Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.01.2014, 14:48:46
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit Inceputul sfarsitului !

Astazi mi-a fost dat sa traiesc un fragment din ceea ce altii au proorocit. Astazi in toate bisericile si manastirile ortodoxe din Romania nu sau mai citit rugaciunile Sf.Vasile cel Mare ,sau blestemele Sf.Vasile cel Mare ! Aceste rugaciuni sunt foarte importante pentru noi ortodocsii .De ce nu sau mai citit ? Am intrebat preotul paroh si mi-a spus ca e dispozitie de la Patriarhie de la preafericitul Ciubotea Daniel !
Este ceva fara precedent ce se intampla in BOR ! Acest "preafericit" a intervenit si in alcatuirea Sf. Liturghii si impreuna cu IPS. Bartolomeu Anania au schimbat si prin Biblie .
De la cine putere isi atribuie acesti oameni sa schimbe ,sa faca si sa desfaca dupa bunul plac ?
Am vorbit cu un preot care mi-a spus ca de 70 de ani slujeste si ca in fiecare an la 1 ianuarie a citit rugaciunile Sf.Vasile cel Mare ,anul asta e primul in care nu citeste !!!
Acum ce facem dragi credinciosi ortodocsi ? Facem ascultare de intai statatorul Bisericii Ortodoxe ,sau ne unim si-l schimbam cu altul vrednic si care nu e corupt de papalitate ?
Ori vom continua lupta dintre drept maritorii crestini ortodocsi si ecumenisti ?
Este revoltator ceea ce se intampla in BOR de la inscaunarea acestui Ciubotea Daniel !
Daca noi romanii ne vom abate sau ne vom lepada de credinta noastra stramoseasca ortodoxa atunci vom dispare ca natiune ! Sa nu uitam ca inaintasii nostri au trecut prin veacuri cu credinta ortodoxa ne alterata ,iar Dumnezeu ne-a aparat de turci si alti cotropitori !
Fratilor sa nu lasam pe nimeni sa ne distruga credinta !
M-am asteptat ca macar unii preoti sa continue sa slujeasca asa cum au facut-o si pana acum ,dar ...sau conformat poruncii stapanului BOR ! Am crezut ca noi cei din biserica ne vom revolta ,vom protesta dar ...la fel liniste si mersul de turma.
Nici macar nu s-a explicat in biserici de ce nu se mai citesc aceste molifte ! Asta e lasitate !
Pr. Amfilohie Branza spunea:" Fricosii nu se mantuiesc " !
Cred ca poporul roman si chiar si unii buni crestini din Biserica Ortodoxa si-au abandonat crucea pe undeva pe drumul de la 1990 la 2014 ...pacat .Vom vrea sa ploua ,vom vrea sa nu avem cutremure care sa omoare ,vom vrea sa traim mai bine ...Intorcand fata de la Hristos ?
Sunt mahnit suparat si ma simt tradat !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.01.2014, 15:02:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Calm.
Nu e deloc primul an.
Pentru ce ai nevoie să fii exorcizat?
Moliftele se citesc cu un minim de pregătire: post, rugăciune, spovedanie și împărtășire.
Atât pentru mireni cât și pentru preoți.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.01.2014, 16:05:09
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Preotul poate sa asculte sau nu o astfel de dispozitie. De acum vor tot veni astfel de dispozitii. Chit ca ne vom ascunde in catacombe, dar traditia Bisericii va continua.
ADEVARATA FATA A “MARILOR INTELECTUALI” DE DREAPTA: ANTICRESTINISM sau IGNORANTA “CU STAIF” ACADEMIC? Andrei Marga vrea MODIFICAREA LITURGHIEI ORTODOXE din cauza “antisemitismului” (!), iar Nicolae Manolescu se ia la tranta leninista cu… ”SUPERSTITIA” cinstirii sfintelor moaste
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.01.2014, 20:00:22
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Daca si Andrei Marga e intelectual de dreapta.......
Apoi- parintele ne-a explicat ca Molitvele Sf. Vasile se citesc dupa post si rugaciune multa, iar eu nu cred ca in ultimele zile a tinut prea multa lume post.... Se vor citi insa in prima duminica din Postul Pastelui, cand se oficiaza si Liturghia Sf. Vasile, la fel ca azi. De ce ar fi mai imporant acum? ca e Anul Nou? de fapt nici nu e, ca anul bisericesc incepe la 1 septembrie...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.01.2014, 20:11:15
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Daca si Andrei Marga e intelectual de dreapta.......
Apoi- parintele ne-a explicat ca Molitvele Sf. Vasile se citesc dupa post si rugaciune multa, iar eu nu cred ca in ultimele zile a tinut prea multa lume post.... Se vor citi insa in prima duminica din Postul Pastelui, cand se oficiaza si Liturghia Sf. Vasile, la fel ca azi. De ce ar fi mai imporant acum? ca e Anul Nou? de fapt nici nu e, ca anul bisericesc incepe la 1 septembrie...

La voi se citesc in prima duminica din postul Pastilor?
La noi se citesc dupa Sfantul Maslu, in perioada posturilor. e drept, pana acum cativa ani se citeau mai des, inclusiv pe 1 ianuarie.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.01.2014, 20:51:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

La noi se citesc tot în perioada posturilor, cu cei despre care părinții parohi știu că țin post.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.01.2014, 21:21:36
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Eu tot in perioada Postului mare le-am auzit, dar la manastire- la Frasinei, mai exact. Anul acesta voi fi atenta la mine la parohie daca se citesc; in nici un caz nu se citesc in fiecare duminica sau dupa fiecare Sf. Liturghie a Sf. Vasile cel Mare. Cred ca parohiile au obiceiurile lor in aceasta privinta, dar recomandarea generala este, cel putin pentru bisericile de mir, sa nu fie citite azi; explicatia mi se pare foarte buna. De exemplu azi: lumea a chefuit in ultimele zile, putini sunt pregatiti pentru invocarea si lupta cu cel rau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.01.2014, 22:46:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu a inceput bine anul si deja sectarii si-au aratat coltii.

Un topic, si doi sectari, unul nou si altul vechi.

Sa vedem care isi mai da arama pe fatza.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.01.2014, 09:22:13
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa nu amestecam lucrurile si sa nu folosim impropriu termenii!

Moliftele se citesc si in semn de pretuire fata de Sfantul Vsile cel Mare. Se stie ca fiecare sfant de ziua lui ii rasplateste pe cei care-l cinstesc. Astfel, citirea Moliftelor nu cred ca are legatura strict cu Anul Nou ca sarbatoare laica, ci cu ziua acestui sfant mare ale crestinatatii. Asadar nu cred ca se citesc pentru ca sa ne mearga bine tot anul, ci pentru a cere ajutor de la Dumnezeu prin mijlocirea Sfantului Vasile.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.01.2014, 09:41:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Moliftele se citesc pentru exorcizare. Atât.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare