Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.11.2007, 14:15:53
jeny11 jeny11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2007
Mesaje: 61
Implicit

Cred ca este nevoie sa se faca mai multe in privinta ajutarii celor care au de suferit din cauza alcolului se stie ca alcolismul cronic este o boala dar putini recunosc ca a devenit o mare problema de prea multe ori ne prefacem ca nu observam ce se intampla trebuieste mai mult ajutor pentru cei afectati de efectele nocive ale alcolului .
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.11.2007, 14:21:24
Andrei_ortodox Andrei_ortodox is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2007
Mesaje: 3
Implicit

Cel mai bun remediu este spovedania urmata de impartasanie.Sa ne impartasim cat mai des si sa ne rugam cu lacrimi lui Dumnezeu sa ne scape de aceasta patima.
Cauza oricarei patimi de altfel este Akedia,starea de indiferenta fata de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.11.2007, 20:40:55
jeny11 jeny11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2007
Mesaje: 61
Implicit

Este adevarat dar ce trebuie sa faca cei care stau cei aflati langa un alcolic?Aceasta patima afecteaza si pe cel care trebuie sa indure consecintele care in unele cazuri sunt foarte grave.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.11.2007, 20:51:00
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Trebuie sa vorbeasca acesti oameni cu duhovnicul ca sa-i invete ce sa faca.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.11.2007, 21:41:16
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

alcoolici nu se pot impartasi imediat asa cum cei decedati(fosti alcoolici)nu trebuie sa se pomeneasca in Pomelnic.Asa spun canoanele..realitatea e ca noi ii iubim si pe ei si trebuie sa-i ajutam sau macar sa ne linistim constiinta ca am incercat cumva...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.11.2007, 22:02:44
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Alcoolismul este o boala. Incepe parsiv, omul crede ca se poate controla. Poate are un serviciu stresant si simte ca alcoolul il relaxeaza. in doza mica e antidepresiv. Dar consumul zilnic, sau mult il face dependent. De obicei are prieteni de bautura care nu-l lasa sa renunte nici cand este bolnav.
Pana ce persoana in cauza nu-si da seama ca e bolnava, dependenta, cel de langa ea nu poate face decat sa se roage. Si sa-l suporte. Acum, cu sistemul acesta de analize de sange obligatorii, au fost cativa care s-au speriat! I-am propus unuia sa vorbeasca cu amicii lui: cati au analizele de ficat normale?
Cand isi da seama ca e bolnav,urmarea fireasca e sa ceara ajutor: si la medic,si la preot. Sevrajul, primele zile in care nu mai consuma, il face psihiatrul. Ii da medicamente, calmante. Pe urma, este lupta fiecaruia.
Auzisem in Bucuresti de Asociatia alcoolicilor anonimi. E o idee extraordinara: este inlocuit grupul vechi de prieteni, cu persoane aflate in aceeasi situatie. Auzisem de implicarea bisericii Radu-Voda, de rugaciuni la Sf Nectarie. Doar ca nu merg de obicei acolo sa ma rog si nu pot spune mai multe. Poate stiu altii.
Repet, pana ce respectivul nu hotaraste sa faca ceva, cei de langa el nu putem decat sa ne rugam.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.11.2007, 23:08:57
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

In Biblie se spune ca "vinul veseleste inima omului" (Ps 104, 15) si ca e "folositor intocmai ca apa de-l vei bea cu masura" (Sir 31, 31). Dar atat in Sfanta Scriptura, cat si in scrierile Sfintilor Parinti intalnim adeseori o condamnare violenta a viciului betiei care, incepand pe nestiute, duce la o multime de alte pacate ruinatoare. Foarte adeseori bautura duce la destramarea familiilor, producand nenumarate suferinte atat victimelor acestei neputinte pacatoase, cat si oamenilor din apropierea lor, indeosebi copiilor."Betia este o dusmanie impotriva lui Dumnezeu... Betia e un demon atras de bunavoie... Betia indeparteaza Duhul Sfant", scrie Sfantul Vasile cel Mare. "Betia este radacina tuturor relelor... Betivul este un cadavru viu... Betia poate sluji in sine drept inlocuitorul oricarei pedepse, ea umple sufletul de tulburare si mintea de intuneric, facandu-l pe betiv rob, supunand-l la nenumarate boli, interne si externe... Betia este o fiara cu multe chipuri si cu multe capete... Aici da nastere la desfranare, dincolo la manie, aici la tampirea mintii si a inimii, dincolo la dragoste necurata... Nimeni nu-si inrobeste voia rea diavolului cat face betivul", afirma Sfantul Ioan Hrisostom. "Betivul este in stare de orice rau si e expus oricarei ispite... Betia ii face pe cei inrobiti ei neinstare de nimic", marturiseste si Sfantul Tihon Zadonski.

Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.11.2007, 23:16:48
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

vinul de pe vremea Manutitorului era diferit si era folosit si ca remediu impotriva anumitor boli
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.11.2007, 01:47:24
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Intr-o carte scrisa de un autor american baptist, am citit ca vinul pe care il bea la vremea Sa Iisus Hristos era must, nu vin.
Mai sus spune si alexandra28again, ca vinul era diferit.
Oare vin nu inseamna VIN?
Oare in post, cand e dezlegare la vin, nu trebuie sa bem vin?
Si in biblie e pomenit vinul si anume ca intaritor in caz de subrezire a sanatatii.
Iar in Epistola catre Coloseni, se spune: 2:16 "Nimeni deci sa nu va judece pentru mancare sau bautura...". Bineinteles totul cu masura.

Iata programul Alcooholics Anonimous, ca ajutor pentru cei care vor sa se lase de bautura:
1. "Noi am recunoscut ca eram lipsiti de putere asupra alcoolului si ca vietile noastre devenisera de nestapanit.
2. Noi am ajuns sa credem ca o Putere mai mare decat a noastra ne-ar putea restitui sanatatea.
3. Noi am luat hotararea sa ne incredintam vointa si viata noastra lui Dumnezeu, asa cum L-am inteles.
4. Noi ne-am facut fara frica si cu minutie un inventar moral.
5. Am admis in fata lui Dumnezeu, a noastra si a altor persoana natura exacta a relelor noastre.
6. Am fost pe deplin pregatiti sa-i permitem lui Dumnezeu sa indeparteze toate aceste defecte de caracter.
7. Cu smerenie L-am rugat sa indeparteze defectele noastre.
8. Am intocmit o lista a tuturor persoanelor pe care le-am facut sa sufere si am avut dorinta sa ne indreptam.
9. Ne-am schimbat comportamentul fata de acesti oameni, in mod direct, ori de cate ori a fost posibil, cu exceptia cazului in care daca am fi facut acest lucru i-am fi facut sa sufere pe ei sau pe altii.
10. Am continuat inventarierea personala si, ori de cate ori greseam, o recunosteam imediat.
11. Am cautat ca prin rugaciune sa ne imbunatatim contactul constient cu Dumnezeu, asa cum L-am inteles noi rugandu-ne doar pentru cunoasterea voii Lui, in legatura cu persoana noastra, si pentru primirea puterii de a implini acest lucru.
12. In urma trezirii spirituale, ca rezultat al acestor trepte, am incercat sa ducem acest mesaj alcoolicilor si sa folosim aceste principii in toate problemele noastre."


Trebuie observat faptul ca acest program conduce atat de puternic catre ultima treapta a trezirii spirituale, incat un alcoolic indreptat poate ajuta un alt alcoolic.
(din "Vindecarea arborelui genealogic" de Dr. Kenneth McAll )

Dr. Jarvis sustine ca consumul zilnic de miere de albine si otet de mere acopera necesarul de acizi, pe care bautorul si-i ia din alcool.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.11.2007, 02:00:06
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Nimeni nu-si inrobeste voia rea diavolului cat face betivul
Da, am patit-o si eu de cateva ori cu betia cu cativa ani in urma, dar din fericire si din mila lui Dumnezeu nu am cazut in aceasta patima. Pot sa spun ca starea de betie este foarte pagubitoare atat sufletului cat si trupului, pentru ca in acea stare total necontrolata si intunecata, mintea mea era ca o bila intr-un bol rostogolindu-se in toate directiile, fiind aruncata spre vatamare cu tot felul de ganduri imorale si necuviincioase si spre ras nebun peste masura, iar cu trupul am bolit mult cand m-am sculat, ca eram neputincios in a ridica chiar si o cana. Asa este, dupa cum bine a citat george din canoanele Sf. Vasile cel Mare.
Cat despre cei betivi si a lor vindecare, eu stiu ca nu poti sa stai de vorba cu un betiv in limbaj religios, ca te va insulta cu prima ocazie, ori te va considera nebun sau in cel mai bun caz te va ignora. Ei sunt orbiti de patima, nu pot si nu au puterea necesara sa se duca sa vorbeasca cu un preot pentru ca ei insisi nu vor asta, iar cei care vor sunt foarte putini, plus ca nici nu se pune problema de impartasanie asa rapida, ca doar trebuie sa depuna si ei acolo un pic de osteneala din proprie vointa ca astfel nu se poate.
Si aici sunt de acord cu Z.Lidia:
Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Repet, pana ce respectivul nu hotaraste sa faca ceva, nu putem decat sa ne rugam.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
patima betie ginabadea Rugaciuni 83 05.08.2013 13:15:31
patima fumatului.... Mtcrysty17 Generalitati 2 16.09.2011 23:17:03
Patima ChEoPs Generalitati 13 27.06.2011 01:22:32
patima bauturii alina_magura Rugaciuni 15 04.03.2008 14:44:00
patima? stef_sumner Generalitati 74 14.06.2007 00:32:06