Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.02.2008, 19:25:40
ginabadea ginabadea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2008
Mesaje: 16
Implicit

Eu sunt mai noua pe aici si am indraznit sa scriu acest mesaj pentru ca am o problema. Se intampla ceva ciudat cu mine. Am momente cand parca o energie negativa pune stapanire pe gandurile mele si imi vin in minte tot felul de cuvinte urate la adresa biserici, a lui Dumnezeu si acestor lucruri sfinte.

Incerc din rasputeri sa imi iau gandul de acolo dar nu pot.:(

De obicei cand mi se intampla asa incerc sa spun rugaciunea mintii, cea cu "Doamne Isuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatoasa" dar nu prea are rezultat de multer ori. Cand am fost la spovedit de Craciun am spus parintelui problema asta dar nu prea mi-a dat un sfat concret.Ma cam sperie ca nu am putu scapa de ele pana acum.
Cum as putea sa scap de aceste ganduri negre? Ce se intampla cu mine?:(
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.02.2008, 19:33:07
GIULIX18 GIULIX18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2008
Mesaje: 16
Implicit

Draga mea surioara nu as putea sa ti dau un sfat, nu ma simt capabila dar pot sa-ti spun sa indraznesti sa ne spui pasurile tale, si eu sunt noua si m-am simtit la fel la inceput...Cat despre problema ta eu cred ca acele ganduri fac parte din dorinta ta de a merge pe Cale, sunt ispite...Mie spre exemplu mi se intampla sa ma indoiesc uneori in iniam de cele ceresti pt ca sunt vie si ma ciocnesc de tot felul de pareri si pt ca sunt la inceput dar stiu ca Dzeu ma va ajuta!UN SFAT PRIETENESC ar fi sa apelezi la Maica Siluana, cauti pe google si gasesti site ul ei, eu i-am scris de cateva ori si nu neaparat mi-a dat o solutie(Pt ca exista una singura:Dumnezeu)dar m-a linistit si mi-a pansat raniel, scrie-i si tu, n-are cum sa-ti faca rau!Bucurie sfanta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.02.2008, 19:51:43
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Poate treci printr-un stres acum. Poate sunt anume conflicte cu care te lupti, fara sa fii prea constienta de ele, de exemplu: calea bisericii sau calea pacatului.
Si mai e ceva foarte important: daca acele ganduri si energii negative se insotesc de dispozitie trista, insomnii sau somn mai mult ca de obicei, poate scadere sau crestere in greutate, ar putea fi boala numita DEPRESIE. Uneori se asociaza cu elemente psihotice, si apar acele ganduri de hula.
Nu te speria, nu fii aspra cu tine, ca le gandesti, important e sa nu le primesti in tine. Daca este asa, ai nevoie sa spui unui PSIHIATRU despre acestea. Daca te tratezi din timp, e mai usor. Oricum, ar putea fi vorba de debutul unui sindrom psihotic, dar asta poate hortara psihiatrul, daca e si daca da tratament.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.02.2008, 20:35:49
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

"secretul" consta in insistenta prin rugaciuni.
avem ca pilda vietile mulor sfinti.. care au scapat sau au obtinut ceea ce-si doreau dupa muulti ani de rugaciune... prin asta se mai vad si rabdarea si vointa.

ti-as mai recomanda sa citesti Vietile Sfintilor. macar viata unui sfant pe zi ;)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.02.2008, 20:40:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ginabadea
Eu sunt mai noua pe aici si am indraznit sa scriu acest mesaj pentru ca am o problema. Se intampla ceva ciudat cu mine. Am momente cand parca o energie negativa pune stapanire pe gandurile mele si imi vin in minte tot felul de cuvinte urate la adresa biserici, a lui Dumnezeu si acestor lucruri sfinte.

Incerc din rasputeri sa imi iau gandul de acolo dar nu pot.:(

De obicei cand mi se intampla asa incerc sa spun rugaciunea mintii, cea cu "Doamne Isuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatoasa" dar nu prea are rezultat de multer ori. Cand am fost la spovedit de Craciun am spus parintelui problema asta dar nu prea mi-a dat un sfat concret.Ma cam sperie ca nu am putu scapa de ele pana acum.
Cum as putea sa scap de aceste ganduri negre? Ce se intampla cu mine?:(
Indeparteaza-te pe cat posibil de cele ce te tulbura si sti tu cel mai bine cele ce sunt acelea. Citeste din cartea de rugaciuni cat mai mult, asculta muzica linistitoare sufletului( sinfonica, religioasa). Creaza-ti in casa un loc al tau si numai al tau unde icoanele si candela sa nu lipseasca . Mergi saptamanal la SF.Maslu. De vrei mai multe sfaturi si pt. a nu plictisi si pe altii, cauta-ma pe privat. Oricum demareaza cele spuse de mine.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.02.2008, 20:46:59
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Am patit si eu faze din astea cand eram mai mica, au trecut cu timpul...trec in general daca nu te mai gandesti deloc la ele si iti cauti alte ocupatii...acum, patesc si eu asta din nou, mereu in Biserica mi se pare ca ma inghesuie lumea, ca e galagie sau ca nu inteleg nimic din slujba, ma gandesc la Dumnezeu ca la un tiran care chinuie pacatosii pe vecie, asta dupa ce am fost o perioada atee...daca esti foarte credincioasa si ai o relatie buna cu Dumnezeu roaga-te si ai sa scapi sigur de aceste ganduri...mie nu mi-a reusit faza asta, dar inca mai sper...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.02.2008, 21:21:38
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ginabadea
Eu sunt mai noua pe aici si am indraznit sa scriu acest mesaj pentru ca am o problema. Se intampla ceva ciudat cu mine. Am momente cand parca o energie negativa pune stapanire pe gandurile mele si imi vin in minte tot felul de cuvinte urate la adresa biserici, a lui Dumnezeu si acestor lucruri sfinte.

Incerc din rasputeri sa imi iau gandul de acolo dar nu pot.:(

De obicei cand mi se intampla asa incerc sa spun rugaciunea mintii, cea cu "Doamne Isuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatoasa" dar nu prea are rezultat de multer ori. Cand am fost la spovedit de Craciun am spus parintelui problema asta dar nu prea mi-a dat un sfat concret.Ma cam sperie ca nu am putu scapa de ele pana acum.
Cum as putea sa scap de aceste ganduri negre? Ce se intampla cu mine?:(
Draga aceste ganduri sunt de la vrasmas..Iar rugaciunea nu este ceva magic hocus pocus abracadabra....Dupa cum spun sfintii parintii in rugaciune trebue sa avem rabdare si credinta, nadjede si ceea ce cerem se va implinii si smerenie..

Iar cea mai buna solutie impotriva gandurilor rele este sa nu le dam importanta..

Marele Paisie Aghioritul din paternic avea o vorba.SA lasam elicopterele sa zboare dar sa nu le lasam sa aterizeze.

Gherasim al Ramnicului spunea Ca nu este pacat daca vine gandul cel rau ..Ci este pacat daca isi face ciub in mintea noastra ..Precum nu putem opri o pasare sa se aseze pe straesina case noastre ...DAr sa nu-si faca cuib o putem opri tot asa si cu gandurile..Nu trebuie sa-si faca cuib in mintea noastra .


In Pateric se spune ca la Avva Pimen s*a dus un frate si a zis: "Ce sa fac, parinte, ca*-mi vin tot felul de ganduri rele in minte". Si Avva Pimen a raspuns: "Opreste vintul! (batea vintul). Intinde bratele si pieptul si opreste vintul!". Si el a zis: "Nu pot sa opresc vintul!". Si parintele a continuat: "Asa cum nu poti opri vintul, asa nu poti opri gandurile rele! Dar altceva poti sa faci, si anume, cu un gand bun sa inlaturi gandul cel rau!". Deci, statornicirea in ganduri bune va duce la inlaturarea gandurilor celor rele. Temelia vietii spirituale este gandul, de aceea in viata religioasa esentialul este disciplina launtrica, disciplina de gand.

Iar ceva mai mult despre ganduri am citit de la Parintele Arsenie Boca:

