Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.07.2011, 14:07:27
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit Sfantul Serafim Rose - conferinte.

Daca stie cineva de unde le pot lua. Iertati-ma daca repostez, am dat search si nu am gasit.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.07.2011, 18:40:48
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

De cand e sfant Seraphim Rose?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.07.2011, 15:28:18
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Imi cer iertare, mi-am dat seama dupa ce am postat. E in proces de canonizare din cate am inteles, dar inca nu e declarat sfant.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.07.2011, 23:08:07
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Au aparut doua volume cu "Viata si Scrieri" ale ieromonahului Seraphim Rose la Editura Sophia.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.07.2011, 12:48:00
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Iar "sfintim" noi, oamenii? Este pacat mare.
In fine, sfintenia/canonizarea ca sfant este un subiect controversat si derutant.
Uitandu-ma peste biografia lui Seraphim Rose sunt f.uimita ca oamenii iau asemenea decizii.
A avut o viata f.bogata si a cunoscut ortodoxia (rusa) f.tarziu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Seraphim_Rose

Dumnezeu sa-l ierte.

Numai Dumnezeu stie cine, de ce si cand devine sfant.
Eu imi doresc sa aflu de Sf. Constantin Galeriu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.07.2011, 13:08:45
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sophia, nu oamenii sau Biserica fac pe cineva sfant, ci doar certifica sfintenia. Adica, daca il vor canoniza pe ierom. Seraphim Rose peste 30 de ani, nu inseamna ca peste 30 de ani va deveni sfant, ci inseamna ca de atunci i se va recunoaste oficial cultul si ca el e sfant de cand a plecat la Domnul.

La fel, par. Galeriu poate ca e sfant - eu nu ma indoiesc ca se odihneste cu sfintii si cu dreptii - e altceva ca nu e recunoscut ca atare si canonizat.

Sa stii ca au fost multi sfinti care, in trecut, au avut o viata pacatoasa. Sfanta Maria Egipteanca, spre exemplu, a fost o prostituata celebra, dar apoi s-a pocait, si de aceea este cinstita asa de mult in Postul Pastilor: pentru ca a reusit prin pocainta sa sa i se ierte viata pacatoasa. Desigur, avem si sfinti care au pazit de mici poruncile, dar vezi ca parca toti cei din prima categorie sunt mai aproape de sufletul omului, pentru ca stradania lor a fost mai mare, de vreme ce au izbutit sa isi spele atatea pacate.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.07.2011, 13:18:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sophia, nu oamenii sau Biserica fac pe cineva sfant, ci doar certifica sfintenia. Adica, daca il vor canoniza pe ierom. Seraphim Rose peste 30 de ani, nu inseamna ca peste 30 de ani va deveni sfant, ci inseamna ca de atunci i se va recunoaste oficial cultul si ca el e sfant de cand a plecat la Domnul.

La fel, par. Galeriu poate ca e sfant - eu nu ma indoiesc ca se odihneste cu sfintii si cu dreptii - e altceva ca nu e recunoscut ca atare si canonizat.

Sa stii ca au fost multi sfinti care, in trecut, au avut o viata pacatoasa. Sfanta Maria Egipteanca, spre exemplu, a fost o prostituata celebra, dar apoi s-a pocait, si de aceea este cinstita asa de mult in Postul Pastilor: pentru ca a reusit prin pocainta sa sa i se ierte viata pacatoasa. Desigur, avem si sfinti care au pazit de mici poruncile, dar vezi ca parca toti cei din prima categorie sunt mai aproape de sufletul omului, pentru ca stradania lor a fost mai mare, de vreme ce au izbutit sa isi spele atatea pacate.
Ai dreptate. Parintele Galeriu este oricum un sfant, dar ma refeream la canonizare.
Problema mea (motivul pentru care ma deranjeaza astfel de canonizari, cele facute de colegii de forum mai ales) este ca daca sunt asa de deschisi si ingaduitori cu unii, atunci de ce cu noi cei de rand sunt atat de severi?

Sa ma ierte Dumnezeu, fac o comparatie mai indrazneata, ca sa ma intelegi.
Daca un om ca talharul de pe cruce, sau Maria Egipteanca, sau Seraphim Rose sunt iertati (unii chiar de Dumnezeu insusi), desi au avut un trecut (f.) controversat, atunci noi, altii care suntem totusi cuminti si n-am facut din acele mari pacate, de ce suntem luati atat de aspru? De ce ni se cere atat de mult?
Nu este oare un fel de discriminare?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.07.2011, 14:26:44
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Iarta-ma sophia, nu am vrut sa "sfintesc" pe nimeni, a fost o greseala din partea mea. Cand am scris titlul threadului ma gandeam la un alt sfant si asta am si scris. Totusi, nu inteleg la ce te referi prin discriminare.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.07.2011, 14:43:58
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Daca un om ca talharul de pe cruce, sau Maria Egipteanca, sau Seraphim Rose sunt iertati (unii chiar de Dumnezeu insusi), desi au avut un trecut (f.) controversat, atunci noi, altii care suntem totusi cuminti si n-am facut din acele mari pacate, de ce suntem luati atat de aspru? De ce ni se cere atat de mult?
Nu este oare un fel de discriminare?
Iertare, dar cred ca nu sti despre ce vorbesti. 'Luati atat de aspru?' De unde gandurile acestea? Pai daca incercarile tale iti par aspre, atunci ce parere ai despre nevointa Sfintei Maria Egipteanca de 17 ani petrecuti intr-u pocainta in pustie?...si nu ca 'ar fi fost luata', ci pentru ca s-a cait pentru pacatele ei.
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.07.2011, 15:04:55
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@AndreiM - am inteles. E in regula.
La ce ma refeream cu discriminarea. Mai explic o data:
Pe unii cu greseli f.mari in viata si poate care au si fost rataciti in alte credinte inainte de a ajunge la ortodoxie ii consideram grozavi, sfinti si ii idolatrizam. Si mai ales se considera ca pot fi mantuiti si pot ajunge sfinti.
Pe altii mai mici, care indraznim sa gresim cu te miri ce greseala (nu postim indeajuns, sau nu facem nu stiu care lucru asa cum cere biserica pamanteasca, ca se casatoresc cu un catolic, sau mai stiu eu), ii luam la rost, ca pe urma nu se mai mantuiesc din cauza acelor greseli.
Asta mi se pare nedrept. Judecata omaneilor, a noastra intre noi.

In fond numai Dumnezeu ne stie si stie precis cine si ce sfant va fi sau nu, sau se va mantui. Cine suntem noi, oamenii, sa canonizam, sa judecam, sa sanctificam si etc.?

@Ana-Maria - nu stiu exact de ce a ales Sf.Maria Egipteanca pustiul. Poate ca de la Dumnezeu i-a fost dat. Am impresia ca oamenii au judecat-o mai tare si au avut influenta mare in decizia ei. Dar poate ma insel.
Eu nu ma refer la incercarile date de la Dumnezeu, desi si alea sunt destul. Ma refer la modul in care ne judecam noi intre noi: nu ai facut aia, sau ai facut aia, nu esti ortodox. Scurt.
Altul insa este oricand si oricum bun ortodox si il numim sfant.
Asta nu pricep eu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul serafim de sarov icamilin Diverse Sarbatori 6 19.07.2013 16:39:13
intrebare in legatura cu pr. Serafim Rose gheorghie Mari Duhovnici si predicile lor 4 11.12.2011 19:31:50
Discutii despre: Descoperirea lui Dumnezeu in inima omului Cuv. Serafim Rose dobrin7m Generalitati 1 10.01.2011 13:19:01
2 septembrie- Ziua trecerii la cele vesnice a parintelui Serafim Rose costel Stiri, actualitati, anunturi 32 06.09.2010 17:36:18
Psalmul 136 in talcuirea lui Serafim Rose Miha-anca Rugaciuni 14 09.01.2010 00:10:53