Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.02.2008, 18:34:03
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

maicutele nu au timp de depresii. Diferenta este aceea ca ele muncesc foarte mult dar pentru fetele care trec o anumita varsta si nu sunt casatorite/ nu au o relatie e f greu
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.02.2008, 18:39:07
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Pacea si linisteA LAUNtrica se dobandesc in timp daca nu le ai,se cultiva.Citeste si iar citeste literatura religioasa nu te opri doar la acatiste,ia-ti modele si repere bune de urmat.Faptul ca nu ai barbat nu e motiv de disperare si de stres..eu sunt stresata si nervoasa(si am barbat)din cauza programului -destul de lejer pentru altii- (dar caremie mi se pare super incarcat)..bine ca mi-a dat Dumnezeu cat pot duce..am o cruce usoara..si tot sunt nervoasa.. ce-i drep mai putin decat inainte ,am avut o fire tare indaratnica,dispretuitoare si un temperament aproape coleric..am facut fata fara ajutorul psihologului,ma cunosc bine si stiu ca imi pot controla trairile,rabufnirile,iar faptul ca le recunosti este mare lucru..te va ajuta sa te vondeci mai repede de neputinta..o parere.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.02.2008, 18:53:18
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Depresia poate fi generata si de lipsa vietii sexuale care duce la dereglari hormonale.
Sa vezi pe urma dereglari la sentiment daca ti le rezolvi strict pe cele hormonale! Ca sa nu mai spun: sa vezi ce familie iti faci pe urma!
Simona, parerea mea e sa nu te simti afectata, sa te implici intre timp in ceva, de genul voluntariat, care sa aiba de-a face cu relatiile intre oameni.
Sa faci excursii cu grupul, pelerinaje, ca sa iti hranesti sufletul cu ceva nou.
Si sa nu accepti pe oricine drept sot, ca nu stiu daca ti-a spus mama ta, dar unele femei zic: mai bine ramaneam nemaritata! (nu e cazul meu, eu am o casnicie fericita).
Si mama mea e de-a dreptul sufocanta uneori, pentru mame suntem mereu copii.

Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.02.2008, 20:15:38
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Depresia poate fi generata si de lipsa vietii sexuale care duce la dereglari hormonale.
hai sa spun si eu ceva referitor la acest aspect: citeam Parintele Arsenie Boca, care zice ca ,,femeia e atarnatoare de barbat,, ce sa insemne asta oare? ca ce are barbatului ii trebuie si femeii,adica se face un schimb de substante hormonale,ca nu e bun nici abuzul nici refuzul.chiar la pg .37,in ,,tinerii, familia si copii crescuti in lanturi, citez din carte:,,fara substantele lui endocrine(ale barbatului)femeia nu poate regenera nervos, mintal ,etc...,,ati inteles acum?eu subscriu la ce a scris erzbet.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.02.2008, 20:46:04
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Exista instincte, nu contest. Dar nu trebuie sa ne lasam prada acestora. Desfraul e mai rau pentru suflet decat acele probleme hormonale.
Nu spun ca e confortabil sa te lupti cu instinctele. Eu zic sa le facem pe toate la vremea lor- inclusiv sexul. Mai exista si boli cu transmitere sexuala, pe langa durerea data de departarea de cele ale bisericii, prin desfranare. Ca daca nu parasesti desfranarea, nici nu mai gusti din Sf Taine.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.02.2008, 22:41:31
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viviana
Citat:
În prealabil postat de erzbet
Depresia poate fi generata si de lipsa vietii sexuale care duce la dereglari hormonale.
hai sa spun si eu ceva referitor la acest aspect: citeam Parintele Arsenie Boca, care zice ca ,,femeia e atarnatoare de barbat,, ce sa insemne asta oare? ca ce are barbatului ii trebuie si femeii,adica se face un schimb de substante hormonale,ca nu e bun nici abuzul nici refuzul.chiar la pg .37,in ,,tinerii, familia si copii crescuti in lanturi, citez din carte:,,fara substantele lui endocrine(ale barbatului)femeia nu poate regenera nervos, mintal ,etc...,,ati inteles acum?eu subscriu la ce a scris erzbet.
Se refera la cei casatoriti, scrie clar, nu se refera in general. Acum daca nu am norociul asta sa ma casatoresc trebe sa am relatii sexuale pt a nu o lua razna? E o gandire gresita. Cunosc multe persoane ce au ajuns la 40-45 de ani si sunt virgine dar nu au depresii ca nu au avur relatii sexuale.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.02.2008, 09:19:30
simona76 simona76 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2008
Mesaje: 61
Implicit

