Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.10.2006, 20:49:02
lucaion lucaion is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2006
Mesaje: 5
Implicit

help....... cine ma poate ajuta?? vreau o adresa, sau un site unde pot citi in fiecare zi apostolul si evanghelia zilei( sunt prof de religie si ni s-a recomandat sa facem aceasta)
mii de multumiri anticipate si.......DOAMNE AJUTA!!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.10.2006, 15:56:17
ierom_petru ierom_petru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.09.2006
Mesaje: 19
Implicit

Nu cred ca vei gasi un site cu asa ceva (ca doar suntem romani, nu?).
Este insa o editie a Noului Testament (format mic) care are la sfarsit trimiterile la pericopele de peste tot anul. E mai usor si mai convingator si pt elevi, nu?
Daca stie cineva, sa scrie in continuare, sunt si eu curios.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.10.2006, 12:44:48
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Exista o adresa : www.mitropolia-ro.de ,in "alte legaturi" si "viata crestina ".
Daca nu gasiti mai verific o data .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.10.2006, 21:09:50
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Spuneti-mi si mie , pentru ce sint importante citirile zilei pentru ce si pentru cine ?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.10.2006, 14:24:53
lucaion lucaion is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2006
Mesaje: 5
Implicit

:)ca prof de religie , incepem ora cu cateva precizari din viata sf zilei si a evangheliei zilnice.........se face apoi o legatura intre aceasta si lectia noua( captarea atentiei)....
dar eu sunt prof si nu preot....:satisfied: si nu stiu unde gasesc evanghelia( sinaxarul il am)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.02.2007, 13:56:43
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

In Duminica de azi s-a citit in sf biserici, pilda fiului risipitor:
Și a zis: Un om avea doi fii.
12. Și a zis cel mai tânăr dintre ei tatălui său: Tată, dă-mi partea ce mi se cuvine din avere. Și el le-a împărțit averea.
13. Și nu după multe zile, adunând toate, fiul cel mai tânăr s-a dus într-o țară depărtată și acolo și-a risipit averea, trăind în desfrânări.
14. Și după ce a cheltuit totul, s-a făcut foamete mare în țara aceea, și el a început să ducă lipsă.
15. Și ducându-se, s-a alipit el de unul din locuitorii acelei țări, și acesta l-a trimis la țarinile sale să păzească porcii.
16. Și dorea să-și sature pântecele din roșcovele pe care le mâncau porcii, însă nimeni nu-i dădea.
17. Dar, venindu-și în sine, a zis: Câți argați ai tatălui meu sunt îndestulați de pâine, iar eu pier aici de foame!
18. Sculându-mă, mă voi duce la tatăl meu și-i voi spune: Tată, am greșit la cer și înaintea ta;
19. Nu mai sunt vrednic să mă numesc fiul tău. Fă-mă ca pe unul din argații tăi.
20. Și, sculându-se, a venit la tatăl său. Și încă departe fiind el, l-a văzut tatăl său și i s-a făcut milă și, alergând, a căzut pe grumazul lui și l-a sărutat.
21. Și i-a zis fiul: Tată, am greșit la cer și înaintea ta și nu mai sunt vrednic să mă numesc fiul tău.
22. Și a zis tatăl către slugile sale: Aduceți degrabă haina lui cea dintâi și-l îmbrăcați și dați inel în mâna lui și încălțăminte în picioarele lui;
23. Și aduceți vițelul cel îngrășat și-l înjunghiați și, mâncând, să ne veselim;
24. Căci acest fiu al meu mort era și a înviat, pierdut era și s-a aflat. Și au început să se veselească.
25. Iar fiul cel mare era la țarină. Și când a venit și s-a apropiat de casă, a auzit cântece și jocuri.
26. Și, chemând la sine pe una dintre slugi, a întrebat ce înseamnă acestea.
27. Iar ea i-a răspuns: Fratele tău a venit, și tatăl tău a înjunghiat vițelul cel îngrășat, pentru că l-a primit sănătos.
28. Și el s-a mâniat și nu voia să intre; dar tatăl lui, ieșind, îl ruga.
29. Însă el, răspunzând, a zis tatălui său: Iată, atâția ani îți slujesc și niciodată n-am călcat porunca ta. Și mie niciodată nu mi-ai dat un ied, ca să mă veselesc cu prietenii mei.
30. Dar când a venit acest fiu al tău, care ți-a mâncat averea cu desfrânatele, ai înjunghiat pentru el vițelul cel îngrășat.
31. Tatăl însă i-a zis: Fiule, tu totdeauna ești cu mine și toate ale mele ale tale sunt.
32. Trebuia însă să ne veselim și să ne bucurăm, căci fratele tău acesta mort era și a înviat, pierdut era și s-a aflat.
sa ne spunem aici parerile in legatura cu aceasta pericopa si ideile pe care le-ati auzit azi la predica precum si diferitele amanunte pe care le cunoasteti referitor la acest text scripturistic!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.02.2007, 13:53:07
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


