Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.11.2006, 22:53:33
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Draga Julia,

Bine ai venit printre noi! O sa incerc sa raspund la cateva aspecte scrise de tine, avertizandu-te inca de la inceput ca s-ar putea sa ti se pare tonul putin dur. Incerc sa fiu obiectiva.

Intrebi "daca o sa avem copii o sa trebuiasca sa-i botez dupa religia catolica tinand cont ca am jurat?"

Nu, nu trebuie sa-i botezi catolici. Ii botezi in adevar, iar daca stii unde e Adevarul atunci faci ce e mai bine pentru mantuirea lor, nu? La fel si cu mantuirea ta si a sotului. Problema e ca ortodoxia pe care o traiesti tu este superficiala. Daca ai fi fost o ortodoxa practicanta nu te-ai fi casatorit cu un catolic decat daca acesta trecea la ortodoxie. Oricum, eu cred ca daca tu vei studia putin istoria bisericilor (ortodoxa si catolica), vei intelege ca Ortodoxia e adevarul. Iar daca sotul tau este inteligent, dupa cum l-ai prezentat, si el va intelege asta si se va converti. Dar tu trebuie sa ajungi sa traiesti Ortodoxia autentic ca sa se poata si el converti.

Spui ca "Mi-ar placea ca si copiii nostri sa fie ortodocsi, insa cum el e catolic, ca toti italienii, va voi sa-si boteze copiii catolic.Aici e dilema:sa cedez si sa-i botezam catolic, sau sa ma opun si sa-i botez ortodox?"

Ma intreb de ce ti-ar placea sa fie copiii ortodocsi? Alegerea religiei nu e o problema de gusturi, ci de Adevar. Iar Adevarul e unul, a fost pana in 1054 si la ortodocsi si la catolici, fiindca erau impreuna, dar apoi Adevarul a ramas numai la Ortodocsi.

Intr-o familie crestina autentica, cei doi sunt UNA si toate se fac prin sfatuire. Nu se pune problema de "a ceda" sau "a se impotrivi". Ci toate se fac cu gandul de a nu-L indeparta pe Dumnezeu din inima si din casa, de a face voia Lui in toate. Problema la voi e ca nu sunteti o familie crestina autentica. Deci aici trebuie "lucrat". Sa descoperiti Adevarul, care este pastrat intact numai in Ortodoxie si sa traiti in El. Apoi toate celelalte isi gasesc raspuns. Daca ti-ai pune o intrebare pe care eu mi-o pun cateodata "daca azi ar fi ultima mea zi de viata, cum as dori sa traiesc?", atunci fii sigura ca nu mai accepti incertitudinea, distanta de Hristos, de Biserica, etc. Dar incearca sa fii sincera cu tine. Vezi ce vrei. Iar daca tu chiar iti doresti ceva bun pentru mantuirea voastra, sigur Dumnezeu o sa va dea. Dar daca vrei numai sa te numesti ortodoxa si sa traiesti ca pana acum, crede-ma ca eticheta nu are nici o valoare.

Spui ca "Marele meu duhovnic caruia cu lacrimi ii descriu slabiciunile si necazurile mele, si la care cer iertarea ,este insusi ISUS CHISTOS!"

E extraordinar ca stii spre Cine sa mergi, dar ceea ce faci e o practica pur protestanta. E bine sa-ti faci un bilant zilnic al pacatelor tale, sa I le spui Lui, sa discuti cu El prin rugaciune, dar nu te vei putea apropia de El si nu vei putea sa si primesti un raspuns de la El decat daca te vei curati de pacate prin Taina spovedaniei.

Legat de biserica, spui ca "Aici ,unde locuiesc, am auzit ca ar exista improvizata o biserica ortodoxa dar sincer nu stiu unde se afla si nici nu cunosc orasul. Cu timpul..."

Daca iti doresti sincer sa mergi la Biserica, te rog sa-mi spui in ce oras esti sau pe langa ce oras mai mare ca sa vedem ce biserici ai in jur. Daca nu vrei sa dai raspunsul pe forum, poti sa-mi trimiti un mesaj privat.

