Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.01.2012, 16:31:08
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Canonul

Orice creștin-ortodox practicant știe că mântuirea este legată de spovedanie sinceră și de primirea unui canon.

Aș dori să vă prezint o situație legată de canon.
O creștină-ortodoxă când avea vârsta de 71 ani a mers la o mânăstire unde s-a spovedit și a primit canon să ajuneze în fiecare vineri.
Batrâna are acum 86 ani, ține și acum canonul, ține toate posturile, se spovedește și se împărtășeșete.

Nu mai ține minte nici mănăstirea și nici numele preotului care i-a dat acest canon.

Este posibil ca în curând datorită slăbiciunii și vârstei înaintate să nu mai poată posti.
Cine îi poate ridica acest canon? Poate episcopul să ridice canonul?

Nu doresc discuții de dragul discuțiilor sau păreri.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.01.2012, 18:40:50
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Orice creștin-ortodox practicant știe că mântuirea este legată de spovedanie sinceră și de primirea unui canon.

Aș dori să vă prezint o situație legată de canon.
O creștină-ortodoxă când avea vârsta de 71 ani a mers la o mânăstire unde s-a spovedit și a primit canon să ajuneze în fiecare vineri.
Batrâna are acum 86 ani, ține și acum canonul, ține toate posturile, se spovedește și se împărtășeșete.

Nu mai ține minte nici mănăstirea și nici numele preotului care i-a dat acest canon.

Este posibil ca în curând datorită slăbiciunii și vârstei înaintate să nu mai poată posti.
Cine îi poate ridica acest canon? Poate episcopul să ridice canonul?

Nu doresc discuții de dragul discuțiilor sau păreri.
Se poate spune , cu putina exagerare ca Sf. Vasile cel Mare s-a sfirsit cu zile in sensul ca bolnav fiind nu a vrut sa renunte la postul cel mai strasnic crezind cu tot sufletul ca daca va muri atunci va ajunge mai degraba la Dumnezeu . Si desi nu a postit 40 de zile precum Ilie, Moise, Hristos, Nicolae Velimirovici (ca mai contemporan cu noi) etc, totusi este cunoascut ca unul din cei mai mari postitori !
Renuntarea la post , la un anume fel de post , este mai degraba conforma cu mentalitatea/apucaturile veacuului prezent , chiar daca apucaturile sunt girate de medici, sociologi, psihologi, fizicieni, biologi s.a.m.d.
Parintele Cleopa spunea despre batrini si deslegarea lor de la post : ,,... ca un bolnav sau un batrin si bolnav ca sa fie deslegat de la post el trebuie sa nu se mai poata intoarce singur in pat , de pe o parte pe alta, adica altii sa ii faca aceasta ".
Adevarul este ca nu toti oamenii sunt de aceiasi putinta dar mai ales credinta . Cei cu credinta tare , de nezdruncinat , nu renunta in ruptul capului la virtutiile mintuitoare .
Dupa parerea mea , cred ca este pacat/gresit ca atunci cind un batrin are o deprindere frumoasa de om imbunatatit orecumva, sa renunte la acestea .
Extrem de rareori veti auzi un doctor din lume sa spuna clar sa postim , sau sa nu facem avorturi, sau sa nu avem viata sexuala de tineri ca sa putem fi echilibrati perfect neuropsihic, sau sa nu fim impotriva parintilor cind acestia tin mortis sa ne induhovniceasca cu practicile bisericii pt. ca nu cumva sa ne stressam, asta daca este sa luam drept justificare a alegerii medicina.

Dar eu am vazut cu proprii ochi episcop nonagenar (si acum in viata) si am auzit marturisiri despre un mitropolit (trecum de 10 ani la Domnul) care gindind ei ca sunt pe ultima suta de metrii a vietii au inceput sa bea la mesele/agapele duhovnicesti si un paharel de votca, sa manince si un pic de muschi file de porc, si niste cremvusti, si niste chiftele, si niste ceafa de porc, si niste sarmale, si putina friptura de pui , gindin ca deacum sunt neputinciosi si ca Dumnezeu stie aceasta si ca din multa lui Dragoste il va deslega de acest pacat .
Deci , ca un corolar , in principiu, fiercare batrin , cind se simpte neputincios poate chiar sa renunte la post de tot !
Daca nu se mai stie cine a dat canonul , atunci in mod corect , numai episcopul poate deslega desi daca va veti marturisi necazul pt. care il cautati pe episcop la vreunul din consilierii sai atunci nu numai ca vor da acestia deslegarea dar chiar va vor mustra pt. ca ati aplicat unui batrin, de o asemenea virsta, un asemenea regim !

Dar corect este : da, episcopul va deslega !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.01.2012, 21:51:40
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Se poate spune , cu putina exagerare ca Sf. Vasile cel Mare s-a sfirsit cu zile in sensul ca bolnav fiind nu a vrut sa renunte la postul cel mai strasnic crezind cu tot sufletul ca daca va muri atunci va ajunge mai degraba la Dumnezeu . Si desi nu a postit 40 de zile precum Ilie, Moise, Hristos, Nicolae Velimirovici (ca mai contemporan cu noi) etc, totusi este cunoascut ca unul din cei mai mari postitori !
Renuntarea la post , la un anume fel de post , este mai degraba conforma cu mentalitatea/apucaturile veacuului prezent , chiar daca apucaturile sunt girate de medici, sociologi, psihologi, fizicieni, biologi s.a.m.d.
Parintele Cleopa spunea despre batrini si deslegarea lor de la post : ,,... ca un bolnav sau un batrin si bolnav ca sa fie deslegat de la post el trebuie sa nu se mai poata intoarce singur in pat , de pe o parte pe alta, adica altii sa ii faca aceasta ".
Adevarul este ca nu toti oamenii sunt de aceiasi putinta dar mai ales credinta . Cei cu credinta tare , de nezdruncinat , nu renunta in ruptul capului la virtutiile mintuitoare .
Dupa parerea mea , cred ca este pacat/gresit ca atunci cind un batrin are o deprindere frumoasa de om imbunatatit orecumva, sa renunte la acestea .
Extrem de rareori veti auzi un doctor din lume sa spuna clar sa postim , sau sa nu facem avorturi, sau sa nu avem viata sexuala de tineri ca sa putem fi echilibrati perfect neuropsihic, sau sa nu fim impotriva parintilor cind acestia tin mortis sa ne induhovniceasca cu practicile bisericii pt. ca nu cumva sa ne stressam, asta daca este sa luam drept justificare a alegerii medicina.

Dar eu am vazut cu proprii ochi episcop nonagenar (si acum in viata) si am auzit marturisiri despre un mitropolit (trecum de 10 ani la Domnul) care gindind ei ca sunt pe ultima suta de metrii a vietii au inceput sa bea la mesele/agapele duhovnicesti si un paharel de votca, sa manince si un pic de muschi file de porc, si niste cremvusti, si niste chiftele, si niste ceafa de porc, si niste sarmale, si putina friptura de pui , gindin ca deacum sunt neputinciosi si ca Dumnezeu stie aceasta si ca din multa lui Dragoste il va deslega de acest pacat .
Deci , ca un corolar , in principiu, fiercare batrin , cind se simpte neputincios poate chiar sa renunte la post de tot !
Daca nu se mai stie cine a dat canonul , atunci in mod corect , numai episcopul poate deslega desi daca va veti marturisi necazul pt. care il cautati pe episcop la vreunul din consilierii sai atunci nu numai ca vor da acestia deslegarea dar chiar va vor mustra pt. ca ati aplicat unui batrin, de o asemenea virsta, un asemenea regim !

Dar corect este : da, episcopul va deslega !
Mulțumesc frate Zaharia. Ți-am scris pe privat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.01.2012, 22:38:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Orice creștin-ortodox practicant știe că mântuirea este legată de spovedanie sinceră și de primirea unui canon.

Aș dori să vă prezint o situație legată de canon.
O creștină-ortodoxă când avea vârsta de 71 ani a mers la o mânăstire unde s-a spovedit și a primit canon să ajuneze în fiecare vineri.
Batrâna are acum 86 ani, ține și acum canonul, ține toate posturile, se spovedește și se împărtășeșete.

Nu mai ține minte nici mănăstirea și nici numele preotului care i-a dat acest canon.

Este posibil ca în curând datorită slăbiciunii și vârstei înaintate să nu mai poată posti.
Cine îi poate ridica acest canon? Poate episcopul să ridice canonul?

Nu doresc discuții de dragul discuțiilor sau păreri.
Admirabilă credința și ascultarea acestei bătrâne !

Referitor la întrebarea dv: oricare preot, și nu doar episcopul, are capabilitatea de a lega și dezlega, conferită lui prin descendența apostolică.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.01.2012, 23:21:24
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Da, corect, orice preot are capabilitatea de a lega si de a deslega numai ca cel care leaga stie pt. ce , pt. cit si mai ales de ce leaga... el cintareste , el isi exprima direct in ,,legare" modul in care crede, intelege si aplica sf. canoane, ca si in intensitatea aplicarii canoanelor .
Cel care desleaga, altul decit cel care a legat dar de acelasi rang clerical, moralmente , nefiind intru totul identic cu precedentul in materie duhovniceasca nu se poate baga sa deslege ceea ce altul leaga . Defapt in ortodoxie este o practica f. larg raspindita de a nu deslega cineva ceva ce altul a legat .

La episcop , acolo unde exista plinatatea harului intru hirotonie, explicatia este cu totul alta ... lesne de inteles .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.01.2012, 12:22:38
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Scuze, n-am inteles f. bine. E vorba de post negru in fiecare vineri? In cazul asta, e cam greu chiar si pentru un om tanar si sanatos, ba chiar se poate sa fie mai usor pentru un om in varsta, dar nu lipsit de riscuri. (oricum mi se pare un canon prea aspru, mai ales pe o perioada lunga).
Daca e vorba insa de post vegetarian, s-ar putea sa nu fie o problema asa de mare. Am aflat de curand ca strabunica mea, in timpul razboiului, avand sotul si trei baieti ofiteri, a "promis" ca daca scapa toti va posti tot restul vietii. Cu siguranta nu era absolut necesar acest lucru, dar cert este ca a mancat vegetarian din 48 cand s-a terminat razboiul, pana a murit, prin 88 parca, la 94 sau 95 de ani.
Desigur, daca un om e bolnav, orice canon se poate ridica de catre duhovnic.
Dar ceea ce vroiam sa subliniez e ca regimul vegetarian, la oameni in varsta mai ales, se pare ca nu face neaparat rau, dar acum depinde de fiecare. Oricum, o zi sau doua pe saptamana ar fi binevenita pt oricare dintre noi.... .
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.01.2012, 12:56:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Scuze, n-am inteles f. bine. E vorba de post negru in fiecare vineri? In cazul asta, e cam greu chiar si pentru un om tanar si sanatos, ba chiar se poate sa fie mai usor pentru un om in varsta, dar nu lipsit de riscuri. (oricum mi se pare un canon prea aspru, mai ales pe o perioada lunga)...
Nu înțeleg de ce ar fi greu mai ales pentru un om tânar și sănătos? Din contră un tânar sănătos ar fi mai în măsură să țină post. Cu cât ești mai luptat de instinct cu atât ești mai răzvrătit. De aceea tinerețea trebuie disciplinată.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.01.2012, 13:07:53
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
O creștină-ortodoxă când avea vârsta de 71 ani a mers la o mânăstire unde s-a spovedit și a primit canon să ajuneze în fiecare vineri.
Eu de-aici inteleg ca i s-a cerut sa tina in fiecare vineri, post negru. La varsta pe care o are acum, sunt convins ca e foarte greu. Acum depinde foarte mult si de ceea ce doreste ea personal, nu de ceea ce vor cei din jurul ei.

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Batrâna are acum 86 ani, ține și acum canonul, ține toate posturile, se spovedește și se împărtășeșete.
Cel care o spovedeste si la care se impartaseste, cred ca este cel mai in masura sa dezlege. Nu vreau sa supar pe nimeni, dar ca sa mergi la episcop cu o asa problema, mi se pare ca se incalca o regula extrem de simpla: se trece peste cel care ii este duhovnic de atatia ani. Consider ca duhovnicul ar trebui sa stie despre intentia de a merge la episcop, iar in acest caz nu cred ca va incuviinta, ci va decide el insusi ce trebuie sa faca.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.01.2012, 13:19:53
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Admirabilă credința și ascultarea acestei bătrâne !

Referitor la întrebarea dv: oricare preot, și nu doar episcopul, are capabilitatea de a lega și dezlega, conferită lui prin descendența apostolică.
Greșit! Persoana este ortodoxă. La ortodoxi este foarte importantă nevoința pentru a obține iertarea păcatelor și mântuirea. Nu am nici un resentiment pentru cei de alte confesiuni cu atât mai puțin cu cei catolici dar sunt multe difernțe între ortodoxie și catolicism.
Canonul dat de un preot nu poate fi dezlegat de alt preot! Există niște reguli. Le respectă acei cărora le pasă de sufletul lor.
Persoana despre care vorbesc nu vrea să renuțe la postul negru din ziua de vineri. și nici nu se plânge de neputință. Aceasta este dorința celor apropiați.
Îmi amintesc că am citit despre părintele Cleopa că era în spital și din dragoste o asistentă a insistat să mănânce puțin lapte într-o zi de luni (puțină lume ține postul de lunea care este pentru binele casei și pentru Sfinții Îngeri) Insistențele au fost zadarnice.
De asemenea citesc în Filocalia de la Optima o relatare despre o monahie care a cerut duhovnicului (pentru slăbiciune și bătrânețe) dezlegare la pește în posturi. A primit-o și ori-de-câte-ori mânca pește în post vomita. După ce și-a reluat postul s-a simțit bine și a murit la o vârstă foarte înaintată.

Last edited by dorinastoica14; 25.01.2012 at 13:24:20.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.01.2012, 13:31:38
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Eu de-aici inteleg ca i s-a cerut sa tina in fiecare vineri, post negru. La varsta pe care o are acum, sunt convins ca e foarte greu. Acum depinde foarte mult si de ceea ce doreste ea personal, nu de ceea ce vor cei din jurul ei.



Cel care o spovedeste si la care se impartaseste, cred ca este cel mai in masura sa dezlege. Nu vreau sa supar pe nimeni, dar ca sa mergi la episcop cu o asa problema, mi se pare ca se incalca o regula extrem de simpla: se trece peste cel care ii este duhovnic de atatia ani. Consider ca duhovnicul ar trebui sa stie despre intentia de a merge la episcop, iar in acest caz nu cred ca va incuviinta, ci va decide el insusi ce trebuie sa faca.
Dezlegarea de la un episcop există. Problema este dacă e bine sau nu să se insiste pentru a convinge persoana să renunțe la acest canon având în vedere că nu s-a plâns că este greu sau că nu vrea să-l mai facă.
Eu mă gândesc că ar fi bine să merg la preotul care o spovedește ( acesta nu știe că ea face canon) cu dispensa scrisă de episcop, să-i facă dezlegarea și dacă vrea să mai ajuneze în continuare vinerea,bine, dacă nu să hotârască ea cum și cât postește, dar să aibă dezlegarea făcută.
Ce credeți e bine așa?

Last edited by dorinastoica14; 25.01.2012 at 13:35:32.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Canonul Sfantului Andrei Criteanul Marius22 Generalitati 15 20.03.2013 23:13:23
Mâine, Canonul Sf. Andrei Criteanul laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 2 20.03.2013 02:38:27
Canonul Sf. Andrei Criteanul sophia Biserica Ortodoxa Romana 7 08.04.2011 20:54:40
Canonul Cel Mare ioan cezar Intrebari utilizatori 11 16.03.2011 14:26:38
Canonul de la preot grgsc_mrs Generalitati 21 06.08.2010 14:21:51