Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.12.2010, 20:24:16
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit O intrebare fara raspuns!

Dumnezeu a creat lumea in 6 zile , dupa relatarile din Biblie dar cum putem vorbi de conceptul ziua ,deoarece pentru acest lucru intra in actiune soarele ,luna ,si miscarea de rotatie a Pamanatului , dar in Biblie luminatorii cerului sunt creati deja a 4 a zi.Pai inainte de creatie timpul nu putea fi inteles, nu exista , si inca ceva , de ce Dumnezeu a avut nevoie de o zi de odihna ,nu cred ca Dumnezeu are caracteristici umane, ca oboseste fizic dupa creatie.
Multe lucruri nu si au sensul .
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.12.2010, 20:59:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
cum putem vorbi de conceptul ziua ,deoarece pentru acest lucru intra in actiune soarele ,luna ,si miscarea de rotatie a Pamanatului , dar in Biblie luminatorii cerului sunt creati deja a 4 a zi.
Ați observat foarte bine: înainte de crearea luminătorilor nu putem vorbi de "zile" în sens astronomic sau calendaristic. De aceea, prin "zile" în sensul Genezei trebuie să înțelegem "etape de creație". Deci, lumea a fost creată în șase etape, în ordinea menționată și descoperită oamenilor.

Nu zice că Dumnezeu a obosit, zice că a șaptea zi S-a odihnit. Adică, a poposit în Creația Sa, a sfințit-o. Când spun așa: "sper ca Spiritul Sfânt să se odihnească în mine" nu spun ca El să tragă un pui de somn în inima mea, ci să mă anime pe mine și tot ce gândesc și fac eu.

Mai putem înțelege acest lucru în sens metafizic: după toată Creația, va veni odihna lui Dumnezeu. Adică, suntem încă în ziua dinaintea odihnei Sale.

Cel puțin asta îmi spune mie textul biblic, nu o luați oficial.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari fara raspuns... leonte Sfinti Parinti (Patrologie) 29 05.06.2013 13:15:05
intrebare. Caut raspuns Bogdan N Calugarul 24 15.02.2012 23:39:36
O intrebare la care nu gasesc raspuns depre viata lui isus alexica Generalitati 107 26.06.2011 00:02:10
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 02.04.2011 00:38:40
O intrebare, la care nu gasesc raspuns! nede_mar Intamplari adevarate 2 01.06.2009 12:20:58