In Duminica de azi Sf Biserica ne pune inaintea ochilor mintii pericopa evanghelica referitoare la infricosetoarea Judecata, pericopa aflata in Evanghelia dupa Matei cap25 vers 31-46
Noi suntem crestini, credem in Dumnezeu nu numai pt ca Domnul sa ne ofere favorurile si ajutorul Lui ci pentru ca stim ca El a randuit o zi in care v-a judeca toate neamurile pentru ca scris este “este randuit oamenilor odata sa moara iar dupa aceea vine judecata”(Evrei 9;27)
De ce ne v-a judeca Dumnezeu? De ce are El nevoie sa faca judecata cu noi?
Fratilor, Dumnezeu ne-a inprumutat cu ceva din El, cu suflare din suflarea Lui, cu dar din darul Lui si cu talanti din talantii Lui, iar de aceste lucruri v-a trebui sa dam seama in ce masura le-am administrat, si ce am adus cu ele? Am adus zidire sau am adus ruinare,?
am adus viata sau am adus moarte?
Departarea de Dumnezeu ne aduce osanda, nu Dumnezeu, pt ca El este Dragoste, dar respingerea Lui atrage implicit moartea, toti suntem pacatosi si lipsiti de slava Lui Dumnezeu, iar asta pt ca zi de zi, an de an, Il respingem, Il ignoram, Il badjocorim, Il infometam Il insetam si Il imbolnavim cu purtarile noastre, cu viata noastra nelegiuita, cu preocuparile noastre materiele care in ultima perioada sunt tot mai mari, in trecut oamenii cereau Lui Dumnezeu paine, azi nevoile noastre materiale sunt din ce in ce mai complexe,
Zadarnicia se va alege de tot ce-i pamantesc, uitati-va cand mergeti la inmormantare, cu ce pleaca omul din viata asta? Cu casa? cu masina? Sau cumva cu conturile bancare? Nu, pleaca la fel cum a venit, gol! Are insa ceva nematerial cu el, este ceea ce a strans in traista vietii lui, daca a strans comori de veci, acestea vor marturisii pt el, daca a strans lucruri pieritoare, nu v-a avea cine da marturie pt el
Hristos este si azi printre noi, nu avem insa timp sa-l vedem, nu avem timp sa-l primim, cateodata mai vorbim cu El cerandu-I inca un lucru, inca o favoare, inca un miracol, iar apoi plecam si-l lasam pe strada, in spitale, gol infometat, insetat, alungat de la toate usile, numai ca nu avem timp sa-l cercetam, suntem atat de cuprinsi de lume, de griji, si Dumnezeu parca e un inconvenient, e incomod cateodata pt vietile noastre prea agitate.
Iubiti frati, precum spunea Sf Pavel, cat timp ramane valabila chemarea Lui, glasul Lui, si cat timp mai bate la usa, sa venim, sa-l primim, ca nu cumva sa treaca timpul de chemare si sa ne pomenim ca am venit prea tarziu, Domnul a randuit acum timpul de pocainta, de iertare si de impacare, v-a veni insa si timpul de judecata iar inaintea Tronului Ceresc nu v-om avea raspuns pt ca faptele noastre vor vorbi pt noi,
Sa-L rugam pe Bunul Dumnezeu sa ne mai ingaduie si sa ne dea mai multa putere spre a constientiza nevoia de El si zadarnicia acestei lumi, iar la Infricosetoarea Judecata a Lui Hristos , sa ne daruiasca raspuns bun, Amin!

Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.02.2007, 16:31:51
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

De Doua duminici am inceput sa postez evangheliile si vad ce interes ridicat aveti pt scriptura:satisfied: poi tare mi se pare mie ca nici un sfert dintre cei peste 3000 de useri de pe acest forum n-au ce cauta aici, oricum s-au inscris si ei,din curiozitate!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.02.2007, 18:55:54
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, danyel, ai perfecta dreptate. Acesta e un topic, caruia trebuie sa-i dam atentie si tin de aceea sa-ti multumesc pentu stradanie. Uitandu-te la vizualizari poti constata, ca a prezentat interes, chiar daca nu au venit reactii de la ceilalti useri.Asa ca te rog sa continui si poate balanta va inclina de la alte topicuri, la care s-au dat deja raspunsuri exhaustive, la acesta care tine de credinta noastra.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.02.2007, 13:32:10
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Evanghelia din aceasta duminica premergatoare postului mare ne pune in fata trei idei si anume: iertarea, postul curat si comoara noastra. suntem chemati sa iertam pentru ca in masura in care iertam vom fi iertati la fel cum spunem si in rugaciunea Tatal nostru, apoi in aceasta perioada suntem chemati la post curat si facut in ascuns nu vadit pentru a ne pune in evidenta in fata oamenilor pentru ca asfel intervine mandria si astfel in zadar e nevointa noastra, la fel ca in pilda vamesului si fariseului, fariseul facea fapte vrednice de lauda dar la nimic nu-i folosea doarece era cuprins de mandrie
In aceasta perioada sa facem sa troneze sufletul iar nu trupul, si sa adunam mai mult in traista sufletului pentru ca dupa cum spune Mantuitorul, unde ne este comoara acolo ne este si inima, sa ne ajute Dumnezeu sa fim cu inima langa El, sa avem un post curat impletit cu rugaciune si o marturisire sincera, sa ne putem apropia de Preacuratul Trup si Sange al Domnului spre iertarea pacatelor si spre viata de veci amin!
(ideile au fost preluate din cuvantul de invattura rostit de preotul paroh de la biserica unde merg la Sf Liturghie)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Altă Evanghelie Carmen FUNIERU Despre Sfanta Scriptura 17 04.02.2014 15:53:19
Pericopele din Sf. Evanghelie - in ce ordine? sophia Biserica Ortodoxa Romana 2 12.11.2012 14:14:22
Cea mai scumpă Evanghelie: 14 milioane Mihnea Dragomir Generalitati 2 06.08.2011 08:29:26
Din Evanghelie Sanduu Generalitati 2 12.07.2011 21:56:43
Citate Sf Evanghelie despre mantuire si un mod de viata crestin sofia_78 Generalitati 0 03.03.2010 13:18:47