Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.04.2008, 16:51:23
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Si azi in sambata mare in jurul orelor 14 Lumina Sfanta s-a pogorat la mormantul sfant din Ierusalim, Dumnezeu inca mai lucreaza, a lui sa fie toata slava, Hristos a Inviat!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.04.2008, 21:08:31
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

ehe..mie mi era frica deoarece de vreme ce de boboteaza nu o fo minunea,nici aceasta sa nu se intample!acum is mai fericit ca stiu aista!:)...Paste fericit!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.04.2008, 22:46:58
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Luca2
Cred ca m-ai inteles gresit, eu nu cer semne si minuni pentru a crede. Am citit insa ca cei care nu sunt ortodocsi contesta minunea luminii de la Ierusalim. Si mai mult decat atat, spun despre ea ca este o frauda, adica este pusa la cale cu buna stiinta de preotii ortodocsi de la Sf. Mormant. Aceasta este o acuzatie foarte grava, pentru ca o astfel de falsificare este nedemna de niste ortodocsi.

Ca ortodox imi doresc din inima ca minunea sa fie autentica. In adancul inimii mele cred ca este.
cei care nu cred sint cei care nu cunosc istoria legata de SFINTA LUMINA.Acest stilp aflat in curtea la intrarea in biserica sf.mormint,transmis noua de Alexandra ,s-a intimplat in anul cind ortodocsii nu au fost lasati sa slujeasca la SF. MORMINT SF. LITURGHIE DE INVIERE SI AU SLUJIT ARMENII.Ortodocsii au slujit in curte linga acel stilp si acolo a venit lumina si nu la armeni ,care slujeau chiar in locul unde se afla SFINTUL MORMINT.Tot asa au spus si ei ,chestia cu fosforul .asa ca intr-un alt an au pus intoata biserica sf. mormint candele cu CUIE ,care TOATE S-AU APRINS ,spre rusinea ,din nou a armenilor.Spun din nou ,pt ca atuci cind nu a venit lumina la ei turcii i-au pus pe toti armenii care au slujit sa manince MIZERII CU UN LINGUROI ,LA IESIREA DIN BISERICA:DLa venirea SFINTEI LUMINI un soldat turc vazind aceasta minune azexclamat: CRED IN HTISTOS,DUMNEZEUL CRESTINILOR".Imediat a fost taiat capul sau de alt coleg ,aflat pe metereze sus. Acest turc este considerat MARTIR PT. HRISOS,marturisitor si moastele lui se afla in biserica SF. MELANIA si la acele moaste si azi se fac multe minuni.:)Par CLEPOA ILIE povestes-te in cartea PELERINUL ROMAN ,scrisa de GHE.BABUT despre aceasta lumina si cum a vazut-o cind a fost EL la Ierusalem
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.04.2008, 18:26:59
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Ce minune mai mare doriti decat ca HRISTOS A INVIAT!! Suntem niste Toma necredinciosul...Oricum Hristos da la fiecare posiblitatea in viata daca i se deschide usa sufletului sa demonstreze ca acea flacara este sfanta....si nu e flacara care o asteptam sa apara de la Sf. Mormat...ci flacara candelei sufletului...Ce vrei mai mult? Daca nu ar fi venit Hristos pe pamant...nici probabil nu am fi existat, lumea s-ar fi autodistrus demult
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.04.2008, 22:46:28
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

un alt filmulet cu Sfanta Lumina de la Ierusalim 2008

http://www.youtube.com/watch?v=jpcIJc2fI3U
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.05.2008, 23:51:24
Ionela11 Ionela11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2008
Mesaje: 9
Implicit

Preoti spun ca este reala iar eu cred in ei.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.05.2008, 00:01:31
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Am stat un an si jumate in Ierusalim '96-97. La al doi-lea Paste o maicuta mi-a cerut sa-i zic ceva despre Dumnezeu fratelui ei ateu in varsta de 70 de ani care-i facuse chemare special pentru a vedea Sfanta Lumina. I-am intalnit in Biserica Invierii in noaptea de vineri spre sambata si intrand in discutie cu nea Ion, am ajuns si la subiectul credinta si Dumnezeu la care el mi-a zis ca nu crede deloc in Dumnezeu pentru ca nu a vazut nici o minune pana atunci. Eu i-am zis de Sfanta Lumina la care el mi-a replicat ca ar fi o jmecherie cu laser sau altceva si ca nu crede pana va vedea cu ochii lui. In momentul acela am simtit ceva ca o inspiratie si i-am spus pe un ton hotarat ca a doua zi Dumnezeu ii va da sa vada minunea cu ochii lui ca sa nu aive nici macar aceasta scuza la Judecata ca el nu putea crede, nevazand nici o minune. A doua zi el cu sora lui se aflau chiar la Golgota iar eu la 3-4 metri in spatele lor cand am vazut o lumina care a aprins cateva candele de deasupra si trei manuchiuri de lumanari la trei persoane printre care si nea Ion. Atunci eu am strigat la el facandu-l atent ca i s-a aprins lumanarea care o tinea mai sus de nivelul capului. El mi-a raspuns ca as fi pus pe cineva sa-i aprinda lumanarea cu bricheta. A doua zi am venit la biserica romana si l-am gasit pe nea Ion in curte marturisindu-le oamenilor cat de necredincios a fost ca desi Dumnezeu i-a aprins lumanarea in mana el tot nu voia sa creada. Maicuta plangea si cred ca in acea noapte s-a rugat si a batut multe matanii pentru el, altfel nu-mi explic scimbarea.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.05.2008, 01:10:43
coman's Avatar
coman coman is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Locație: baia mare
Mesaje: 58
Implicit

fratilor,Lumina Sfanta se pogoara din cer,de la Domnul,fara nici o indoiala fiti,sunt mii de oameni care au fos martori,atitia ani la rindul,si tot nu credeti?eu am fost acolo,,,mergeti si voi care puteti si va veti convinge,sunt prea pacatos sa va marturisesc ca am stat doua zile(vinera mare si simbata mare)la golgota de veghe impreuna cu alti pelerini,frati din toate colturile pamantului si am vazut Sfanta Lumina cum a aprins toate candelele din biserica Sfantului Mormant,,,nu sunt trucuri,eu cunosc destul de bine acele locuri,Cetatea Sfanta,Ierusalimul ,pt ca am locuit acolo,nu am intilnit pe cineva sa nu creada ce a vazut sau sa interpreteze gresit,doar cei impietriti,si iresponsabil de viata lor,sa nu mai spun ca clopotele Bisericii Sfantului Mormant se trag singure in vinerea mare,mirul care curge din Sfantele Icoane,si multe alte minuni de care un crestin nu cred ca tebuie sa se indoiasca. In cea ce am reletat mai sus.am dovezi,(video,poze,martori)cei interesati ma pot contacta, Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.01.2009, 12:51:41
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Am fost socat sa aflu ca s-ar putea ca "focul sfant" de la Ierusalim sa fie o farsa,

http://www.youtube.com/watch?v=Bfdb0d6o_hc

Daca este asa, inseamna ca ortodoxia sa ocupat de lucruri slabe tot timpul??
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.01.2009, 13:53:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Am fost socat sa aflu ca s-ar putea ca "focul sfant" de la Ierusalim sa fie o farsa,

http://www.youtube.com/watch?v=Bfdb0d6o_hc

Daca este asa, inseamna ca ortodoxia sa ocupat de lucruri slabe tot timpul??
Da, este slab si deznadajuit cel ce crede ca Ortodoxia s-a ocupat de "lucruri slabe"! Este slabit cel ce crede ca insasi credinta cea dreapta a fost "slaba". Se afla in mare inselaciune cel ce crede ca Ortodocsia l-a inselat, iar inselaciunea de unde poate veni, decat de la cel inselator si viclean si de la cei inselati si vicleni.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minune, Filmul despre Lumina Sfanta de la Ierusalim Ion Pop Generalitati 3 01.08.2011 20:24:58
Lumina sfanta de la Ierusalim mihai_1991 Intamplari adevarate 195 05.05.2011 23:34:45
Lumina Sfanta de la Ierusalim: Rezultatele analizei fizicienilor georgeval Teologie si Stiinta 25 24.11.2010 23:00:06
Sfanta Lumina de la Ierusalim FLORINUTA Intrebari utilizatori 0 20.03.2010 17:03:23