Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.09.2014, 23:12:34
geaninuta geaninuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit am nevoie de ajutor!

buna seara! am si eu nevoie de ajutor ! am avut o relatie de 4 ani si de 8 luni de zile ne-am despartit brusc..mama lui l-a influentat .eu cred ca el mai tine la mine dar nu are "puterea" de a o infrunta pe mama lui..eu il iubesc enorm si nu stiu ce rugaciuni sa fac sa-l intorc inapoi la mine nu ma pot impaca cu ideea ca l-am pierdut si am impresia ca nu se mai leaga nimic cu alt baiat e greu de explicat ce simt.....stiu doar ac vreau s afie totul ca ianinte si nu stiu ce sa fac oare mai am vreo sansa? sau am chinui degeaba si astept.. vreau ca in inima lor sa se reverse dragostea fata de mine...multumesc!
Reply With Quote
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.09.2014, 23:40:23
01andrei01 01andrei01 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Mesaje: 31
Implicit

Iubeste-l pe Dumnezeu mai mult decat pe oricine si nu vei mai suferi.
Dumnezeu nu te va dezamagi niciodata.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.09.2014, 23:47:13
geaninuta geaninuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

ai dreptate mai andrei dar ce s fac daca sunt o pacatoasa.si ma atasez foarte tare de oameni.....(
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.09.2014, 09:33:11
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Eu am stat despartit de sotie aproape 1 an si apoi ne-am impacat.

Roaga-te ca poate aveti si voi nevoie de liniste si de pace sa va reveniti.

Iar lucrurile si-au revenit la normal doar dupa ce m-am apropiat de Biserica complet. Intra in Biserica cum trebuie si o sa vezi ca se vor schimba lucrurile.


Da-i un telefon si invita-l in oras.
Sau poate aranjezi cumva sa iesiti impreuna cu niste prieteni comuni la un film ceva...
Adica fa si tu o miscare dar echilibrata :). Si ai grija sa nu distrugi tot ce ati cladit. Fii desteapta ....
Daca tine la tine o sa mearga; daca nu te mai iubeste si daca s-a indepartat de tine o sa vezi asta imediat; iar daca iubirea lui a tinut doar pana acum atunci nu stiu ce sa iti mai zic.

Last edited by gpalama; 16.09.2014 at 09:35:21.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.09.2014, 10:31:37
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Incearca sa n-o urasti pe mama lui. Pur si simplu are ispite cu privire la tine . Mai bine roaga-te lui Dumnezeu sa-i trimita un gand bun pentru tine. Nu fi egoista. Si tu si mama lui il iubiti in felul vostru pe acel tanar. Daca veti deveni un trup in fata lui Dumnezeu, adica daca totusi va veti impaca si va veti casatori, tu ii vei spune acelei femei ,,mama" sau ,,mama-soacra". Ea va fi bunica pentru copiii vostri. Ea nu poate fi privita cu ura. Numai rugaciunea va va risipi ura din suflete. El isi va iubi si mama, de aceea e important sa te vada dornica sa-i faci si tu pe plac.

Asadar, fa un efort si intra-i pe sub piele mamei lui si asa il vei castiga si pe fiul ei. Daca te iubeste. Daca nu te iubeste si cauta justificari pentru a-si exprima atitudinea, atunci chiar n-ai ce sa faci. Roaga-te, ca sa se limpezeasca lucrurile si sa se faca voia lui Dumnezeu. Nimanui dintre cei care s-au rugat, Dumnezeu nu i-a ramas dator. Spovedanie, impartasanie, ganduri bune! Nu-ti face idol din nimeni. Nu iubi pe nimeni mai mult decat pe Dumnezeu, daca vrei sa nu ti-l ia.

Poruncile evanghelice au fost lasate pentru noi, nu pentru pietre:
Unul dintre ei, invatator de Lege, ispitindu-L pe Iisus, L-a intrebat: Invatatorule, care porunca este mai mare in Lege? El i-a raspuns: Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau. Aceasta este marea si intaia porunca. Iar a doua, la fel ca aceasta: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti. In aceste doua porunci se cuprind toata Legea si Prorocii. (Matei 22, 35-40)

Un sot bun este un dar de la Dumnezeu, nu ni se cuvine. Asadar, roaga-te. Nu pentru cineva anume, caci nu stii ce-i poate pielea, ci ca sa se faca voia lui Dumnezeu. Sa fie un om credincios care sa poata fi cap al unei familii crestine.

Last edited by antoniap; 16.09.2014 at 10:34:30.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.09.2014, 12:44:00
geaninuta geaninuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit .....

da pote el nu e hotarat sau o fi confuz...i-a zis si preotul ca se impace cu mine ca nu a procedat corect si mamei lui i-a spus... dar ei tot cum vor ei fac..eu am mai incercat prin altii sa vad parerea lui si spunea ca mai tine la mine dar no sa se mai intoarca ci fiecare sa mearga pe drumul lui mai bine acum decat mai tarziu...eu doar ma rog pt ei si sa reverse Dumnezeu dragoste in inima lor pt mn si in inima mea pt ei..(no urasc pe mama lui si nici pe el ).nici eu nu pot sa il presez..o sa mai astept ma rog si ...mai mult nu imi sta in putinta...va multumesc tare mult pt sfaturi si daca nu se va mai intoarce macar sa gasesc pe alcineva pe viitor sa imi umple golul din inima...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.09.2014, 11:55:35
Ardeleanul Ardeleanul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2008
Mesaje: 6
Implicit

E greu sa vorbesti,sau poate sa dai unele sfaturi, nefiind tu cel care treci prin problema respectiva... Dar, te rog nu deznadajdui. Ramai alaturi de Dumnezeu cu toata fiinta ta... ,,ceea ce e cu neputinta la oameni, e cu putinta la Dumnezeu,,. El sigur stie ce e mai bine pentru tine,pentru prietenul tau, pentru familia lui...in vederea mantuirii fiecaruia. Nebanuite si necunoscute sunt caile Lui...dar El lucreaza si nu ne lasa. Increde-te in El in orice clipa.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.09.2014, 20:40:22
geaninuta geaninuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit ..

Aveti mare dereptate o sa ma rog in continuare ... el e cu altcineva acum....nu-mi ramane decat sa ma rog poate Dumnezeu imi va da pe altcineva sau nu se stie ce se va intampla si eu sunt asa confuza parca nu mai stiu care e drumul meu..
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.09.2014, 21:02:18
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geaninuta Vezi mesajul
Aveti mare dereptate o sa ma rog in continuare ... el e cu altcineva acum....nu-mi ramane decat sa ma rog poate Dumnezeu imi va da pe altcineva sau nu se stie ce se va intampla si eu sunt asa confuza parca nu mai stiu care e drumul meu..
Cand ni se ia ceva de la noi si resimtim acut durerea pierderii, aceasta durere nu este altceva decat glasul Lui Dumnezeu care ne spune ca trebuie sa-L cautam pentru a gasi alinarea adevarata in El.

Caci atunci cand omul se reazama cu adevarat pe Dumnezeu nu mai poate pierde nimic, oricate se iau de la el, chiar viata.
__________________

Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.09.2014, 22:00:12
geaninuta geaninuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit .

Asa este dar am de luptat nu e usor deloc ! am momente cand simt ca daca de atata tp nu s-a terminat durerea, ea ma va insoti mereu ..as vrea sa am mai multa credinta..nadejde...
Reply With Quote
Răspunde