Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.06.2010, 21:23:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
doar nu cu ideea asta de incalzire globala si efect de sera pe care ne cam obliga sa o credem,
Unde am ajunge dacă nu ar avea și ecologismul dogmele lui ?

Citat:
daca opresti tv-ul d la buton si stingi beculetul ala mic, economisesti, si alte dastea mici care de fapt sunt importante.
Ați calculat cam cât economisești astfel ? Ați avut în vedere și efectul de "punere în tensiune", în care, în primul moment, se consumă mai mult ?

Convingerea mea e că rolul major în defrișarea pădurilor nu îl au "consumatorii casnici", adică noi. Ci politicile guvernămintelor. Ca să exemplific cu activitatea mea (profesie liberală - medic): în fiecare lună consum KILOGRAME de hârtie ca să raportez activitatea mea diverselor autorități, care sunt în număr crescător de la an la an și care îmi cer un număr crescător de rapoarte de la lună la lună. De când s-au inventat computerele, folosim atât raportarea în format electronic, cât și pe suport de hârtie. Tot mai mulți biți și tot mai multă hârtie. Ca mine sunt mulți, încât cei care lucrează în "sectorul de stat" sunt înecați în propriile hârtii și nu mai u loc în birouri de ele. Așa se explică faptul că un organism parazit precum Casa de Asigurări de Sănătate, care avea un singur sediu în București, în prezent are 5 sedii. Și toate consumă, toate vor tot mai multe hârtii. Dacă pentru un anumit lucru era necesară o hârtie în urmă cu doar 10 ani, în prezent același lucru se face cu mai multe hârtii.

Iată, îmi amintesc de un lucru amuzant, deși, în fond, dramatic. Mergeam într-un taxi prin București pe la ora 11, în condiții de aglomerație de neînchipuit. Ca să mai treacă vremea, am intrat în vorbă cu șoferul. Am întrebat, într-o doară, unde se duc toți acești oameni, care erau de regulă câte unul î n fiecare mașină, și a văror vârstă sugera că fac parte din "populația activă" la ora 11 din zi ? Răspunsul taximetristului m-a pus pe gânduri și, inițial, nu l-am luat în serios: "Domnule, cea mai mare parte din cei pe care îi vedeți acum în mașini aleargă bezmetici prin oraș după câte o ștampilă". Mai târziu, m-am convins că taximetristul avea dreptate. Culmea era (dar am păstrat asta pentru mine și nu i-am spus) că mă aflam în taxi cu un scop clar. Trebuia să ajung cât mai repede la Colegiul Medicilor. Ca să-mi pună o ștampilă. Pe o hârtie, bineînțeles, pe ce altceva ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.06.2010, 08:54:39
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
Imi cer scuze ca te-am contrazis, desi sunt total de acord cu tine. doar nu cu ideea asta de incalzire globala si efect de sera pe care ne cam obliga sa o credem, si prin intermediul ei ne obliga la alte lucruri, dar o las asa...

Eu stiam ca daca scoti incarcatoru din priza, atunci cand nu incarca, economisesti energie. Daca atunci cand te speli pe dinti nu lasi apa sa curga, economisesti apa. eu de obicei nu arunc apa care ramane in pahar si nu o mai beau, o pun la flori. daca opresti tv-ul d la buton si stingi beculetul ala mic, economisesti, si alte dastea mici care de fapt sunt importante. si reciclez si cele mai mici hartiute ca se aduna in timp cutii intregi. si mai sunt de parere ca mai bine reconditionezi mobila veche decat sa o arunci si sa iei alta.
...posibil sa ai dreptate!...posibil sa nu fi fost cel mai bun titlu pentru acest topic! Trebuia sa fie ceva gen "S.O.S.-natura". Posibil sa fim "obligati sa credem" asa cum zici! Ideea e ca eu cred ca prin linkurile trimise de tine dam apa la moara celor care nu au grija de mediu, pe cand acest topic l-am conceput chiar in ideea de avea grija de el! Este de ajuns sa dai un deget unui om ca sa-ti ia toata mana. Adica este de ajuns sa citeasca o singura informatie contradictorie cu privire la fenomenul de "incalzire gloala" si toate celelalte informatii de responsabilizare nu vor mai avea nici un ecou in mintea lor. De asta am reactionat asa cu privire la acele linkuri!
Traiesc cu bucurie maxima de cate ori vad ca s-a mai FACUT ceva in sensul protejarii naturii : s-a mai izolat un bloc, s-au mai casat rable, oameni care chiar selecteaza gunoiul menajer, etc. Si ma doare cand vad peturi si gunoaie aruncate pe marginea apelor si oameni carora nu le pasa, desi nu-i costa nimik. E chiar mai ieftin sa reciclezi si sa te comporti responsabil. Nu costa bani, e vorba doar de un minim de efort.
Oricum eu il rog mereu pe Dumnezeu sa ma intelepteasca sa continui ceea ce am inceput, doar daca asta e voia Lui ! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.06.2010, 09:13:38
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ca să exemplific cu activitatea mea (profesie liberală - medic): în fiecare lună consum KILOGRAME de hârtie ca să raportez activitatea mea diverselor autorități, care sunt în număr crescător de la an la an și care îmi cer un număr crescător de rapoarte de la lună la lună. De când s-au inventat computerele, folosim atât raportarea în format electronic, cât și pe suport de hârtie. Tot mai mulți biți și tot mai multă hârtie. Ca mine sunt mulți, încât cei care lucrează în "sectorul de stat" sunt înecați în propriile hârtii și nu mai u loc în birouri de ele. Așa se explică faptul că un organism parazit precum Casa de Asigurări de Sănătate, care avea un singur sediu în București, în prezent are 5 sedii. Și toate consumă, toate vor tot mai multe hârtii. Dacă pentru un anumit lucru era necesară o hârtie în urmă cu doar 10 ani, în prezent același lucru se face cu mai multe hârtii.
Ai mare dreptate, oriunde mergi tot mai multe hartii, mai ales in sectorul de stat. Totusi, ca sa fiu intr-o nota optimista, este si aici un organ care foloseste tot mai putina hartie :Trezoreria. Eu sunt economist de meserie si cand scoatem extras de la Trezorerie este printat pe o bucatica de coala de hartie(la propriu) rupta exact cat sa incapa scrisul (1/10, 1/8, 1/4, 1/2 din format A4). Daca pierzi acel extras nu mai primesti altul. Bravo lor!
Cat despre firma la care lucrez, aceasta are o politica eco: printam pe ciorne, printam fata verso (avand contract cu firma de imprimante la numarul de coli - fiind mai ieftin astfel fata-verso), cosuri separate pt reciclare hartie dupa care vine o firma specializata in colectarea de hartii, concurs cu premii intre birouri pt "biroul verde", etc.

Last edited by ioanaz; 16.06.2010 at 11:05:47.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.06.2010, 13:25:04
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ați calculat cam cât economisești astfel ? Ați avut în vedere și efectul de "punere în tensiune", în care, în primul moment, se consumă mai mult ?
N-am calculat eu nimic, stiu ce am vazut si eu la tv, prin documentare de incalzire globala, nu ma pricep la electrice. :)
Citat:
În prealabil postat de ioanaz Vezi mesajul
Cat despre firma la care lucrez, aceasta are o politica eco: printam pe ciorne, printam fata verso (avand contract cu firma de imprimante la numarul de coli - fiind mai ieftin astfel fata-verso), cosuri separate pt reciclare hartie dupa care vine o firma specializata in colectarea de hartii, concurs cu premii intre birouri pt "biroul verde", etc.
Ce dragutz, imi place serviciul tau, cred ca ai castigat de multe ori.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.06.2010, 13:27:57
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Smile

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
Ce dragutz, imi place serviciul tau, cred ca ai castigat de multe ori.
Da, biroul financiar este asa zisul "birou verde". Avem si diplome pe panou. :)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.06.2010, 14:10:45
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Thumbs up pentru clujeni!... si nu numai

Actiune de voluntariat curatare zona Faget!
Anuntul suna cam asa:
"Căutăm voluntari pentru un Grătar curat la Cluj



Ești din Cluj? Ești optimist și cu inițiativă? Implică-te în acțiunea de curățenie ce va avea loc duminică, 20 iunie, la Cluj, în Pădurea Făget.

Acțiunea de curățenie de la Făget este a treia din programul de conștientizare și responsabilizare a colectării deșeurilor „Grătar curat 2010”, demarat de Asociația MaiMultVerde și Golden Brau, marcă a Heineken România.

