Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #23  
Vechi 18.06.2010, 08:48:59
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Wink

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Ecologia si ecologistii. Nu este lucru rau a purta de grija creatiei, in toate aspectele ei naturale, insa a face din aceasta un fel de "tinem locul lui Dumnezeu care, saracutul, nu mai poate avea grija de acest pamant aflat in cadere libera" este lucru grav si periculos. Ca stapani ai creatiei, avem datoria de a o pastra in buna ei randuiala si de a ne folosi de ea in mod propriu, insa nu trebuie sa o vedem la dispozitia noastra, lipsita de un Proniator al ei. De multe ori, in spatele ideilor ecologiste se ascund new-age-isti, adica oameni care ajung sa vada faptura, lumea, viitorul, resursele naturale si pe om altfel decat le vedem noi.


Incalzirea globala. O vad ca pe o realitate trista, facuta cu mana noastra. In virtutea libertatii, pe care nici macar Domnul nu o incalca, am stricat si stricat pe zi ce trece mai mult din cele date noua in grija si spre folosinta. Egoismul distruge pamantul, iar lacomia il seaca, desi Domnul are putere sa faca minuni, sa impiedice calculele si urmarile faptelor noastre. Insa, oare nu e drept ca cel care aprinde focul sa se afume, iar cel care sta in apa sa se ude ?! Suntem liberi, folosim rau libertatea, ca pe acoperamant al patimilor si al poftelor, iar cand urmarile ne sperie, "ne luam de Domnul", cum ca "de ce nu face ceva". Pai ce sa faca, sa ne anuleze libertatea ?!


Domnul are mare putere, iar purtarea lui de grija nu va avea sfarsit. Fulgerele nu trasnesc la intamplare, iar accidentele nu se intampla sub forma de hazard. Toate sunt sub control, insa rautatea noastra ne costa scump.


Cand, pe langa cei rai, sufera si cei buni, atunci trebuie sa facem ce a facut Iov. El nu a cartit, caci avea incredere in randuiala lui Dumnezeu, in ingaduinta incercarilor si a greutatilor de peste zi, cat si in iubirea si puterea Lui de a face toate bune si a pazi de moarte.
Unii ecologisti intr-adevar uita de Dumnezeu, si asta nu e bine deloc, e chiar foarte trist! Nici mie nu-mi place asta si nu vreau sa ma transform in asa ceva. Dumnezeu are puterea sa faca si sa desfaca orice. Insa stiu ca nu El ne-a pus sa taiem copacii. Iar daca lupt pentru aceasta cauza o fac din 2 motive : 1) pentru copii copiilor nostri care nu sunt vinovati de lacomia exagerata a noastra [desi eu cum am mai spus nu am copii, insa ei sunt "aproapele meu" sau nu?]; si 2) pentru ca Dumnezeu a creat lumea intr-un echilibru perfect, a vrut tot ce-i mai bun pentru noi, si noi n-avem dreptul sa ne batem joc de ea. Daca gresesc cumva Doamne iarta-ma! Sper doar ca scopul meu este cat se poate de nobil si te asigur ca mintea si sufletul meu il include pe Dumnezeu (adica la felul cum am vazut eu aceasta problema).


Acest topic vrea doar sa responsabilizeze putin actiunile noastre. Trebuie sa stim ca avem libertate, pe care insa cred ca ar trebui sa o folosim intr-un mod constructiv, si nu distructiv. Am vrut ca cititorii lui sa fie cat de cat mai responsabili fata de mediu, si la randul lor sa ii informeze si pe cei din anturajul lor ca asa cum ne vom comporta, asa vom fi rasplatiti. Si poate asa din vorba in vorba vom sadi in mintea noastra respectul pentru natura.


Rautatea oamenilor a condus si la potop pe vremea lui Noe.

Nu este vorba aici de carteala. Dumnezeu nu este de vina pentru faptele noastre iresponsabile. Noi suntem asa de rai, si totusi Dumnezeu nu ne-a pierdut, desi meritam la fiecare secunda. Iti multumim Doamne pentru toate binefacerile ce le reversi neincetat asupra noastra. Iti multumim pentru ca inca ne rabzi pe acest pamant!
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sepre incalzirea globala achimovjan Generalitati 1 17.07.2008 17:45:22
Poliția globală a gândirii decretează pasaje ale Iustin32 Generalitati 3 22.05.2008 20:11:27