un pacat in primul rand pentru ca da dependenta, in al doilea rand pentru ca este nociv sanatatii si in al treilea rand pentru ca este o risipa de bani.
Ma gandesc ca daca cineva ar fuma din cand in cand cate o tigara, eventual la o petrecere, cu un pahar de vin sau de tarie, nu cred ca ar fi pacat. Dar putini sunt cei care ar reusi lucrul asta. Eu am fumat multi ani si stiu din proprie experienta ca nu as putea (am incercat de cayeva ori, dar n-am reusit, ajungeam practic sa fumez din nou zilnic).

Acum m-am lasat de aproape 3 ani si n-am mai pus tigara in gura nici macar o data. Sper sa reusesc si in continuare.

Repet, este parerea mea personala, chiar sunt curioasa daca intr-adevar din aceste motive este considerat pacat sau, daca nu, care sunt acele motive.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.11.2013, 16:40:36
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

gasesti mai multe despre subiect si pe threadul http://www.crestinortodox.ro/forum/s...hlight=fumatul
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.11.2013, 18:57:43
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dharma Vezi mesajul
Mereu m-am intrebat de ce fumatul e considerat un pacat? Numai din prisma faptului ca e nociv pentru sanatate sau are lagetura cu dependenta pe care o da? Cunosc preoti (catolici) care fumeaza si spuneau ca nu e pacat dar si ei renunta la fumat in timpul postului. Nu inteleg totusi DE CE e pacat... In aceesai ordine de ideei nu este si consumul de cafea un pacat?
Catolicii nu consideră fumatul ca fiind păcat.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.11.2013, 19:04:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dharma Vezi mesajul
Mereu m-am intrebat de ce fumatul e considerat un pacat? Numai din prisma faptului ca e nociv pentru sanatate sau are lagetura cu dependenta pe care o da? Cunosc preoti (catolici) care fumeaza si spuneau ca nu e pacat dar si ei renunta la fumat in timpul postului. Nu inteleg totusi DE CE e pacat... In aceesai ordine de ideei nu este si consumul de cafea un pacat?
Este pacat pentru ca, in primul rand, este un viciu. Daca nu ar fi viciu ar trebui ca sa poata renunta cineva, oricand cand doreste. In al doilea rand este o sinucidere lenta. Daca inghite cineva mici cantitati de otrava nu moare imediat, dar in timp se poate spune ca se sinucide.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.11.2013, 19:37:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dharma Vezi mesajul
Mereu m-am intrebat de ce fumatul e considerat un pacat? Numai din prisma faptului ca e nociv pentru sanatate sau are lagetura cu dependenta pe care o da? Cunosc preoti (catolici) care fumeaza si spuneau ca nu e pacat dar si ei renunta la fumat in timpul postului. Nu inteleg totusi DE CE e pacat... In aceesai ordine de ideei nu este si consumul de cafea un pacat?
Da, prin prisma faptului ca e nociv SI ca este un viciu, o patima.

In ceea ce priveste cafeaua, lucrurile nu sunt atat de clare, sunt pareri si pro si contra, probabil tine mai mult de diferenta intre uz si abuz.

In schimb, nu exista nimeni care sa sustina ca fumatul ar avea vreun beneficiu cat de cat comparabil cu riscurile.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.11.2013, 19:38:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Catolicii nu consideră fumatul ca fiind păcat.
Pai cand te sinucizi spiritual, ce mai conteaza ce faci cu trupul.. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.11.2013, 20:34:39
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

INVATATURA ORTODOXA DESPRE FUMAT

http://carteromaneasca.wordpress.com...-despre-fumat/


Din totdeauna fumatul a fost considerat un pacat, deoarece este o sinucidere lenta, un rau facut trupului, o calcare a cuvintelor Sfantului Apostol Pavel: „Ca nimeni vreodata nu si-a urat trupul sau, ci fiecare il hraneste si il incalzeste” (Efeseni 5;29). Fumatul a trecut cu usurinta de la usuraticii idolatri la majoritatea crestinilor. Deosebirea intre tamaiatul cu tamaie sau smirna sfintita si fumatul cu luleaua sau cu tigara se vede clar de catre oricine, incat de prea multe explicatii nu e nevoie. Bine-credinciosii crestini au vazut totdeauna ceva diavolesc in aceasta patima. Din cauza aceasta, in multe case au fost certuri si batai de pe urma fumatului. Cum mai pot spune cei care fumeaza, scotand fum pe gura ca odinioara idolul Moloh, ca mai au chipul lui Dumnezeu?

Intrucat vatama sanatatea, scurteaza viata si alunga pe Duhul Sfant, fumatul este pacat.

Astfel fumatorii savarsesc trei mari si infricosate pacate din care se nasc apoi si altele:

1. Pacatul sinuciderii, pentru ca asa cum vom vedea mai departe fumatorii, treptat, isi distrug sanatatea lor pogorandu-se in iad de vii daca mor in acest pacat, fara sa se pocaiasca si sa se opreasca de la acest pacat.

2. Pacatul risipei banilor dati de Dumnezeu pe ceva nefolositor nici pentru trup, nici pentru suflet: „Pentru ce folositi argintii vostri pentru un lucru care nu va hraneste si castigul muncii voastre pentru ceva ce nu va satura?” (Isaia 55;2).

3. Pacatul profanarii trupului, in care locuieste Duhul lui Dumnezeu si care devine prin aceasta patima salas al diavolului: „Nu stiti oare ca voi sunteti templu al lui Dumnezeu si ca Duhul lui Dumnezeu locuieste in voi? De va strica cineva templul lui Dumnezeu, il va strica Dumnezeu pe el, pentru ca sfant este templu lui Dumnezeu care sunteti voi” (1 Corinteni 3;15-17). In fiecare dintre noi exista un loc care nu poate sta niciodata gol: ori este plin de Duhul Sfant impreuna cu ingerul cel bun, ori este plin de pacate impreuna cu diavolii lor, pacatele alungand pe Duhul Sfant."

Last edited by antiecumenism; 22.11.2013 at 20:37:42.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.11.2013, 20:35:46
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

am fumat multi ani si m-am lasat de 2. in ultimul timp am realizat ca e pacat si n-am mai avut liniste pana nu le-am lasat. am avut multe piedici cand le-am lasat si mi-a fost foarte greu, dar nu am mai fumat. pe langa faptul ca ne distrugem sanatatea incet si sigur, cu banii e care ii dam pe tigari putem face lucruri bune pentru sufletul nostru. cunosc un cuplu care da 1000 lei/luna pe tigari, dar nu ar face un al treilea copil pentru ca nu isi permit. eu m-am lasat pentru ca e pacat nu din alte motive.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
Răspunde