Voluntarii MaiMultVerde au informat picnicarii și au curățat zona de picnic din Valea Vâlsanului, jud. Argeș, în 29 mai, și Complex Astoria, Snagov, în 13 iunie.

Transportul, masa de prânz, apa, materialele de curățenie și voia bună sunt asigurate de MaiMultVerde.

Înscrie-te până vineri, 18 iunie, la curățenie și află mai multe informații trimițând un e-mail Marianei Tint (coordonator local), la adresa maritnt2004@yahoo.com.


Vă așteptăm în număr cât mai mare la un Grătar Curat!
"
preluat : http://www.maimultverde.ro/cms/cauta...-curat-la-cluj
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.06.2010, 09:00:25
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Thumbs down natura se razbuna...

Peste tot in tara noaptea trecuta au fost furtuni dezlantuite:
"In Bucuresti, furtuna a inceput cu putin inainte de miezul noptii si 2 ore de ploaie torentiala au lasat in urma strazi inundate si intersectii transformate in lacuri.Pompierii au primit zeci de apeluri, cele mai multe referitoare la copaci doborati de vant. Furtuna a facut multe pagube materiale, dar din fericire, nimeni nu a fost ranit.

Potopul a inceput cu putin inainte de miezul noptii. Asa cum ne-am obisnuit deja, canalizarea nu a mai facut fata si Micul Paris s-a transformat in Mica Venetie. Soferii prinsi in trafic ar fi avut nevoie mai degraba de barci, ca sa treaca prin intersectii.

Rafalele de vant au pus la pamant copaci batrani, in tot orasul. Aproape toata noaptea bulevardul Dacia a fost inchis la intersectia cu strada Polona, din cauza unui copac ce cazuse peste liniile de troleibuz. Tot din cauza vijeliei, cativa metri mai incolo un stalp de electricitate statea sa se prabuseasca.

La piata Unirii un semafor a fost trantit la pamant dupa ce un panou publicitar a cazut peste el. Pompierii au avut zeci de interventii in tot orasul, cele mai multe dintre ele pentru copaci doborati de furtuna. Din fericire, niciunul dintre aceste incidente nu a facut victime.

Furtunile puternice au maturat miercuri noapte si sudul tarii, cu ploi torentiale, fulgere si rafale de vant ce au smuls acoperisuri si copaci.


Dupa o zi in care temperaturile au sarit din nou de 30 de grade, la lasarea intunericului in Craiova s-a dezlantuit furtuna. Din cauza cantitatii mari de apa cazuta, strazile orasului s-au inundat aproape instantaneu.

Furtuna nu a durat mai mult de o ora, insa a pus la pamant zeci de copaci in tot judetul. Vantul puternic a spulberat acoperisul unui bloc din Craiova si bucatile mari de lemn si tabla au avariat trei masini parcate in fata. Oamenii nu stiu pe cine sa dea vina, dupa ce acoperisul a fost construit fara autorizatie.

Ploile au ajuns, miercuri noapte, si la Pitesti. Au fost precedate de tunete si fulgere puternice, iar in scurt timp strazile orasului erau acoperite de ape.

Din cauza vijeliilor care au lovit si judetul Dambovita, in comuna Visina, un copac batran de aproape 100 de ani s-a prabusit peste o casa in care dormeau o femeie de 55 de ani si nepotelele ei, de 10 si 13 ani. Acoperisul a fost distrus si apa a inceput sa patrunda inauntru.

Cinci persoane au ajuns la spitalul din Targu Jiu, dupa ce au fost lovite de trasnet. Incidentul s-a produs la marginea orasului, acolo unde cele cinci persoane incercau sa descarce o caruta cu fan." preluat http://stirileprotv.ro/stiri/evenime...-5-raniti.html

De asemenea Franta a fost sub ape , in sudul Frantei apa atingand chiar 2 metrii. 19 persoane si-au pierdut viata.
Serbia de asemenea se confrunta cu inundatii.
Grecia are parte de canicula, ieri fiind inregistrate peste 43 grade C.
Stirile cu Franta, Serbia si Grecia au fost difuzate azidimineata de postul de televiziune Antena 1.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.06.2010, 12:25:46
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Implicit "tornada" la Caras severin

Astazi va propun sa vorbim despre fenomenele meteorologice extreme din ultima vreme atat din tara cat si de pe intreg globul pamantesc.
Unele fenomene foarte recente le-am prezentat mai sus.
Alt fenomen este prezentat de antena 1:

http://www.antena1.ro/news/social/o-...in-110774.html :

...si suna cam asa:

"In Caras Severin, un vartej extrem de puternic, asemanator cu o tornada, a zburat tiglele de pe case si a luat pe sus tot ce i-a iesit in cale. Localnicii si-au facut cruce cand au vazut ce a lasat in urma.

