Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.12.2008, 16:46:51
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit Martirii zilelor noastre

Crestinismul s-a mai imbogatit cu o martira din Arabia Saudita,fosta musulmanca,in varsta de 26 de ani.
Acesteia i s-a taiat limba si a fost arsa de viu,de catre fratele sau,atunci cand a aflat ca iL urmeaza pe Iisus.
Inainte sa moara a fost inchisa in camera sa unde a scris o scrisoare.Stia ce va urma,iar ultimele sale cuvinte au fost un pslam.Mai multe despre aceasta poveste minunata,puteti vedea aici,in limba romana.
http://www.youtube.com/watch?v=0gb_y9-YyNM

Se pare ca Dumnezeu isi alege oamenii Sai de unde nici nu te astepti.
__________________
[COLOR=#1f5e83][/COLOR]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.12.2008, 17:48:56
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Dumnezeu sa ma ierte Alexandra, dar sunt adevarate aceste filmulete? Eu sincer, ma indoiesc. Nu studiez religia musulmana ( nici nu ma intereseaza) dar ma gandesc asa ca prostul ... ar ingadui arabii sa se mediatizeze o asemenea poveste?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.12.2008, 18:45:27
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again Vezi mesajul
Mai multe despre aceasta poveste minunata [...]
Nu stiu ce e atat de minunat ca un om a fost torturat si ucis.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.12.2008, 18:49:26
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Dar bineinteles ca sunt adevarate.Nu este o poveste de fapt..scrie in presa,a fost dat la televizor,etc.Cauta pe google Fatima Al-Mutairi si ai sa gasesti nenumarate rezultate.Asta s-a intamplat acum vreo 2 luni.
Prietenii si cei in situatia ei au creat grupuri pe diferite site-uri,in memoria ei.
__________________
[COLOR=#1f5e83][/COLOR]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.12.2008, 18:50:14
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Nu stiu ce e atat de minunat ca un om a fost torturat si ucis.
Un om a murit pentru Hristos...nu stiu daca intelegi ce inseamna asta...
__________________
[COLOR=#1f5e83][/COLOR]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.12.2008, 19:11:51
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adica e de dorit ca orice crestin sa sfarseasca asa? Ca nu inteleg...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.12.2008, 20:17:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Adica e de dorit ca orice crestin sa sfarseasca asa? Ca nu inteleg...
Da ! Dac intradevar, trebuie sa mori pentru Hristos o faci. Dar sa fie asa si nu altceva. Adica minciuni sau batjocura la astfel de afirmatii. Da, se poate muri pentru Hristos, pentru ca sti sigur ca la El vei ajunge, si oare cine nu ar vrea sa fie sigur de asta ? Chiar nu stiu ce te mira in afirmatia asta, cand nu pui la indoiala viata de dincolo intru vesnicie . Chiar vorbesc cat se poate de serios, scrabble ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.12.2008, 20:18:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Da ! Dac intradevar, trebuie sa mori pentru Hristos o faci. Dar sa fie asa si nu altceva. Adica minciuni sau batjocura la astfel de afirmatii. Da, se poate muri pentru Hristos, pentru ca sti sigur ca la El vei ajunge, si oare cine nu ar vrea sa fie sigur de asta ? Chiar nu stiu ce te mira in afirmatia asta, cand nu pui la indoiala viata de dincolo intru vesnicie . Chiar vorbesc cat se poate de serios, scrabble ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.12.2008, 01:02:04
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu n-am intrebat daca trebuie sau nu, am intrebat daca e de dorit, pentru ca asta am inteles din afirmatia lui alexandra28again.

Totusi, respect parerile enuntate in acest topic. Personal, raman la concluzia ca nu e nimic minunat in fapta abominabila descrisa mai sus, dar e dreptul meu la opinie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.12.2008, 01:10:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Eu n-am intrebat daca trebuie sau nu, am intrebat daca e de dorit, pentru ca asta am inteles din afirmatia lui alexandra28again.

Totusi, respect parerile enuntate in acest topic. Personal, raman la concluzia ca nu e nimic minunat in fapta abominabila descrisa mai sus, dar e dreptul meu la opinie.
Nu , fapta in sine este de condamnat si nu oricum ci cu toata hotararea. Cei ce comit astfel de fapte trebuie condamnati, dar cel ce sufera si rabda pentru Hristos, vrednic este.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vamesii zilelor noastre !... alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 0 21.01.2012 21:18:35
Idolatria-cea mai mare problema a zilelor noastre... xanixade Generalitati 55 05.03.2011 22:35:15
Minuni ale zilelor noastre cosmin_lovin Intamplari adevarate 12 28.11.2008 23:58:26
Ereticii zilelor noastre phradmon Secte si culte 39 14.05.2008 15:20:27
duhovnicii zilelor noastre Saurian Mari Duhovnici si predicile lor 18 14.06.2007 20:30:42