Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.06.2011, 10:01:44
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu una ma inchin cand mi se intampla sa trec pe langa o biserica catolica. Ma inchin si cand trec prin fata Bisericii Armenesti, desi nu am intrat niciodata acolo si nici nu am curiozitatea. Imi face placere. Ma inchin la Hristos si atata tot - in niciun caz nu ma gandesc ce e si ce nu e in altar. Nu stiu ce biserici protestante sunt in Bucuresti, e una ciudata, nici de-a noastra, nici catolica, dar care are cruce, pe langa XXL Fundeni, la aia nu ma inchin.
Eu nu ma inchin cand trec pe langa o biserica catolica.

E adevarat ca Dumnezeu e unul singur, dar biserica catolica il interpreteaza si-l intelege in mod diferit. Iar aceste diferente se perpetueaza si se reflecta in tot ceea ce face biserica catolica, in Sfintele Taine etc.
Pretuiesc si iubesc biserica ortodoxa (din care fac si eu parte) care-mi ofera tot ce am nevoie si niciodata n-am simtit ca i-ar lipsi ceva. Indiferent de starea mea sufleteasca intotdeauna am simtit ca in biserica ortodoxa sunt ... acasa.
Prin urmare nu ma pot inchina in fata unei biserici catolice.

Mai demult, cand eram prin liceu, mi-a spus si mie cineva ca ar trebui sa ma inchin cand trec pe langa o biserica catolica. Am stat si m-am gandit atunci daca asa o fi, chiar m-am inchinat de cateva ori in trecere pe langa vreo biserica catolica, dar fara convingere.
Acum vreun an mi-am adus aminte de sfatul asta si am intrebat pe parintele duhovnic daca ar trebui sa fac asta. Mi-a spus ca e o greseala si sa nu ma inchin.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.05.2012, 08:15:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Clădite pe piatră. Făcute să dureze, până la Sfârșit:

http://catedraismedievais.blogspot.c...p/abadias.html
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.05.2012, 09:11:41
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elcipo Vezi mesajul
Salut!Eu locuiesc in Italia, unde evident este plin de biserici catolice.
Intrebarea mea este:Care trebuie sa fie atitudinea crestinului ortodox fata de bisericile catolice ca si cladiri?Trebuie sa ma inchin? Sa ma gandesc la ele ca si casa a lui Dumnezeu sau nu?

A doua intrebare: Ce parere aveti despre bisericile catolice cu design ''modern''?Spre exemplu, in Sicilia am fost in Madonna delle lacrime, o biserica propriu zisa, unde se tin slujbe si exista preoti. Poza: http://www.icpirandello.it/2008/atti...0IIC%20052.jpg

sau asa: http://farm4.static.flickr.com/3128/...0dbc8bca00.jpg

Care este parerea voastra despre aceste cladiri?
Categoric da, poti sa te inchini cand treci pe langa o biserica catolica
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.05.2012, 12:47:22
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
Intrebarea mea este:Care trebuie sa fie atitudinea crestinului ortodox fata de bisericile catolice ca si cladiri?Trebuie sa ma inchin? Sa ma gandesc la ele ca si casa a lui Dumnezeu sau nu?
Nu stiu care ar trebui sa fie, pot doar sa-ti spun ca eu consider casa a lui Dumnezeu, lacasul de cult ce isi gaseste tipul in templul iudaic fiind o imagine translucida a acestuia, dusa la un nivel superior. Pentru ca ortodocsii, catolicii si crestinii vechi-orientali au aceeasi acceptiune a „spatiului sacru”, lacasele lor de cult le vad ca si case a lui Dumnezeu, in timp ce lacasele apartinand celorlalti, le consider spatii publice de adunare pentru rugaciuni comune.

Citat:
A doua intrebare: Ce parere aveti despre bisericile catolice cu design ''modern''?Spre exemplu, in Sicilia am fost in Madonna delle lacrime, o biserica propriu zisa, unde se tin slujbe si exista preoti. Poza: http://www.icpirandello.it/2008/atti...0IIC%20052.jpg


Din punct de vedere haric, un lacas traditional nu este superior unuia care reitereaza traditia, asa cum nici catedrala mantuirii neamului nu este superioara unei bisericute din lemn, caracterul si arhitectura fiind diferente de ordin canonic si estetic, insa pentru ca spatiul traditional cultiva relatia cu Absolutul , cred ca omul ajunge mai usor dincolo de minte si de simturi, la cele supra-mentale si supra-sensibile, decat intr-un spatiu in care lumea spirituala nu licareste tainic in cea materiala. Pana ca harul indumnezeitor sa patrunda in suflet si trup, omul are nevoie de a contempla si din fapturi pe Dumnezeu si finalitatea creatiei. Astfel, omul intelege lumea materiala(vazuta) prin cea spirituala(inteligibila), transferand prin ratiuni continutul simtirii in minte si pe cea spirituala prin cea materiala, impletind mintea cu simtirea in vreme ce contempla figurile. Spatiile care reflecta creatia materiala ca „icoana”(chip) a celei spirituale sunt spatiul liturgic ortodox, spatiu liturgic catolic si spatiul liturgic al bisericilor vechi-orientale. (*)


E adevarat ca in lumea romano-catolica, s-a deviat in ultimul timp destul de mult de la spatiul traditional. Exista biserici catolice care reitereaza traditia in tehnici si materiale contemporane, biserica fiind in acelasi timp arhaica si viitoare, dar si altele, care nu mai investigheaza traditia milenara,nu o redescopera intr-o maniera moderna, ci produc imagini insolite prin inventie, biserica devenind o sala de adunare (e adevarat, cu o compozitie arhitecturala reusita) si nu un spatiu al anticiparii eshatologice, nu mai e antitipul templului, s-a pierdut succesiunea spatiilor, dimensiunea tainica,transcendentul nu mai coboara, sp. interior nu e „icoana” imparatiei lui Dumnezeu "aici" si "acum" ci se deschide spre cer, spre Imparatie, care e "acolo", undeva, deci spatiul e desacralizat, asemeni celui np. Chiar am vazut si unele biserici catolice in care altarul e adus spre centru, ca intr-un spatiu dramatic, de tipul teatrelor englezesti, devenind o scena.

