Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 09.07.2014, 10:56:04
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
S-ar putea sa nu mai imi doresc atat de mult sa am proprii copii, pt ca din cate s-a exprimat dumnealui, ar vrea sa stea mai mult el cu copilul, si ar si pufea, el avand program flexibil pecand eu sunt consemnata la locul de munca, de dim pana seara, de luni pana vineri, si atunci copilul automat il va place, iubi si asculta mai mult pe el, si nu ar fi problemaca nu mava iubi si asculta pe mine, ci ca nu va iubi pe Cristos si oricat as incerca sa-l duc la biserica nu ma va asculta pe mine, daca nu-i va zice si taica-su acelasi lucru ( ba din contra, l-ar invataegoist )
Hmm...discutabil. Nu e nici o garantie ca daca parintii merg la biserica automat si copii sa fie credinciosi. Si invers sunt vazut situatii. E alegerea lor.

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Dar nu are rostsa mai continui ptca oricum nu ma inttelege nimeni. Voi se pare ca vedeti problema doar dintr-un pct de vedere unilateral' nu in ansamblu, adica toate aspectele vietii mele de pana acum. Credeti ca totul era perfect inante sa apar el, si de-atunci s-a stricat. Nu e deloc asa, viata mea era varza inainte, acum e mult mai bine. Nu mai e cale de intors, din pacate. Abia de-acum am ncput sa inteleg si sa imimdau seama ce vreau cu adevarat.
Noi incercam sa te intelegem in masura in care ne-ai spus tu. Bine-nteles inca tu sti toate profunzimile si motivele pentru care stai alaturi de el si nu te judecam pt ce alegi, ne-am dat doar cu parerea. Tu esti in masura sa hotarasti dupa cum simti.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.07.2014, 12:47:26
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Dar nu are rostsa mai continui ptca oricum nu ma inttelege nimeni. Voi se pare ca vedeti problema doar dintr-un pct de vedere unilateral' nu in ansamblu, adica toate aspectele vietii mele de pana acum. Credeti ca totul era perfect inante sa apar el, si de-atunci s-a stricat. Nu e deloc asa, viata mea era varza inainte, acum e mult mai bine. Nu mai e cale de intors, din pacate. Abia de-acum am ncput sa inteleg si sa imimdau seama ce vreau cu adevarat.
Fallen, nu uita de cel mai important aspect al vieții tale, indiferent cât de multe sunt celelalte, știute și neștiute: relația ta cu Hristos. Asta este ceea ce trebuie să rezolvi neîntârziat. Faptul că nu te poți împărtăși de atâta vreme este foarte dureros, și asta nu înseamnă altceva decât că alegi despărțirea de El, chiar dacă Îi cauți ajutorul. Renunță la păcatul care te oprește de la împărtășanie!

Dacă vei avea acest curaj, cred că în viața ta va interveni o cotitură importantă, o ieșire dintr-o stare neroditoare, care te macină și îți omoară sufletul de multă vreme. Îți vei pune în acest fel și bărbatul în situația de a alege odată pentru totdeauna, dacă te vrea de soție sau nu. Poate și pentru el ar fi un gest benefic dacă ai pune piciorul în prag.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.07.2014, 12:52:57
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

^sunt total in acord cu ce spune CristianR si subscriu.
Tu, fiind o crestina, da, cel mai important aspect ar fi relatia cu Dumnezeu, si e posibil ca o data ce repari acea relatie, vei vedea totul cu alti ochi si vrei dori sa repari si relatia cu tine insati (de acolo cred eu ca au inceput problemele) si vei gasi o solutie sa repari ce se poate repara si sa renunti la cei/cele care nu te lasa sa ai relatia pe care vrei sa o ai cu Dumnezeu.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.07.2014, 13:08:58
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Tocmai am fost la un pas de plecare, el a fost initial cel care a dat ultimatum. A zis ca nu d de acord sa duc copilul la biserica, iar eu am zis ca nu se poate. Va dati seama ca nu as mai putea merge nicieu fara el, m-ar intreba toata lumea, inclusiv preotul, de ce nu aduccopilul, as avea o responsabilitate in fata lui Dumnezeu, nu numai fata de proprii copii, ci si de eventualii fini (desi sa zicem ca acolo ai mai avea o scuza, ca nu poti trece peste voia parintilor biologici). Si nu as fi putut accepta asa ceva. M-am gandit atunci la Constantin Brancoveanu si fiii lui; si nu cred ca a fost un parinte iresponsabil, care nu isi iubea viata si copiii, dar cred ca stia din experienta generatiilor anterioare, ca daca ar fi cedat si s-ar fi lepadat de credinta lor, turcii i-ar fi tratat ca pe niste -scuzati-curve ( pana si-n filmul cu Mihai Viteazu era un personaj sluga-spion care trecea dintr-o tabara in alta dupa cum batea vantul, si romanii l-au primit cand a venit la ei, insa cand s-a intors la turci a zis pasa sa-i taie capul :-) ). Insa el nu m-a lasat sa plec si a promis ca accepta conditiile mele. Doar ca nu prea mai pot sa-l cred pecuvant, mi se pareca ma duce cu vorba si pana la urma va face tot cum vrea el. Si nu m-am inselat nici o clipa cand am crezut ca vrea sa-si ia casa doar pe numele lui, nu e nici un secret, o recunoaste si el. Si nu ar vrea sa ne casatorim decat daca o sa avem un copil, pt ca "asa face toata lumea", si botezul deasemeni o sa-l facem tot din acelasi considerent, pt ca el nu e de acord sa botezi copilul fara voia lui si sa-i inoculezi in cap o anume credinta, ci sa-i lasi libertateasa aleaga ( cum as putea eu sa mai merg vreodata la biserica si sa zicca am acasa un copil nebotezat???). Ma intreb daca acest issue ar putea fi un motiv legal de divort/ separare ? Imi va permite legea civila sa imi iau copilul de langa tata, pe considerentul ca nu e de acord cu practicarea unei anumite religii? Sau mi-l poate lua el mie peacest considerent? As fi curioasa ce spune legea. Al meu sustine ca legea acum da copilul parintelui carecastiga mai mult si i-ar oferi conditii mai bune, s din pacate asa e, am intalnit cazuri .
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.07.2014, 15:14:36
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Tocmai am fost la un pas de plecare, el a fost initial cel care a dat ultimatum. A zis ca nu d de acord sa duc copilul la biserica, iar eu am zis ca nu se poate. Va dati seama ca nu as mai putea merge nicieu fara el, m-ar intreba toata lumea, inclusiv preotul, de ce nu aduccopilul, as avea o responsabilitate in fata lui Dumnezeu,

Si nu m-am inselat nici o clipa cand am crezut ca vrea sa-si ia casa doar pe numele lui, nu e nici un secret, o recunoaste si el. Si nu ar vrea sa ne casatorim decat daca o sa avem un copil, pt ca "asa face toata lumea", si botezul deasemeni o sa-l facem tot din acelasi considerent, pt ca el nu e de acord sa botezi copilul fara voia lui si sa-i inoculezi in cap o anume credinta, ci sa-i lasi libertateasa aleaga ( cum as putea eu sa mai merg vreodata la biserica si sa zicca am acasa un copil nebotezat???). Ma intreb daca acest issue ar putea fi un motiv legal de divort/ separare ? Imi va permite legea civila sa imi iau copilul de langa tata, pe considerentul ca nu e de acord cu practicarea unei anumite religii? Sau mi-l poate lua el mie peacest considerent? As fi curioasa ce spune legea. Al meu sustine ca legea acum da copilul parintelui carecastiga mai mult si i-ar oferi conditii mai bune, s din pacate asa e, am intalnit cazuri .
Nu te supara ca-ti spun dar nu e a buna deloc ce scri aici. E din ce in ce mai rau.
Vrei sa te casatoresti cu el dar pe copil nu il poti boteza crestineste (sau poate se va face pana la urma "ca asa face toata lumea") si nu-l poti duce la biserica? e inadmisibil. Dupa casatorie nici pe tine nu te va mai lasa! Va gasi diverse motive duminica dimineata sa faceti orice altceva "pt familie" decat sa mergi la biserica.
Dupa cum vorbeste el si cum pune problema despre orice detaliu parca e o AFACERE: legat de apartament, iti impune cu copii nenascuti inca ce sa faci, discutati despre un eventual divort la cine ramane copilul..... Astea nu sunt discutii constructive pentru a gasi solutii sa intemeiati o familie.
Nici nu te-ai casatorit cu el si ai atatea probleme importante. Pleci cu stangul. Ti se arata de la inceput ce te asteapa in viitor, iar daca chiar vei face pasul nu vei putea spune ca n-ai stiut si suferi.
Tipul asta nu-i de luat de sot. Nu merita sa te irosesti pt el, nu-i de tine. Asta este parerea mea, faci cum simti; zici ca nu te intelegem, poate, dar intelegem ca e greu sa te rupi de tot, nu poti renuntat la tot ce ai investit in el ca sentimente, iti este frica de singuratate...
Asculta ce iti spune mintea, nu inima.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.07.2014, 16:30:32
Iliana Iliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Tocmai am fost la un pas de plecare, el a fost initial cel care a dat ultimatum. A zis ca nu d de acord sa duc copilul la biserica, iar eu am zis ca nu se poate. Va dati seama ca nu as mai putea merge nicieu fara el, m-ar intreba toata lumea, inclusiv preotul, de ce nu aduccopilul, as avea o responsabilitate in fata lui Dumnezeu, nu numai fata de proprii copii, ci si de eventualii fini (desi sa zicem ca acolo ai mai avea o scuza, ca nu poti trece peste voia parintilor biologici). Si nu as fi putut accepta asa ceva. M-am gandit atunci la Constantin Brancoveanu si fiii lui; si nu cred ca a fost un parinte iresponsabil, care nu isi iubea viata si copiii, dar cred ca stia din experienta generatiilor anterioare, ca daca ar fi cedat si s-ar fi lepadat de credinta lor, turcii i-ar fi tratat ca pe niste -scuzati-curve ( pana si-n filmul cu Mihai Viteazu era un personaj sluga-spion care trecea dintr-o tabara in alta dupa cum batea vantul, si romanii l-au primit cand a venit la ei, insa cand s-a intors la turci a zis pasa sa-i taie capul :-) ). Insa el nu m-a lasat sa plec si a promis ca accepta conditiile mele. Doar ca nu prea mai pot sa-l cred pecuvant, mi se pareca ma duce cu vorba si pana la urma va face tot cum vrea el. Si nu m-am inselat nici o clipa cand am crezut ca vrea sa-si ia casa doar pe numele lui, nu e nici un secret, o recunoaste si el. Si nu ar vrea sa ne casatorim decat daca o sa avem un copil, pt ca "asa face toata lumea", si botezul deasemeni o sa-l facem tot din acelasi considerent, pt ca el nu e de acord sa botezi copilul fara voia lui si sa-i