Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.12.2006, 22:40:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

PENTRU CEI CE NU CRED DE EXISTENTA LUI DUMNEZEU SI A DIAVOLULUI ASA CUM AM CITIT PE ACEST FORUM(vezi Jeniffer), AM SA LE SPUN CITEVA LUCRURI. DUMNEZEU CREEATORUL SUPREM A ACESTEI LUMI A DAT LIBERTATE DEPLINA OMULUI IN MODUL SAU DE ORGANIZARE SI DE VIATA. PUTEM SPUNE CA A FOST CEA MAI PERFECTA "DEMOCRATIE" CREEATA VREODATA. AM FOST INZESTRATI DE DIVINITATE CU INTELIGENTA CARE A EVOLUAT PROGRESIV. TOT CE A DOBINDIT BUN OMENIREA PE PARCURSUL EXISTENTEI SALE S-A REALIZAT CU ACEL "GRAM" DE INTELIGENTA PROVENIT DE LA DIVINITATE. PAMINTUL PE CARE TRAIM A FOST INZESTRAT CU TOT CE NE TREBUIE LASIND OMULUI POSIBILITATEA DE A CERCETA DE A DESCOPERI PRIN INTELIGENTA SA. NE-A FOST TRIMIS MESAJUL DIVIN PRIN VENIREA LUI ISUS PE PAMINT. NE-AU FOST DATE ASTFEL"MURA IN GURA"PRINCIPALELE "NORME"DE CONVIETUIRE SI "LEGI" PT. A TRAI IN NORMALITATE SI PT. EVITAREA RAULUI IN GENERAL. ACEASTA A FOST SINGURUL "AMESTEC" A LUI DUMNEZEU IN VIATA NOASTRA. LIBERTATE DEPLINA PINA IN ZILELE NOASTRE. RAUL ODATA CU DECADEREA LUI LUI LUCIFER EXISTA DE CIND LUMEA. DAR RAUL(DIAVOLUL) NU ARE NICI O PUTERE ASUPRA OMULUI NEFIIND CREEATORUL ACESTUIA. SINGURA PUTERE A LUI ASUPRA NOASTRA ESTE CA SA SPUNEM MAI PE INTELES, TELEPATICA, ASUPRA GINDULUI SI IN VISE. CA SA FIU MAI PE INTELES DE EXEMPLU EU CRED LA UN MOMENT DAT DESPRE CINEVA CA M-A VORBIT DE RAU. DECI SE CREEAZA O IMAGINE FALSA INDUSA DE DIAVOL. PERSOANA DE CARE VORBEAM CREDE LA RINDUL EI ACELASI LUCRU, IDEE INDUSA TOT DE DIAVOL.CONFLICTUL ESTE IMINENT.LUCRAREA DIAVOLULUI A REUSIT. DECI TOTUL PRIN GIND. DACA IN EXEMPLUL DE MAI SUS ATIT EU CIT SI CEA DEA DOUA PERSOANA AVEAU CREDINTA DEPLINA IN DUMNEZEU, LUCRAREA DIAVOLULUI NU REUSEA. RETINETI CA: VIOLURILE, CRIMELE, RAZBOAIELE, ACCIDENTELE etc. SINT PRODUSE LA FEL PE TOT GLOBUL, DOVADA CA SINT LUCRAREA UNUI SINGUR MOD DE OPERARE, ACTIUNE SI ANUME A DIAVOLULUI. INCLUSIV POLUAREA,DEZECHILIBRELE CREEATE DE OM LA SCARA PLANETARA AU FOST INDUSE IN GINDUL SI IDEILE CELOR LIPSITI DE CREDINTA. VA VEVINI ORA SCADENTEI SI VAI DE CEI CE SI-AU BATUT JOC DE OPERA LUI DUMNEZEU. PENTRU EI VA FI PREA TIRZIU , PENTRU NOI VA FI UN NOU INCEPUT.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.12.2006, 01:13:35
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Sper din tot sufletul ca e vorba de sarcasm...
In cazul in care chiar vorbesti serios atunci e clar ca unii oameni au o problema serioasa. Daca tu maine faci ceva rau e vina diavolului?? NU! E vina ta. Si sa arunci acum vina pe un inger cazut e ceva lipsit de orice responsabilitate. Binele si raul sunt conventii pe care ni le-am impus, si tot noi suntem responsabili pentru actiunile fie bune fie rele, nu putem da vina mereu pe o forta exterioara(destinul, Satan, etc).

"VA VEVINI ORA SCADENTEI SI VAI DE CEI CE SI-AU BATUT JOC DE OPERA LUI DUMNEZEU. PENTRU EI VA FI PREA TIRZIU , PENTRU NOI VA FI UN NOU INCEPUT."
Partea mea pereferata a postului. Aici intra in joc modestia de care dau dovada multi ortodocsi evlaviosi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.01.2007, 19:59:54
profetul profetul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2007
Mesaje: 14
Implicit

Oare Binele si Raul sunt conventii care n-i le-am impus?
Se spune ca si necunoasterea este un pacat.
Atunci am nega toata istoria biblica.
Binele si raul exista amandoua dar sa facem deosebirea dintre ele ne revine noua oamenilor,vezi liberul arbitru.Iar prin mantuirea noastra cu ajutorul lui Hristos il vom alege pe El nici binele nici raul:dozingoff:
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.01.2007, 22:46:04
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Ceea ce este bine se refera la viata, deci se poate studia. Ce este rau, inseamna ca nu este bine si are mai multe cauze, in natura, in artificialul creat, in toxic etc. Nu se poate compara cel natural si cel omenesc, pentru ca primul nu prea depinde de noi. Al doilea, se poate combate.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.01.2007, 15:36:29
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

La multzi ani,Jennifer!Imi spui tu cum vezi dupa studiile tale materialiste cum s-ar putea caracteriza emotzionalul?Emotzionalul e palpabil?Se transmite din cele 5 simtzuri in organism,dupa aia in creier ?Si din creier inapoi in trup?Sau in invatzaturile materialiste nu ezista emotzional?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.01.2007, 19:01:11
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Da,,,,,,e clar,in invatzatura materialista nu ezista emotzional!!!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.01.2007, 19:06:36
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

exista, dar asociat strict cu procese biologice si chimice...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.01.2007, 23:02:22
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Ce legatura intre emotional si istoria vietii, studiata in ultimul secol? Ce legatura intre iubire si o creatura inchipuita in trecut ca sef al universului, folosita in scrieri care astazi dau magia religioasa?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.01.2007, 16:32:47
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Ce legatura este intre tine si inchipuitul tau suflet??Ca doara nu?Si ateii vorbesc despre suflet..
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.01.2007, 00:42:48
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Suflet vine de la suflu si reprezinta viata, cu intimitatea sentimentului, de ce inchipuit? Este un cuvint care desemneaza, la fel ca mintea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lupta cu boala Georgiana1995 Generalitati 10 23.08.2012 14:55:17
Lupta grea tigerAvalo9 Generalitati 71 16.08.2011 21:22:54
Lupta cu ecumenismul e lupta cu dracul spre_rasarit Generalitati 106 12.04.2011 21:13:50
Lupta pasiva vs. lupta activa catalin755 Generalitati 22 28.06.2010 16:35:42
LUPTA SPIRITUALA roseliana Vrajitoria 2 15.03.2008 12:54:03