Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 09.02.2008, 21:17:09
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

eu nu am stat in internat, prin liceu si ma gandesc ca e foarte greu pt acei copii, care sunt nevoiti sa se desparta de cei dragi, sa stea prin internate , copiii sunt mult mai lberi pt ca nu-i supravegheaza nimeni sunt mult mai mari tentatiile ,decat pt copii care stau pe langa casa parinteasca.........
cred ca trebuie sa incerci sa te imprietnesti si cu alti tineri de varsta ta dar cu alte preocupari sau cat mai apropiate de ale tale
si o sa treci pe asta fii sigura, cand o sa mergi la facultate si vei fi pusa cu adevarat sa te gandesti la viitor, la o profesie ,la un loc de munca ,atunci vei incepe sa intri in viata cu adevarat, si nu-ti va mai trebui distoteci, vei intelege atunci peste cativa ani, ca viata este un pic mai serioasa si castiga in viata asta cel care nu-si pierde capul cu tot felul de distractii usoare
incearca sa faci si altceva ce-ti place in afara discotecii:)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.02.2008, 21:19:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GIULIX18
ceea ce putine persoane stiu este ca droguirle, alcoolul, discotecile nu sunt pt toti placeri adevarate ci surogate ale adevaratei fericiri, cautam acolo implinirea, respectul...Pt o clipa simti ca lumea e a ta, dansezi, d=sari in sus, e o nebuneala temporara care te``imbata``si te face sa te simti stapan pe tine pe oameni, esti smecher(baietii), esti bagat in seama, ti se pare ca acolo toata lumea te vad si te aplauda ca ai venit si ca n-ai facut absent in seara aia!Suntem judecati dupa aparente oameni buni, fratii mei albastri de omul cand vede o tipa tare de tot cu picioare pana`n gat, cu un decolteu obscen are numa 2 reactii posibile:UNA(pfoai ce bucata) si DOI(Doamne fereste Maica Domnului pazeste ce ti-a fi si cu tinerii din ziua de azi...).Dar cati dintre adulti sau chiar tineri sta si cumpaneste ``bai fata doar stie ca are picioare frumoase de ce tre sa arate la toata lumea?``sau cine ii plange de mila ca saraca va ajunge in iad pt asta...hai sa fim seriosi...Tineri cu freze ciudate, cu inele, cu piercing uri, cu zorzoane, cu rockeri pe haine, cu castile in urechi si tot felu de demonizati pe care ii condamnam,DAR DE CE FAC EI ASTA?Din dorinta de a fi iubiti, acceptati, apreciati...Cine apreciaza un tanar crestin?Nimeni decat oamenii mari...Ba mai mult se rade de asta, se ajunge la o batjocura de nici nu va inchipuiti, E GREU SA IESI DIN TIPARE, intelegeti, in lumea asta ne-am nascut, nu ne-am ales-o noi, suntem produsul societatii noastre!
Chiar de curand vorbeam cu Duhovnicul meu de la Biserica SF.Mercurie, ca au inceput sa vina din ce in ce mai multi tineri la Biserica noastra. Fapt imbucurator si plin de seperante. Multi tineri vin asa cu sunt in viata de zi cu zi, in blugi, mai cu belciuge, mai extravagant sa zic asa, dar vin si asta conteaza cel mai mult. Incet, incet vor mai renunta la vestimentatia "soc",dar a le face morala ar fi poate o gresala , cum spunea si Parintele PAUL, pentru ca i-am indeparta si ce am realiza pana la urma. Asa ca veniti dragi tineri in numar cat mai mare in Casa Domnului, va asteptam cu bucurie si bratele deschise, veniti asa cum sunteti voi, sinceri si curati la suflet. DUMNEZEU SA VA OCROTEASCA PE TOTI ! +
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.02.2008, 22:14:20
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
Iubire du-te si danseaza cat vrei,care-i probleme ta?Ori alba, ori neagra chiar te intereseaza cu adevarat care e parerea noastra?Eu nu-i inteleg pe oameni cand atata se framanta si-si chinuie mintea cu asa probleme de doi bani!
Urzicuta, tu pe mine ma sochezi cu replici din astea, tu chiar esti preoteasa sau mi s-a parut mie? Ori daca esti, inseamna ca a fi preoteasa nu e cu nimic special decat o sotie normala a oricarui barbat.
Hmm, daca ai sti cine adreseaza replici din astea precum "Care e problema ta?", dar lasa, nu iti spun ca dupa aia te vei simti jignita, plus ca dumneavoastra sunte-ti si mai in varsta si nu are rost sa polemizam acum.
Nu intelegi cum de unii oameni isi framanta mintea in a nu mai duce o viata in desfrau? Crezi ca acest lucru este atat de nesmnificativ? OK, si atunci de ce ai ponegrit atat de mult discoteca daca este un lucru banal, pentru ca daca nu ar fi important, ar inseamna sa nu fie pacat tot ceea ce fac oamenii in discoteca si prin urmare am trage concluzia ca o viata petrecuta in discoteci si destrabalari nu impiedica intrarea in Rai, asadar te-ai contrazis singura ;)
Si imi pare rau sa iti spun ca nu apreciezi si simplul fapt ca Iulia si-a facut cont ca sa discute tocmai cu noi cei de pe forum, si nu apreciezi nici faptul ca ingerul ei pazitor a lucrat mult timp sa o aduca intr-o stare curioasa si de cumpana, tocmai ca sa isi aminteassca de credinta si de Dumnezeu, dar vad ca uneori iti place sa tratezi cu aroganta si sa privesti de sus lucrurile si cu scarba, de parca noi am fi mai cu mot in fata lui Dumnezeu.
Sincer urzicuta, nu ma asteptam la o asa replica de la tine, un om credincios cum te pretinzi tu a fi, nu ar fi replicat asta niciodata unei persoane disperate sa gaseasca o cale de scapare asa cum doreste Iulia!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 10.02.2008, 12:22:40
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Se pare ca nu m-am facut inteleasa.dar ca de obicei tu Veilur ai dreptate.Imi pare rau ca nu stiu sa fiu mieroasa si siropoasa,eventual sa si aplaud anumite initiative..aici nu suntem la scoala,mi-am spus parerea atat.Chiar atat de mari sunt asteptarile voastre?giulia sincer regret ca nu m-am facut inteleasa,ca nu mi-am ales tonul si cuvintele potrivite ca te-ai simtit atat de jignita si torturata de cuvintele mele si ma bucur ca sunt oameni mai chibzuiti decat mine care stiu sa se adreseze mai tinerilor nostri colegi.Astept pe privat sugestiile voastre despre cum ar trebui sa fie o preoteasa...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.02.2008, 17:42:30
GIULIX18 GIULIX18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2008
Mesaje: 16
Implicit

