Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.02.2012, 00:32:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit SUA: război între Administrația Obama și episcopat

De mai multe luni, episcopatul american s-a opus sporadic unor inițiative punctuale ale politicii executivului american. De exemplu, cererile de admitere a "căsătoriei" homosexuale în state precum California au fost întâmpinate cu "așa, nu !" de către episcopii americani. Dar ceea ce a fost un adevărat Pearl Harbour, care pare a fi scos ierarhia catolică din non-combatul politic este recenta inițiativă ca serviciile medicale obligatorii să acopere contracepția și avortul, inclusiv în numeroasele spitale și universități catolice din SUA. Cu alte cuvinte, dacă vrei să exiști ca spital, trebuie să practici avortul la cerere și să recomanzi contraceptive.

"Niciodată până acum", a declarat ieri primatul SUA, Arhiepiscopul Dolan, "nu a mai obligat guvernul federal indivizi și organizații să meargă în piață și să cumpere un produs care violează conștiința lor. Acest lucru nu ar trebui să se întâmple într-o țară în care liberul exercițiu al religiei ocupă primul loc pe lista Drepturilor Omului."

În numai o săptămână, episcopii numeroaselor dieceze americane au postat pe sit-urile lor materiale care alertează asupra acestui lucru. În multe catedrale, omiliile au vizat această temă, fapt care arată o acțiune coordonată și pregătită din vreme a episcopilor americani.

Administrația Obama riscă mult menținându-și poziția de impunere a obligativității avortului și contracepției în spitale, instituții și case de asigurări. Mai ales în an electoral. Pe de altă parte, nici riscul asumat de episcopi prin ieșirea la luptă nu este unul mic: vor fi păstorii urmați de turmele lor, în condițiile unei culturi tot mai secularizate, pentru care "dreptul la libera alegere" înseamnă moarte pentru nenăscuți ?

"Nu i-am văzut nicicând pe episcopi să se mobilizeze atât de repede" a declarat directorul unui institut politic din Washington. Cel puțin Arhiepiscopul Broglio, supraveghetorul capelanilor militari, și-a dat foc la valiză. El a cerut preoților din cazărmi să citească o pastorală după Liturghia duminicală, care se încheia cu cuvintele: “We cannot — and will not — comply with this unjust law.” A doua zi, oficiali ai US Army i-au cerut să nu treacă această linie, care ar putea însemna îndemn la nesupunere civică. Dar episcopii Bisericii știu încă de la primul sinod pe care l-au ținut la Ierusalim că "de Dumnezeu trebuie să ascultăm mai mult decât de oameni". Noi, cei din turmă, mai știm asta ? Suntem gata de o confruntare directă cu artizani ai unor legi nedrepte ? Suntem gata să-i urmăm pe episcopii noștri ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.02.2012, 00:40:52
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Administrația Obama riscă mult menținându-și poziția
Nici o problemă, sunt alegeri la toamnă în Noiembrie..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.02.2012, 00:51:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

53 de episcopi ortodocși din SUA de diverse naționalități (majoritatea greci și ucrainieni) și-au exprimat și ei dezacordul asupra planurilor aiuritoare ale Administrației Obama de impunere a contracepției și avortului în spitale. Ei se alătură, astfel, celor 171 de episcopi catolici.

Sursa: http://www.catholicvote.org/discuss/index.php?p=25591
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.02.2012, 01:09:43
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
53 de episcopi ortodocși din SUA de diverse naționalități (majoritatea greci și ucrainieni) și-au exprimat și ei dezacordul asupra planurilor aiuritoare ale Administrației Obama de impunere a contracepției și avortului în spitale. Ei se alătură, astfel, celor 171 de episcopi catolici.

Sursa: http://www.catholicvote.org/discuss/index.php?p=25591
Stiti ce e ciudat? Sunt oameni in Romania care protesteaza impotriva lui Basescu, a lui Boc, a ACTA, a nu mai stii ce. Dar nu am vazut (poate cei mai in varsta ma pot contrazice,poate e cazul si nu stiu eu) oameni care sa protesteze impotriva avortului. Avotul inseamna crima. Si chiar daca statul e separat de Biserica, indiferent de confesiune, Dreptul la viata e asigurat de constitutie, de Drepturile omului, etc. Nimeni nu protesteaza ca se incalca constitutia zilnic in Romania. Promit ca daca se organizeaza un astfel de protest sunt primul prezent, chiar si la - 50 de grade. Doar ca asa ceva nu se va organiza.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.02.2012, 01:16:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Stiti ce e ciudat? Sunt oameni in Romania care protesteaza impotriva lui Basescu, a lui Boc, a ACTA, a nu mai stii ce. Dar nu am vazut (poate cei mai in varsta ma pot contrazice,poate e cazul si nu stiu eu) oameni care sa protesteze impotriva avortului. Avotul inseamna crima. Si chiar daca statul e separat de Biserica, indiferent de confesiune, Dreptul la viata e asigurat de constitutie, de Drepturile omului, etc. Nimeni nu protesteaza ca se incalca constitutia zilnic in Romania. Promit ca daca se organizeaza un astfel de protest sunt primul prezent, chiar si la - 50 de grade. Doar ca asa ceva nu se va organiza.
S-a organizat, se organizează și se va organiza și mai departe: doar că informația nu a ajuns la dv, fiindcă, atentă la comedia cu Marinarul și cei contra Marinarului, media nu reflectă mișcările creștine ale laicatului. Următorul marș pentru viață va avea loc, în București și în alte orașe, probabil pe 24 Martie. Iar organizațiile ortodoxe "Pro-Vita" joacă rolul cheie în asemenea mobilizări, iar cele catolice sunt alături de ele. Dacă va fi ca anul trecut, coloana noastră va pleca de la Catedrală, pe Bd Gral Berthelot până în Piața Palatului, unde va întâlni coloana ortodoxă adunată la Biserica Crețulescu. Apoi, se va merge spre Piața Victoriei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.02.2012, 01:21:56
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
S-a organizat, se organizează și se va organiza și mai departe: doar că informația nu a ajuns la dv, fiindcă, atentă la comedia cu Marinarul și cei contra Marinarului, media nu reflectă mișcările creștine ale laicatului. Următorul marș pentru viață va avea loc, în București și în alte orașe, probabil pe 24 Martie. Iar organizațiile ortodoxe "Pro-Vita" joacă rolul cheie în asemenea mobilizări, iar cele catolice sunt alături de ele. Dacă va fi ca anul trecut, coloana noastră va pleca de la Catedrală, pe Bd Gral Berthelot până în Piața Palatului, unde va întâlni coloana ortodoxă adunată la Biserica Crețulescu. Apoi, se va merge spre Piața Victoriei.
Multumesc.
Daca am promis trebuie sa ma tin de cuvant. Chiar nu conteaza cine organizeaza miscarea, conteaza scopul. Ar fi bine sa o mediatizam noi si sa ne prezentam cat mai multi. Asta nu inseamna ca trebuie sa fim naivi. Nu se va schimba nimic. Dar trebuie sa luam atitudine. Avotul nu va fi interzis, dar daca cineva se va razgandi si se va mai naste un copil tot e o realizare.
Normal ca nu se mediatizeaza. Nu ies bani, nici putere din astfel de proteste. Si daca ar iesi 50000 de mii de oameni nu ar fi atat de mediatizata cum e mediatizat un protest la care ies 200.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.02.2012, 01:27:51
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De mai multe luni, episcopatul american s-a opus sporadic unor inițiative punctuale ale politicii executivului american. De exemplu, cererile de admitere a "căsătoriei" homosexuale în state precum California au fost întâmpinate cu "așa, nu !" de către episcopii americani. Dar ceea ce a fost un adevărat Pearl Harbour, care pare a fi scos ierarhia catolică din non-combatul politic este recenta inițiativă ca serviciile medicale obligatorii să acopere contracepția și avortul, inclusiv în numeroasele spitale și universități catolice din SUA. Cu alte cuvinte, dacă vrei să exiști ca spital, trebuie să practici avortul la cerere și să recomanzi contraceptive.

"Niciodată până acum", a declarat ieri primatul SUA, Arhiepiscopul Dolan, "nu a mai obligat guvernul federal indivizi și organizații să meargă în piață și să cumpere un produs care violează conștiința lor. Acest lucru nu ar trebui să se întâmple într-o țară în care liberul exercițiu al religiei ocupă primul loc pe lista Drepturilor Omului."

În numai o săptămână, episcopii numeroaselor dieceze americane au postat pe sit-urile lor materiale care alertează asupra acestui lucru. În multe catedrale, omiliile au vizat această temă, fapt care arată o acțiune coordonată și pregătită din vreme a episcopilor americani.

Administrația Obama riscă mult menținându-și poziția de impunere a obligativității avortului și contracepției în spitale, instituții și case de asigurări. Mai ales în an electoral. Pe de altă parte, nici riscul asumat de episcopi prin ieșirea la luptă nu este unul mic: vor fi păstorii urmați de turmele lor, în condițiile unei culturi tot mai secularizate, pentru care "dreptul la libera alegere" înseamnă moarte pentru nenăscuți ?

"Nu i-am văzut nicicând pe episcopi să se mobilizeze atât de repede" a declarat directorul unui institut politic din Washington. Cel puțin Arhiepiscopul Broglio, supraveghetorul capelanilor militari, și-a dat foc la valiză. El a cerut preoților din cazărmi să citească o pastorală după Liturghia duminicală, care se încheia cu cuvintele: “We cannot — and will not — comply with this unjust law.” A doua zi, oficiali ai US Army i-au cerut să nu treacă această linie, care ar putea însemna îndemn la nesupunere civică. Dar episcopii Bisericii știu încă de la primul sinod pe care l-au ținut la Ierusalim că "de Dumnezeu trebuie să ascultăm mai mult decât de oameni". Noi, cei din turmă, mai știm asta ? Suntem gata de o confruntare directă cu artizani ai unor legi nedrepte ? Suntem gata să-i urmăm pe episcopii noștri ?
Să le dăruiască Dumnezeu în continuare mult curaj și râvnă episcopilor ortodocși și catolici din America!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.02.2012, 01:40:20
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Încălcare gravă a libertății religioase și a libertății de conștiință!

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De mai multe luni, episcopatul american s-a opus sporadic unor inițiative punctuale ale politicii executivului american. De exemplu, cererile de admitere a "căsătoriei" homosexuale în state precum California au fost întâmpinate cu "așa, nu !" de către episcopii americani. Dar ceea ce a fost un adevărat Pearl Harbour, care pare a fi scos ierarhia catolică din non-combatul politic este recenta inițiativă ca serviciile medicale obligatorii să acopere contracepția și avortul, inclusiv în numeroasele spitale și universități catolice din SUA. Cu alte cuvinte, dacă vrei să exiști ca spital, trebuie să practici avortul la cerere și să recomanzi contraceptive.

"Niciodată până acum", a declarat ieri primatul SUA, Arhiepiscopul Dolan, "nu a mai obligat guvernul federal indivizi și organizații să meargă în piață și să cumpere un produs care violează conștiința lor. Acest lucru nu ar trebui să se întâmple într-o țară în care liberul exercițiu al religiei ocupă primul loc pe lista Drepturilor Omului."

În numai o săptămână, episcopii numeroaselor dieceze americane au postat pe sit-urile lor materiale care alertează asupra acestui lucru. În multe catedrale, omiliile au vizat această temă, fapt care arată o acțiune coordonată și pregătită din vreme a episcopilor americani.

Administrația Obama riscă mult menținându-și poziția de impunere a obligativității avortului și contracepției în spitale, instituții și case de asigurări. Mai ales în an electoral. Pe de altă parte, nici riscul asumat de episcopi prin ieșirea la luptă nu este unul mic: vor fi păstorii urmați de turmele lor, în condițiile unei culturi tot mai secularizate, pentru care "dreptul la libera alegere" înseamnă moarte pentru nenăscuți ?

"Nu i-am văzut nicicând pe episcopi să se mobilizeze atât de repede" a declarat directorul unui institut politic din Washington. Cel puțin Arhiepiscopul Broglio, supraveghetorul capelanilor militari, și-a dat foc la valiză. El a cerut preoților din cazărmi să citească o pastorală după Liturghia duminicală, care se încheia cu cuvintele: “We cannot — and will not — comply with this unjust law.” A doua zi, oficiali ai US Army i-au cerut să nu treacă această linie, care ar putea însemna îndemn la nesupunere civică. Dar episcopii Bisericii știu încă de la primul sinod pe care l-au ținut la Ierusalim că "de Dumnezeu trebuie să ascultăm mai mult decât de oameni". Noi, cei din turmă, mai știm asta ? Suntem gata de o confruntare directă cu artizani ai unor legi nedrepte ? Suntem gata să-i urmăm pe episcopii noștri ?
Și medicii creștini din SUA ce vor face, dacă se vor aproba aberațiile lui Obama? Vor fi constrânși să practice avorturi în spitale? Foarte grav!!
Foarte bine că ierarhii au luat atitudine. Încă o dată, Dumnezeu să-i întărească în acest act de mărturisire a credinței!

P. S. Atitudinea președintelui american nu mă surprinde... Probabil că vă este cunoscut episodul din Ziua Recunoștinței, când "excelența sa" n-a binevoit nici măcar să menționeze numele lui Dumnezeu...
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.02.2012, 01:46:57
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Dreptul la viata e asigurat de constitutie, de Drepturile omului, etc. Nimeni nu protesteaza ca se incalca constitutia zilnic in Romania.
Ce articol se incalca? Ia frumos o carte de drept penal,da la capitolul "Omucideri" parca si vei gasi acolo toate detaliile dpdv legal. E interzis prin lege avortul daca sarcina nu a depasit 14 saptamani,precum si in alte conditii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.02.2012, 06:00:28
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Ce articol se incalca? Ia frumos o carte de drept penal,da la capitolul "Omucideri" parca si vei gasi acolo toate detaliile dpdv legal. E interzis prin lege avortul daca sarcina nu a depasit 14 saptamani,precum si in alte conditii.
Ma cam enervez cand cineva da raspunsuri doar de dragul de a arata ca e destept. Nu face asta cu mine. Am zis eu ca e ilegal? Am spus doar ca se incalca dreptul la viata. Atat timp cat fiinta respectiva este vie, si nimeni nu contesta ca este vie, si atat timp cat este un om, nu complet dezvoltat dar totusi un om, si este ucis prin avort, se incalca dreptul la viata.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barack Obama , a intors spatele lui Dumnezeu ! cristiboss56 Generalitati 34 29.11.2011 20:28:48
Obama cere ajutor lumii!!! andreicozia Teologie si Stiinta 1 09.05.2010 21:47:32
Obama premiul Nobel pentru pace luchian Generalitati 36 16.10.2009 01:51:20
Obama acopera icoanele pentru un discurs oficial patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 40 23.04.2009 12:43:41
Barack Obama-ce ne asteapta? alexandra28again Generalitati 44 27.01.2009 08:11:13