Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.02.2008, 13:10:29
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Ne-ai vorbit despre viata ta lumeasca, dar viata duhovniceasca ai Simona? Un duhovnic ai? Mergi la Sfanta Liturghie? Te spovedestei tu Simona? Te impartasesti cu Preacuratele Taine? Faci rugaciune? Faci milostenie? Astept sa ne scrii mai mult. Sa nu te sperii de mine te-am intrebat nu am judecat!:rolleyes:
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.02.2008, 13:11:51
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

nu shtiu de ce vrem acelashi vis cu totzii iar altfel ne simtzim ratatzi, exclushi din randul lumii. Visul lumesc. Familie, sotz, copii.... Acelash vis, aceiashi mare realizare. Poi restul lucrurilor nu conteaza? De ce n-ar fi bine sa nu te casatoreshti niciodata? de ce n-ar fi bine sa-tzi infiezi un copil? de ce n-ar fi bine pentru tine sa ai o viatza solitara? De ce nu o cariera profesionala.... De ce implinirea e mereu prin sex? shi Fat Frumos? care defapt e un porc ticalos? Multe intrebari shi aceiashi drama.

Nici eu nu cred in tot felul de ajutoare de pe la farmece shi vrajitori.... aiai abea ashteapta sa foloseasca visul tau shi ratarea ta in scopurile lor malefice. ???

Curaj ca nu eshti singura care eshti singura, mai sunt multzi, iar unii spun ca singuri ne nashtem, shinguri murim... cu Dumnezeu :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.02.2008, 13:24:10
simona76 simona76 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2008
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Ne-ai vorbit despre viata ta lumeasca, dar viata duhovniceasca ai Simona? Un duhovnic ai? Mergi la Sfanta Liturghie? Te spovedestei tu Simona? Te impartasesti cu Preacuratele Taine? Faci rugaciune? Faci milostenie? Astept sa ne scrii mai mult. Sa nu te sperii de mine te-am intrebat nu am judecat!:rolleyes:
M-am spovedit de Pasti, mi s-a citit de cateva ori de sanatate, ma rog.
Preotului de Bototeaza i-am cerut permisiunea sa pot citi Acatistul Maicii Domnului grabnic ajutatoar - timp de 40 de zile. Mi-a zis ca e un canon si ca pot sa il citesc.
Apoi cum am mai zis si mai jos le-am citit si pe cele ale Sf Nectarie Taumaturgul (40 zile)de 2 ori si pe ale Sf Nicolae (40 zile). Dau acatiste la biserici de 40 zile de zile ptr sanatate, iertare de pacate, pace sufleteasca. Dau pentru rude, prieteni, cunostinte acatiste de sanatate si de iertare de pacate.Ma rog in fiecare seara inainte de culcare.Am inteles ce vrei sa spui...vrei sa sti cum e viata mea spirituala.Nu am de ce sa ma supar! Orice intrebare, sfat, vorba sunt binevenita si va multumesc din nou, anticipat.
Nu prea am tinut post..ce e drept.Am avut o perioada cand nu am mancat deloc bine, am avut spasme musculare datorita unui soc si beam numai lichide manacare nu prea.In ultimul timp mananc mai bine si sincer profit de asta, mi-au lipsit majoritatea mancarurilor cativa ani buni.
Dar nu e o scuza.Voi incerca sa tin si post.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.02.2008, 13:24:52
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Simona, in primul rand nu e nicio problema in sine faptul ca nu te-ai casatorit inca.
Nu te mai judeca atat. Cauta sa iti vezi de sanatatea sufletului. Daca vrei sa te casatoresti cauta baieti in locuri potrivite, incearca sa te apropii mai intai la nivel mental, spiritual, leaga prietenii.
Nu te lasa mintita sau afectata de diverse superstitii.
Nu uita de rugaciune, dar de rugaciune din inima, simtita. Sunt bune acatistele, dar mai buna e simtirea, trairea. Adica atunci cand le citesti simte-le, traieste-le, cere cu inima.
Cauta sa mergi la liturghie, de asemenea.

Inca ceva: ai grija de tine, nu te lasa prada disperarii, nu intra in panica. Nimic nu e pierdut sau cu neputinta la Dumnezeu. Aranjeaza-te, respecta-te si iubeste-te pe tine insuti.

Nu strica deloc sa cauti sa mergi la spovedanie, sa te impartasesti.

Asadar problema ta nu e asa grava cum ti se pare tie acum. Principala problema este pentru tine acum ca te lasi stapanita de grija asta. NU lasa nimic sa te chinuie asa... Inima la Hristos si speranta revine.

Cei trei stilpi ai credinciosilor: credinta, dragostea si speranta. Crede, iubeste si spera. Nu pierde pe niciunul din acestia.