Buna seara!Am intrat sa va spun tuturor ca-mi veti lipsi si ca de maine nu mai am acces la net timp de o saptamana...Incepe un nou semestru!Erau o hrana pt suflet mesajele voastre de care va trebui sa ma lipsesc...Succes tuturor,Doamne ajuta si bucurie sfanta!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 10.02.2008, 18:30:49
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

giulia,raspunsul meu la intrebarea ta,pe care mi l-am amintit acuma este...,,Da,poti fi si un bun crestin chiar daca mergi la discoteca,,.mi-am adus aminte de mine,din perioada liceului ca eram cu muult mai aproape de Dumnezeu decat sunt acum si totusi,sa zicem eram dornica de discoteca.si chiar si acolo ma gandeam la Dumnezeu si analizam toate starile pe care le traim si pe care le traiau altii.era un fel de meditatie asupra societatii din ziua de azi.daca tu nu ai vicii precum mandria,drogurile,iesirea in evidenta prin orice scop si toate cele ce se intampla prin discoteca,nu cred ca iti dauneaza atata de rau.poate te gandesti ca trebuie sa-ti traiesti adolescenta.daca nu ai trai-o,se poate sa ramai cu un gol pe acre sa-l ai toata viata.tu oricum esti pe calea cea buna,ai constientizat pacatul si ispitele discotecii,sunt sigura ca incet,incet vei ajunge la o anumita maturitate spirituala si vei renunta la acest viciu.
referitor la a capata respect,pe care zici tu ca il capeti in discoteca,eu zic sa te faci tu ca persoana respectata si apoi,pas cu pas,sa le imparatasesti oamenilor din credinta ta.crede-ma ca vor lua exemplu de la tine.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 10.02.2008, 19:21:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
giulia,raspunsul meu la intrebarea ta,pe care mi l-am amintit acuma este...,,Da,poti fi si un bun crestin chiar daca mergi la discoteca,,.mi-am adus aminte de mine,din perioada liceului ca eram cu muult mai aproape de Dumnezeu decat sunt acum si totusi,sa zicem eram dornica de discoteca.si chiar si acolo ma gandeam la Dumnezeu si analizam toate starile pe care le traim si pe care le traiau altii.era un fel de meditatie asupra societatii din ziua de azi.daca tu nu ai vicii precum mandria,drogurile,iesirea in evidenta prin orice scop si toate cele ce se intampla prin discoteca,nu cred ca iti dauneaza atata de rau.poate te gandesti ca trebuie sa-ti traiesti adolescenta.daca nu ai trai-o,se poate sa ramai cu un gol pe acre sa-l ai toata viata.tu oricum esti pe calea cea buna,ai constientizat pacatul si ispitele discotecii,sunt sigura ca incet,incet vei ajunge la o anumita maturitate spirituala si vei renunta la acest viciu.
referitor la a capata respect,pe care zici tu ca il capeti in discoteca,eu zic sa te faci tu ca persoana respectata si apoi,pas cu pas,sa le imparatasesti oamenilor din credinta ta.crede-ma ca vor lua exemplu de la tine.
Oriunde am fi, oriunde ne-am purta pasii , sa alegem partea cat mai buna pentru noi ,care dauneaza cel mai putin sufletului, mintii si trupului nostru. Da, poti fi un bun crestin mergand si la discoteca daca asta simti si-ti doresti in acel moment, cum la fel de bine poti fi un ratacit in toate mergand zi de zi la Biserica doar cu trupul , de ochii lumii. Important ca si pe un camp de buruieni sa speri ca vei gasi macar o floare cat de mica ar fi ea ce-ti va -ncata privirea si sufletul deopotriva.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 12.02.2008, 00:34:22
nimeni nimeni is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2008
Mesaje: 67
Implicit