GÂNDURILE
E stiut că pentru a scoate un gând rău din mintea cuiva, trebuie să i-o învălui de foarte multe ori cu cuvântul bun, ca s-o izbăvesti din robia gândului străin. Asta-i calea cea mai lungă: de la urechi la inimă.
Gândurile pătimase nemărturisite sau simplu spuse au însusirea că se întăresc si se fac funii, cum zic părintii, si trag mintea la învoire si la faptă, care este păcat.
Păcatul acesta este: înfrângerea morală a sufletului de către un gând rău. De aceea toate gândurile trebuiesc spuse înainte de a se întări și de a birui mintea, căci deîndată ce sunt spuse le piere puterea de a obseda, asupri, stăpâni mintea.
Si gândurile bune trebuie controlate cu o altă constiintă, mai limpede. Controlul tuturor gândurilor e lege în călugărie. Neîntrebat nimic nu e bine, nici ce e bine, pentru că singur nu te poti apăra de săgetile slavei desarte.
„Gândurile”, oricât de „nebune” ar fi, încă nu sunt înfrângeri si păcat, oricât „se impun”, muncind mintea. Păcatul începe de la învoirea spre faptă si fapta propriu-zisă.
Toate patimile sau lucrările împotriva firii se ivesc mai întâi în minte, în partea cea mai subtire a făpturii noastre nevăzute. Aici vine un chip sau un gând al lumii acesteia si stă ca o momeală. Iar mintea, dacă e neînvătată sau neprevenită despre lucrătura străină, ca un miel nestiutor, vede lupul si se duce la el, crezând că e oaie. Iar dacă lupul mai e si viclean, se îmbracă în piele de oaie si bietul miel neavând mirosul oii cercat, tot de-a zburda se duce în coltii lupului flămând.
Prima întâlnire între minte si diavol e la linia momelii, pe care o flutură el în văzul mintii. Dacă mintea nu bagă momeala în seamă, vrăjmasul stăruie cu ea, o arată mai sclipitoare, ca să o facă iubită mintii. Aceasta e a doua înaintare a războiului, sau asupreala. Dacă la asupreală a izbutit să fure mintea cu momeala si să o facă să vorbească împreună, avem înaintare la unire.
Mintea însă se trezeste c-a fost furată de gând străin si că se află în altceva decât în ceea ce i era dat după fire; iar când îsi dă seama de ea însăsi si de cele în care se află, avem lupta cea de gând la o clipă hotărâtoare. Se va învoi mintea să meargă după momeală mai departe, sau se va întoarce de la dânsa? Aici e lupta si clipele sunt scumpe; si de cele mai multe ori viata întreagă a unuia sau a multime de insi atârnă de lupta nevăzută a câtorva clipe. Dacă întârziem să ne luptăm, se poate întâmpla ca fără veste să fim învăluiti la minte din partea poftei sau a iutimii, asupra cărora încă aruncă vrăjmasul aprinderea sa. Prin urmare, ostas al lui Hristos, lupta trebuie dată grabnic si după lege.
Încă din Vechiul Testament se cunoaste războiul cel de gând, despre care David scrie acestea: „Fiica Babilonului (întelegeti: «satană, satană»), dornică de pustiire, ferice de cel ce-ti va plăti după fapta ce ne ai făcut tu nouă; ferice de cel ce va lua si va lovi de piatră pruncii tăi” (Psalmul 136, 8).
Gândurile celui rău, nălucirile lui (ideiile fixe ale lui), momelile sale, acestia sunt pruncii vavilonesti sau „puii de drac”, după cum îi numeste Sfântul Maxim Mărturisitorul. Iar piatra este Hristos sau credinta în El, temelia cetătii sufletului, piatra cea din capul unghiului, pe care zidarii vremii de atunci n-au băgat-o în seamă (Matei 22, 42). (...) De piatra aceasta trebuie să lovim pruncii vavilonesti. (...) De aceea Sfântul Ioan Scărarul zice: „Ca numele lui Iisus Hristos, armă mai tare, în cer si pe pământ nu este!”. Cerul este mintea si pământul inima, în care trebuie să se depene rugăciunea neîncetată a preasfântului nume: „Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-mă pe mine păcătosul”, întorcându-se ca o armă mereu întinsă asupra vrăjmasului.
Năvala de gânduri să nu descurajeze pe începători; toată grija să le fie să nu se nevoiască cu gândurile. A nu avea gânduri e tot asa de cu neputintă ca si a crede că poti opri vântul, dar, cu orânduire dumnezeiască, vin si vremuri fără furtună.
Ferice de cel ce luptă duhovniceste cu gândurile, lovindu-le de Piatra unghiulară a fiintei omenesti Iisus.




Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.02.2008, 21:24:02
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Scuze..Paisie Aghioritul Parinte din contemporaneitatea noastra am vrut sa spun:)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.02.2008, 21:35:21
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ginabadea
Eu sunt mai noua pe aici si am indraznit sa scriu acest mesaj pentru ca am o problema. Se intampla ceva ciudat cu mine. Am momente cand parca o energie negativa pune stapanire pe gandurile mele si imi vin in minte tot felul de cuvinte urate la adresa biserici, a lui Dumnezeu si acestor lucruri sfinte.

Incerc din rasputeri sa imi iau gandul de acolo dar nu pot.:(

De obicei cand mi se intampla asa incerc sa spun rugaciunea mintii, cea cu "Doamne Isuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatoasa" dar nu prea are rezultat de multer ori. Cand am fost la spovedit de Craciun am spus parintelui problema asta dar nu prea mi-a dat un sfat concret.Ma cam sperie ca nu am putu scapa de ele pana acum.
Cum as putea sa scap de aceste ganduri negre? Ce se intampla cu mine?:(
Pe langa sfaturile pe care le-ai primit, ti-as recomanda sa citesti din psaltire, chiar daca anumiti preoti nu recomanda. Apropo, nu energiile negative,ci duhurile rele te ispitesc.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.02.2008, 21:36:30
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Dar tu ce crezi, ca cei care merg pe calea mântuirii traiesc relaxati pâna pleaca de aici? Tocmai prin astfel de experiente si altele de asemeni suparatoare ne curatam de mândrie si patimi.

Împotrivirea la gândurile rele nu rezolva ceva ci complica lucrurile. Ma refer la gândurile care nu au ca urmare fapte pacatoase, de la care ne putem abtine. Indiferent ca e vorba de discutia în contradictoriu cu aceste gânduri sau apelarea la rugaciune (altfel decât prin neimplicarea în gânduri, care e adevarata rugaciune si trebuie sa fie continua), aceste actiuni au ca rezultat o întunecare mai mare a mintii.



Nu te astepta ca necazurile sa treaca fiindca asta se întâmpla doar la cei pierduti pentru viata vesnica.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
problema mea... soulonfire Generalitati 41 18.08.2011 21:46:52
am si eu o problema.. noname Umanitare 6 26.12.2008 00:16:18