Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.01.2010, 00:49:07
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
inca ceva foarte foarte important - ortodoxia nu este adevarul pentru ca spun eu, sau oricine altcineva (si sfant de ar fi). nimeni nu este infailibil si nici nu poti convinge oamenii prin aceasta exprimare - e adevarat ca asa spune x sau y. STUDIAZA ORTODOXIA, INTELEGE-I INVATATURILE, CITESTE-I PE SFINTII PARINTI SI VEI VEDEA TU, IN SUFLETUL TAU, DE CE ESTE ADEVARATA. eu personal nu am gasit nimic gresit, nimic care sa fie lipsit de sens si mai ales - nimic fara aplicabilitate in vietile noastre!
De acord ca ortodoxia are invataturi bune. Dar ceea ce pe mine ma nedumereste sunt unele reguli care mi se par pur si simplu vechi sau fara sens, de tipul trebuie sa iti faci cruce de trei ori, trebuie ca barbatii sa aiba capul dezvelit in biserica iar femeile nu.. femeile stau in partea dreapta barbatii in stanga... postul care se tine in zilele strict indicate.. Adica tatal meu tine post dar fumeaza. Deci dupa el postul se rezuma doar la mancare. Cineva mi-a zis ca postul e de fapt abtinerea de la placeri. Si mai sunt multe alte reguli din acestea care imi vine greu sa cred ca sunt niste conditii sine qua non... Chiar spun prostii?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.01.2010, 00:51:19
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

" Bine esti cuvantat Doamne ca ai ascuns aceste lucruri de cei intelepti si priceputi si le-ai descoperit pruncilor"
Adica arborigenilor din jungla....Si iata cum se inchide cercul de unde am plecat
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.01.2010, 00:57:22
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
De acord ca ortodoxia are invataturi bune. Dar ceea ce pe mine ma nedumereste sunt unele reguli care mi se par pur si simplu vechi sau fara sens, de tipul trebuie sa iti faci cruce de trei ori, trebuie ca barbatii sa aiba capul dezvelit in biserica iar femeile nu.. femeile stau in partea dreapta barbatii in stanga... postul care se tine in zilele strict indicate.. Adica tatal meu tine post dar fumeaza. Deci dupa el postul se rezuma doar la mancare. Cineva mi-a zis ca postul e de fapt abtinerea de la placeri. Si mai sunt multe alte reguli din acestea care imi vine greu sa cred ca sunt niste conditii sine qua non... Chiar spun prostii?
despre toate regulile pe care le-ai enumerat nu pot spune decat atat - desi par niste lucruri pentru tipicari, pentru "canonisti", aproape fara insemnatate in fata "maretiei lui Dumnezeu", ele nu sunt niciodata separata de "intregul" lui Dumnezeu, de intregul dreptei credinte. daca incerci sa cauti ce inseamna ortodoxia "in mare", vei vedea ca ecoul invataturilor ajunge pana si la cele mici, de care vorbesti mai sus. asta inseamna intreg, deplinatate. asa cum Hristos, Dumnezeu fiind s-a facut omul si a luat asupra lui TOATA firea omului, la fel si Biserica (fiind Trupul tainic al lui Hristos) ne da invatatura pana si pentru cel mai mic detaliu al vietii noastre. mie tocmai existenta unor reguli stricte, dar care par mici si neinsemnate mi se pare un lucru extraordinar. e un semn ca dragostea lui Dumnezeu cuprinde TOTUL. nu scapa nici un coltisor. :)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.01.2010, 01:01:40
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
" Bine esti cuvantat Doamne ca ai ascuns aceste lucruri de cei intelepti si priceputi si le-ai descoperit pruncilor"
Adica arborigenilor din jungla....Si iata cum se inchide cercul de unde am plecat
este posibil ce spui dar te rog nu absolutiza. nu e nimic automat la Dumnezeu! acel citat se refera la cu totul altceva. a fi prunc inseamna a avea sufletul deschis, deschis spre bine, a fi lipsit de mandrie si de tot pacatul. numai asa ii facem loc lui Hristos in sufletul nostru.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.01.2010, 01:05:13
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Toate intrebarile astea pleaca de la un fapt. Toate religiile mari monoteiste sustin ca s-au nascut prin revelatii divine. Nu se poate spune ca toate au dreptate, nu? Mi se pare din ce in ce mai mult ca aceasta revelatie divina apare cam des in toata istoria omenirii. E ca si cum ma uit la doi copii care se cearta si spun "tata meu e mai tare ca al tau" "ba nu, al meu e mai tare!" Mi se pare pueril. Cred ca esenta evolutiei umane, a credintei in ceva superior, a imbunatatirii sau cum vreti, este trecerea peste diferendul acesta clasic "ai mei sunt mai buni ca ai tai, doar pentru ca asa scrie in cartea mea, scrisa acum mii de ani". Toti oamenii au potentialul de a fi buni. Iar omenirea este in continua evolutie.