Sa stii ca si eu iti impartasesc durerea, fiindca imi dau seama ca e multa lupta de dus in familia ta. Sper sa constientizezi ca trebuie facuta putina ordine. Sa dai slava lui Dumnezeu ca ai inceput sa-ti pui problemele astea acum. Vad persoane care incep sa se intrebe de abia cand au un copil handicapat, sau cand le moare sotul, sau se imbolnaveste grav, sau cand divorteaza, etc...de abia atunci se intreaba ce a fost in neregula si incep sa faca ordine in viata lor. Cateodata e prea tarziu. Asa ca foloseste acest moment si ia o decizie pentru viata ta.

Elena
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.11.2006, 12:15:07
julia julia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 28
Implicit

Elena iti multumesc pt. raspuns, si chiar daca acesta a fost ca un "dus rece" este binevenit ,caci reveleaza multe adevaruri si invita serios la meditatie.Pot sa spun doar ca ai dreptate si ar cam fi cazul sa ma ridic din nesimtirea zilelor mele si sa incerc sa caut Adevarul cu asiduitate.Astept ajutorul de la Bunul Dumnezeu, si trebuie asa cum ai spus, sa-I dau slava ,caci incearca sa-mi trezeasca constiinta din amortire.Ai dreptate ,nu stim care-i lungimea firului vietii si pt. asta ar trebui sa traim fiecare zi intru Hristos gandind ca poate aceea este ultima noastra zi de viata.Vreau din tot sufletul ca si barbatul meu sa devina ortodox si am sa incep sa ma rog pt.asta.Insa trebuie sa stii ca e foarte dificil si am sa-ti explic de ce.
1.Sotul meu nu vorbeste romaneste,incerc sa-l invat cate ceva cuvinte insa e nevoie de timp.Cum sa-l duc oare la biserica ortodoxa cand el nu intelege nimic?
2.Sotul meu s-a botezat matur acum 6 ani si vine dintro familie unde tatal se declara ateu(bunica adventista) iar ceilalti nepracticanti-indiferenti.Dupa ce el a decis sa se boteze catolic acum cativa ani, cum sa-l fac eu sa devina ortodox??
3.Ma aflu intr-o tara eminamente catolica unde bisericile ortodoxe sunt putine.Am intrebat preotul catolic daca exista biserica ortodoxa aici si el mi-a spus ca ar exista aici in oras una improvizata.M-am dus cu sotul meu acolo dar n-am vazut nimic care sa indice prezenta vreunei biserici.Am luat adresa din internet.
Acestea fiind spuse gandesc ca schimbarea ar trebui sa inceapa de la mine, deci ar fi momentul "sa-mi fac curatenie in suflet" si dupa aceea va trebui sa incerc sa-i explic sotului meu cam cum stau lucrurile.
Spui ca daca as fi fost o practicanta ortodoxa ferventa nu m-as fi casatorit cu un catolic.Sa stii ca m-am gandit si eu serios la acest lucru dar cred ca uitam ca iubirea ne este data de la Dumnezeu .Deci daca El ne permite acest lucru este pt. ca este Voia Sa.La El totul este cunoscut ,si poate ca asa ne da o sansa amandorura de a ajunge impreuna spre mantuire.Cu siguranta barbatul meu n-ar fi stiut nimic despre ortodoxie daca nu se casatorea cu mine.
Sunt convinsa ca biserica cea adevarata este cea ortodoxa ;biserica catolica mi se pare fatarnica si plina de fast ,pe cand cea ortodoxa e traitoare,saraca si umila ,dar plina de credinta .
Sunt in cautarea Adevarului si sigur Isus imi va da Lumina.Nu spune oare :"Bateti si vi se va deschide!" ?
O singura indoiala am care se refera la spovedanie.Daca eu vorbesc deschis prin rugaciune si cer iertarea de la Bunul Isus Cristos si o cer cu toata cainta si din toata inima, de ce spui ca Domnul te iarta numai daca participi la Sfanta Spovedanie cu un preot?Nu exista preot mai mare ca Isus!Mi se pare ca devenim foarte dependenti de oameni..de aici si pana la indulgentele catolicilor nu mai e dact un pas!!De iertat ,ne poate ierta numai Dumnezeu ca Unul ce cunoaste bine sufletele oamenilor.Nu neg rolul preotilor insa putini sunt cei cu har si adeseori o spovedanie la un preot neadevarat devine o pierdere de vreme.Eu nu vreau sa ofensez pe nimeni insa adeseori adevarul are aceasta fata.Imagineza-ti ca ai fi pe o insula si n-ar exista preoti si nici biserica.Crezi ca daca te-ai marturisi direct Lui Dumnezeu ,nu te-ar ierta?Sau poate ar spune cauta-ti un preot?Cred in rolul de sfatuitor si vindecator de suflete al preotului, daca acesta e cu adevarat traitor.S



Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.11.2006, 12:15:07
julia julia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 28
Implicit

Elena iti multumesc pt. raspuns, si chiar daca acesta a fost ca un "dus rece" este binevenit ,caci reveleaza multe adevaruri si invita serios la meditatie.Pot sa spun doar ca ai dreptate si ar cam fi cazul sa ma ridic din nesimtirea zilelor mele si sa incerc sa caut Adevarul cu asiduitate.Astept ajutorul de la Bunul Dumnezeu, si trebuie asa cum ai spus, sa-I dau slava ,caci incearca sa-mi trezeasca constiinta din amortire.Ai dreptate ,nu stim care-i lungimea firului vietii si pt. asta ar trebui sa traim fiecare zi intru Hristos gandind ca poate aceea este ultima noastra zi de viata.Vreau din tot sufletul ca si barbatul meu sa devina ortodox si am sa incep sa ma rog pt.asta.Insa trebuie sa stii ca e foarte dificil si am sa-ti explic de ce.
1.Sotul meu nu vorbeste romaneste,incerc sa-l invat cate ceva cuvinte insa e nevoie de timp.Cum sa-l duc oare la biserica ortodoxa cand el nu intelege nimic?
2.Sotul meu s-a botezat matur acum 6 ani si vine dintro familie unde tatal se declara ateu(bunica adventista) iar ceilalti nepracticanti-indiferenti.Dupa ce el a decis sa se boteze catolic acum cativa ani, cum sa-l fac eu sa devina ortodox??
3.Ma aflu intr-o tara eminamente catolica unde bisericile ortodoxe sunt putine.Am intrebat preotul catolic daca exista biserica ortodoxa aici si el mi-a spus ca ar exista aici in oras una improvizata.M-am dus cu sotul meu acolo dar n-am vazut nimic care sa indice prezenta vreunei biserici.Am luat adresa din internet.
Acestea fiind spuse gandesc ca schimbarea ar trebui sa inceapa de la mine, deci ar fi momentul "sa-mi fac curatenie in suflet" si dupa aceea va trebui sa incerc sa-i explic sotului meu cam cum stau lucrurile.
Spui ca daca as fi fost o practicanta ortodoxa ferventa nu m-as fi casatorit cu un catolic.Sa stii ca m-am gandit si eu serios la acest lucru dar cred ca uitam ca iubirea ne este data de la Dumnezeu .Deci daca El ne permite acest lucru este pt. ca este Voia Sa.La El totul este cunoscut ,si poate ca asa ne da o sansa amandorura de a ajunge impreuna spre mantuire.Cu siguranta barbatul meu n-ar fi stiut nimic despre ortodoxie daca nu se casatorea cu mine.
Sunt convinsa ca biserica cea adevarata este cea ortodoxa ;biserica catolica mi se pare fatarnica si plina de fast ,pe cand cea ortodoxa e traitoare,saraca si umila ,dar plina de credinta .
Sunt in cautarea Adevarului si sigur Isus imi va da Lumina.Nu spune oare :"Bateti si vi se va deschide!" ?
O singura indoiala am care se refera la spovedanie.Daca eu vorbesc deschis prin rugaciune si cer iertarea de la Bunul Isus Cristos si o cer cu toata cainta si din toata inima, de ce spui ca Domnul te iarta numai daca participi la Sfanta Spovedanie cu un preot?Nu exista preot mai mare ca Isus!Mi se pare ca devenim foarte dependenti de oameni..de aici si pana la indulgentele catolicilor nu mai e dact un pas!!De iertat ,ne poate ierta numai Dumnezeu ca Unul ce cunoaste bine sufletele oamenilor.Nu neg rolul preotilor insa putini sunt cei cu har si adeseori o spovedanie la un preot neadevarat devine o pierdere de vreme.Eu nu vreau sa ofensez pe nimeni insa adeseori adevarul are aceasta fata.Imagineza-ti ca ai fi pe o insula si n-ar exista preoti si nici biserica.Crezi ca daca te-ai marturisi direct Lui Dumnezeu ,nu te-ar ierta?Sau poate ar spune cauta-ti un preot?Cred in rolul de sfatuitor si vindecator de suflete al preotului, daca acesta e cu adevarat traitor.S



Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.11.2006, 12:21:57
julia julia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 28
Implicit

Intentia mea nu a fost sa ofensez pe nimeni..Eu doar imi pun intrebari si caut Ad
evarul!
ASA SA NE AJUTE BUNUL DUMNEZEU!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.11.2006, 13:59:12
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

"Crezi ca daca te-ai marturisi direct Lui Dumnezeu ,nu te-ar ierta?"
Dumnezeu lucreaza (impartaseste Harul Sfantului Duh) prin Sfintele Taine, iar pe preoti i-a lasat iconomi ai Tainelor.
Scrie in Evanghelie ca Mantuitorul le-a spus Apostolilor: "Luati Duh Sfant, carora veti ierta pacatele vor fi iertate, carora le veti tine, tinute vor fi".
Sunt multe de spus, mai gasesti si pe Internet despre Sfintele Taine (www.sfaturiortodoxe.ro)
Numai bine.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.11.2006, 14:07:41
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Vezi ca acolo pe site gasesti o carte buna a Parintelui Arsenie Papacioc (Singur Ortodoxia) :) . Poate il ajuta si pe sot. Si neaparat gaseste un preot duhovnic- marturisirea inseamna si smerirea de sine, pentru acesta smerenie te va ajuta Dumnezeu. Mi-ai facut observatie ca intrebarea cu duhovnicul e personala- pai tot ce ne povestesti tu aici e personal, si cel mai bine discuti cu dansul. Incearca practic si te convinge de ce-ti spun. Poate te ajuta Elena sa gasesti un preot aproape ca eu nu ma pricep, sunt in Romania.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.11.2006, 14:13:43
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