Va multumesc tuturor pentru opiniile si sfaturile voastre!
Permiteti-mi sa-mi spun si eu parerea.
Cred in Dumnezeu si in puterea Lui infinita si consider ca fiecare are un destin trasat de El. Daca nu te casatoresti inseamna ca asa a trebuit sa fie, asa a vrut Cel de Sus. Nu fac din asta un capat de tara si sunt sigura ca si cele care sunt mult mai in varsta si care nu s-au casatorit, nu fac din asta o tragedie.
Cineva la inceputul topicului punea intrebari de genul dar de ce sa ne casatorim, dar de ce sa avem copii ...etc. Zambesc nostalgic! Asa simt ca voi fi implinita 100%,..atunci cand voi simti mirosul pielii bebelusului meu,cand voi auzi ganguritul lui, zambetul sotului meu satisfacut de bebele nostru, privirea lui plina de iubire, afectiune pentru noi, o vorba calda, mangaiere blajina.
Va impartasesc un mic secret.Deseori ma visez intrand in biserica cu sotul meu si multumindu-i lui Dumnezeu ca ne-a ajutat sa ne intalnim...
Nu stiu daca ma intelegeti dar sunt sigura ca bunul Dumnezeu stie ce simt, doresc si ma intelege din plin.
Dar toate la timpul lor!!!
Nu asta era pb mea , ci nervii mei inexplicabili.Stresul zilnic pe care vad ca abia il pot duce. Asta e pb mea principala. Dar sunt sigura ca pana la urma totul va fi bine! Dumnezeu e mare si m-ati invatat multe dar cel mai mult mi*a placut... o fraza "magica" care functioneaza de minune:
<<Doamne Iisuse Hristose, fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa!>>

Va imbratisez din suflet si Bunul Dumnezeu sa va binecuvinteze pe toti!

Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.02.2008, 12:11:04
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Depresia poate fi generata si de lipsa vietii sexuale care duce la dereglari hormonale.


Numai în cazul celor obsedati de sex si nu e vorba de hormoni (caci nu exista asa ceva) ci de fenomene psihologice).

Iar împlinirea obsesiilor nicidecum nu duce la rezolvare, ci la scufundare în viata trupeasca si moarte vesnica.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.02.2008, 12:18:50
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viviana
hai sa spun si eu ceva referitor la acest aspect: citeam Parintele Arsenie Boca, care zice ca ,,femeia e atarnatoare de barbat,, ce sa insemne asta oare? ca ce are barbatului ii trebuie si femeii,adica se face un schimb de substante hormonale,ca nu e bun nici abuzul nici refuzul.chiar la pg .37,in ,,tinerii, familia si copii crescuti in lanturi, citez din carte:,,fara substantele lui endocrine(ale barbatului)femeia nu poate regenera nervos, mintal ,etc...,,ati inteles acum?eu subscriu la ce a scris erzbet.
O mai fi gresit si parintele Arsenie. Femeia se simte atârnatoare de barbat fiindca asa e educata de mica, asta e o dereglare.

Daca un om nu e puternic singur nu e puternic nici prin altul.

Cum se face schimbul ala de substante hormonale, prin organele sexuale, prin transpiratie, prin ce?



Exista instincte, nu contest. Dar nu trebuie sa ne lasam prada acestora. Desfraul e mai rau pentru suflet decat acele probleme hormonale.


Instinctele se formeaza pe baza cunostintelor si a constiintei de sin. Nu sunt ceva înascut.



Asa simt ca voi fi implinita 100%,..atunci cand voi simti mirosul pielii bebelusului meu,cand voi auzi ganguritul lui, zambetul sotului meu satisfacut de bebele nostru, privirea lui plina de iubire, afectiune pentru noi, o vorba calda, mangaiere blajina.

Fantasme. Realitatea e întotdeauna altfel de cum ne imaginamMai bine uita-te în jur si vei vedea cum decurg lucrurile la ceilalti oameni. Copiii sunt o mare greutate si nu prea sunt parinti care sa spuna "copiii au constituit o mare împlinire". În realitate copiii îti consuma viata iar multi gândesc ca copiii le-au mâncat anii tineretii.

Asa se întâmpla când omul se ia dupa gânduri si nu cere sfatul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.02.2008, 13:37:39
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

@Traditie: Iarta-ma, frate, dar rogu-te, nu mai vorbi asa...
Omul e lasat de Dumnezeu in lume si e ingaduit si se cuvine ca omul sa se bucure de darurile lui Dumnezeu lasate pentru el in lumea aceasta.

Pentru o femeie nasterea de prunci e o nazuinta fireasca, iar pentru cei care ar duce greu sau chiar nu ar putea duce o viata ascetica a ingaduit Domnul (vezi la Sf. Apostol Pavel) si chiar a lasat intarire ca acestia sa se casatoreasca.

De ce mustri fara blandete?

Alegerile tale iti sunt tie de folos. Sa iti ajute Dumnezeu si sa te intareasca.
Sora aceasta a noastra are nevoie de sprijin si de incurajare.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor! zriyac Generalitati 18 16.10.2010 16:47:38
un mic ajutor evelon Rugaciuni 4 29.10.2008 16:06:45