Am gasit o poza cu interiorul bisericii catolice din Sicila:




(*) Am citit mai demult despre viziunea maicii Macaria (Teodosia) din Rusia, propusa spre canonizare si care ne arata ca in Eschaton nu va mai fi nevoie de arta pentru a cultiva relatia cu Absolutul, pentru ca cunoasterea nu va mai fi mediata de nimic creat. Scriptura spune: “acum vedem ca prin oglindă, în ghicitură, atunci vom vedea față către față” (I Corinteni 13, 12).

“Atunci când îngerul a vrut să-i arate ceva nou în locașurile cerești, a așezat-o în spatele său și i-a explicat pe unde zburau. El i-a arătat Teodosiei cămara unde sălășluiește Hristos și locul unde se află cea mai strălucitoare lumină în cer... Doar cei mai apropiați de Hristos se aflau împreună cu El înăuntrul acestor ziduri: Maica Domnului, Sf. Ioan Botezătorul, Sf. ­Nicolae... Îngerul păzitor îi arătă Teodosiei biserica transparentă, enormă făcută în întregime din aur... Fata întrebă: “De ce nu are biserica icoane?”... Primește răspuns: “De ce să avem nevoie de icoane – auzi ea răspunsul – când noi toți suntem vii aici”. (cf. Schimonahia Macaria ajutătoarea celor în suferință, Ghenadie Durasov)



Last edited by ioanna; 06.05.2012 at 14:27:33.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.05.2012, 14:28:49
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Categoric da, poti sa te inchini cand treci pe langa o biserica catolica
Eu categoric NU.

Chiar zicea un parinte, acum am citit zilele astea, imi scapa, a da, un mare duhovnic roman, zicea ca decat sa se duca omul in strainatate si sa isi piarda sufletul, mai bine sta in tara.


Sf. Cosma Etolianul a ales sa moara decat sa accepte eresul catolic, si o multime de altii calugari athoniti au fost CHINUITI SI OMORATI de catolici, dar ei au ales pe Hristos, pentru ca pentru ei, Ortodoxia nu era o vb in vant, ci era BISERICA LUI.


Nestiinta este tot un pacat. Cred ca 90 % din lepadarile de credinta sunt din cauza nestiintei, ca sa vedeti repercusiunile unui pacat ce pare mic pt unii.



Daca musulmanii pun o cruce in fata, va inchinati si ei?
Unii din voi, da...din cate vad.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.05.2012, 14:37:14
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

podolski: din ce ai spus nu s-a inteles,daca consideri lacasul de cult catolic "casa a lui Dumnezeu", insa nu-ti faci cruce cand treci prin dreptul lui (considerand ca Stapanul e absent,insa poate reveni) sau nu-l consideri deloc casa a lui Dumnezeu.

Last edited by ioanna; 06.05.2012 at 14:52:57.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.05.2012, 15:08:22
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
podolski: din ce ai spus nu s-a inteles,daca consideri lacasul de cult catolic "casa a lui Dumnezeu", insa nu-ti faci cruce cand treci prin dreptul lui (considerand ca Stapanul e absent,insa poate reveni) sau nu-l consideri deloc casa a lui Dumnezeu.
Daca ar fi casa a lui Dumnezeu, nu ar mai fi considerat eres, si deci, nu ar fi rau. Pe cand ei, sunt dusmanii adevarului si eu ma inchin de parca ar fii prietenii Ortodoxiei?

Prin fata ne lingusesc, prin spate urasc Ortodoxia si asteapta cu nerabdare cucerirea ei prin bani. Ei lupta impotriva Adevarului, impotriva lui Hristos, iar asta se vede si din faptele lor, cand au omorat Sfintii lui Hristos.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.05.2012, 15:14:16
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Sa fiu mai clar:
NU, catolicii nu sunt casa a lui Dumnezeu.
Trucarea monedei regelui, chiar si cu un detaliu, este fals, si frauda.

Nici alte secte nu sunt case ale lui Dumnezeu.
Dar diavolul se imbraca in haine sfinte, cu nume sfinte, chiar cu numele lui Dumnezeu si lupta de fapt impotriva Adevaralui si impotriva lui Hristos.

ERESUL E ERES. Oricat de fain il imbraca banii si puterea.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.05.2012, 15:16:16
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Sa fiu mai clar:
NU, catolicii nu sunt casa a lui Dumnezeu.
.
Era vorba de biserica, ca si lacas de cult, nu Biserica- comunitatea oamenilor. Lacasul de cult ortodox e vazut ca spatiu sacru, ca si casa a lui Dumnezeu. Daca ai cunoaste toate gandurile eretice ce zboara prin mintea unor oameni prezenti in biserica, n-ai mai considera acel spatiu ca fiind sacru, casa lui Dumnezeu?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.05.2012, 15:23:05
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Deci te intrebi daca Duhul Sfant Domnul se pogoara la ei, in cladirile lor?
Pai eu te intreb, Duhul Sfant se pogoara la eresuri?

Eresul poate sfintii??
:)
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Catolica unica! AlexandruC Biserica Romano-Catolica 92 16.07.2013 11:39:26
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51