Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 16.03.2010, 15:33:52
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ce vrem noi este ca la venirea Luminii de pasti Patriarhul sa iasa pe cimp si sa ceara lumina direct din cer in VAZUL INTREGII PLANETE nu pe ascuns bagat in nu stiu ce vagauna,, cocosat, trasnspirat pe furis? cu bodyguarzi()... NU ASA, ci PRECUM SFINTUL ILIE, tata!, cu rugurile si preotii lui Baaal! Intelegi cum stau lucrurile ASA PE LIMBAJ BARBATESC, CRESTIN(cu adevarat) adica TREAZ!
ce vrei tu ,nu are prea mare relevanta pentru Dumnezeu ,eventual poate avea daca L-ai asculta (ca sa te asculte si El pe tine) dar tu te comporti ca si cand ai facut tu Pamantul si cerurile ..tu ceri ,tu pui conditii, tu dai ultimatumuri lui Dumnezeu? sa faca Dumnezeu cum vrei tu ca altfel nu crezi in El; vezi penibilitatea in care te gasesti tu si ceilalti atei ,firul de nisip "pune conditii" Celui ce a facut Universul ,sa vina la raport Dumnezeu ,ca altfel nu-L bagi in seama ; ce ai facut tu,cine esti tu (in afara sa blasfemiezi pe Dumnezeu) ca sa ai dreptul sa-l iei pe Dumnezeu ,la "bani marunti" ;esti nimeni si nimic si asta vei ramane daca nu te intorci ...la timp ...time is running...)

Chiar daca Dumnezeu ar face ce ii ceri tu ,sa vina lumina in camp deschis,tu tot nu vei crede in El caci tu urasti invatatura si poruncile Lui . si pentru a crede in Dumnezeu trebuie MAI INTAI sa sufletul tau sa fie pregatit sa iubeasca cuvintele Sale . Si fariseii au vazut ca Hristos a inviat morti a dat lumina orbilor ...si credeau in El pentru asta? nu, il urau mai tare ! de ce oare?

poate ca Dumnezeu nu face minuni acum ca sa nu ajunga in iadul "cel mai de jos" cei care il ispititesc pe Dumnezeu sa le arate minuni ,Dumnezeu ,sa zicem ,ca le arata ,dar cu toate astea nu vor crede ...caci ei nu-l cautau pe Dumnezeu...ci doar satisfacerea placerilor trupesti ,de la care Dumnezeu ii impiedica...motive ,motive

"a crede" este un DAR de la Dumnezeu , pregateste o strategie ca sa-l "obligi" pe Dumnezeu sa ti-l dea si tie...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #42  
Vechi 16.03.2010, 16:22:42
tailgunner4A
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Daca teoria evolutiei este menita sa faciliteze sosirea lui Antihrist, atunci o sa vina cat de curand.
Tot nu m-ati lamurit; cu ce e mai primejdios evolutionismul (un capitol de biologie, in fapt) decat astronomia, fizica, geologia, medicina, etc? Toate contrazic Biblia.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 16.03.2010, 17:12:01
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tailgunner4A Vezi mesajul
Tot nu m-ati lamurit; cu ce e mai primejdios evolutionismul (un capitol de biologie, in fapt) decat astronomia, fizica, geologia, medicina, etc? Toate contrazic Biblia.
Asta o bagi de la tine. Nicio stiinta nu contrazice Biblia, in afara de cele ce se bazeaza pe teoria evolutiei - care nu este stiinta, ci teorie - la fel ca si teoria designului inteligent.

Problema cu evolutia este ca nu poate fi compatibila cu crestinismul. Cred ca am mai scris asta, tot pe acest thread parca, din multe motive. Cel mai rau este ca impune o conceptie despre Dumnezeu care nu se potriveste de niciun fel cu cea crestina.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 16.03.2010, 20:01:03
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow De ce continua minciuna

in filmuletul de mai jos vedeti argumentele pentru care minciuna evolutionismului nu mai poate fi retractata ,s-a ajuns prea departe cu minciuna si nu se mai pot "intoarce" fara o cadere grozava si a credibilitatii STIINTEI adevarate , care a tinut sub aripa protectoare pseudo-stiinta evolutionismului ,din diverse motive(oamenii nu vor mai crede in cuvantul oamenilor de stiinta daca se recunoaste pe fata aceasta cacialma a secolului si vor suferi toti si cei care au fost onesti in domeniul lor si cei care au colaborat la aceasta farsa)

asa e cand se ajunge prea departe...:

http://www.youtube.com/watch?v=Ivbh8hKPVJ4
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #45  
Vechi 17.03.2010, 10:57:25
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
pseudo-stiinta evolutionismului
Daca evolutionismul este o pseudo-stiinta, ce este stiinta? Dupa parerea ta.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 17.03.2010, 11:32:49
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
in filmuletul de mai jos vedeti argumentele pentru care minciuna evolutionismului nu mai poate fi retractata ,s-a ajuns prea departe cu minciuna si nu se mai pot "intoarce" fara o cadere grozava si a credibilitatii STIINTEI adevarate , care a tinut sub aripa protectoare pseudo-stiinta evolutionismului ,din diverse motive(oamenii nu vor mai crede in cuvantul oamenilor de stiinta daca se recunoaste pe fata aceasta cacialma a secolului si vor suferi toti si cei care au fost onesti in domeniul lor si cei care au colaborat la aceasta farsa)

asa e cand se ajunge prea departe...:

http://www.youtube.com/watch?v=Ivbh8hKPVJ4
Si tu iti bazezi afirmatiile pe filmulete de youtube, pe niste facaturi?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 17.03.2010, 11:51:46
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tailgunner4A Vezi mesajul
Tot nu m-ati lamurit; cu ce e mai primejdios evolutionismul (un capitol de biologie, in fapt) decat astronomia, fizica, geologia, medicina, etc? Toate contrazic Biblia.
recapitulare

omul
evo: fiinta pur naturala
bib: fiinta spirituala creata in mod special de Dzeu si in continua legatura cu el

bine-rau
evo: rezultate ale psihologiei umane si ale interactiunilor sociale intre oameni
bib: rezultate din legile date de Dzeu

scop
evo: nu exista un scop extern
bib: exista un scop inerent pentru fiecare individ
Reply With Quote
  #48  
Vechi 17.03.2010, 13:40:17
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Si tu iti bazezi afirmatiile pe filmulete de youtube, pe niste facaturi?
Hai sa explicam si de ce sunt facaturi.
In primul rand, doua minute din filmulet sunt pierdute cu prezentarea celui care a facut interviul, si a faptului de articolul clar e autentic mai ales pentru ca asa spune povestitorul. Ce relevanta o fi avand ca reporterul a predat engleza zau ca nu-mi dau seama. Probabil n-o fi facut greseli de ortografie. Dupa care, intervine biologul care evident e anonim. E totusi de inteles de ce nu vrea sa afle lumea cum il cheama. Ce nu e deloc usor de inteles este de ce da un argument din categoria "parerea mea". Ok, multi biologi nu cred in evolutie. Care sunt argumentele? In filmulet nu exista nici macar un astfel de argument. Doar "parerea mea". In plus "uita-te in jur sa vezi ca ....." nu este o exprimare de om de stiinta. Poate de profesor de engleza?! La fel si "trebuie sa juram ca elefantul nu e in camera". Oamenii de stiinta nu folosesc juramintele ci probele. Cat despre pretentia ca un calculator sa reproduca o secventa ADN, asta arata gradul de ignoranta al celui care a scris acel pasaj. Iar argumentul final impotriva autenticitatii acestui interviu este faptul ca la sfarsit se sugereaza ca banii il forteaza pe biologul onest sa minta. Sunt destule exemple de astfel de personaje care au vanzari record la carti antievolutioniste. Plus conferinte bine platite de oameni care in mod curios, desi pretind ca sunt in cautarea adevarului, sunt interesati sa perpetueze astfel de minciuni conspirationiste ultraprofitabile.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 18.03.2010, 14:48:35
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Hai sa explicam si de ce sunt facaturi.
In primul rand, doua minute din filmulet sunt pierdute cu prezentarea celui care a facut interviul, si a faptului de articolul clar e autentic mai ales pentru ca asa spune povestitorul. Ce relevanta o fi avand ca reporterul a predat engleza zau ca nu-mi dau seama. Probabil n-o fi facut greseli de ortografie. Dupa care, intervine biologul care evident e anonim. E totusi de inteles de ce nu vrea sa afle lumea cum il cheama. Ce nu e deloc usor de inteles este de ce da un argument din categoria "parerea mea". Ok, multi biologi nu cred in evolutie. Care sunt argumentele? In filmulet nu exista nici macar un astfel de argument. Doar "parerea mea". In plus "uita-te in jur sa vezi ca ....." nu este o exprimare de om de stiinta. Poate de profesor de engleza?! La fel si "trebuie sa juram ca elefantul nu e in camera". Oamenii de stiinta nu folosesc juramintele ci probele. Cat despre pretentia ca un calculator sa reproduca o secventa ADN, asta arata gradul de ignoranta al celui care a scris acel pasaj. Iar argumentul final impotriva autenticitatii acestui interviu este faptul ca la sfarsit se sugereaza ca banii il forteaza pe biologul onest sa minta. Sunt destule exemple de astfel de personaje care au vanzari record la carti antievolutioniste. Plus conferinte bine platite de oameni care in mod curios, desi pretind ca sunt in cautarea adevarului, sunt interesati sa perpetueze astfel de minciuni conspirationiste ultraprofitabile.
in textul de mai sus sunt cateva argumente pe care TU le aduci ca sa ... te combati pe tine insuti! nu e ironic ? tu vrand sa demonstrezi ceva ,demonstrezi opusul si probabil ai pretentia ca sa fii ascultat ca un partener de dialog valabil ? ai aceeasi ilogica ca si Dumitru73 si topcat sper ca nu sunteti toti ,aceeasi persoana ;

daca nu reusesti sa observi argumentele cu care iti dai su stangu in dreptu o ti le spun eu ...cum i le-am spus si lui Dumitru73 .
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #50  
Vechi 18.03.2010, 15:07:21
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
in textul de mai sus sunt cateva argumente pe care TU le aduci ca sa ... te combati pe tine insuti! nu e ironic ? tu vrand sa demonstrezi ceva ,demonstrezi opusul si probabil ai pretentia ca sa fii ascultat ca un partener de dialog valabil ? ai aceeasi ilogica ca si Dumitru73 si topcat sper ca nu sunteti toti ,aceeasi persoana ;

daca nu reusesti sa observi argumentele cu care iti dai su stangu in dreptu o ti le spun eu ...cum i le-am spus si lui Dumitru73 .
Nu suntem aceeasi persoana, dar formam un cerc destul de exclusivist pentru acest forum :-D
Daca tu crezi ca mi-ai dat cu stangu in dreptu ...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 04:54:06
De ce evolutionismul teist este o erezie? nadut Teologie si Stiinta 372 27.11.2012 13:41:07
ROMANI , VI SE PREGATESTE CEVA saccsiv Homosexualitatea 170 06.03.2012 15:51:43
Venirea Antihristului ancah Biserica Romano-Catolica 16 23.04.2008 03:29:50
un vis se pregateste sa moara quasar Generalitati 52 03.02.2008 19:58:43