Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.04.2008, 00:13:22
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielaVoica
AS dori argumente pentru raspunsul fiecaruia intre dvs la intrebarea: Ce parere aceti in legatura cu relatiile sexuale premaritale? Constituie ele un pacat? Va multumesc foarte mult!!
Draga mea sora intru credinta: dupa cum spune Hristos, Biblia, Traditia, Biserica, logica....e pacat sexul premarital. In primul rand iti protejezi sufletul, iti protejezi trupul si viitorul in viata si protejezi si societatea de suferinta spirituala.

Logic, si singura poti sa iti dai seama de efectele negative ale sexului premarital. Si sa fiu un pic mai realista : sex premarital duce la- avort, pacat, boala a trupului sau a sufletului si gasesti si mai multe rele daca te duci cu gandul mai departe.

Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.04.2008, 15:01:58
StefanS StefanS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2007
Mesaje: 19
Implicit

Eu nu inteleg de ce nu e voie sa faci sex sambata? Luni, miercuri si vineri sunt zile de post, duminica e ziua Domnului, dar sambata
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.04.2008, 15:28:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Stefan, duminica este ziua in care trebuie sa te impartasesti. Daca ai constientiza ce bucurie iti aduce unirea cu Hristos, te-ai infrana zile intregi si nu o zi. Pe de alta parte tu vorbesti de sex, cand ar trebui sa vorbesti de iubire. E o mare diferenta intre ele. Insa, eu ma tem de altceva. Ca multi dintre noi ramanem doar la prescriptii. Nu e bine sa faci dragoste sambata, dar duminica nu merg altfel la biserica, si nici nu ma intorc mai imbogatit. Nu e o sarbatoare pentru multi dintre noi. Vad oameni care ies din biserica si nu zambesc, nu se bucura de viata, nu mai stiu sa imbratiseze semenul, nu are dorul de comuniune...Eu aici cred ca e marea durere.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.04.2008, 15:35:10
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Logic, si singura poti sa iti dai seama de efectele negative ale sexului premarital. Si sa fiu un pic mai realista : sex premarital duce la- avort, pacat, boala a trupului sau a sufletului si gasesti si mai multe rele daca te duci cu gandul mai departe.

Nu e numai asta... E mai ales faptul ca iti lasi inima in cautari desarte, iti pierzi sufletul in adancimi intunecate.
Inclinatia de a ceda gandurilor pofticioase devine obicei, dorinta inlocuieste dreapta judecata, iar sufletul si mantuirea devin ecouri parca din alta lume...
Efectul pacatului este moartea sufletului. Sufletul nu moare dintr-odata, ci putin cate putin, pana cand se departeaza atat de mult de Hristos incat pasul salvator catre Acesta i se pare prea mare sau nu mai doreste sa il faca, fiind impiertrit in razvratire...

De aceea ce e mai important e ca omul sa stie ca dupa fiecare cadere sa se ridice, sa cheme pe Hristos si sa Il caute mereu. De a pacatuit sa nu se poticneasca, sa ridice glasul lui in rugaciune smerita, sa se marturiseasca si sa se curateasca, luand ajutor impartasania cu Sfintele.

Desigur e bine ca pacatul sa fie impiedicat, din pricina asta au indemnat Sfintii Parinti la curatie si cumintenie deplina inaintea nuntii. Dar de s-a calcat aceasta e bine ca tinerii sa se nevoiasca inainte de cununie cu post si marturisire, urmata de impartasanie, astfel intrand curati in casatorie.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.04.2008, 16:57:12
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de StefanS
Eu nu inteleg de ce nu e voie sa faci sex sambata? Luni, miercuri si vineri sunt zile de post, duminica e ziua Domnului, dar sambata
poi sex inseamna pacat... e ca shi cum ai intreba de ce nu am voie sa omor sau sa injur plin de hule sambata... nu te opreshte nimeni, ci Dumnezeu te cheama sa faci altceva... iar de sambata seara pana luni dimineatza este sfanta Duminica... iar vineri deobicei ar trebui nic macar sa razi ca e pacat grav shi atunci ce potzi face de sambata dimineatza pana sambata seara? ai vrea sa tzi se permita sa mori?

Randuiala este ca sa se shi extinda shi in celelalte zile shi nu tzinuta fix doar in zilele respective, ca daca nu depasheshte credintza voastra credintza carturarilor shi fariseilor atunci nu vetzi intra in Imparatzia cerurilor, iar aceia posteau shi faceau milostenie in cele doua ziele, martzi shi joi shi in restul zilelor era liber la pacat, iar de sabat nu dezlegau spre sfintzire shi curatzenie shi sanatate duhovniceasca shi pace pe nimeni ci doar se laudau shi opreau pe totzi de la desavarshire...

astfel ca nu a oprit sexul ci pacatul dar sex inseamna relatzii sexuale pentru satisfacerea poftelor shi bogatziei trupului... deci pacat fiind acesta este oprit de Biserica shi Hristos macar in zilele randuite... macar fiilor shi copiilor duhovniceshti... dar nu cu sila ci daca ai dragoste nefatzarnica shi credintza shi urmezi duhul povatzuitor spre pamantul dreptatzii....

