Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.01.2008, 21:41:38
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am auzit si de impacari dupa perioada de separare. Voi nu? Totul e posibil.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.01.2008, 05:18:52
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Chiar daca nu citim, vom putea primi ajutorul lui Dumnezeu doar prin simplul fapt ca ne rugam si ne gandim la El. Caile Domnului nebanuite sunt.
sunt multi oameni in ziua de azi, draga anca, care nu stiu ce este rugaciunea si nici nu se gandesc la Dumnezeu prea mult, ca sa nu zic deloc.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.01.2008, 05:26:01
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariana_m.
depinde, poate asa s-au inteles pt o perioada...nu stiu...da-ne mai multe detalii
cuplul la care ma refer eu traieste o casatorie de convenienta... cu multi ani in urma el s-a "indragostit" in mod suspect (de aceea am pus ghilimelele) de o femeie de moravuri nu prea sanatoase, al carei sot i-a tolerat dintotdeauna amantii, ba chiar primesc impreuna vizite acasa, un fel de menaj a trois. cineva zicea ca ar putea fi vorba si de vraji (?!) altfel nu se explica comportamentul de-a dreptul ridicol al acestui barbat, la cei peste 60 ani pe care ii care, si care isi ignora pur si simplu sotia si vine acasa ca la hotel.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.03.2008, 12:07:53
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

La acest topic as dori sa amintesc cuvintele Sfantului Ioan Gura de Aur: "Impacarea trebuie facuta grabnic, fara nici o intarziere. Dusmaniile nu trebuiesc prelungite, oricare ar fi motivul care le-a dat nastere. Niciodata diavolul n-are drum mai liber ca in dusmanii. Atata vreme cat pietrele unei zidiri sunt legate si nu lasa nici un gol intre ele, nimic nu le va darama. Dar daca se face o spartura cat varful unui ac dintr-o parte in alta a zidului, sau o crapatura de marimea numai a unui fir de par, aceasta le desface si le ruineaza. Asa e si cu lucrarea diavolului. Atata timp cat suntem strans uniti si infratiti, el nu poate sa vare, absolut nimic din relele sale; de cum ne molesim insa putin, navaleste ca un puhoi, intotdeauna el nu are nevoie decat de un inceput; aceasta e greu. Dupa aceea isi face drum larg in toate partile. De aici inainte pleaca urechea la calomnii si minciunile le ia drept adevaruri. Acum e judecator dusmania, nu adevarul. Si dupa cum la vremea prieteniei chiar relele adevarate pareau inchipuiri, tot asa in dusmanie chiar minciunile se iau drept adevar. Acum e o alta logica, alta judecata, impartialitatea lasa locul partinirii. Dupa cum punand plumb intr-o tirizie a cantarului el inclina cu totul in partea aceea, tot asa se intampla si aici. De aceea, sa facem totul si sa stingem dusmaniile noastre, inainte de apusul soarelui. Caci de nu vei izbuti acest lucru in prima sau a doua zi, vei lungi-o pana la un an, raul sporind apoi de la sine, fara nevoie de ajutor din partea cuiva. Vorbele spuse intr-un fel vor fi banuite de alte intelesuri, gesturile si orice intarata si infurie, cei suparati se poarta unul cu altul mai rau ca nebunii, nici numele nevrand sa si-l rosteasca ori sa si-I auda, toate cate isi spun sunt numai jigniri. Precum dragostea "acopera multime de pacate" (I Petru IV, 8), tot asa si dusmania nascoceste greseli inexistente si pana la urma barfitorii, care se bucura de relele altora si le trambiteaza betesugurile, capata crezare."

Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.03.2008, 16:01:07
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Poate ca nu au unde sa stea ceea ce este bine ca de multe ori ajung de se impaca, mai ales daca sunt copii la mijloc:(. Cu cit este casa/apartamentul mai mic cu atit sansele sa se imace sunt mai mari:p
bine zis. Atunci cand ai prea mult spatiu fiecare se duce in coltulu lui si apoi se plange ca se simte singur...Sotia e cu copiii la parter si sotul pierdut pe undeva in mansarda stand in fata iubitului PC.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.03.2008, 16:08:38
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
Pai cred ca divortul apare din lipsa intelegerii de la inceput a ceea ce inseamna casatoria,iubirea,renuntareace presupun ele...eheee...sunt o gramada de care trebui tinut cont pt ca nici nu stii cand te trezesti ca te-ai gandit numai la tine(ca sot,ca sotie)si nu ti-ai dat seama de cate ori nu ai oferit intelegere,de cate ori ai provocat tu scandal starnind mania celuilalt care,poate ,dealtfel nu s-ar fi enervat,de cate ori ne-am lasat coplesiti de probleme si am uitat sa il mai intrebam si pe celalalt tu ce mai faci?,cum iti e?,de cate ori nu l-am sustinut pe cel de langa noi si l-am lasat sa faca fata singur problemelor,de cate ori nu avem pretentia ca cel de langa noi sa ne multumeasca asteptarile de orice fel fara ca macar sa ne intrebam :dar eu fac destul pt acest om?din pacate prea tarziu ne dam seama de ce trebue facut,si prea devreme multi uitam ce trebuie sa facem de la bunul inceput...
