Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.09.2011, 20:09:23
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

au mai fost cateva actiuni impotriva iesirilor necontrolate a presedintelui....dar sunt putin,iar televiziunile se intrec in reclame cu Rosia Montana...
__________________
http://www.facebook.com/home.php?sk=...051924725&ap=1
-intra pe: "COMUNITATEA ORTODOXA"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.09.2011, 20:19:20
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit mult zgomot pentru nimic !

am fost si eu pe la rosia montana acu doi trei ani, ceea ce se poate vedea acolo este:

-o asezare ca vai de lume, cu oameni uitati si saraci, fara locuri de munca
-niste darapanaturi care oricum cad, ce vestigii istorice, povesti si baliverne...hai sa fim seriosi !

problema e insa urmatoarea,pragmatic vorbind :

eu sunt de acord sa se exploateze acele zacaminte de aur, care ar oferi o anumita bunastare materiala si locuitorilor din zona,insa in conditiile in care statul roman obtine un castig substantial si exista niste norme draconice anti-poluare !!!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.09.2011, 22:05:35
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
am fost si eu pe la rosia montana acu doi trei ani, ceea ce se poate vedea acolo este:

-o asezare ca vai de lume, cu oameni uitati si saraci, fara locuri de munca
-niste darapanaturi care oricum cad, ce vestigii istorice, povesti si baliverne...hai sa fim seriosi !

problema e insa urmatoarea,pragmatic vorbind :

eu sunt de acord sa se exploateze acele zacaminte de aur, care ar oferi o anumita bunastare materiala si locuitorilor din zona,insa in conditiile in care statul roman obtine un castig substantial si exista niste norme draconice anti-poluare !!!
Nimic din toate astea! Statul roman castiga foarte putin. Poluarea e considerabila, iar nelinistea romanilor este justificata.

Asa cum sunt, oamenii isi iubesc saracia lor. ,,Muntii nostri aur poarta,/ Noi cersim din poarta-n poarta."

Problema e delicata. Uite, daca te-ar scoate pe tine cineva dintr-o casa mai buna sau mai rea, cum te-ai simti? Asa cum este, este casa ta, casa amintirilor tale si este firesc sa te simti legat afectiv de ea. Daca ne punem in situatia locuitorilor din zona, putem sa-i intelegem.

Apoi, cu un dram de patriotism, putem sa intelegem si dauna uriasa adusa statului roman prin aceste exploatari.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.09.2011, 19:44:59
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nimic din toate astea! Statul roman castiga foarte putin. Poluarea e considerabila, iar nelinistea romanilor este justificata.

Asa cum sunt, oamenii isi iubesc saracia lor. ,,Muntii nostri aur poarta,/ Noi cersim din poarta-n poarta."

Problema e delicata. Uite, daca te-ar scoate pe tine cineva dintr-o casa mai buna sau mai rea, cum te-ai simti? Asa cum este, este casa ta, casa amintirilor tale si este firesc sa te simti legat afectiv de ea. Daca ne punem in situatia locuitorilor din zona, putem sa-i intelegem.

Apoi, cu un dram de patriotism, putem sa intelegem si dauna uriasa adusa statului roman prin aceste exploatari.
Ar trebui discutat pe cifre concrete, numai asa ne-am face o parere obiectiva si clara !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am nevoie de ajutorul vostru lorecha Biserica Romano-Catolica 16 26.03.2010 11:31:15
1200 de persoane au nevoie de ajutorul vostru danielatontsch Umanitare 0 27.01.2010 20:42:53
Caut si nu gasesc, dar cu ajutorul vostru... Florin-Ionut Generalitati 4 02.11.2009 08:39:59
Am nevoie de ajutorul vostru mayaionescu Generalitati 15 19.06.2009 20:15:52
Am nevoie de ajutorul vostru! Lia Rugaciuni 2 09.02.2008 12:03:46