Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.12.2005, 11:29:44
Othello Othello is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2005
Mesaje: 1
Implicit

Nu vreau sa fiu nepoliticos fata de cei credinciosi de pe forum dar sunt curios de raspunsurile voastre la intrebarile ce vor urma.
Eu gandesc asa: Exista atatea religii in lume, fiecare cu "carte" sa si cu "zeul" sau. Iar crestinismul este doar una din ele..iar eu, doar pentru ca m-am nascut intr-o tara in care este prodominant crestinismul, ar trebui sa cred in biblie si in dumnezeul nostru? Este oare un motiv indeajuns de bun?
De ce este considerata religia ceva mai mult decat un mijloc de a mentine pacea si ordinea pe pamant? care sunt argumentele pana la urma...De ce sa credem tot ceea ce scrie in biblie si nu in coran sau altceva?
Oare, cei ce pretind ca simt ceva de la dumnezeu simt cu adevarat? sau doar se autoconving ca exista ceva, ca e ceva acolo sus si astfel au impresia ca simt ceva divin (autoconvingerea da roade de multe ori).
Si as avea mai multe "nelamuriri" dar nu-mi gasesc cuvintele acum.
Sper ca nu veti sterge topicul imediat ce-i cititi prima jumatate, pentru ca am vorbit serios in fiecare cuvint pe care l-am scris mai sus.


Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.12.2005, 16:13:12
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Othello
Eu gandesc asa: Exista atatea religii in lume, fiecare cu "carte" sa si cu "zeul" sau. Iar crestinismul este doar una din ele..
[color=red]Exista atatea religii in lume, fiecare cu "carte" sa si cu "zeul" [/color]
Sunt multe religii in lume fiecare cu dumnezeul sau, dar ceea ce face crestinismul sa fie diferit este tocmai Dumnezeul din spatele ei: Isus Hristos. Religia nu este altceva decat manifestarea (forma) pe care o ia credinta ta. Credinta ta are o forma, un mod de a se exprima si aceea este religia.
[color=red]Oare, cei ce pretind ca simt ceva de la dumnezeu simt cu adevarat?[/color]
In afirmatia asta ai atins un punct sensibil al religiei dar nu si al credintei, adica este posibil sa faci parte dintr-o religie (prin nastere, educatie, impunere etc) dar sa nu existe nici un fel de credinta ci doar ritualuri invatate mecanic.
Autoconvingerea sau mai degraba autoinselarea poate da roade (cand ai scris aceasta probabil te-ai gandit la fapte bune,...cred) este posibil in lumea fizica nu si in cea spirituala pentru ca fapte bune fac multi...
Credinta este dupa acum apare definita in Biblie: [color=blue]Evrei 11:1 *Si credinta este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite, o puternica incredintare despre lucrurile care nu se vad.[/color], deci credinta inseamna incredere in lucrurile "care nu se vad" desi exista. Ce inteleg eu de aici este ca exista doua lumi
1. O lume materiala - bazata si perceputa pe cele 5 simturi (miros,vaz,auz,pipait,gust)
2. O lume spirituala - care nu are dea face cu simturile noastre ci cu credinta noastra.
Lumea spirituala este o lume reala, si nu gresesc spunand mai reala decat cea materiala deoarece lumea materiala va trece dar cea spirituala este vesnica.
De ce Iisus Hristos si nu Buda sau Allah?
In primul rand Iisus este un Dumnezeu Viu nu unul mort, El a a inviat si aceasta imi spune ca El poate pazi ca ceea ce a spus sa se implineasca.
Apoi Iisus este un Dumnezeu al Dragostei; toti ceilalti sunt stapani crunti pe care trebuie sa-i calmezi cu jerfe ca nu cumva sa se supere pe tine si sa patesti ceva.
Nu se poate vorbi nici macar de egalitate intre Iisus si toti ceilalti dumnezei ai lumi deoarece Iisus este creatorul cerului si al pamantului.
Pentru a putea vedea lucrurile din prisma Lui Dumnezeu trebuie sa faci parte din lumea spirituala, pentru ca acesata lume domneste acum pe pamant impreuna cu cea fizica.
Apartenenta la aceasta lume se face prin credinta iar credinta vine prin auzire[color=blue]Romani 10:17 *Astfel, credinta vine in urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvantul lui Hristos.[/color]
Cuvantul Lui Dumnezeu prezinta odata realitatea spirituala impreuna cu consecintele credintei sau necredintei in Hristos, iar apoi da viata (transforma) inima, caracterul unui om prin Duhul Sfant. Un crestin adevarat este unul transformat de Duhul Lui Dumnezeu iar viata si faptele Lui o arata. Cei care au doar o religie si nu-L cunosc pe Dumnezeu sunt "uscati" au doar o coaja lipsita de continut si nu-L cunosc ci doar vorbesc despre El.
As putea scrie mult ... dar sper ca macar in mare am raspuns la intrebarea ta...
Cu repect B.F.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.12.2005, 18:31:19
alexandra alexandra is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.10.2005
Locație: Cluj, Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