Maica Domnului sa te miluiasca si Dumnezeu sa iti ajute pentru rugaciunile ei si pentru jertfa ta.

Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.02.2008, 13:31:18
simona76 simona76 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2008
Mesaje: 61
Implicit

Problema mea e stare excesiva de nervozitate, de asta nu stiu cum sa scap. Nu a existat pana acum ceva timp. Si sincer ..fara sa incerc sa ma scuz,tuturor le spun ca ma simt bine singura, si chiar asa e...parca ma odihnesc dupa relatii ratate. Sunt eu cu mine!!! Dar nu stiu pe ce sa dau vina ptr. reactiile mele, pentru nervii mei excesivi. Chiar nu stiu!!! Pe faptul ca sunt matura si mama e la fel de grijulie ca si acum 20-30 de ani? Pe amicii care nu pot spune nimic ca vad negru in fata ochilor?? Nu eram asa ! Nu eram ! :(
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.02.2008, 13:33:11
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Sa ma ierti ca indraznesc atata.
As mai adauga ceva: incearca sa nu mai vezi relatia ta cu Dumnezeu ca una "juridica". Dumnezeu iti da ce stie ca ti se potriveste si iti trebuie.

Hristos ne invata sa cautam de cele ale sufletului... "si toate celelalte se vor adauga voua"!

Urmeaza invatatura asta si vei vedea ca minunile pe care le face Hristos sunt mari pentru un mic pas facut de tine catre El.

Renunta la obsesia care tinde sa te cuprinda si concetreaza-te pe sufletul tau, pe cat de bine Il primesti pe Hristos.
Sunt sigur ca vei primi si raspunsul pe care il cauti.

Simte-te bine sa fi tu, roaga-te si iubeste pe aproapele.

Sa ma ierti ca am vorbit asa.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.02.2008, 13:33:18
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leinarius
Simona, in primul rand nu e nicio problema in sine faptul ca nu te-ai casatorit inca.
Nu te mai judeca atat. Cauta sa iti vezi de sanatatea sufletului. Daca vrei sa te casatoresti cauta baieti in locuri potrivite, incearca sa te apropii mai intai la nivel mental, spiritual, leaga prietenii.
Nu te lasa mintita sau afectata de diverse superstitii.
Nu uita de rugaciune, dar de rugaciune din inima, simtita. Sunt bune acatistele, dar mai buna e simtirea, trairea. Adica atunci cand le citesti simte-le, traieste-le, cere cu inima.
Cauta sa mergi la liturghie, de asemenea.

Inca ceva: ai grija de tine, nu te lasa prada disperarii, nu intra in panica. Nimic nu e pierdut sau cu neputinta la Dumnezeu. Aranjeaza-te, respecta-te si iubeste-te pe tine insuti.

Nu strica deloc sa cauti sa mergi la spovedanie, sa te impartasesti.

Asadar problema ta nu e asa grava cum ti se pare tie acum. Principala problema este pentru tine acum ca te lasi stapanita de grija asta. NU lasa nimic sa te chinuie asa... Inima la Hristos si speranta revine.

Cei trei stilpi ai credinciosilor: credinta, dragostea si speranta. Crede, iubeste si spera. Nu pierde pe niciunul din acestia.

Maica Domnului sa te miluiasca si Dumnezeu sa iti ajute pentru rugaciunile ei si pentru jertfa ta.
:)Nu Simona, nu incerca sa tii post, incearca mai degraba sa-ti iubesti viata asa cum este ea si totul va fi mai usor. sa nu IL transformam pe Hristos intr-un CAR (casa de ajutor reciproc) nu ne rugam Lui sa nea dea noua. Ia-ti un duhovnic si fa intru toate ascultare si va fi multa pace in inima si viata ta.:) Poti avea o viata in doi si totusi sa te simti singura:| Nu singuratatea e problema ta ci nemultumirea:rolleyes:
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.02.2008, 13:35:31
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona76
Nu eram asa ! Nu eram ! :(
Ce bine ca realizezi asta. E primul pas, al doilea e mult mai usor acum. Hai la lupta soro ca mantuirea se ia cu asalt:D:p
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.02.2008, 13:35:37
simona76 simona76 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2008
Mesaje: 61
Implicit

Le zic din suflet,sper...Mai si plang! Ma ascund atunci de ai mei...Stiu ca ma rog dar sa ma mai vada si plangand ar fi dezastru peste ei.

Doamne ajuta!!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.02.2008, 13:42:36
simona76 simona76 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2008
Mesaje: 61
Implicit

Multumesc pentru sfaturi...Multe si bune! :)Sper sa fie bine!!! Trebuie!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor! zriyac Generalitati 18 16.10.2010 16:47:38
un mic ajutor evelon Rugaciuni 4 29.10.2008 16:06:45