Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.04.2011, 16:14:38
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Da, femeile cu 15 copii se mîntuiesc mai mult decît cele cu un copil, care se mîntuiesc și ele, dar nu datorită acestui fapt. Pentru că a avea 15 copii presupune o viață întreagă în stare de jertfă pentru a aduce 15 ființe la existență, nu numai una singură. ...
Frate nu uita ca manutirea este un dar gratuit al lui Hristos. "Nu voi m-ati ales pe mine ci Eu v-am ales pe voi"... "Ce poate da omul in schimb pentru sufletul sau" ca sa traiasca vesnic?

Ca sa raspund conform argumentatiei tale, o femeie care naste dar un copil si adopta 14 si ii creste, este "mai mantuita" in acceptiunea ta, caci are dragoste si de straini.

Sau o femeie care este casatorita dar nu poate avea copii insa face multe fapte bune, milostenii ajuta multa lume, ducand o viata dedicata semenilor (cantitativ facand mai multe fapte bune decat cea care are 15 copii bilologici)... se mantuie mai mult decat cea care are 15 copii.

Nu trebuie sa pierdem din vedere ca toata fapta buna care o facem este rodul conlucrarii cu Hristos, dovada prezentei LUI in viata noastra, a comuniunii cu EL.
"Fara EL nu putem face nimic" (Ioan 15,5), nici o fapta buna (nici mica, nici mare, nici multe nici putine), iar cand facem fapta buna aceasta este datoria noastra "caci ca slugi nevrednice am facut ceea ce eram datori sa facem".

Mantuirea nu este un troc, Domne ia utie cate fapte bune iti aduc... trebuie esti obligat sa imi dai muuuulta mantuire. Daca era asa erau suficiente faptele legii pentru mantuire, si nu mai era nevoie sa se intrupeze Fiul lui Dumnezeu. Nu mai era nevoie de Hristos pentru mantuirea omului, faptele legii erau suficiente.

Procesul mantuirii este unul complex, de durata in care omul mai cade, mai se ridica dar Hristos este prezent in viata LUI.

Singurul merit al omului in lucrarea faptei bune este acela de a-L lasa pe Hristos sa lucreze in el, caci Hristos este cel care face faptele mari si bune nu noi. Si sa nu credeti ca este usor sa IL lasam pe Hristos sa traiasca in noi... putini reusesc, precum sfantul Pavel care spune "Nu mai traiesc eu ci Hristos traieste in mine".

Sfintii Apostoli sau marii sfinti au facut ei singuri minuni? Nicidecum, ci Hristos care era in ei conlucra cu ei si ii ajuta sa faca fapte mari si multe intru Slava lui Dumnezeu si ca sa ii ajute si pe celilati oameni pe drumul mantuirii intru Hristos Iisus.

Maica Domnului si toti sfintii lui Hristos au cautat doar Slava lui Iisus Hristos (nu slava proprie), au cerut si cer oamenilor sa asculte de Hristos (si nu de ei), au ajutat si ajuta pe oameni sa traiasca intru Hristos.

Har si pace. Doamne ajuta.

Last edited by Eugen7; 15.04.2011 at 16:20:17.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este scopul vietii? amatyyy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 53 23.05.2013 20:57:02
Despre Taina Nuntii in cultul rasaritean Alexandru Nunta 18 10.05.2012 11:36:35
Noaptea nuntii Solveig Nunta 208 29.10.2011 00:47:41
Scopul familiei costel Nunta 23 12.01.2010 09:07:51
Scopul creatiei toni2009 Generalitati 22 23.11.2009 17:31:32