Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.04.2008, 18:30:07
Luca2 Luca2 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2008
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
SA nu uitam ca la Sfantul Mormant nu vin numai ortodocsii vin oameni de diferite credinte .. Acolo slujesc s catolicii si greco-catolicii etc ..Care ii invideaza pe ortodocsi ca numai la ei se coboara Sfanta Lumina...si de atatia ani de cand vine Sfnata Lumina acolo nu au putut sa demonstreze ca este vreo smecherie..Minciuna lor nu si-a atins efectul..si doar vorbe goale..
Ramane o intrebare. De ce heterodocsii care sunt prezenti la ceremonie nu se convertesc la ortodoxie? Ma gandesc ca sunt si printre ei oameni sinceri, care ar urma adevarul daca li s-ar descoperi cu claritate.

A fost cineva de fata la aceasta minune?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.04.2008, 13:09:11
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Luca2,

Cer iertare ca intervin, dar din din cate am citit eu pacatosul, acum nu mai tin minte de unde, dar undeva, in cartile Sfintilor Parinti, se mentioneaza ca, crestinii vremurilor din urma vor fi niste crestini de forma, ei mai putand crede in Domnul si Mantuitorul nostru Iisus Hristos doar daca prin nemasurata Lui mila ar vedea intamplandu-se minuni aici pe pamant. Dar oare asa erau primii crestini, care nu aveau nevoie de minuni ca sa creada in Domnul Iisus Hristos, ci pusi in fata alegerii de a tamaia pentru un oarecare zeu roman sau a-si marturisi credinta in Unul si Atotputernicul Mantuitor, intotdeaua isi afirmau cu tarie credinta in Dumnezeu Cel Intreit in Persoane chiar cu pretul vietii lor.
Si daca ai sti tu, Luca2, cator nenumarate si inimaginabile cazne erau supusi acesti crestini primari, si asta doar pentru refuzul de a marturisi credinta intr-un zeu oarecare, care la urma urmei nu era altceva decat un demon, adica rezultatul imperecherii dintre ingerii cazuti ai lui Lucifer si femei pamantence, inainte de Potop, cu siguranta nu ai mai avea chef sa conditionezi recunoasterea Domnului de existenta unor minuni pe care ar fi neaparata nevoie sa le vezi cu proprii tai ochi, ci ai crede neconditionat in existenta Lui, a milei si bunatatii Lui nemasurate.


------------------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.04.2008, 14:55:59
Luca2 Luca2 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2008
Mesaje: 12
Implicit

Cred ca m-ai inteles gresit, eu nu cer semne si minuni pentru a crede. Am citit insa ca cei care nu sunt ortodocsi contesta minunea luminii de la Ierusalim. Si mai mult decat atat, spun despre ea ca este o frauda, adica este pusa la cale cu buna stiinta de preotii ortodocsi de la Sf. Mormant. Aceasta este o acuzatie foarte grava, pentru ca o astfel de falsificare este nedemna de niste ortodocsi.

Ca ortodox imi doresc din inima ca minunea sa fie autentica. In adancul inimii mele cred ca este.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.04.2008, 16:21:55
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Luca2,
Cer inca o data iertare ca intervin. Daca presupunand imposibilul, asa cum zici si tu, aceasta minune ar fi o "facatura" a preotilor ortodocsi, atunci cine nu i-ar lasa si pe preotii catolici sau pe pastorii protestanti sa faca astfel de "minuni" ? Constiinta morala? Fie-mi permis sa nu cred, atata vreme cat si catolicii si protestantii au primit in cadrul ziselor lor religii "catolica" si "protestanta", care in fond sunt niste denaturari ale religiei ortodoxe primare, lasate noua mostenire de Insusi Domnul Iisus Hristos cand a venit sa propovaduiasca apropierea Imparatiei Cerurilor intre oameni. Si in cazul in care, foarte probabil asa stau lucrurile, cine-i poate impiedica pe astfel de popi sectari (caci catolicismul si protestantismul sunt secte ale Ortodoxiei) sa poata sa faca astfel de "minuni"?
Aceasta arata inca o data ca minunea flacarii venite din cer la Biserica ce adaposteste Mormantul Domnului, in ajunul Pastelui Ortodox este cat se poate de reala si de palpabila (flacara astfel venita poate fi atinsa de credinciosi fara sa ii arda pe vreunul in primele 33 de minute, adica nr. anilor traiti de Mantuitorul aici pe pamant, in mijlocul oamenilor). Si, pe de alta parte, minciuna atat a credintei sectei catolice, cat si a celei a sectei protestante.


------------------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!

Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.04.2008, 18:55:04
credincios credincios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2008
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Luca2
Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
SA nu uitam ca la Sfantul Mormant nu vin numai ortodocsii vin oameni de diferite credinte .. Acolo slujesc s catolicii si greco-catolicii etc ..Care ii invideaza pe ortodocsi ca numai la ei se coboara Sfanta Lumina...si de atatia ani de cand vine Sfnata Lumina acolo nu au putut sa demonstreze ca este vreo smecherie..Minciuna lor nu si-a atins efectul..si doar vorbe goale..
Ramane o intrebare. De ce heterodocsii care sunt prezenti la ceremonie nu se convertesc la ortodoxie? Ma gandesc ca sunt si printre ei oameni sinceri, care ar urma adevarul daca li s-ar descoperi cu claritate.

A fost cineva de fata la aceasta minune?
Sfanta Lumina este un dar de la Dumnezeu pentru noi, ortodocsii, pentru a ne intari in credinta noastra si nu pentru a-i converti pe altii.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.04.2008, 19:09:39
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce voiam sa spun in mesajul anterior si am uitat? A, atat secta catolica cat si cea protestanta au in mijlocullor multi, multi masoni, in frunte chiar cu conducatorii lor (papa si diversi ministri masoni ai statului Vatican, iar de protestanti nu mai zic ca Martin Luther a fost influentat in critica lui fata de catolicism si separarea ulterioara de acesta de catre anumiti rabini evrei, fapt recunoscut de intemeietorul protestantismului pe patul de moarte cand a marturisit ca a facut cele ce am spus mai sus si ca atare, separarea protestantismului de catolicism a fost eroarea cea mai mare pe care a facut-o in timpul vietii sale si pe care a spus ca o regreta sincer).


-----------------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.04.2008, 23:24:44
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Luca2
Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
SA nu uitam ca la Sfantul Mormant nu vin numai ortodocsii vin oameni de diferite credinte .. Acolo slujesc s catolicii si greco-catolicii etc ..Care ii invideaza pe ortodocsi ca numai la ei se coboara Sfanta Lumina...si de atatia ani de cand vine Sfnata Lumina acolo nu au putut sa demonstreze ca este vreo smecherie..Minciuna lor nu si-a atins efectul..si doar vorbe goale..
Ramane o intrebare. De ce heterodocsii care sunt prezenti la ceremonie nu se convertesc la ortodoxie? Ma gandesc ca sunt si printre ei oameni sinceri, care ar urma adevarul daca li s-ar descoperi cu claritate.

A fost cineva de fata la aceasta minune?
Frate dar cine ti-a spus tie ca nu sunt oameni care se convertesc la ortodoxie vazand Sfanta Lumina..Te asigur ca sunt...CA sunt si din ailalti care nu vor sa se converteasca aia care sunt cu totul potrivnici ortodoxiei si adevarului carora le place sa traiasca numai in intuneric...Ca si daca ara fi venit Hristos si ar fi facut vreo minune acestia nu s-ar fi convertit ca zice Mantuitorul:

MATEI Cap.11

20.Atunci a început Iisus să mustre cetătile în care se făcuseră cele mai multe minuni ale Sale, căci nu s-au pocăit.
21.Vai tie, Horazine, vai tie, Betsaida, că dacă în Tir si în Sidon s-ar fi făcut minunile ce s-au făcut în voi, de mult, în sac si în cenusă, s-ar fi pocăit.
22.Dar zic vouă: Tirului si Sidonului le va fi mai usor în ziua judecătii, decât vouă.
23.Si tu, Capernaume: N-ai fost înăltat până la cer? Până la iad te vei coborî. Căci de s-ar fi făcut în Sodoma minunile ce s-au făcut în tine, ar fi rămas până astăzi.
24.Dar zic vouă că pământului Sodomei îi va fi mai ușor în ziua judecătii decât tie.
25.În vremea aceea, răspunzând, Iisus a zis: Te slăvesc pe Tine, Părinte, Doamne al cerului si al pământului, căci ai ascuns acestea de cei întelepti si priceputi si le-ai descoperit pruncilor.


Vi se par cunoscute aceste cuvinte...Cu siguranta daca azi ar veni Mantuitorul aceleasi cuvinte le-ar auzi si toti paganii si ateii si necredinciosii...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.04.2008, 18:28:53
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

:) apropo de asta, mi ar placea sa vad dar nu cred ca mi ar propulsa credinta:|
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.04.2008, 19:21:25
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Domnule imi pare rau dar nu se traduce corect in engleza Sfanta Lumina ca "Holy Fire" ci se traduce ca "Holy Light".

Ca holy fire e sfantul foc.

Si in mod sigur se coboara...eu am si vazut stalpul acela.

Ce ma mira pe mine este de ce nu se pogoara Sfanta Lumina la totzi preotzii ortodocsi cand slujesc in noaptea de inviere?
De ce numai la Sfantul Mormant?
Nu cumva se pogoara la toate bisericile ortodoxe da nu se spune la lume ca nu ar crede lumea?

Nu cumva masa Sfantului Altar inchipuieste Sfantul Mormant?

Sa ma iertati daca am gresit dar am intrebat si eu asa....

Poate o fi patriarhul Ierusalimului om sfant special ales pentru o asemenea slujire...
Sau poate Domnul Iisus Hristos doreste ca la slujba de inviere sa fie oameni de toate credintele si crestini de toate confesiunile asa cum este la Ierusalim.
Ca doar Dansul a venit sa se intrupeze sa se rastigneasca si sa invie pentru toti oameni care au trait ,traiesc si vor trai vreodata.
Or mai fi si alte motive caci nu putem noi sa stim toate.

Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.04.2008, 21:01:41
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Si ca sa fie clar:
La slujba la care se pogoara Sfanta Lumina ("Holy Light") slujesc ortodocsii si sunt prezenti credinciosi crestini de toate felurile (iata ca asa ii place Domnului Iisus Hristos - ca intr-un an fusesera eliminati crestinii arabi "din motive de securitate" si Sfanta Lumina nu s-a pogorat pana nu au fost adusi si credinciosii aceia ).

Mormantul efectiv apartine ortodocsilor - mai exact patriarhiei Ierusalimului .
(uitati aicea poze cu actualul patriarh al Ierusalimului http://en.wikipedia.org/wiki/Patriarch_Theophilos_III_of_Jerusalem)
Lespedea pe care a fost trupul adormit al Domnului Iisus Hristos apartine ortodocsilor.

Mai exista o lespede pe care a fost pus trupul Domnului Iisus Hristos spre ungere inainte de punerea in mormant.
Io am fost la Sfantul Mormant de cateva ori din intamplare.
O data cand am fost am putut sa vad cu ochii mei si sa miros cum din aceasta lespede iesea ulei parfumat...da iesea din lespede.

Mai erau si niste frati catolici pe acolo cu noi si le-am explicat pe engleza cum iaste cu Sfanta Lumina (iote ca acu sunt si ecumenist! fereti-va de mine ca sunt eretic).
Au fost si ei uimiti de faptu ca izvora ulei bine mirositor din lespede dar nu li s-a parut ceva deosebit - banuiesc ca aceasta minune se intampla la sfantul Mormant destul de des.
(Se intampla o gramada de minuni si in zilele noastra si exista sufiecienti sfinti banuiesc dar eu traind in pacate si avand ochii sufletului inchisi nu le prea observ...)

Iar ceea ce scrie pe wikipedia...Pai ce eu nu pot sa ma apuc sa scriu o carte in care sa spun ca de fapt soarele nu rasare in fiecare dimineata ci sunt cateva miliarde de nebuni care au aceasta iluzie?

Asa si cu miliardele (e poate oi fi exagerat or fi milioane) care cred ca vine Sfanta Lumina.
De aia nu pot sa dorm eu noaptea ca s-a scris aiurelile alea pe wikipedia.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minune, Filmul despre Lumina Sfanta de la Ierusalim Ion Pop Generalitati 3 01.08.2011 20:24:58
Lumina sfanta de la Ierusalim mihai_1991 Intamplari adevarate 195 05.05.2011 23:34:45
Lumina Sfanta de la Ierusalim: Rezultatele analizei fizicienilor georgeval Teologie si Stiinta 25 24.11.2010 23:00:06
Sfanta Lumina de la Ierusalim FLORINUTA Intrebari utilizatori 0 20.03.2010 17:03:23