discoteca nu este un desfrau. omul are nevoie de momente de galagie, de dans de toate aceste placeri care dupa unii mai ortodocsi decat daniel te arunca in iad.

dincolo de discoteca, bar este trist ca tineretul roman nu frecventeaza si natura , sporturile mai des.

nu bea pana cazi de pe picioare, nu fuma si nu te droga. nu iti polua corpul .
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.02.2008, 23:58:49
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GIULIX18
Buna seara!Am intrat sa va spun tuturor ca-mi veti lipsi si ca de maine nu mai am acces la net timp de o saptamana...Incepe un nou semestru!Erau o hrana pt suflet mesajele voastre de care va trebui sa ma lipsesc...Succes tuturor,Doamne ajuta si bucurie sfanta!
Te asteptam sa revii la sfarsitul saptamanii cu noi vesti din ce ti s-a mai intimplat deosebit, sau cu ce te mai framanta pe tine :).
Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
mi-am adus aminte de mine,din perioada liceului ca eram cu muult mai aproape de Dumnezeu decat sunt acum si totusi,sa zicem eram dornica de discoteca.si chiar si acolo ma gandeam la Dumnezeu si analizam toate starile pe care le traim si pe care le traiau altii.era un fel de meditatie asupra societatii din ziua de azi.daca tu nu ai vicii precum mandria,drogurile,iesirea in evidenta prin orice scop si toate cele ce se intampla prin discoteca,nu cred ca iti dauneaza atata de rau.poate te gandesti ca trebuie sa-ti traiesti adolescenta.daca nu ai trai-o,se poate sa ramai cu un gol pe acre sa-l ai toata viata.tu oricum esti pe calea cea buna,ai constientizat pacatul si ispitele discotecii,sunt sigura ca incet,incet vei ajunge la o anumita maturitate spirituala si vei renunta la acest viciu.
Da, poti sta in discoteca fara sa fii afectat trupeste, dar vezi tu alexandra ca toata atmosfera de acolo te departeaza de Dumnezeu si te racesti fata de credinta. Asta daca te duci din dorinta distractiei, dar daca te duci cu alte scopuri, de exemplu sa mergi acolo sa vezi cam ce ambinet mai pluteste prin discoteci, o poti face, dar cu riscul sa te invadeze tot felu de ganduri ce nasc diverse tentatii.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 14.02.2008, 00:41:34
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Stiti care e problema? Ca in discoteca nu te duci singur. Discoteca presupune anturaj. Am fost pe-acolo cand eram studenta si nu mi-a placut: miroseam pe urma a abur, tigari- desi nu fumam; nu mai auzeam bine doua zile datorita boxelor date la maxim; nu mai eram atenta la cursuri, din cauza oboselii. Dar parca toate imi mergeau mai bine, aveam alt tonus, chiar la invatat, aveam alta imagine despre mine (decat cea de tocilara) si aveam ceva in comun cu ceilalti din grupul meu. Era ceva "dulce", - si pentru mine asta insemna mai mult decat altele: sa fii acceptat intr-un grup. Oricum, preferam sa merg in timpu saptamanii,decat sa merg sambata seara si sa lipsesc de la Sf Liturghie. Si- sa nu va inchipuiti ca era un obicei discoteca, mergeam rar.
Spun ca e o problema discoteca, pentru ca acolo se poate ajunge usor de la simplul dans, la pacat. La alcool, desfrau.. Nici nu-ti dai seama cand se intampla schimbarea in suflet si le primesti pe cele rele. (trebuie sa spun ca nu mi s-a intamplat, dar am auzit destule lucruri urate intamplate de la un anturaj gresit ales- zic eu).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Merge si Dumnezeu la discoteca? windorin Generalitati 85 10.03.2010 16:17:47