Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.06.2017, 22:55:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Interesul pentru subiectul "Nunta"

La indiferent ce ora ma conectez si in indiferent care zi a saptamanii, am remarcat un numar apreciabil de utilizatori conectati pe subiectul "Nunta". Aparent, doar "Generalitatile" bat aceasta audienta.

Dar, la comparatie, "Nunta" bate de departe "Generalitatile". Am luat un esantion de subiecte de pe topicul "Nunta" ales aleatoriu, conditia de includere fiind ultima postare cel mai devreme in octombrie si cel mai tarziu in decembrie 2016. A rezultat o medie de 40 de raspunsuri per subiect deschis, vizualizate in medie de 17 279,4 de ori (Excel-ul sa traiasca!)

Am facut acelasi lucru pe topicul "Generalitati", cu acelasi criteriu de includere. A rezultat o medie de 51 de raspunsuri per subiect deschis, vizualizate in medie de 14 132 de ori.

Raportul vizualizari per postare este, asadar, de (rotunjit la valoarea intreaga imediat sup) de 432 pentru "Nunta", dar doar de 276 pentru "Generalitati", confirmand impresia initiala potrivit careia topicul "Nunta" este printre cele care prezinta cel mai mare interes. Poate ca cel mai mare, desi ar trebui repetat procedeul pentru fiecare subiect suspect de a-l rivaliza (dar eu ma opresc aici, din lipsa de timp)

Concluzia este optimista. Avem nevoie de cresterea nuptialitatii in Romania si, iata, orizontul de preocupare exista.

Desigur, un pesimist ar putea interpreta si invers rezultatele, remarcand, sa speram ca mai mult in gluma decat in serios, ca si subiectul "exorcism" pare, la prima vedere, a rivaliza cu "nunta" ca interes. Sa fie vreo potriveala ? Unii, care vor fi fost la vremea lor preocupati de nunti, sa fie acum preocupati de exorcisme ? Merita studiat mai departe? La fiecare prezentare a unei lucrari stiintifice, intrebarea aproape automata a comisiei este "cum vedeti in continuare dezvoltarea studiului dv ?". As raspunde "Domnule presedinte, raspunsul meu depinde de starea dv civila. Sunteti casatorit sau inca nu ?".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.06.2017, 10:25:08
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 18:54:26.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.06.2017, 12:39:31
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Eh...si in arta exista 3 mari teme generale:

dragostea, moartea si divinitatea.

Si cand stai la un pahar cu prietenii un subiect de nelipsit sunt femeile. Si apoi treci la politica. Si apoi cand e incinsa treaba de tot...la religie.

Din cate am vazut eu, in aceasta sectiune oamenii isi expun mai mult esecurile in viata amoroasa. Nu prea e vorba de taina cununiei, in sensul ei dogmatic.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.06.2017, 21:52:44
ffflorina ffflorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.04.2012
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Implicit

Interesul creste proportional cu esecul...e f greu sa te casatoresti crestineste, in zilele de azi,mai e ceva.....nu judeca daca nu esti capabil sa empatizezi!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.06.2017, 23:41:24
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
La indiferent ce ora ma conectez si in indiferent care zi a saptamanii, am remarcat un numar apreciabil de utilizatori conectati pe subiectul "Nunta". Aparent, doar "Generalitatile" bat aceasta audienta.

Dar, la comparatie, "Nunta" bate de departe "Generalitatile". Am luat un esantion de subiecte de pe topicul "Nunta" ales aleatoriu, conditia de includere fiind ultima postare cel mai devreme in octombrie si cel mai tarziu in decembrie 2016. A rezultat o medie de 40 de raspunsuri per subiect deschis, vizualizate in medie de 17 279,4 de ori (Excel-ul sa traiasca!)

Am facut acelasi lucru pe topicul "Generalitati", cu acelasi criteriu de includere. A rezultat o medie de 51 de raspunsuri per subiect deschis, vizualizate in medie de 14 132 de ori.

Raportul vizualizari per postare este, asadar, de (rotunjit la valoarea intreaga imediat sup) de 432 pentru "Nunta", dar doar de 276 pentru "Generalitati", confirmand impresia initiala potrivit careia topicul "Nunta" este printre cele care prezinta cel mai mare interes. Poate ca cel mai mare, desi ar trebui repetat procedeul pentru fiecare subiect suspect de a-l rivaliza (dar eu ma opresc aici, din lipsa de timp)

Concluzia este optimista. Avem nevoie de cresterea nuptialitatii in Romania si, iata, orizontul de preocupare exista.

Desigur, un pesimist ar putea interpreta si invers rezultatele, remarcand, sa speram ca mai mult in gluma decat in serios, ca si subiectul "exorcism" pare, la prima vedere, a rivaliza cu "nunta" ca interes. Sa fie vreo potriveala ? Unii, care vor fi fost la vremea lor preocupati de nunti, sa fie acum preocupati de exorcisme ? Merita studiat mai departe? La fiecare prezentare a unei lucrari stiintifice, intrebarea aproape automata a comisiei este "cum vedeti in continuare dezvoltarea studiului dv ?". As raspunde "Domnule presedinte, raspunsul meu depinde de starea dv civila. Sunteti casatorit sau inca nu ?".
Parerea mea de interesul marit pe acest subiect.
Libertatea si nesiguranta societatii actuale , ne-a dus mult in jos ca relatii umane .S-a ajuns pana acolo ,eu cel putin nu am mai auzit asa ceva:
http://www.hotnews.ro/stiri-administ...casatoresc.htm
6000 de casatorii la populatia Bucurestiului in 2016, mi se pare foarte putin.Deci primaria capitalei i-a masuri zic eu cam disperate ca lumea sa se casatoreasca.Bine vca face totusi ceva in directia asta.
Am auzit de situatii tot din zona Bucurestiului care au copii de scoala si ei nu erau casatoriti.Inainte era mare rusine sa ai copii inainte de casatorie.Acum a aparut situatia "nunto-botezurilor". Deodata ca e mai simplu ce sa te mai complici cu doua cheltuieli.

Pe scurt eu cred ca lumea ar vrea siguranta si seriozitate.Ce le-as recomanda acestor persoane sa nu accepte prea mult statul in concubinaj,stiu nenumarate cazuri mai ales in anii 90 sau inainte,care casatoria civila a fost cu multe luni sau uneori si mai bine de un an inainte. O masa foarte mica ,si astfel incepe o noua familie, chiar daca nu inca si in fata lui Dumnezeu,dar au pus inceput.
Ce le-as recomanda acestor persoane care cauta casatoria.
1.Sa nu accepte statul in concubinaj,sa nu accepte sa se amane casatoria.
2.Sa isi ia crucea casatoriei daca omul i se pare potrivit. Ca multi cand aud azi de cruce, parca li se face parul valvoi .
3.Sa se gandeasca ce ar putea da,oferi el(ea) unei familii ,nu numai ce ar cere el(ea) de la o sotie(un sot).
Ma rog astea sunt cateva idei in sumar.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.06.2017, 07:42:32
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Nu neaparat, uite eu intru cand se posteaza ceva nou, de curiozitate.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.06.2017, 00:23:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 18:50:17.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.06.2017, 03:14:05
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 18:49:17.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.07.2017, 00:27:20
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Neajunsul cifrelor e că nu spun mereu povestea oamenilor din spatele lor, spre exemplu nu știm câte din cele 6000 de cununii sunt între soți cu diferență mare de vârstă, câte sunt făcute pentru cetățenie europeană, pentru programul prima casă, din presiune socială, pentru condiția materială mai bună a unuia dintre soți, pentru buletin de București, pentru mutație din mediu rural, câte se termină cu divorț în primii 5-10 ani etc.

Și câte dintre cele 6000 de cununii civile sunt oficiate și la altar în maxim 6 luni de la înregistrarea la evidența populației.

Dacă ar fi să ținem cont de toate variabilele astea cred că și puținele cifre ar cădea ca un castel de cărți, vedeam într-un studiu că banca i-ar convinge pe tineri să se căsătorească mai abitir decât Biserica, pentru prima casă și alte beneficii privind înlesnirea de credite.
Frate Iorest hai nu mai fii asa negativist! Vorbele astea parca mai tare ma deprima,, cand ma gandesc la tanara generatie. Hai sa nu fim asa negativisti,eu cred ca niste oamenii cae fac pasul asta, totusi cred in sinea lor ca se iubesc.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dacă stau bine să fac un calcul dintre cei pe care-i știu sunt mai mulți cei care au trăit în concubinaj chiar și câteva luni, decât restul care s-au păzit .
Până și-n grupuri de tipul ASCOR mai sunt care trăiesc împreună înainte de căsătorie, chiar și absolvenți de teologie fac asta doar că în mediile astea se petrece așa mai pe șestache treaba că s-ar putea să se supere episcopul sau consilierii bisericești și adio binecuvântare pentru hirotonie sau pentru a fi profesor de religie.
Eu care am fost mai "nebun" trupeste, inteleg ce inseamna dupa ce ai asteptat niste anii sa mai astepti niste luni ,e omeneste in unele cazuri sa o faci inainte ,se poate intampla,DAR ,exista un DAR,eu zic ca oamenii pot fii de cuvant inainte,stabilim exact cand mergem la Cununia civila si cand la cea religioasa.Problema mare este cand se tot amana "la anul", la anul zici: "te miri cand" dupa aia, cateodata vine botezul,... si nunta?... ?...
Aliluia,vedem noi! :-(
Si iaca asa oamenii nostri traiesc ani de zile ,unul din ei neimpacat deobicei, dar cand unul e mai capos asa e.Trage si celalalt.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.07.2017, 02:31:47
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 18:48:26.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare