Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 31.07.2011, 05:14:27
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
faptul ca rosiile contin fibre tot nu ma convinge...si ca se elimina repede la fel nu ma convinge ... si varza contine destul de multe fibre...si nu uita varza murata are B12
faptul ca , contine fibre si se elimina , asadar nu poate sa stea cum spuneai tu mult in organism nu te convinge
faptul ca , contine o cantitate mare de licopen care este un antioxidant foarte puternic si benefic in multe situatii pt organism nu te convinge
ia sa vedem asta te convinge ?
In afara de actiunea sa purificatoare asupra sângelui, rosia combate aciditatea gastrica si putrefactiile intestinale. Regeneratoare a celulei prin vitamina A pe care o contine, ea lupta împotriva tulburarilor legate de degenerescenta.
Rosia combate constipatia, deoarece sâmburii si coaja stimuleaza miscarile peristaltice intestinale, eliberând intestinul prin „razuirea" lui si strângerea reziduurilor pâna si din pliuri.

Rosiile contin vitaminele A, B1, B2, B5, B6, C, E, K dar si calciu, magneziu, fosfor, magneziu, fier si licopen. O rosie contine in proportie de 94% apa si are doar 22-26 de calorii.
Licopenul, substanta miraculoasa din rosie, lupta impotriva infectiilor,si alaturi de celelalte proprietati ale rosiei se stimuleaza metabolismul, protejeaza ADN-ul celular, are proprietati antiinflamatoare, combate obezitatea, reumatismul, previne riscul aparitiei osteoporozei si a cancerului de prostata.

Sucul de rosii elimina toxinele din organism, si, mai ales, din ficat


asadar daca tu nu ai probleme cu stomacul , inseamna ca ŽŽ ciorile ŽŽ ce le simti dupa ce maninci rosii sunt STIMULAREA METABOLISMULUI ..... nici o treaba cu ce bazaconii ai spus tu .... ha ha ha ... asadar uite asa iti demonstrez ca ce simti SE EXPLICA , dar nu ca e rosia acida amice ....
sa continui ? SAU ORICE ARGUMENT care ti-l aduc nu il gindesti ?



waw.... sa te lamuresc si cu b12 sau sa te las in ceata ? tu ce zici ?
multa iubire

Last edited by the_Listener; 31.07.2011 at 05:21:05.
Reply With Quote
  #392  
Vechi 31.07.2011, 05:16:49
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
banuiesc ca e varza ALBA murata de nu raspunzi ... dupa ce ca e murata mai e si alba ... dubla greseala ....
asadar daca gresesc in acest caz imi cer scuze inainte , si ma bucur chiar
asadar ia sa vedem un pic despre varza rosie
Varza rosie este, practic, aceeasi specie ca si varza alba, fiind o varietate a acesteia. Dincolo de infatisare, intre varza rosie si cea alba mai sunt insa si alte diferente, invizibile cu ochiul liber, dar extrem de importante.

De pilda, daca varza alba ca are un continut de vitamina C mai mare decat portocalele, varza rosie contine de pana la... 6-8 ori mai multa vitamina C decat surata ei alba, fiind un adevarat concentrat din aceasta vitamina.

Pigmentii care dau culoarea rosie acestei legume au un rol foarte important ca medicament.


cine ti-a recomandat varza ti.a spus si de culoare ? si de DIFERENTE ? HAIDE SPUNE-MI DA ca e adevarat ca sa vad si eu un adevar la tine ..... ce zici ?
multa iubire
si alba si rosie...daca m-ar fi interesat mi-ar fi spus
Reply With Quote
  #393  
Vechi 31.07.2011, 05:23:39
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
si alba si rosie...daca m-ar fi interesat mi-ar fi spus
in ce proportie ?
aha ... deci nu te interesa sau nu stiai de diferente? el stia si nu ti-a spus? pai nu prea e logic , mai ales daca zici ca ti-a facut bine ....
multa iubire
Reply With Quote
  #394  
Vechi 31.07.2011, 05:24:50
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

