Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.06.2010, 22:45:08
Neonila Neonila is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2010
Mesaje: 1
Exclamation Cartile penticostalilor

Daca ortodoxul nu are voie sa aduca sectanti in casa asta inseamna ca nici cartile lor nu au ce cauta in casa in care sfanta cruce domneste pe perete alaturi de Maica Domnului si de Sfinti. Nu este asa?
Eu am astfel de carti primite sau chiar cumparate de mine din necunostinta de cauza cand eram copil.
Ce facem cu aceste carti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.06.2010, 22:56:37
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Vinde-le si tu unui penticostal si banii castigati da-i unui sarac!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.06.2010, 23:10:37
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Sau le dai foc.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.06.2010, 12:26:30
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Ei graiesc ca Maicuta Domnului nu e vie, deci o hula ca asta nu poate veni decat de la diavol. Iar spinii trebuiesc aruncati in foc.

Ardele sau rupele, sa nu te faci partasa la pacat strain.
Ca nu cumva sa le gaseasca cineva, si sa sadeasca vrajmasul diavol samanta hulei catre Maicuta Domnului in sufletul lui.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.06.2010, 12:27:34
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

unde scrie ca nu avem voie sa tinem carti religioase de la alte religii?
eu nu am auzit de asta :)))
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.06.2010, 12:30:34
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Iar biserica de unde le-ai cumparat arde-o!

Iar pe sectari sugruma-i!

Mai aveti sfaturi dintr-astea, legionare, baieti?

P.S. Neonila nu pentru tine am scris, doar pentru cei doi binevoitori de mai sus: colaps si podolski.
P.S. 1. Podolski, in locatia ta asa sunteti invatati: „oamenii te iarta daca faci crime”?
Vezi ca s-ar putea sa ajungi la pucarie cu asemenea mentalitati. Si mai tarziu in Iad.

Last edited by penticostalulmantuibil; 02.06.2010 at 12:37:07.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.06.2010, 12:31:13
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Vezi numai sa nu arzi vreo Biblie, care e Cuvantul lui Dumnezeu. Altfel vei fi partas pacatelor tortionarilor comunisti , si tu si cei ce te sfatuiesc atat de bine , ca doar nu ii doare gura...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.06.2010, 12:39:41
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Iar biserica de unde le-ai cumparat arde-o!

Iar pe sectari sugruma-i!

Mai aveti sfaturi dintr-astea, legionare, baieti?

P.S. Neonila nu pentru tine am scris, doar pentru cei doi binevoitori de mai sus: colaps si podolski.
Omule,
El a invat de la legionari, dar vad ca nici tu nu ai stat degeaba:ai invatat de la evrei! Cum li se spune un cuvant negativ legat de ei sau traditiile lor esti antisemit! Poate nu ai observat ca era vorba de lucruri si nu de oameni. Voi sunteti extremistii ca nu sunteti in stare sa vedeti calea de mijloc! (vedeti numai extremele)
Da, trebuie arse! Te miri? Ei bine poate si el aplica ideea ca daca ochiul te sminteste scoate-l! Sau si in caza asta sarim la extrem si poate ar fi mai bine sa-si taie capul cu totul?

Last edited by FiulRisipitor; 02.06.2010 at 12:42:39.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.06.2010, 12:49:53
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Omule,
El a invat de la legionari, dar vad ca nici tu nu ai stat degeaba:ai invatat de la evrei! Cum li se spune un cuvant negativ legat de ei sau traditiile lor esti antisemit! Poate nu ai observat ca era vorba de lucruri si nu de oameni. Voi sunteti extremistii ca nu sunteti in stare sa vedeti calea de mijloc! (vedeti numai extremele)
Da, trebuie arse! Te miri? Ei bine poate si el aplica ideea ca daca ochiul te sminteste scoate-l! Sau si in caza asta sarim la extrem si poate ar fi mai bine sa-si taie capul cu totul?
Tu te crezi pe calea de mijloc Fiule Risipitor?

Invatand pe cineva sa arda Biblii in secolul 21?
Iarta-ma dar este extremism curat ce spui tu.

Cat despre postarea mea, normal ca fost extremista dar eu am intentionat doar sa subliniez alienarea unora ca tine.

Ceea ce gandesc am scris in primul meu post. Te prefaci sau chiar nu l-ai citit? Uita-te putin mai sus la #2.

Last edited by penticostalulmantuibil; 02.06.2010 at 12:56:38.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.06.2010, 13:21:43
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Tu te crezi pe calea de mijloc Fiule Risipitor?

Invatand pe cineva sa arda Biblii in secolul 21?
Iarta-ma dar este extremism curat ce spui tu.

Cat despre postarea mea, normal ca fost extremista dar eu am intentionat doar sa subliniez alienarea unora ca tine.

Ceea ce gandesc am scris in primul meu post. Te prefaci sau chiar nu l-ai citit? Uita-te putin mai sus la #2.
Din pacate nu sunt pe calea de mijloc... in cazul respectiv as fi fost Fiul Risipitor intorcandu-ma spre casa, deocamdata inca chelutiesc averea, dar am gandul la casa de unde am plecat. :)

Biblie si ceea ce numesti tu Cuvantul lui Dumnezeu, este si va fi, doar in cazul in care ramane asa cum l-a lasat Dumnezeu chiar daca a trecut prin filtre umane de mai multe ori. Asa ceva nu se poate spune despre cartile sectare. Deci ce arde el acolo este o carte nicidecum Biblia. Eu personal nu as arde-o ci as da cartea respectiva duhovnicului meu ca se pricepe mult mai bine ce sa faca cu ea, dar in nici un caz nu as face cadou cuiva sminteala, si nici nu as arunca-o caci si in cazul ala las sanse sa ajunga in mana unui necunoscator.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cartile lui Charles Diehl si alte citate sophia Resurse ortodoxe on-line 7 08.04.2014 02:34:51
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 18:37:10
Cartile oracol cu ingeri, un pacat? AlinaEM Generalitati 38 14.03.2011 09:39:51
CARTILE - Bucuria mea! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 23 24.02.2009 02:00:06
Se schimba cartile de identitate Capy Generalitati 21 06.05.2008 19:59:20