Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 03.03.2009, 10:13:39
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sminteala exista. Anormal este ca este incurajata de catre prea multi. Apelam la Dumnezeu numai cand vedem ca nici trucurile vrajitoresti, nici medicii nu pot sa ne mai salveze... Dumnezeu este smerit, dar noi nu iubim smerenia. Dumnezeu ne propune un anumit tip de desfatare, dar noi o preferam pe cea care ne-o propune rivalul Sau si, de fapt, rivalul nostru...

Post usor cu cat mai putine ispite!
  #52  
Vechi 03.03.2009, 10:21:59
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
@Agkelos: m-ai interpetat gresit.

Cineva s-a plans ca acel spectacol de televiziune "sminteste" boborul privitor la micul ecran.

Acum stati un pic si rationati. E ca si cum ati cere protectie pentru fotbalistul caruia i s-a furat mingea de la picior de adversar. E ca si cum ati cere note egale pentru copii la scoala, cu toate ca exista unii mai inteligenti decat altii.

Daca eu vad pe vreun predicator sectar la TV si raman fascinat de ce spune, apoi trec in legea lor din aceasta cauza, cum am fost eu "smintit", avand in vedere ca sunt adult si am discernamant?

Daca o noua religie apare si va ia din credinciosi, credinciosii aia nu pleaca de capul lor, "sunt simintiti". Cat de convenabila e explicatia! Cat de greu e sa acceptati ca oamenii pot avea pareri contrare cu ale voastre si ca pot actiona in urma acelor convingeri.

Saracii oameni, se uita la TV si il vad pe unu' care merge pe apa. Sigur il confunda cu Iisus! Il exploateaza pe bietul privitor, il manipuleaza! Sa luam atitudine, sa interzicem magicienii astia la TV, ca prostesc lumea!

Daca cineva vine si te convinge de ceva, e alegerea ta. Nu poti sa crezi ceva cu adevarat pana cand nu are sens pentru tine, pana cand ideea nu ti se pare cat de cat atractiva.

"Sminteala" e un nume pe care voi l-ati dat schimbarii de opinie.
un om care se sminteste,isi indeparteaza gandurile de la Dumnezeu ,de la cele sfinte la cele lumesti,tu intelegi cuvantul 'sminteala' superficial
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
  #53  
Vechi 03.03.2009, 11:32:29
Agkelos Agkelos is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Locație: Cluj
Mesaje: 83
Implicit

scrabble, inteleg ce spui dar ceea ce spui are doar valoare sociala. Totusi, pentru a ne castiga mantuirea e nevoie de mult mai mult. E nevoie de lucruri cu valoare spirituala. Pe Dumnezeu nu il incalzeste cu nimic faptul ca noi respectam legile unui stat. Pentru Dumnezeu conteaza doar daca noi facem ceva sa ne apropiem de el sau nu. Noi suntem aici, in viata asta, ca intr-un spital in care trebuie sa stam sa ne vindecam de boala dobandita (pacatul) pentru a putea fi din nou cu Dumnezeu. Scopul fiecaruia e sa urmeze tratamentul cat se poate de bine pentru a se vindeca cat mai repede. Totusi, daca noi ne urmam tratamentul si vecinul de salon nu si-l urmeaza trebuie sa luam masuri, nu? De multe ori boala il face pe om mai sensibil sau poate chiar nebun. Daca noi vedem ca vecinul de salon e mai slab si boala il afecteaza trebuie sa il ajutam pentru ca scopul nostru, al tuturor, este sa ne vindecam chiar daca unii s-au obisnuit atat de bine cu boala incat considera ca nu au nevoie de tratament.

Intr-adevar fiecare e responsabil de deciziile lui dar pentru ca o generatie sa prospere nu e nevoie doar de corectitudine ci e nevoie de multa bunatate. Daca ti se intampla sa te grabesti, sa cazi intr-o groapa si sa-ti rupi piciorul, nu e suficient ca eu sa-ti respect dreptul de a sta sa te odihnesti pentru ca eu sa pot fi numit om bun. Din moment ce nu poti alerga asa cum o fac eu trebuie sa te ajut. E singurul mod in care putem evolua. Ba chiar mai mult, pur si simplu faptul ca tu ai o problema iar eu nu fac nimic sa te ajut ma face un om rau, deci neutralitatea nu e o solutie. Daca vad ca ai o problema, si daca tu esti de acord sa primesti ajutorul meu, trebuie sa actionez.

Asa e si cu cei care se lasa manipulati de astfel de trucuri. Intr-adevar sunt oameni slabi daca credinta lor e pusa in pericol de niste trucuri simple, dar nu e vina lor ca sunt asa si e datoria noastra sa ii ajutam. Bineinteles, intervine si decizia lor de a accepta ajutorul, dar noi atata timp cat avem posibilitatea trebuie sa-i ajutam pe toti si sa facem in asa fel incat sa le facem tuturor conditii cat mai bune pentru a-si urma tratamentul.
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor; fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16
  #54  
Vechi 03.03.2009, 12:13:50
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Sincer!,nu-mi place deloc titlul,numai in copilarie mai auzeam astfel de propozitii,de la needucati,bine-nteles.
Cat despre Criss Angel,eu m-am uitat adesea la smecheriile lui,m-am minunat,am zambit,m-am intristat de misterul ce poate fi si negru,si cam atat,dar nu am facut o tragedie din aceasta,fiindca,pana la urma nu stiu despre ce este vorba,nu am analizat concret,nu am fost de fata,ca atare nu pot judeca dupa aparenta.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
  #55  
Vechi 21.04.2009, 21:10:21
oana_maria oana_maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.03.2009
Locație: Targu Neamt,Humulesti,judetul Neamt,o frumoasa zona depresionara plina de obiective turistice
Mesaje: 49
Implicit

in primul clip el merge pe sticla..e un truc cunoscut...si cei care sunt in piscina stiu asta...si ala isi mai zice si ange=inger!!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
n-am venit sa aduc pace, ci sabie roman2010 Generalitati 14 10.09.2010 16:07:28
Un nou venit o problema in plus! cezar73gl Calugarul 13 02.12.2008 15:07:11
un ajutor bine venit danhd Stiri, actualitati, anunturi 2 04.10.2006 13:44:06