Si mai e o problema, sunt multi barbati ce se simt singuri atunci cand in fam lui apar mai multi copii. Sotia nemai putand sa-i acorde aceeasi afectiune sotul uneori nu intelege asta si ramane suparat crezand ca sotia nu-l mai iubeste sau ca sotia din rautate il mai lasa si noaptea singur. Dar el nu intelege de multe ori stresul mamei care sta acasa cu 2-3 copii, si se ocupa singura de toata casa si de copii. Iar sotul vine de la serv si se plange ca nu gaseste acasa o sotie ci ca gaseste o menajera si o bucatareasa...si ca sotia se complace in asta si ca sotia s-a bagat singura in asta. Oare cate mame ce au 3 copii mai fac fata sa mai aibe si un serviciu sau sa-i acorde sotului aceeasi atentie ce i-o aorda inainte de a avea copii?
Asa ca dragi tatici/soti, intelegeti-va ffff bine sotiile cand sunt ffff obosite si alintati-le, ca ele daca stau acasa nu inseamna ca "ard" gazul. Soatia e mult mai obosita si stresata stand acasa si crescand copiii decat un barbat ce merge la serv.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.03.2008, 19:20:12
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Parascheva si eu voi maiavea un bebe(pricina pentru care am cam rarait-o cu forumul) asa incat ma pune pe ganduri ceea ce spui tu.dar lamine lucrurile stau cu totulaltfel:sotul este sensibil la toate smiorcaielile mele si ma ajuta cu ce poate(e drept ca nu cu prezenta cat as vrea..dar nu le putem ave pe toate,nua?)..faza asta cu lipsa de afectiune chiar o resimtiti atat de tare fiindca daca este asa exista o solutie:discutati si puneti-va de acord...dar sa nu fie alt gen de a"afectiune"dupa care tanjesc barbatii ca atunci trebuie sa fii vigilenta.Apoi trebuie tinut seama si de firea omului,nu trebuie sacait,agasat..ca se intampla sa fuga...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.03.2008, 20:30:08
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paraschevaiasi
Si mai e o problema, sunt multi barbati ce se simt singuri atunci cand in fam lui apar mai multi copii. Sotia nemai putand sa-i acorde aceeasi afectiune sotul uneori nu intelege asta si ramane suparat crezand ca sotia nu-l mai iubeste sau ca sotia din rautate il mai lasa si noaptea singur. Dar el nu intelege de multe ori stresul mamei care sta acasa cu 2-3 copii, si se ocupa singura de toata casa si de copii. Iar sotul vine de la serv si se plange ca nu gaseste acasa o sotie ci ca gaseste o menajera si o bucatareasa...si ca sotia se complace in asta si ca sotia s-a bagat singura in asta. Oare cate mame ce au 3 copii mai fac fata sa mai aibe si un serviciu sau sa-i acorde sotului aceeasi atentie ce i-o aorda inainte de a avea copii?
Asa ca dragi tatici/soti, intelegeti-va ffff bine sotiile cand sunt ffff obosite si alintati-le, ca ele daca stau acasa nu inseamna ca "ard" gazul. Soatia e mult mai obosita si stresata stand acasa si crescand copiii decat un barbat ce merge la serv.
[color=green] poate domnii de pe acest forum ar dori sa-si dea si ei cu parerea cu privire la ce spune doamna Parescheva...din perspectiva lor [/color]
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.03.2008, 22:55:07
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Diana, cel care nu a ajuns sa descopere in copil si sotia, nu va ajunge sa se descopere nicicand pe sine in sotie. Iar asta nu-i iubire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Povesti de divort costel Nunta 61 18.08.2011 14:47:22
Divort... culianul Nunta 51 09.08.2011 18:02:50
Ce parere aveti despre divort? lacrimi Secte si culte 90 21.11.2010 08:30:24
Divort mai usor fllorina Stiri, actualitati, anunturi 9 12.09.2008 18:28:24
Divort nemtesc Laurentiu Generalitati 1 31.03.2007 12:52:07