inoculezi in cap o anume credinta, ci sa-i lasi libertateasa aleaga ( cum as putea eu sa mai merg vreodata la biserica si sa zicca am acasa un copil nebotezat???). Ma intreb daca acest issue ar putea fi un motiv legal de divort/ separare ? Imi va permite legea civila sa imi iau copilul de langa tata, pe considerentul ca nu e de acord cu practicarea unei anumite religii? Sau mi-l poate lua el mie peacest considerent? As fi curioasa ce spune legea. Al meu sustine ca legea acum da copilul parintelui carecastiga mai mult si i-ar oferi conditii mai bune, s din pacate asa e, am intalnit cazuri .
Imi cer scuze, dar mai am o curiozitate: tot sustii sus si tare ca mergi la biserica. Intrebarea mea este: tu de ce mergi, de fapt, la biserica???
Cat despre discutiile in legatura cu copilul nenascut si pe care nu poti stii daca-l vei putea avea dupa ani de zile de anticonceptionale( banuiesc ca iei) nimic de comentat!sunt de-a dreptul ridicole! Iarta-ma ca-ti spun asa, direct!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 09.07.2014, 16:45:42
Iliana Iliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Ia-ti inima in dinti cum se spune si pleaca! Abia atunci o sa vezi cu adevarat daca te vrea sau nu! Dar nu te intoarce la el decat ca sotie, daca te vrea! Iar daca nu te cheama..
Dar tie ti-e frica ca nu te va chema inapoi, asta-i problema. Tu, de fapt, s-ar parea ca stii deja ca nu te va lua niciodata de sotie...daca nu te-a luat pana acum, e destul de clar!
Atunci nu poti decat sa accepti in continuare aceasta situatie si sa-ti iei gandul de tot de la familie, copil, Dumnezeu...
Ramane doar el: "sotul tau"! S-ar parea ca ai ales!
Dumnezeu sa te ajute sa vezi realitatea si sa iesi din aceasta relatie paguboasa!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 09.07.2014, 21:19:59
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Nu mi-e frica ca nu vine, mi-e frica ca vine :). Am mai zis doar ca am vrut sa plec si nu m-a lasat. Aincercat pana-n ultima clipa sa ma convinga ca el are dreptate si eu nu am, iar cand a vazut ca nu cedez, a cedat el. Dar ma tem ca ar putea fi o strategie, ca va gasi alta cale sa isi atinga scopurile. Intr-adevar el vede totul ca pe o afacere, dar absolut totul. Insa mi se pare normal sa stabilim dinainte ce va fi in caz de divort, sa avem un backup plan. Chiar sunt curioasa daca instanta i-ar da lui copilul pe motiv ca castiga mai mult (si poate ar zice si ca io-s nebuna, fanatica religios etc). Din pacate sunt multi ca el, care vad in orice o afacere, si care m-ar considera idioata. Insa tot din pacate, si mintea si inima imi spun ca n-am unde sa ma duc. Peste tot as fi printre dusmani necunoscuti (ai mei nu sunt dusmani, dar nici nu ma pot proteja de alti dusmani dinafara), aici macar imi cunosc dusmanul.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 09.07.2014, 22:13:24
IvanTurbinca IvanTurbinca is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.05.2014
Mesaje: 39
Implicit

Dacă ce spui tu este adevărat, atunci relația voastră nu are viitor. Chiar dacă acum îți vine greu să accepți, vă veți despărți. Pune-ți ordine în viața ta și caută să trăiești ca un creștin. La început vei suferi sufletește dar te vei liniști și lumina. Dumnezeu să te ajute!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 10.07.2014, 09:53:57
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Scopul nostru e sa ne mantuim.
Tu pe drumul pe care esti si daca te casatoresti cu acest barbat iti va fi greu sa duci o viata crestineasca. Vor fi numai certuri pe tema asta.
Daca renunti la el, desi e greu, incepi sa te spodevedesti, repari relatia cu Dumnezeu, te rogi si astepti sa vezi ce iti ofera Dumnezeu si cum e voia Lui. E grea singuratatea, dar vei avea impacarea ca ai facut ce trebuie pentru tine ca suflet. Cine stie ce surprize placute te asteapta in viitor! Cu omul asta stai pe loc.
Reply With Quote
Răspunde