Tornada este cea mai posibila explicatie avand in vedere ca ca vijelia a afectat doar o parte a orasului. Mai exact doua strazi. Vartejul a fost atat de puternic incat peisajul lasat in urma seamana cu o zona calamitata. Copacii au fost rupti si pusi la pamant, acoperisurile au ramas fara tigle, iar strazile erau pline de cioburi. A fost o furtuna care a dezvoltat intr-adevar o forta centrifuga mare si care nu s-a comportat deloc ca una obisnuita.

Tornada a facut ravagii in satul Varciorova din Caras-Severin. Doua biserici, caminul cultural, biblioteca si peste 60 de case au ramas fara acoperis, iar sute de copaci au fost smulsi din radacina.

Culmea este ca fenomenul s-a simtit doar pe partea vestica a satului, distrugand doua strazi. Localnicii spun ca nu au mai vazut asa ceva niciodata. Tornada a luat pe sus tot ce i-a iesit in cale: copaci, capite de fan si chiar animale. "

Aceasta a fost inlocuita temporar cu folii de plastic pana cand oamenii vor avea bani sa isi repare acoperisurile.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.06.2010, 17:40:04
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Si totusi nu inteleg ce vina avem noi in aceste fenomene extreme.
De ce se produc? Din cauza noastra?
Si de ce se spune totusi de incalzire globala, cand in luna iunie este ca in toamna, in octombrie-noiembrie?

Da, hartii peste tot. Numai cate copii trebuie sa duci peste tot, cate mape sa trimeti pentru a capata de lucru. Hartii si hartii, si iar se arunca, si iar altele noi....
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.06.2010, 17:50:57
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Ecologia si ecologistii. Nu este lucru rau a purta de grija creatiei, in toate aspectele ei naturale, insa a face din aceasta un fel de "tinem locul lui Dumnezeu care, saracutul, nu mai poate avea grija de acest pamant aflat in cadere libera" este lucru grav si periculos. Ca stapani ai creatiei, avem datoria de a o pastra in buna ei randuiala si de a ne folosi de ea in mod propriu, insa nu trebuie sa o vedem la dispozitia noastra, lipsita de un Proniator al ei. De multe ori, in spatele ideilor ecologiste se ascund new-age-isti, adica oameni care ajung sa vada faptura, lumea, viitorul, resursele naturale si pe om altfel decat le vedem noi.

Incalzirea globala. O vad ca pe o realitate trista, facuta cu mana noastra. In virtutea libertatii, pe care nici macar Domnul nu o incalca, am stricat si stricat pe zi ce trece mai mult din cele date noua in grija si spre folosinta. Egoismul distruge pamantul, iar lacomia il seaca, desi Domnul are putere sa faca minuni, sa impiedice calculele si urmarile faptelor noastre. Insa, oare nu e drept ca cel care aprinde focul sa se afume, iar cel care sta in apa sa se ude ?! Suntem liberi, folosim rau libertatea, ca pe acoperamant al patimilor si al poftelor, iar cand urmarile ne sperie, "ne luam de Domnul", cum ca "de ce nu face ceva". Pai ce sa faca, sa ne anuleze libertatea ?!

Domnul are mare putere, iar purtarea lui de grija nu va avea sfarsit. Fulgerele nu trasnesc la intamplare, iar accidentele nu se intampla sub forma de hazard. Toate sunt sub control, insa rautatea noastra ne costa scump.

Cand, pe langa cei rai, sufera si cei buni, atunci trebuie sa facem ce a facut Iov. El nu a cartit, caci avea incredere in randuiala lui Dumnezeu, in ingaduinta incercarilor si a greutatilor de peste zi, cat si in iubirea si puterea Lui de a face toate bune si a pazi de moarte.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sepre incalzirea globala achimovjan Generalitati 1 17.07.2008 17:45:22
Poliția globală a gândirii decretează pasaje ale Iustin32 Generalitati 3 22.05.2008 20:11:27