tot mi-ai raspuns de ce combini rosiile cu morcov...
Reply With Quote
  #395  
Vechi 31.07.2011, 05:35:39
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
in ce proportie ?
aha ... deci nu te interesa sau nu stiai de diferente? el stia si nu ti-a spus? pai nu prea e logic , mai ales daca zici ca ti-a facut bine ....
multa iubire
am afirmat ca nu ma intereseaza....consum si una si alta...daca l-as fi intrebat mi-ar fi spus...iar cu cantitatea de vit C e irelevant
Reply With Quote
  #396  
Vechi 31.07.2011, 05:43:57
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
am afirmat ca nu ma intereseaza....consum si una si alta...daca l-as fi intrebat mi-ar fi spus...iar cu cantitatea de vit C e irelevant
o dadeai tare cu vit c din varza murata , dar acum e irelevant ca varza rosie CRUDA e de multe ori mai bogata in vit c decit cea murata si alba ----- hai mai ovidiu ca e prea de tot ...... adica te contrazici de la un post la altul .....
multa iubire
ps se vede ca esti obosit , de esti confuz .... nu e bai mergi la culcare , odihneste-ti creierul si apoi maine fresh vii sa vorbim ....
multa iubire
Reply With Quote
  #397  
Vechi 31.07.2011, 05:45:48
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
tot mi-ai raspuns de ce combini rosiile cu morcov...
corect o explicatie ti-am dat-o ---
mai am si altele dar dupa ce rezolvam problema rosiei .... ha ha ha
multa iubire
Reply With Quote
  #398  
Vechi 31.07.2011, 05:54:00
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
faptul ca , contine fibre si se elimina , asadar nu poate sa stea cum spuneai tu mult in organism nu te convinge
faptul ca , contine o cantitate mare de licopen care este un antioxidant foarte puternic si benefic in multe situatii pt organism nu te convinge
ia sa vedem asta te convinge ?
In afara de actiunea sa purificatoare asupra sângelui, rosia combate aciditatea gastrica si putrefactiile intestinale. Regeneratoare a celulei prin vitamina A pe care o contine, ea lupta împotriva tulburarilor legate de degenerescenta.
Rosia combate constipatia, deoarece sâmburii si coaja stimuleaza miscarile peristaltice intestinale, eliberând intestinul prin „razuirea" lui si strângerea reziduurilor pâna si din pliuri.

Rosiile contin vitaminele A, B1, B2, B5, B6, C, E, K dar si calciu, magneziu, fosfor, magneziu, fier si licopen. O rosie contine in proportie de 94% apa si are doar 22-26 de calorii.
Licopenul, substanta miraculoasa din rosie, lupta impotriva infectiilor,si alaturi de celelalte proprietati ale rosiei se stimuleaza metabolismul, protejeaza ADN-ul celular, are proprietati antiinflamatoare, combate obezitatea, reumatismul, previne riscul aparitiei osteoporozei si a cancerului de prostata.

Sucul de rosii elimina toxinele din organism, si, mai ales, din ficat


asadar daca tu nu ai probleme cu stomacul , inseamna ca ŽŽ ciorile ŽŽ ce le simti dupa ce maninci rosii sunt STIMULAREA METABOLISMULUI ..... nici o treaba cu ce bazaconii ai spus tu .... ha ha ha ... asadar uite asa iti demonstrez ca ce simti SE EXPLICA , dar nu ca e rosia acida amice ....
sa continui ? SAU ORICE ARGUMENT care ti-l aduc nu il gindesti ?
nu ma convinge...prezenta solalninei imi da de gandit...mai ales ca este catalizator invers...rosiile cresc aciditatea in stomac ceea ce implica arsuri și sangerări la nivelul stomacului...ma gandesc ca nu degeaba este interzis celor care au probleme cu stomacul...sau intamplator leste interzis?...coaja rosiilor si samburii se depun pe intestinul gros si duc la putrefactii
Reply With Quote
  #399  
Vechi 31.07.2011, 06:03:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
o dadeai tare cu vit c din varza murata , dar acum e irelevant ca varza rosie CRUDA e de multe ori mai bogata in vit c decit cea murata si alba ----- hai mai ovidiu ca e prea de tot ...... adica te contrazici de la un post la altul .....
multa iubire
ps se vede ca esti obosit , de esti confuz.. nu e bai mergi la culcare , odihneste-ti creierul si apoi maine fresh vii sa vorbim ....
multa iubire
nu sunt deloc confuz...iarasi tragi concluzii asa cum iti plac tie...afirmatia referitoare la continutul de vit c din varza murata nu avea in calcul varza alba sau cea rosie...deci e irelevanta concluzia...vitamina C o iau mai elegant din catina

obosit nu sunt ....propui sa mergem la culcare?....o lasam pe luni ca astazi nu am sa mai pot intra

Last edited by ovidiu b.; 31.07.2011 at 06:08:22.
Reply With Quote
  #400  
Vechi 31.07.2011, 11:31:12
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multe prostii spui Ovidiu. Dar in tot raul e si un bine : combatandu-te Listener, aflam multe,multe informatii BUNE! Deci da-i bataie!

Si poate pana luni afli si diferenta intre vitamina C si acidul ascorbic!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum trebuie sa mancam pentru a fi sanatosi absolutep0wer Generalitati 27 03.04.2015 15:03:44
Otrava pe care o mancam anna21 Generalitati 108 14.02.2012 06:20:29
Mai mancam porc ...sau.. sunsray Spiritualitatea ortodoxa 22 13.12.2011 09:55:36
Cum sa ai un ficat sanatos dupa o vara de excese absolutep0wer Generalitati 1 31.08.2010 09:09:11
Un copilas are nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a fi sanatos! cosminelu2006 Umanitare 2 11.06.2009 14:37:54