http://www.sfaturiortodoxe.ro/invatatura-crestina-ortodoxa/catehism-invatatura-credinta-crestina-ortodoxa-taina-spovedaniei.htm
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.11.2006, 14:18:03
julia julia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
Vezi ca acolo pe site gasesti o carte buna a Parintelui Arsenie Papacioc (Singur Ortodoxia) :) . Poate il ajuta si pe sot. Si neaparat gaseste un preot duhovnic- marturisirea inseamna si smerirea de sine, pentru acesta smerenie te va ajuta Dumnezeu. Mi-ai facut observatie ca intrebarea cu duhovnicul e personala- pai tot ce ne povestesti tu aici e personal, si cel mai bine discuti cu dansul. Incearca practic si te convinge de ce-ti spun. Poate te ajuta Elena sa gasesti un preot aproape ca eu nu ma pricep, sunt in Romania.
Multumesc pt. sfat am sa caut cartea .In ce priveste duhovnicul ramane de vazut.Ai dreptate ,aici am spus mult prea multe lucruri personale si pt. asta ma simt intr-un fel vinovata fata de sotul meu.Prefer sa stau de vb.in particular .N-am intrat aici ca sa bat toba despre viata mea ,ci doar ca sa aflu niste raspunsuri.
Asa sa ne ajute Bunul Dumnezeu!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.11.2006, 21:38:05
viorel6 viorel6 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2006
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de julia
Scuze, dupa aceea am citit mesajele din forum.Preotii catolici m-au tratat cu mult respect si au vb. f. frumos despre biserica ortodoxa pe care o considera parte din biserica catolica,insa pana sa ma casatoresc m-au pus sa jur ca urmasii mei vor fi botezati catolici,m-am simtit ca o persoana care-si vinde pruncii.Intrebarea ar fi ,daca o sa avem copii o sa trebuiasca sa-i botez dupa religia catolica tinand cont ca am jurat?Mentionez ca sotul meu este o persoana exceptionala insa botezat catolic.(s-a botezat la 33 ani!!)
Draga Julia,
Chiar daca ai facut o asemenea promisiune unui preot catolic, poti sa nu o tii. Si am sa-ti spun si de ce. Catolici sunt cazuti de la Biserica lui Hristos pentru ca PAPA se considera CAPUL BISERICII UNIVERSALE.Mai gresitdecat aceasta afirmatie nu exista altceva. CAPUL BISERCIIeste MANTUITORUL HRISTOS. Daca ai facut pasul si ai trecut la catolici ai facut cea mai mare greseala din viata ta. Preotii catolici ti-au vorbit frumos pentru ca si diavolul te trateaza frumos la inceputdar mai apoi iti arata fata sa hidoasa si cea adevarata. Mie ca unul ce am fost botezat ortodox si asa voi ramane pana la moarte imi pare rau de greseala pe care ai comis-o. Sper ca Dumnezeu sa te intoarca inapoi, dat fiind si faptul ca in Sf. Canoane ale Bisercii Universale (cea inainte de 1054) sta scris clar ca un ortodox nu se poate casatorii cu un eretic decat daca acesta se va boteza ortodox. Ortodoxianu face parte din biserca catolica, pentru ca nu poate face parte dintr-o erezie. Daca am folosit cuvinte grele imi cer iertare. Mai multe poti gasi si pe [link=http://www.sfaturiortodoxe.ro]. Domne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.11.2006, 21:02:45
julia julia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viorel6
Citat:
În prealabil postat de julia
Scuze, dupa aceea am citit mesajele din forum.Preotii catolici m-au tratat cu mult respect si au vb. f. frumos despre biserica ortodoxa pe care o considera parte din biserica catolica,insa pana sa ma casatoresc m-au pus sa jur ca urmasii mei vor fi botezati catolici,m-am simtit ca o persoana care-si vinde pruncii.Intrebarea ar fi ,daca o sa avem copii o sa trebuiasca sa-i botez dupa religia catolica tinand cont ca am jurat?Mentionez ca sotul meu este o persoana exceptionala insa botezat catolic.(s-a botezat la 33 ani!!)
Draga Julia,
Chiar daca ai facut o asemenea promisiune unui preot catolic, poti sa nu o tii. Si am sa-ti spun si de ce. Catolici sunt cazuti de la Biserica lui Hristos pentru ca PAPA se considera CAPUL BISERICII UNIVERSALE.Mai gresitdecat aceasta afirmatie nu exista altceva. CAPUL BISERCIIeste MANTUITORUL HRISTOS. Daca ai facut pasul si ai trecut la catolici ai facut cea mai mare greseala din viata ta. Preotii catolici ti-au vorbit frumos pentru ca si diavolul te trateaza frumos la inceputdar mai apoi iti arata fata sa hidoasa si cea adevarata. Mie ca unul ce am fost botezat ortodox si asa voi ramane pana la moarte imi pare rau de greseala pe care ai comis-o. Sper ca Dumnezeu sa te intoarca inapoi, dat fiind si faptul ca in Sf. Canoane ale Bisercii Universale (cea inainte de 1054) sta scris clar ca un ortodox nu se poate casatorii cu un eretic decat daca acesta se va boteza ortodox. Ortodoxianu face parte din biserca catolica, pentru ca nu poate face parte dintr-o erezie. Daca am folosit cuvinte grele imi cer iertare. Mai multe poti gasi si pe [link=http://www.sfaturiortodoxe.ro]. Domne ajuta!i
N-am trecut la catolici ,insa sunt casatorita cu unul.Abia acum vad diferentele existente si polemicile ce rezulta in urma unei astfel de uniri.Ne iubim ,ce as putea sa mai fac acum?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatorie cciubo Nunta 9 03.09.2010 20:22:07
casatorie alina88 Generalitati 20 01.09.2010 20:54:10
Casatorie la 16 ani firulescudaniel Nunta 37 20.12.2008 12:34:04
casatorie alexdnny Generalitati 3 05.05.2008 16:15:45
casatorie madalinutza Nunta 3 21.03.2008 22:40:13