Daca religia ortodoxa nu ar fi cea adevarata nu ar dura atata, si nici BIBLIA nu ar dainui atat, citeste viata sfintilor si o sa intelegi mai multe, citeste si noul si vecchiul testament. Celelalte religi , prin "preotii" lor au facut si ei minuni dar cu ajutorul celui rau, citeste despre Moise si alti.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.02.2006, 10:37:09
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vezi tu, credinta nu se poate explica rational, crezi si ceea ce nu se poate explica. De ce e buna religia crestina? Pt. ca e singura in care principiul dinte contra dinte si ochi pt. ochi, a fost inlocuit prin iubirea aproapelui si a vrajmasilor. Daor prin Domnul Nostru Iisus Hristos, omul a fost impacat cu Dumnezeu. In celelalte religii acest sacrificiu facut din dragoste pt. om, culmea creatiei, nu cred ca este prezent. din ce imi aduc aminte de la scoala, religiile politeiste, aduceau jerfe umane sau animale pt. a-si indupleca zeii. Si uneori diavolii care locuiau in reprezentarile acestor zei, le raspundeau preotilor. dar nici una nu a putut sa-i dea omului ceea ce i-a fost pregatit de la inceput: VIATA VESNICA! Si nici Raiul. Asa ca eu cred ca faptul ca suntem crestini si ne-am nascut intr-o tara cu religie preponderent ortodoxa, este o binecuvantare, pt. care trebuie neincetat sa-i multumim Domnului! Doamne ajuta!:)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.02.2006, 12:09:20
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Othello
Nu vreau sa fiu nepoliticos fata de cei credinciosi de pe forum dar sunt curios de raspunsurile voastre la intrebarile ce vor urma.
Eu gandesc asa: Exista atatea religii in lume, fiecare cu "carte" sa si cu "zeul" sau. Iar crestinismul este doar una din ele..iar eu, doar pentru ca m-am nascut intr-o tara in care este prodominant crestinismul, ar trebui sa cred in biblie si in dumnezeul nostru? Este oare un motiv indeajuns de bun?
De ce este considerata religia ceva mai mult decat un mijloc de a mentine pacea si ordinea pe pamant? care sunt argumentele pana la urma...De ce sa credem tot ceea ce scrie in biblie si nu in coran sau altceva?
Oare, cei ce pretind ca simt ceva de la dumnezeu simt cu adevarat? sau doar se autoconving ca exista ceva, ca e ceva acolo sus si astfel au impresia ca simt ceva divin (autoconvingerea da roade de multe ori).
Si as avea mai multe "nelamuriri" dar nu-mi gasesc cuvintele acum.
Sper ca nu veti sterge topicul imediat ce-i cititi prima jumatate, pentru ca am vorbit serios in fiecare cuvint pe care l-am scris mai sus.

Bine a spus Mircea! Credinta este ceva supra-mundan!
Credinta este transcendenta, har dumnezeiesc! Dumnezeu iti da credinta, insa trebuie sa ai si o viata pe masura si un suflet curatit de patimi de pofte, si fapte pe masura si atunci vei intelege si vei sti singur in ce sa crezi, si in ce nu!
Altfel, poti avea credinta, pentru ca asa este structura umana, de la Creatorul Sau, insa crezi in ce poti................in bani, in putere, in amor, in .............s.c.l.!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.02.2006, 21:20:24
victorian_radu victorian_radu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2006
Mesaje: 2
Implicit

Mai Othello priveste in jurul tau. Totul marturiseste Adevarul. Nu crezi in Dumnezeu fiindca te-ai nascut intr-o tara crestina, ci crezi fiindca ai ochi sa vezi ca tot ce te inconjoara de la firul ierbii pana la om Il marturiseste pe Dumnezeu.Si asta indiferent de locul unde te afli. Dumnezeu sa te lumineze.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.02.2006, 20:46:29
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Vasile Marcu: "A CREDE este dovada unui suflet inalt si intelept, iar cel ce nu crede da dovada de un suflet tampit si coborat in randul animalelor"
Parintele Arsenie Papacioc: "Biserica stie precis niste lucruri, a venit Mantuitorul si ni le-a spus; si era Dumnezeu. Daca te indoiesti de lucrurile acestea, nu mai avem ce discuta, tu ramai cu dracul tau, eu cu Dumnezeu"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.03.2006, 14:01:51
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

De ce ai ales denumirea othello?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.04.2008, 16:56:57
BotosRemusEmilian BotosRemusEmilian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2008
Mesaje: 59
Implicit

Othello. In postul tau, simt ca ai pus intrebarile si astepti un raspuns simplu si convingator, ca apoi sa spui in gand : nu ma-ti convins, nu sunteti pe masura mea, sunteti niste prosti si ia sa ma mai lase in pace cu Dumnezeu. Daca gresec iarta-ma.
Othello, eu nu vreau sa te aduc la credinta, sa te fac sa crezi in Dumnezeu. Caci nu am pe Duhul Sfant, ca sa o pot face. Nu se aduce la credinta un om, pe Forum. Nu vreau nici sa te judec. Si eu sunt la fel ca tine. Imi pun aceleasi intrebari si eu. Insa vreau sa te ajut. Cum si pe mine ma ajutat altii carora le-am pus aceleasi intrebari. Aceleasi intrebari si le-au pus si marii oameni credinciosi din toate secolele timpurilor. De la Origen pana la Sfantul Serafim Rose.
Othello stii de ce allah al musulmanilor este un diavol ? Caci invata oamenii sa se ridice la razboi cu infidelii, care sunt crestini. Aparut cu 600 de ani dupa crestinism, islamismul prin posedatul prooroc al lor, diavolul a lucrat. Jihadul. Cum se poate numi un dumnezeu al iubirii si al pacii, cand el vrea ridicarea oamenilor la razboi ? Este un dumnezeu al sangelui varsat si urii. De aceea este allah diavol. Stiu ca sunt prost, dar numai asta iti pot spune in cateva randuri. Toate celelalte "credinte" si tot ce este afara crestinismului Ortodox, sunt rodul mintii omenesti. Cerceteaza si vezi ca asa este.
Othello, cand vei vrea sa incepi sa citesti serios, citeste Vietile Sfintilor, e o colectie de 7 volume micute, ieftine. Acolo, peste 80% din intamplari sunt petrecute in primi 600 de ani, cand nici gand de islamism nu era. Sa descoperi acolo ce nu ai descoperit in toata viata ta. Ma cutremur cand imi amintesc. Ai sa intelegi putin cate putin, citind tot mai mult, de ce credinciosii cred in Dumnezeu Savaot, Unul in Fiinta si Intreit in Persoane si de ce este El Adevarul, Calea si Viata. Si de ce ce este inafara de El, este umbra si vis.
Credinta in Dumnezeu nu o astepta sa vina din cer, cazuta cu kilogramul. Trebuie sa cercetezi de ce este bine sa crezi. Asfel citesti tot mai mult, scrieri care te vor apropia de Dumnezeu. Trebuie sa vrei sa afli si abea atunci vei afla. daca te limitezi doar la nistre intrebari banale, fara sa cauti cu transpiratie si raspsunsul, atunci nimic nu ai rezolvat. Dumnezeu ne-a lasat liberi sa Il alegem pe El sau nu, dobandind astfel Imparatia Sa sau osandindu-ne singuri, prin alegerea de a nu-l iubi pe El.
Othello, ar mai atatea de spus. Iti mai spun ca va veni un timp, in care, daca vei fi tot fara credinta, insuti iti vei spune ca ai trait degeaba. Cred Doamne, ajuta necredintei mele. Hristos a inviat !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.04.2008, 18:41:26
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Othello
De ce sa credem tot ceea ce scrie in biblie si nu in coran sau altceva?
Sa iti spun ceva: "Daca ai crezut in Dumnezeu, iar dupa ce mori vei vedea ca nu exista, nu ai pierdut nimic. Insa daca nu ai crezut toata viata, iar daca dupa ce mori, vezi ca El exista, atunci ai pierdut totul." Am pus in ghilimele pentru ca aceste afimratii sunt ale unui membru de pe forum, nu sunt cuvintele mele, dar le-am postat din nou pentru ca mi-au placut.
Ce te costa sa crezi? Iti spun eu, te costa sa fii un om mai bun decat esti acum, te mai costa un pic din timpul tau sa te rogi, si nu uita ca Dumnezeu ia in considerare macar incercarea omului de a vrea sa faca ceva, adica te va ajuta pe parcurs daca te vei ruga Lui sa te ajute, asa cum mi s-a intimplat mie, adica mi s-au indeplinit anumite rugaciuni.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare