Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 01.08.2011, 00:17:04
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Va rog sa terminati cu astea. Daca vreti sa va certati faceti-o pe privat. Nu am in minte niciun pacat in legatura cu ea, daca intelegeti la ce ma refer. De aceea am infiintat topicul ca sa primesc ajutor, asa ca daca postati aici, postati ceva folositor.
Multumesc
Pai e folositor. Ti se pare cumva ca nu vorbim despre tine?

In cazul asta, dezbatem daca ideea de a merge la duhovnic pentru sfaturi e una buna sau nu. Deci despre tine e vorba.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 01.08.2011, 00:20:39
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Constiinta e durerea inimii cand faci ceva impotriva firii umane. Unii oameni au reusit sa o inabuse dar nebunuia lor nu dureaza mult de obicei.

Nu-i nimic frate, invatam ceva in fiecare zi!

Nu am auzit niciodata ca duhovnici sa faca asta. Poate in ceva personal, la un om. Dar in lucruri mari nu cred. Hristos vorbeste prin cine vrea, cum sa stim noi de ce si tot asa?

Ai dreptate, nimeni nu e ferit dar se poate feri el, si cu ajutor!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 01.08.2011, 00:21:28
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ggmarius Vezi mesajul
Va rog sa terminati cu astea. Daca vreti sa va certati faceti-o pe privat. Nu am in minte niciun pacat in legatura cu ea, daca intelegeti la ce ma refer. De aceea am infiintat topicul ca sa primesc ajutor, asa ca daca postati aici, postati ceva folositor.
Multumesc
Frate, mergi la duhovnic, el te ajuta mai mult de cat o armata de forumisti!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 01.08.2011, 02:53:04
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Pai e folositor. Ti se pare cumva ca nu vorbim despre tine?

In cazul asta, dezbatem daca ideea de a merge la duhovnic pentru sfaturi e una buna sau nu. Deci despre tine e vorba.
cel mai bun sfat il poate da duhovnicul.

P.S. pentru Konijiro.. duhovnic poate fi orice preot de mir (adica preotul de la orice biserica, preot casatorit, deci care are cunostinta de ce inseamna fiorii dragostei, vietuirea cu o femeie, ce inseamna sa curtezi o femeie, etc).

te-as sfatui si pe tine sa te duci sa vb cu un preot care sa-ti devina duhovnic. roaga-te pentru asta. e cel mai bun sfatuitor pentru un crestin caci prin gura lui vorbeste cu noi Dumnezeu.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #55  
Vechi 01.08.2011, 02:56:15
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

marius, eu sunt femeie, am avut si eu 17 ani si aveam baieti carora le placea de mine si cu care discutau pe mess.
stii ce ma punea pe mine pe ganduri? citate din poezii de dragoste sau dedicatii muzicale... link-uri la melodii cu versuri "sugestive" :) sunt sigura ca intelegi la ce ma refer.

propune-i sa jucati acest "joc" pe mess. sa va dedicati unul altuia o melodie pe zi... nu mai mult de atat, ca sa ai timp sa te gandesti bine... vezi ce-ti raspunde ea la melodiile de dragoste pe care i le vei trimite.

succes.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #56  
Vechi 01.08.2011, 04:59:07
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Iti spun din proprie experienta, ca in ziua de astazi, daca iti vezi de scoala si de viitor, lumea trage concluzii de genul: "nu ii plac fetele".
Nu-mi pasa ce zice lumea, eu sa-mi creez un viitor apoi dragoste,sex si copii.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 01.08.2011, 05:04:35
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ggmarius Vezi mesajul
Stiu, va dau dreptate, dar daca mai astept mult poate altcinve o ia inaintea mea.
Pe deasupra acum intra intr-a 11-a si dupa liceu are de gand sa plece din tara.
Asta ar fi si mai incurcata treaba sa plece in alta tara si sa comunicati pe messa pierdere de vreme,nu te grabi ca o sa-ti para rau, timpul iti este in fata. Ai discutat framantarea ta cu parintii? sau daca ai sora sau frate.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 01.08.2011, 11:54:31
ggmarius ggmarius is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Asta ar fi si mai incurcata treaba sa plece in alta tara si sa comunicati pe messa pierdere de vreme,nu te grabi ca o sa-ti para rau, timpul iti este in fata. Ai discutat framantarea ta cu parintii? sau daca ai sora sau frate.
Nu, inca nu am discutat cu parintii, doar cu cativa prietenii, pentru ca inca nu sunt sigur de nimic, ne cunoastem doar de 4 zile. Daca voi vedea ca si ea ma place atunci le vor spune si lor. Dar nu cred camerita sa ma gandesc asa departe. Doar peste 2 ani pleaca. Daca intr-adevar o sa ne placem unul pe altul, atunci o sa ne descurcam si la vremea aia. Dar inca o data zic, nu ma gandesc asa departe, doar la prezent. Si in prezent cred ca am o sansa oricat de mica sa fie ea, si vreau sa profit de ea, daca pot.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 02.08.2011, 00:00:50
ggmarius ggmarius is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 55
Implicit

Va multumesc pentru ajutor. Daca cumva mai aveti sfaturi utile, le astept!:D
Reply With Quote
  #60  
Vechi 02.08.2011, 13:55:01
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ggmarius Vezi mesajul
Va multumesc pentru ajutor. Daca cumva mai aveti sfaturi utile, le astept!:D
Mariusica nu te mai zbate dormi linistit copile bucura-te de tinerete de parintii tai si tot ce e frumos in jurul ca nu te mai intalnesti cu timpul care trece pe linga tine.roaga-te la Maica Domnului in postul asta dute la slujba si mintea ta se v-a limpezi.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intrebare

Thread Tools
Moduri de afișare