Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.12.2005, 00:21:12
n_claudia n_claudia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 2
Implicit

am si eu o intrebare.....si astept un raspuns de la o persoana care se crede in stare sa dea un sfat in aceasta privinta: in ce masura se poate implica o femeie in viata crestina?ma refer la faptul de a studia o facultate de teologie...e o greseala/o pierdere de timp?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.12.2005, 18:21:01
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de n_claudia
in ce masura se poate implica o femeie in viata crestina?ma refer la faptul de a studia o facultate de teologie...e o greseala/o pierdere de timp?
Cred ca fiecare om, barbat sau femeie crestin trebuie sa fie implicata in viata crestina, iar o facultate de teologie poate sedimenta, instrui mai bine pentru aceasta. Am cateva cunostinte fete care au facut o asemenea facultate si sau implicat in viata sociala aplicand ceea ce au invatat. Greutatea pe care au intampinat-o este ca facultatea nu le-a oferit un loc de munca sau un titlu social dar spiritual si practic au avut numai de castigat.
Eu te incurajez sa faci - este nevoie de oamni dedicati Lui Hristos
Doamne ajuta !!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.12.2005, 18:57:54
n_claudia n_claudia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Abell
Cred ca fiecare om, barbat sau femeie crestin trebuie sa fie implicata ....
iti multumesc de raspuns.....de fapt stiam despre faptul ca daca studiezi teologia e aproape sigur ca nu o sa ai un loc de munca.
Ma gandeam insa si la vorbele catorva persoane care spuneau despre profesoare de religie ca nu-ai au rostul.....ca asta e treaba "popilor".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.03.2006, 13:57:37
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de n_claudia
am si eu o intrebare.....si astept un raspuns de la o persoana care se crede in stare sa dea un sfat in aceasta privinta: in ce masura se poate implica o femeie in viata crestina?ma refer la faptul de a studia o facultate de teologie...e o greseala/o pierdere de timp?
Daca ai agape, smerenie si rabdare, aceasta este inceputul caii desavarsirii!:)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.04.2006, 00:50:51
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Ma gandeam insa si la vorbele catorva persoane care spuneau despre profesoare de religie ca nu-ai au rostul.....ca asta e treaba "popilor".

Eu am avut profesor de religie preot (in cl a 8-a) si am avut-o profesoara de religie si pe sotia sa (in cl a -6-a) .Acuma am o alta profesoara .Totusi cred ca preotii au multe pe cap cu parohiile pe care le au in grija,cu familia lor si alte treburi care pot fi rezolvate doar de preoti.Si mai cred ca sa ai profesor de religie preot e o binecuvintare(si ii poti cere la inceputul orei de religie binecuvintare,eu nu am cerut cind am avut ocazia si acuma imi pare tare rau) .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.07.2006, 22:23:44
Maria82 Maria82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2006
Mesaje: 15
Implicit

Nu este o pierdere de timp fac de Teologie, eu am terminat Teologie Litere, am doua specializari, dar am castigat spiritual foarte mult, nu iti poti imagina, cred ca mai mult de atat Dumnezeu nu imi putea ta. Cand am dat nu m-am gandit Ce castig? Ce profesie ? pur si simplu m-am dus si ma bucur.
Dar Dumnezeu altfel ma va judeca. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.07.2006, 13:02:48
cornelpr cornelpr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2006
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de n_claudia
am si eu o intrebare.....si astept un raspuns de la o persoana care se crede in stare sa dea un sfat in aceasta privinta: in ce masura se poate implica o femeie in viata crestina?ma refer la faptul de a studia o facultate de teologie...e o greseala/o pierdere de timp?
o Femeie se poate implica foarte mult in viata crestina fie numai si prin comportamentul sau in relatiile cu ceilalti.

Last edited by cornelpr; 06.07.2014 at 15:07:47.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.03.2008, 17:00:39
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

A studia fara a fi partas si intalnirii personale cu El, e pierdere de timp. Nu uita ca si invatatorul adevarat nu este acela care copleseste prin vastitatea informatiilor, ci cel care te face sa imbraci "haina de nunta" cum spune Scriptura.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.03.2008, 17:38:40
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Nu are legatura cu subiectul, dar daca cineva doreste filmul ;,Patimile lui Hristos" sau ,,Ostrovul" sa imi dea un mesaj pe privat cu adresa de e-mail si il trimit.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.03.2008, 18:04:58
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Si eu am terminat Facultatea de Teologie si sunt foarte fericita. Ca au fost multe lucruri care m-au smintit, e adevarat, dar am trecut peste ele, si m-am bucurat de acei oameni de la care am invatat ceva sau care mi-au adus multa bucurie in suflet. Recomand fetelor sa faca facultatea. De ce nu? Daca stii, intr-adevar, sa te bucuri de ea, atunci vei avea doar de castigat. Iar azi , cand predau, si ma uit in ochii elevilor mei, imi dau seama ca am facut cea mai buna alegere.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Detalii despre facultatea de teologie ? Robertworld Preotul 2 07.04.2011 11:13:20
Facultatea de Teologie nimicbun Generalitati 6 16.12.2010 17:36:13
Examen de Admitere la Facultatea de Teologie - Bucuresti cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 10.07.2010 22:41:47
facultatea de teologie URGENT ramona21 Generalitati 2 22.11.2007 18:34:15