Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 18.08.2011, 22:07:46
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
va veni momentul canonizarii...restul parerilor va apartin si nu doresc sa le comentez ...
am o simpla curiozitate...ce cautati pe un site crestin ortodox?
despre canonizarea cui este vorba?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #192  
Vechi 18.08.2011, 23:07:01
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Se poate să se facă înainte. Nouă nu ne-a spus nimeni să ne spovedim și să ne împărtășim înainte și nu am sesizat nici în alte cazuri când are loc aceasta. Ceea ce am văzut eu erau cupluri care merg întâi la primărie, pe urmă la biserică și pe urmă la chef. Între biserică și chef mai mergeu, pe vremuri, la fotograf.

În Biserica Catolică, mirii se împărtășesc din Sf Potir chiar în timpul administrării Tainei Căsătoriei. Este unul din cazurile în care se face împărtășire cu ambele specii. Și în nici un caz nu există vreun canon să îi oprească de la actul matrimonial din noaptea nunții.
problema cu noaptea nuntii e ca nu prea exista caci dupa slujba vine cheful de toata noaptea pana dimineata...
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #193  
Vechi 18.08.2011, 23:19:35
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

nu e obligatoriu acel chef. eu de exemplu nu voi avea o nunta care sa dureze toata noaptea.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #194  
Vechi 18.08.2011, 23:24:39
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
despre canonizarea cui este vorba?
Parintele Arsenie Boca
Reply With Quote
  #195  
Vechi 19.08.2011, 14:11:18
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Parintele Arsenie Boca
Parintele Arsenie Boca a lasat, din cate stiu, cu limba de moarte sa nu fie niciodata canonizat. Asa ca, sa speram ca i se va respecta rugamintea.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #196  
Vechi 19.08.2011, 15:18:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Parintele Arsenie Boca a lasat, din cate stiu, cu limba de moarte sa nu fie niciodata canonizat. Asa ca, sa speram ca i se va respecta rugamintea.
da stiu asta...a si spus sa nu-i miste trupul in mormant...sa-l lase asa pana la a 2-a venire a lui Iisus...dar stiu ca ca se fac eforturi pentru canonizare...ce va vrea bunul Dumnezeu, asta se va intampla.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 19.08.2011, 15:19:49
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
da stiu asta...a si spus sa nu-i miste trupul in mormant...sa-l lase asa pana la a 2-a venire a lui Iisus...dar stiu ca ca se fac eforturi pentru canonizare...ce va vrea bunul Dumnezeu, asta se va intampla.
sa speram ca se va respecta dorinta parintelui. Mi s-ar parea f urat sa nu-i fie respectata ultima dorinta. este o dovada de smerenie sa nu vrea sa fie canonizat iar cine are evlavie la el nu are nevoie sa-l stie sfant in calendar. Dumnezeu sigur l-a trecut printre dreptii sai.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #198  
Vechi 19.08.2011, 15:33:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
sa speram ca se va respecta dorinta parintelui. Mi s-ar parea f urat sa nu-i fie respectata ultima dorinta. este o dovada de smerenie sa nu vrea sa fie canonizat iar cine are evlavie la el nu are nevoie sa-l stie sfant in calendar. Dumnezeu sigur l-a trecut printre dreptii sai.
asa este si sunt deacord cu tine...numai ca de exemplu am dorit sa am icoana cu parintele, dar se gasesc greu...acum m-am hotarat sa-mi fac eu una (mi-am luat o poza de pe internet si am listat-o pe o panza, apoi o sa o aplic pe o bucata de lemn)...ai vreo sursa unde a lasat scris?....eu am citit aproape tot ce e legat de dansul (mai am vreo 4 carti)...asa pentru curiozitatea mea doresc

Last edited by ovidiu b.; 19.08.2011 at 15:36:41.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 19.08.2011, 16:01:38
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
asa este si sunt deacord cu tine...numai ca de exemplu am dorit sa am icoana cu parintele, dar se gasesc greu...acum m-am hotarat sa-mi fac eu una (mi-am luat o poza de pe internet si am listat-o pe o panza, apoi o sa o aplic pe o bucata de lemn)...ai vreo sursa unde a lasat scris?....eu am citit aproape tot ce e legat de dansul (mai am vreo 4 carti)...asa pentru curiozitatea mea doresc
nu cred ca asemenea dorinta a scris-o parintele cu mana lui undeva. stiu ca a spus asta celor care i-au fost apropiati. cat despre unde am citit eu asta, nu-mi mai amintesc numele cartii caci si eu am citit destul de multe despre parintele si nu le mai stiu numele acum. Daca am sa gasesc acasa am sa-ti spun.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #200  
Vechi 27.09.2011, 23:51:58
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Sophia, urmăresc fascinat prestația ta în această polemică și mă mir că mai ai răbdare, încolțită fiind de atâția zelotiști cu comportament și convingeri de gnostici.

Nu înțeleg de ce nu se duc la mănăstire dacă disprețuiesc așa de tare cele ale firii.

Trăim niște vremuri ciudate de tot: călugării au apucături mirenești iar mirenii sunt din cale-afară de călugăroși.

Până la urmă nu numai că nu te atingi de jumătate decât cu programare în anumite zile și condiții! N-ai voie nici să experimentezi plăcerea trupească, că te duci și te spovedești la un zelotist, îi mărturisești "netrebnicia", apoi te alegi cu o cură de pâine uscată și apă pe o perioadă nedeterminată plus interdicție în biserică, respectiv ascultat slujba de afară prin gaura cheii.

Sâmbătă nu că așa, duminică nu că altfel, lunea vine după duminică și marți liber la "echitație"... logică de farisei.
Dacă te împărtășești nu! că necinstești cică pe Domnul. Păi dacă-i așa eu zic să nu mai mâncăm după Împărtășanie că spurcăm Sfintele cu cine știe ce chimicale cumpărate la supermarket. Și nici la veceu să nu ne ducem. Eventual, la marile praznice, ne luăm niște perfuzii și ne hrănim intravenos cu strictul necesar funcționării animalului în care e sechestrat sufletul nostru doritor de cele înalte.

Îmi cer iertare, nu vreau să rănesc pe nimeni, dar sunt șocat să aflu ce cred unii că e dreapta-credință.
Mihai, am facut o cura de stare de bine in seara asta, citindu-ti postarile, aviz domnisoarei cu " depresia " .
Sunt total de-acord cu tine, acum ceva timp scriam si eu asemenea lucruri si, bine-nteles ca pateam ca sofia cea indelung rabdatoare inaintea replicilor mereu potrivnice . Doar ca eu nu emiteam intrebari, ci constatari convertite in cugetari certe. Chiar am sugerat la un moment dat sa afisam undeva pe perete un orar, asa ca mersul trenurilor ; " data pentru dezlegare la viata intima ", caci doar suntem experti in ale credintei in aceasta priviinta, chiar profund...de bagaciosi
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 28.09.2011 at 00:02:25.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noaptea de Anul Nou parinteleiacob Spiritualitatea ortodoxa 15 03.01.2013 10:51:19
Despre Taina Nuntii in cultul rasaritean Alexandru Nunta 18 10.05.2012 11:36:35
Scopul nuntii Anna Nunta 59 25.04.2011 00:18:44
Noaptea de Înviere Carmen FUNIERU Diverse Sarbatori 3 05.04.2010 15:40:34
In noaptea de Craciun C.tin Intamplari adevarate 5 02.01.2009 22:15:28