Cum s-a mai spus, nu putem intelege judecata lui Dumnezeu. Nu putem fi siguri care religie monoteista este adevarata, pentru ca fiecare se bazeaza pe "revelatii divine". Nu ne putem intoarce inapoi in timp sa verificam care are dreptate, sa spunem ca da, crestinismul este calea, sau ca da, islamismul este calea si asa mai departe. Trebuie sa luam ceea ce este bun din toate, si anume legile morale, ca exemplu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.01.2010, 01:13:43
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

nu trebuie sa ne batem cu nimeni, trebuie sa ajutam. Cel mai simplu putem vedea adevarul ortodoxiei -pe langa limpezimea invataturilor- prin ROADELE pe care le aduce in sufletele celor care cred cu adevarat. si aici este vorba de vietile sfintilor.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.01.2010, 10:46:28
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Eu incerc sa gandesc totusi prin prisma evolutiei umane, care cred eu, in primul rand se face prin cunoastere. Ati scris mai sus "daca ne oprim la aceste intrebari...". Cunoasterea se naste din intrebari (nu numai, dar mai ales din ele). Nu doresc sa judec, doresc sa aflu, este o diferenta. Daca nu pot afla acum eu, poate vor afla altii in viitor, dar macar am incercat. Evolutia societatii umane (nu zic ca e perfecta sau ca va fi), se face prin cunoastere mai ales.
Cat despre religie, am ajuns la un stadiu in care, privind in istorie si in prezent, nu mai sunt sigur ca religia sau mai degraba biserica, este singura cale. Crimele comise in numele religiei in trecut si in prezent ma fac sa cred ca si ea este numai o forma de manifestare umana sau mai degraba o forma de manifestare a imperfectiunii umane, a oamenilor care ori incearca sa evolueze, ori incearca sa controleze.
Iar cunoasterea vine din raspunsuri, nu din intrebari.

Si cand ai fost sigur care este singura cale? Care era calea? Si catre ce?
Una este religia si alta este biserica.

Si esti bun matale sa ne spui catre ce evolueaza omul sau ce incearca sa controleze.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.01.2010, 12:45:56
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Iar cunoasterea vine din raspunsuri, nu din intrebari.

Si cand ai fost sigur care este singura cale? Care era calea? Si catre ce?
Una este religia si alta este biserica.

Si esti bun matale sa ne spui catre ce evolueaza omul sau ce incearca sa controleze.
Ok, hai sa ne invartim in jurul cozii. Evident ca raspunsurile aduc cunoastere, dar daca nu te intrebi, ele nu vin de la sine. "Crede si nu cerceta" nu cred ca se mai poate aplica astazi. Nu sunt sigur de nimic, decat de faptul ca trebuie sa gandim logic. Ceea ce incerc sa arat, este un punct de vedere care se vrea din afara religiei, si anume ca toate spun "asa a fost lasat de Dumnezeu, asta este adevarul". E ca si cand te uiti la o emisiune electorala si doi oameni sustin ca au dreptate, desi parerile lor sunt opuse, dar de fapt nici unul nu a facut ceva bun sau util.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.01.2010, 15:45:07
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
Intrebare: In opinia voastra, un om bun, moral, care nu face rau (intentionat sau cu buna stiinta), dar care din diverse motive (nascut pe o insula izolata, sau intr-un trib de pigmei, sau in Arabia Saudita sau mai stiu eu unde) nu a avut acces sau cunostinta de crestinism, este sortit iadului?
A doua intrebare: o entitate superioara, cum este Dumnezeu, se raporteaza la religie atunci cand judeca oamenii? Perfectiunea reprezentata de Dumnezeu se reduce la apartenenta unei religii sau alteia? O entitate omniscienta nu poate recunoaste bunatatea, ca virtute (cu tot ce include ea), decat daca e in interiorul unei religii?
1.Nu.
http://www.google.ro/url?sa=t&source...x30PusDM6_2MFA

2.Da,pt ca Dumnezeu e Unul,Cuvantul Lui e Unul,scris in Biblie.El e Un Singur Adevar,deci nu se poate imparti in mai multe confesiuni.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.01.2010, 16:28:22
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Golbi, nu suntem noi in masura sa spunem cine se mantuieste si cine nu. Eu ca ortodox nu pot spune despre cei de alta credinta ca nu se mantuiesc. Asta ar insemna ca eu nevrednicul, sa pun un hotar iubirii lui Dumnezeu.

Ceea ce pot sa le spun altora e ca in Ortodoxie, Dumnezeu e acasa. Pentru mine, important este sa vietuiesc in aceasta "casa" si nu sa judec.

Cine va ajunge in rai? Cel in care Dumnezeu se va regasi, asemeni fecioarelor intelepte. Asa ca nu e de ajuns doar sa te declari ortodox, dupa cum nu a fost de ajuns celorlalte fecioare doar faptul ca erau fecioare, caci 5 au fost numite nebune. (Vezi pilda celor zece fecioare)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
alte, intrebare, religii

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea religiei din scoli bogdani Sectiune dedicata profesorilor de religie 1172 16.09.2011 16:35:30
Politicalizarea religiei!!! xanixade Spiritualitatea ortodoxa 1 02.07.2011 07:09:52
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44
Despre Herezia impotriva religiei ortodoxe patinina34 Despre Biserica Ortodoxa in general 3 28.12.2008 18:13:52