Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.10.2013, 09:40:37
Leoaica's Avatar
Leoaica Leoaica is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2013
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Draga Sophia,

Sunt nenumarate evenimentele, slujbele, minunile care se petrec in Iasi in perioada aceasta.
Si cel mai frumos si emotionant aspect este imensa iubire pe care o au oamenii fata de Cuvioasa. Nu incetez sa ma mir, in fiecare an, de credinta care aduce mii de pelerini in Iasi si de puterea lor de a sta zeci de ore la rand pentru a se inchina la moastele Sfintei.
Radio Trinitas, care poate fi ascultat si pe internet, a prezentat foarte frumos toate "intimplarile" din aceasta perioada.
Poti sa intri pe www.doxologia.ro, care este site-ul Mitropoliei Moldovei si Bucovinei, unde sunt articole, fotografii si inregistrari video.
Si noi, cei mai comozi, care am preferat sa ne uitam la Trinitas TV, ii sarutam miinile sfinte si o rugam sa ne ajute cu rugaciunile ei.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 15.10.2013, 22:31:57
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

"Cum au ajuns Sfanta Paraschiva si toti sfintii in aceasta stare de indumnezeire? Asa cum spune Scriptura: Nu stiti ca sunteti dumnezei? – dumnezei creati, asa sunt oamenii. Insa noi facem invers, nu acceptam aceasta menire a noastra. Ce-au facut ei de au ajuns asa? Au trait intelepteste, au trait cumpatati, au fost omenosi, au fost smeriti, si-au cunoscut masura propriei lor fiinte.

Nu s-au crezut mai mult sau mai putin decat erau cu adevarat si tot ce au primit, au primit ca din afara – de la oameni, de la parinti, de la mediul in care traiau, in care [si noi] ne dezvoltam si ne adunam cunostinte – si de la Dumnezeu Care [pe toti] ne intretine mereu, Care este insasi viata noastra. Si, ca sa se poata mentine acest echilibru statornic in viata – singuri nu putem, ca ies patimile din noi si ne prabusim – e nevoie sa tinem legatura mereu cu acel Cineva care este mereu prezent in preajma noastra." (Parintele Sofian Boghiu)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 16.10.2013, 22:33:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sophia, in bisericile de mir s-a facut duminica seara vecernia si acatistul Sfintei Parascheva, iar luni Sfanta Liturghie.
Un lucru de care eu mi-am dat seama de abia anul acesta a fost ca noi ascultam, de ziua Sfintei, fix aceeasi Evanghelie pe care a auzit-o si ea si i-a schimbat viata, aducand-o pe calea sfinteniei:" Cine vrea sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa isi ia crucea si sa urmeze Mie".
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 19.10.2013, 00:06:00
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Foarte draguta si speciala aceasta sfanta,Sfanta Parascheva!
Am ascultat Acatistul audio al dansei in ziua de sarbatoare si am simtit cum toata saptamana am avut parte de mult bine si tot felul de mici rezolvari,care nerezolvate mi-ar fi facut viata mai irascibila :)
_un pachet de la mama,pierdut inca din luna trecuta a aparut miraculous saptamana asta...
-mult spor la serviciu si o prima substantiala de la un client
-azi am reusit sa evit cu masina un caine care scapase din lesa stapanului...

multumesc pt ajutor si prezenta,Sfanto Paraschevo!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 19.10.2013, 22:52:18
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Mai multe minuni ale Sfintei Parascheva aici:
http://www.sfantaparascheva.com/minuni.php
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
iasi, moaste, parascheva

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mergem din nou la Sfanta Parascheva! glykys Generalitati 27 01.05.2013 10:26:46
Sfanta Parascheva anipopa65 Intrebari utilizatori 1 14.10.2011 22:30:50
Sfanta Cuvioasa Parascheva si Sfanta Mucenita Paraschevi VLAHOPOL Intrebari utilizatori 5 17.02.2011 19:02:09
Sfanta Cuvioasa Parascheva mihele_m Intrebari utilizatori 0 07.06.2010 16:06:21
Sfanta parascheva catalinabalhui Generalitati 11 28.10.2009 12:27:43