Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.08.2012, 22:31:22
izmenuzza izmenuzza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2009
Locație: galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit dati-mi un sfat

Buna seara tuturor.Lucrez in Italia de un pic de timp si ca orice crestin am nevoie de dumnezeu. As vrea sa stiu daca gresesc intrand in biserica catolica si i-mi fac rugaciunile ,daca pot asculta slujbele lor fara sa ma simt vinovata ca tradez biserica ortodoxa,daca pot avea incredere in sfintenia statuilor din biserica lor sau trebuie sa le vad doar ca simple sclupturi,daca as putea sa visez ca pot pot vizita Lurdes din Franta si sa ma emotionez ca si ei de minunile Maicii Domnului.Nu stiu cum sa fac sa traiesc si sa simt emotiile alaturi de ei in ceea ce priveste biserica sau tot ce vad trebuie sa ignor si sa o privesc ca si cum ar fi muzeu...cand intru in biserica ortodoxa mi se ridica parul pe maini de emotie cand ascult slujba i-mi vine sa plang dar aici in Italia tot ce am vizitat mi-am reprimat impulsul de frica sa nu tradez religia.Cum sa fac?Am vizitat biserica Sf.Petru din Vatican si l-am privit ca un muzeu nu cu piosenie ma simt vinovata pentru asta....A nevoie de DUMNEZEU unde sa-l caut fara sa ma simt vinovata ca tradez biserica ortodoxa...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.08.2012, 22:49:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga Izmenuta, sa stii ca atunci cand am vizitat si eu Italia, am avut aceeasi impresie in unele biserici, de vizitare a unui muzeu. E alta spiritualitate, in mod clar.

In ce oras stai in Italia? Oare nu gasesti vreo biserica ortodoxa prin apropiere? Ce vei face cu spoveditul si cu impartasania? Noi, ortodocsii, nu avem voie sa ne impartasim la catolici...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.08.2012, 00:16:22
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izmenuzza Vezi mesajul
Buna seara tuturor.Lucrez in Italia de un pic de timp si ca orice crestin am nevoie de dumnezeu. As vrea sa stiu daca gresesc intrand in biserica catolica si i-mi fac rugaciunile ,daca pot asculta slujbele lor fara sa ma simt vinovata ca tradez biserica ortodoxa,daca pot avea incredere in sfintenia statuilor din biserica lor sau trebuie sa le vad doar ca simple sclupturi,daca as putea sa visez ca pot pot vizita Lurdes din Franta si sa ma emotionez ca si ei de minunile Maicii Domnului.Nu stiu cum sa fac sa traiesc si sa simt emotiile alaturi de ei in ceea ce priveste biserica sau tot ce vad trebuie sa ignor si sa o privesc ca si cum ar fi muzeu...cand intru in biserica ortodoxa mi se ridica parul pe maini de emotie cand ascult slujba i-mi vine sa plang dar aici in Italia tot ce am vizitat mi-am reprimat impulsul de frica sa nu tradez religia.Cum sa fac?Am vizitat biserica Sf.Petru din Vatican si l-am privit ca un muzeu nu cu piosenie ma simt vinovata pentru asta....A nevoie de DUMNEZEU unde sa-l caut fara sa ma simt vinovata ca tradez biserica ortodoxa...
Eu cred sincer că nu intri într-o biserică catolică în disprețul ortodoxiei, ci din nevoia ortodoxă(de dreaptă credință) a sufletului tău.

Dacă te uiți la interiorul bisericii catolice ca la un muzeu, același lucru îl vei vedea apoi în orice biserică vei intra pentru că astfel trădezi dreapta credință(ortodoxia) din sufletul tău și, ce e mai rău, la împărtășanie, nu vei mai vedea Trupul și Sângele Lui, pentru că teama de ”vorba lumii” îți va silui sufletul.

În aceleași biserici catolice, peste tot în Italia, se țin slujbe de preoți ortodocși tocmai pentru românii de-acolo, poate nu unde ești tu. Oare și preoții ortodocși simt acea teamă intrând acolo? De ce ar intra dacă ar fi reală teama?
Nu e adevărată teama, ci e o formă primitivă de terorism habotnic.

Oriunde ai fi, ai grijă de dreapta credință din sufletul tău și păzește-o cu curaj, fără nicio vinovăție și fără teamă!

Numai Bisericile Catolică și Ortodoxă sunt surori și de aceea au instituit ecumenismul între ele, numai între ele.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.08.2012, 02:25:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Dl. Demetrius, trezirea.

Sunteti catolic cumva? Daca da..se explica dar in mod clar nu sunteti catolic "mainstream" ci dintr-o secta catolica, probabil.

Nu e vorba de a pasi acolo ci de a participa la slujbe ca si cand ar fi ortodoxe.

Asta este o mare greseala.

Poate fi scuzata prin ignoranta (am trecut si eu prin asta) insa nu si daca ajungi sa-ti cunosti credinta.

Persoana respectiva poate nu cunoaste in detaliu credinta ortodoxa (altfel ar fi avut deja un raspuns) dar constiinta se pare ca i-a soptit ceva.

Raspunsul e unul singur: daca e o slujba ortodoxa, poti participa.

Din pacatle nu peste tot in strainatate romanii au access la un spatiu care il pot folosi pentru slujbe, asa ca slujesc in biserici straine, inclusiv straine de credinta ortodoxa.

Daca slujba nu e ortodoxa, e chiar daunator.

Mai este o persoana pe forum care tot asa a inceput, sa frecventeze slujbe catolici, initial din comoditate, pentru ca biserica ortodoxa era mai departe, pe urma din comoditate a ajuns sa-l judece pe preotul ortodox comparandu-l cu cel catolic care chipurile ar fi fost mai bun si a sfarsit prin a lepada botezul ortodox pentru comoditatea de a fi mai aproape de o "biserica".

Asa ca mare atentie.l
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.08.2012, 08:43:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Ha,ha...am trecut si eu prin asta,insa eu am nimerit si mai rau...la protestanti!!
Intr-o duminica,dupa ce ma mutasem in California ma muncea asa dorul de serviciu religios si rugaciune,asa ca mi-am zis ca ma duc sa vizitez biserica catolica de peste drum de casa.
Numai ca eu aveam impresia ca ar fi catolica,in realitate fiind nu stiu ce religie protestanta.
M-am trezit inauntru,intr-un amfiteatru gol de orice semnificatie,nici macar statui ca la catolici,in fata unui amvon de la care un nene in blugi si camasa hawaiiana striga inflacarat niste lozinci.
Spre rusinea mea mi-a luat mai mult de 10 minute sa realizez ca nu este nici macar o biserica catolica,si atunci sa vezi dilema caci imi era jena sa plec din cauza oamenilor pe care trebuia sa-i deranjez.Dar pana la urma...

De voie,de nevoie m-am dus la biserica ortodoxa greaca din localitate,care chiar daca nu prea este pe gustul meu si este la marginea orasului,totusi este ortodoxa!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.08.2012, 16:03:33
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Eu cred sincer că nu intri într-o biserică catolică în disprețul ortodoxiei, ci din nevoia ortodoxă (de dreaptă credință) a sufletului tău.
Și pe ce baze faci astfel de afirmații nefondate, colegu Demetrius? Poate că din aceeași "nevoie ortodoxă de Dumnezeu" intra într-o adunare protestantă. Biserica nu este ortodoxă după nevoie, ci fie este fie nu este ortodoxă, nu nevoia o face ortodoxă.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Dacă te uiți la interiorul bisericii catolice ca la un muzeu, același lucru îl vei vedea apoi în orice biserică vei intra pentru că astfel trădezi dreapta credință (ortodoxia) din sufletul tău și, ce e mai rău, la împărtășanie, nu vei mai vedea Trupul și Sângele Lui, pentru că teama de ”vorba lumii” îți va silui sufletul.
Creștinii ortodocși, din câte știu, nu au voie să slujească și să se împărtășească cu cei de altă credință. Iar vocea și poziția Bisericii Ortodoxe nu este "vorba lumii" sau "gura lumii" cum în mod insultător te exprimi, domnu Demetrius. Biserica Ortodoxă este biserică apostolică și este Biserica lui Hristos, nu "gura lumii", s-a înțeles, Demetrius?

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
În aceleași biserici catolice, peste tot în Italia, se țin slujbe de preoți ortodocși tocmai pentru românii de-acolo, poate nu unde ești tu. Oare și preoții ortodocși simt acea teamă intrând acolo? De ce ar intra dacă ar fi reală teama?
Acei preoți ortodocși nu slujesc acolo de voie, ci de nevoie, până când vor reuși să întemeieze biserici ortodoxe, și chiar și dacă o fac, pe harul primit în Biserica Ortodoxă o fac.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu e adevărată teama, ci e o formă primitivă de terorism habotnic.
Aici nu este vorba despre nici o teamă, ci de ascultare, iar ascultarea de Biserica lui Hristos nu este nici o formă de terorism, nici habotnic și nici de alt fel.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Numai Bisericile Catolică și Ortodoxă sunt surori și de aceea au instituit ecumenismul între ele, numai între ele.
Cine ți-a spus dumitale poveștile astea, domnule Demetrius? Despre care ecumenism vorbești că ar fi instituit? Și cine ți-a spus dumitale că Biserica Ortodoxă, care este catolică, este soră cu biserica romană? Ai cumva vreun document romanist în care să se vorbească despre vreo biserică soră? Sau vrei să îți arăt eu cât de "soră" ne-a fost și ne este așa zisa biserică "catolică"? Această teză, această manipulare cu așa zisele biserici surori nu are nici un temei în ecleziologia adunării din care faceți parte; și prin urmare ar fi bine să vă rețineți de la a face astfel de afirmații lipsite de fundamente. Așa zisul "ecumenism" "instituit" între Biserica Ortodoxă Apostolică și biserica romană este un simplu praf în ochi, este o simplă manipulare de tip uniatist pe care pseudo-catolicii o aruncă în fața ortodocșilor pentru a vedea dacă îi mai păcălesc o dată. Și ca să adaug: Biserica Ortodoxă Română nu este soră cu biserica romană, ci este soră cu Biserica Ortodoxă Rusă, cu cea Sârbă, cu cea Greacă și așa mai departe. Deci încearcă să te abții de la astfel de manipulări că nu ești singur pe aici.

Iar în ceea ce privește ecumenismul adunării romane, acel "numai" cu BO este o altă manipulare, biserica romei având relații "ecumenice" cu multe adunări care se autointitulează biserici creștine, precum lutheranii, penticostalii, și așa mai departe.

Last edited by Decebal; 30.08.2012 at 16:20:26.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.08.2012, 16:20:08
Marinela Marinela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izmenuzza Vezi mesajul
Buna seara tuturor.Lucrez in Italia de un pic de timp si ca orice crestin am nevoie de dumnezeu. As vrea sa stiu daca gresesc intrand in biserica catolica si i-mi fac rugaciunile ,daca pot asculta slujbele lor fara sa ma simt vinovata ca tradez biserica ortodoxa,daca pot avea incredere in sfintenia statuilor din biserica lor sau trebuie sa le vad doar ca simple sclupturi,daca as putea sa visez ca pot pot vizita Lurdes din Franta si sa ma emotionez ca si ei de minunile Maicii Domnului.Nu stiu cum sa fac sa traiesc si sa simt emotiile alaturi de ei in ceea ce priveste biserica sau tot ce vad trebuie sa ignor si sa o privesc ca si cum ar fi muzeu...cand intru in biserica ortodoxa mi se ridica parul pe maini de emotie cand ascult slujba i-mi vine sa plang dar aici in Italia tot ce am vizitat mi-am reprimat impulsul de frica sa nu tradez religia.Cum sa fac?Am vizitat biserica Sf.Petru din Vatican si l-am privit ca un muzeu nu cu piosenie ma simt vinovata pentru asta....A nevoie de DUMNEZEU unde sa-l caut fara sa ma simt vinovata ca tradez biserica ortodoxa...
Eu traiesc in Italia de mult timp, sunt ortodoxa si intru in biserica catolica, ascult slujbele si ma rog la Dumnezeu, la Maica Domnului si la Iisus Hristos. Da, pentru Ei sunt si in biserica catolica. Pe Iisus cel rastignit il gasesti si la catolici. Am ales sa merg la biserica catolica, sa aprind o lumanare si sa ma rog la Dumnezeu pentru cei dragi de acasa, decat sa stau cu anii si sa nu intru intr-o biserica. Din cate stiu biserica ortodoxa propaga ecumenismul. Dumnezeu este peste tot. Si catolicii cred in Sf Treime ca noi, deci nu te simti vinovata si mergi sa te rogi lui Hristos, la catolici, daca biserici ortodoxe nu sunt. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.08.2012, 16:34:17
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Ăsta este un sfat de la cineva fără autoritate în a se pronunța în astfel de lucruri; autoritatea aparține Bisericii Ortodoxe și ea se pronunță. Iar Biserica Ortodoxă nu propagă ecumenismul, ci propagă creștinismul ortodox.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.08.2012, 16:56:56
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Ăsta este un sfat de la cineva fără autoritate în a se pronunța în astfel de lucruri; autoritatea aparține Bisericii Ortodoxe și ea se pronunță. Iar Biserica Ortodoxă nu propagă ecumenismul, ci propagă creștinismul ortodox.
Și, evident, cel care are este mandatat să exercite sau să exprime autoritatea Bisericii Ortodoxe este tocmai domnu Decebal, cel care pe alt thread, nu mai departe de astăzi, îl lua la puricat pe fostul întâistătător al BOR, Patriarhul Teoctist......
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.08.2012, 17:04:49
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Cine l-a luat "la puricat" pe patriarhul Teoctist? Eu am spus foarte clar că patriarhul Teoctist a înțeles lucrurile greșit de pe urma dialogurilor "ecumenice" cu biserica romană: învățătura referitoare la purcederea Duhului Sfânt este diferită, nu este una și aceeași așa cum i-a fost dat de înțeles patriarhului Teoctist de către "binevoitorii" "catolici".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dati-mi un sfat va rog! alinutzica Generalitati 14 06.07.2011 16:25:18
Dati-mi un sfat, va rog Ana_Maria Generalitati 97 23.06.2011 12:32:44
Dati-mi va rog un sfat mariuszamfirescu Nunta 8 09.02.2009 00:00:49
dati-mi un sfat sadiy Umanitare 5 21.07.2008 23:07:31
Dati-mi un sfat Dia Rugaciuni 7 16.12.2006 00:26:26