deci StefanS, shi io doar repet ca un papafal doar s-o lipi ceva shi de sufletul meu amortzit, dar nu-s vrednic shi-s bun de nimic deci nu citi ca shi cum cineshtie cine vorbeshte/scrie dar ce se scrie sunt interp[retari de la Hristos... deci alea trebuie luate in seama oricine le-ar scrie, shi cu atat mai mult daca le scrie din sfintzii care le shi pun in lucrare shitraiesc in proorocie sfanta care iata ca incepe sa se implineasca incet incet... din loc in loc...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.04.2008, 17:50:08
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leinarius
[...]iar sufletul si mantuirea devin ecouri parca din alta lume...[...]
Mi-a placut aceasta precizare, si chiar paradoxal, facand abstractie de lumea in care traim, putem sa constientizam faptul ca chiar asa si este, pentru ca in primul rand sufletul apartine de lumea nevazuta (Imparatia Cereasca), iar mantuirea tot din lumea de dincolo vine, de la Hristos, insa ele fiind percepute de cei mai multi oameni doar ca niste ecouri ale unei lumi mistice care are doar un personaj principal: Dumnezeu, avandu-L in vedere doar ca pe un Creator si drept Judecator, asta pentru cei care nu ii intereseaza credinta si religia, :)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.04.2008, 20:10:02
DanielaVoica DanielaVoica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2007
Mesaje: 23
Implicit

Chiar ati reusit sa ma sustineti, dragi frati. Dumnezeu sa ne binecuvanteze pe toti!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.04.2008, 20:17:41
DanielaVoica DanielaVoica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2007
Mesaje: 23
Implicit

"Casatoria este binecuvantate de Dumnezeu, dar fecioria ii este superioara", spune Bogdan.Atunci, cum ne mai putem inmulti?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.04.2008, 20:45:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielaVoica
"Casatoria este binecuvantate de Dumnezeu, dar fecioria ii este superioara", spune Bogdan.Atunci, cum ne mai putem inmulti?
Casatoreste-te, iubiti-va si inmultiti-va si fiti parinti adevarati cu frica si dragoste de Dumnezeu . Iubiti-va copiii, dandu-le o educatie corespunzatoare si totul va fi in regula, fara a-ti mai pune intrebari inutile .
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.04.2008, 22:42:07
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Sa facem precizari.relatiile sexuale sunt piermise pt a implini porunca date a de Dumnezeu oamenilor de a se inmulti.In mod normal orice rslatie sexuala care nu are drept scop procrerea este un pacat pt ca nu slujeste poruncii lui Dunezeu si diavolul incearca in orice mod sa-l abata pe om de la poruncile dumnezeiesti.dar pt slabiciune i s-a ingaduit omului sa aiba mai multe relatii sexuale decat cele necesare procreerii dar numai cu o singura persoana si cu binecuvantare lui Dumnezeu ceea ce constituie nunta.relattiile sexuale in timpul menstruatuei sunt interzise din mai multe motive.prin menstruatie femeia elimina un ovul care este sortit spre viata dar a ajuns sa moara si ca atare actul sexual devine fara sens pt porunca lui Dumnezeu.De-abia dupa 8 zile mucoasa uterina este refacuta si apta pt a se pregati de nidatie adica pt a primi un zigot.in acesate perioada actul sexual in sine este si daunator si cam scarbos.
mai este un motiv ;in general cam de la a opta zi de la inceputul menstruatiei se gaseste perioada fertila si scopul actului sexual este procreerea.
despre interzicerea actului sexual in zile in care se oficiaza Sf Liturghie este simplu in acele ziletrebuie sa avem un comportament ca si cum am fi gata sa nr impartassim si tot atunci se jertfeste Mantuitorul pe sfanta masa in mod mistic,pt mireni liturghia se face duminica si in zile de sarbatoare marcate cu cruce rosie.Litughia trebuie asteptata in curatie si de aceea sa in ajunul zilelor liturgice este tabu actul sexual.In manastiri pt ca se face rugaciune continua este tot timpul tabu actul sexual.trebuie precuzat ca ziua incepe seara imediat dupa vahodul vecerniei(aprox ora 18)deci duminica ca zi bisericeasca incepe sambata la ora 18 si se incheie duminica la ora 18.dupa aceasta ora actul sexual este piermis pt soti.Pt cei care postesc si lunea(postul sfintilor ingeri)se admite actul sexual de luni ora 18 pana marti ora 18.Putem discuta mai pe larg cu argumentatie canonica,dar acum as ocupa un spatiu prea mare si nu este bine sa plictisesti fara a sti ce interes exista pt amanunte.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am nevoie de niste sfaturi!! Calin21 Preotul 4 17.02.2011 15:32:09
Ajutor...am nevoie de sfaturi.. marcelpanait Secte si culte 11 02.08.2010 16:49:00
Am nevoie de sfaturi daca se poate cineva888 Generalitati 41 04.05.2010 18:25:29
Caz rar, am nevoie de sfaturi!!! worldwide Intamplari adevarate 18 28.04.2010 22:52:32
sfaturi pt cei care au nevoie anna13 Intamplari adevarate 2 29.10.2006 15:57:48