Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.04.2008, 01:28:53
ancalpop ancalpop is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2007
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BotosRemusEmilian
Dupa ce vei citi pe parintele Porfirie, te rog spune-mi daca iti vei suna sau nu duhovnicul. Si sa nu uiti sa te mirui asta seara, dupa ce iti vei spune rugaciunea. Macar si cu ulei din candela. Doamne ajuta.
Mi se pare totusi si mie exagerare: suna-ti sau intreaba duhovnicul, pt orice. Nu traim in manastire sa fim sub ascultare tot timpul.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.04.2008, 01:53:00
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

:D Asta vara eram la examenul teoretic pentru carnetul de conducere si era o femeie care, in timpul care am asteptat sa intram in sala si-a sunat duhovnicul de nu stiu cate ori. Daca si pentru asta deranjezi omul asa, nu stiu, si nu poti sa te descurcu singur....Plus ca nimeni nu avea chef sa ii asculte discutiile ei personale cu duhovicul. Mi s-a parut o exagerare urata.

Avem si noi creier nu trebuie sa intrebam chiar asa pentru cel mai mic detaliu. Asa in loc de forumul asta ar trebui sa fie un insemn mare cu "Intreaba-ti duhovnicul."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.04.2008, 14:42:52
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
putem sa ne miruim acasa de cite ori vrem?
putem sa ne miruim macar seara la culcare?
NiCcoleta, nu stiu daca ai voie sa te miruiesti singura, dar iti spun ca eu nu fac asa ceva acasa, consider ca lucrul acesta trebuie sa il fac numai preotul(sau duhovnicul tau), pentru ca ma gandesc si eu asa, daca am putea sa ne miruim cand vrem noi si de cate ori vrem, ce rost ar mai avea sa ne miruiasca parintele dupa slujbe? Miruirea tine numai de preot, nu este ceva de uz casnic sau de uz personal, nu? Eu asa cred :dozingoff:
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.04.2008, 04:28:54
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

a nu se confunda miruirea cu mirungerea.

daca mirul nu ar trebui intrebuintat si de catre credinciosi atunci acesta nu s-ar mai vinde liber in bisericile si manastirile noastre.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.04.2008, 10:10:53
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
daca mirul nu ar trebui intrebuintat si de catre credinciosi atunci acesta nu s-ar mai vinde liber in bisericile si manastirile noastre.
Bine ai zis, Mirela, sa nu confundam mirungerea cu miruirea. De fapt e putin impropiu spus "miruire", fiindca nu se utilizeaza mir, ci ulei sfintit. Ar trebui spus poate ungere cu ulei sfintit. Dar ce te faci cu comerciantii nostri care au scris "mir" pe toate sticlutele, cand de fapt vand ulei sfintit...sau poate si nesfintit.

Mirungerea este o Taina si se face de catre preot dupa Botez, cu mir. Mirul acela nu e la dispozitia oamenilor, ci numai a preotului. Mirul se face prin binecuvantarea a nu stiu cati episcopi, a uleiului cu vreo 40 de mirodenii in el. Evident ca nu se gaseste de vanzare. Ce gasim noi de cumparat pe care scrie "mir" e de fapt ulei sfintit.

Ungerea cu ulei sfintit se poate face oricand si de oricine, nu numai de preot si nu numai cand pleci la drum. Acum sa nu faceti o preocupare sa va ungeti non stop...sa ajungeti niste uleiosi. Pana la urma e un gest si atat. Degeaba ne dam cu ulei sfintit daca in inima avem tot ura, judecare, ganduri rele, nemultumire, etc. Asa ca mai bine sa lucram la curatarea inimii si apoi o sa vina Hristos Insusi sa ne unga.

Elena
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.04.2008, 13:24:20
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Degeaba ne dam cu ulei sfintit daca in inima avem tot ura, judecare, ganduri rele, nemultumire, etc. Asa ca mai bine sa lucram la curatarea inimii si apoi o sa vina Hristos Insusi sa ne unga.

Elena
De fapt asta am vrut eu sa spun, dar mi-ai luat-o inainte elena, ma bucur :). Perfect de acord cu tine in privinta curatirii sufletului mai intai, si dupa aceea sa ne unga material duhovnicul, si spiritual Hristos :)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.04.2008, 13:42:42
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
De fapt asta am vrut eu sa spun, dar mi-ai luat-o inainte elena, ma bucur :). Perfect de acord cu tine in privinta curatirii sufletului mai intai, si dupa aceea sa ne unga material duhovnicul, si spiritual Hristos :)
:) Pai poate pentru rugaciunea ta, mi-a pus mie Domnul in gand ce sa scriu si uite ca ti-am devenit si secretara personala. Deci cand n-ai chef de scris, roaga-te sa-i inspire Domnul pe altii...si o sa-ti regasesti gandurile pe forum. :)

Elena
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.04.2008, 13:49:57
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

De rugat nu m-am rugat sa imi descopere Dumnezeu chestiunea cu mirul, ci doar ca o curiozitate, oricum eu nu sunt genul care sa ma miruiesc singur, consider ca treaba asta trebuie sa o faca doar preotul.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.04.2008, 20:29:50
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Ungerea cu ulei sfintit se poate face oricand si de oricine, nu numai de preot si nu numai cand pleci la drum.
corect. si este vorba despre acele sticlute pe care scrie mir si care se vand la biserica. (asta ca sa nu ne mai invartim atata in jurul cozii si sa confundam oamenii).
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.04.2008, 12:16:52
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

:)va multumesc din suflet si chiar daca la un moment dat discutia si-a schimbat putin cursul m-am folosit si de cele ce se abateau de la subiect.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde