Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #18  
Vechi 16.03.2016, 10:42:22
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

M-ai facut sa zambesc..amar ce-i drept...dar am cafeaua cu zahar langa mine pt situatii de astea..:) Dintre toti fratii Karamazov,Dmitri este de de departe preferatul meu..Ca tot se dezbatea casatoria sau nu...Dmitri face tot posibilul sa procure bani pentru a se casatori cu Grusenka..., accepta pana si sa fie codamnat pe nedrept de paricid...
Deci el vrea casatorie...Interesanta este si Grusenka asta,prima oara cand am inceput sa citesc cartea,clar am incadrat-o ca "vampa"..Pe parcurs, mi-am schimbat parerea..Este unul din personajele cele mai complexe din carte, cu trairi si sentimente absolut autentice, un personaj viu 100% care nu se sfieste sa fie ceea ce cu adevarat este...
Desi mai putin frumoasa decat vanitoasa Katerina, este in mod clar mult mai desteapta...Poate in asta consta farmecul ei si cum ajunge sa invarta barbatii pe degete...
In fine, sa inchidem paranteza.De-ajuns cu recenziile literare....Unde vroiam sa ajung...Poate e cazul sa nu-ti mai plangi de mila singur, ca situatia asta n-are cum sa rezolve ceva...Poate pana acum ai intalnit numai Katerine si Grusence...Asta nu inseamna ca toate suntem asa...
In fond, traim intr-o lume(cat de cat) normala si nu suntem toate cu personalitati isterice, bolnave, patimase si pline de demoni...E cam plictisitor sa fii simpla, calda, relaxata..ce interes v-am mai suscita?:)
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!

Last edited by RedRose; 16.03.2016 at 10:45:38.
Reply With Quote