Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1171  
Vechi 15.07.2011, 10:58:27
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Dacă nu sunt toate de folos (dar cine stabilește ce este și ce nu "de folos"?), avem dreptul să limităm libertatea de exprimare? În virtutea cărui principiu? Dumnezeu nu ne limitează. Ba chiar ne sfătuiește să fim foarte exigenți cu noi înșine și toleranți cu ceilalți.
Liberul nostru arbitru il respecta si Dumnezeu; cu atat mai mult ar trebui sa il respectam si noi. Atata doar ca liberul arbitru nu ne este dat spre acoperire a pacatelor. Deci, putem spune orice, dar vom suporta consecintele, caci vom da socoteala de orice cuvant rostit sau gandit. Asa e, osutafaraunu?

Am auzit in BP exprimata ideea ca biblia o poate talcui oricine, oricum, caci nu ne-a fost dat un mod de interpretare. Si aici e valabil liberul arbitru, dar la ce ne foloseste sa facem noi interpretari dupa ureche, respectiv sa intelegem NT prin VT, cum procedeaza unii?

Exista un verset in Biblie, unde Sf. Apostol Pavel (Corinteni ?) spune ca nu trebuie sa o intelegem noi la intamplare, caci Biblia s-a dat oaemnilor cei sfinti ai Lui. Deci interpretarea acestora sa o luam, caci Dumnezeu i-a luminat pe acestia si in privirea intelesului.

In aceasta privint6a e greu de ajuns la do intelegere cu neo-protestantii, din pacate. Noi, ca ortodocsi, trebuie sa luam interpretarile Sfintilor, care au talcuit Biblia, caci au fost luminati in acest scop de Dumnezeu.
Abia atunci putem vorbi de Adevar, care ne e de folos.
  #1172  
Vechi 15.07.2011, 11:19:49
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Pentru osutafaraunu:

(Legat de intrebarea despre de betie) Exista vreo vreo cantitate maxima de alimente (calorii) pe care sa o consumi la o masa pentru a nu fi considerat lacom ?

Orice profetie se poate verifica cu Biblia ?

Credeti ca facutul semnului crucii este periculos, sau doar inutil ?

Prin post adevarat adventistii inteleg ce zice Dumnezeu in cap. 58 a cartii lui Isaia ?

Au existat adventisti facatori de minuni sau martiri ?
  #1173  
Vechi 15.07.2011, 16:39:53
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Am auzit in BP exprimata ideea ca biblia o poate talcui oricine, oricum, caci nu ne-a fost dat un mod de interpretare.
Sunteti sigura ca intr-o Biserica Protestanta ati auzit grozavia de mai sus?

Va mai amintiti cumva in ce Biserica Protestanta erati prezenta si ati auzit ca Biblia poate fi talcuita oricum?
Sau macar orasul in care era biserica raspectiva? Era in Romania sau intr-o alta tara?
  #1174  
Vechi 15.07.2011, 16:46:03
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Liberul nostru arbitru il respecta si Dumnezeu; cu atat mai mult ar trebui sa il respectam si noi. Atata doar ca liberul arbitru nu ne este dat spre acoperire a pacatelor. Deci, putem spune orice, dar vom suporta consecintele, caci vom da socoteala de orice cuvant rostit sau gandit. Asa e, osutafaraunu?
Așa este.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Am auzit in BP exprimata ideea ca biblia o poate talcui oricine, oricum, caci nu ne-a fost dat un mod de interpretare. Si aici e valabil liberul arbitru, dar la ce ne foloseste sa facem noi interpretari dupa ureche, respectiv sa intelegem NT prin VT, cum procedeaza unii?
Biblia o poate înțelege oricine dacă are asigurat ajutorul Duhului Sfânt - Cel ce a inspirat-o. Iar pentru aceasta există anumite condiții, cred că le știți și dvs. Duhul Sfânt nu e monopol doar al unora (indiferent de viața ce o duc la un moment dat).

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Exista un verset in Biblie, unde Sf. Apostol Pavel (Corinteni ?) spune ca nu trebuie sa o intelegem noi la intamplare, caci Biblia s-a dat oaemnilor cei sfinti ai Lui. Deci interpretarea acestora sa o luam, caci Dumnezeu i-a luminat pe acestia si in privirea intelesului.
Exact. Iar acei oameni sfinți sunt tocmai evangheliștii și apostolii care au fost inspirați de Duhul Sfânt să scrie Biblia (NT). Să urmăm deci sfatul, lăsând Scriptura să se interpreteze pe ea însăși (prin intermediul sfinților evangheliști și apostoli). Nici n-ar mai fi nevoie de interpretarea interpretărilor interpreților Scripturii...
  #1175  
Vechi 15.07.2011, 16:57:58
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Pentru osutafaraunu:

(Legat de intrebarea despre de betie) Exista vreo vreo cantitate maxima de alimente (calorii) pe care sa o consumi la o masa pentru a nu fi considerat lacom ?
Principiul sănătos este abstinența de la hrana [și băutura] nerecomandată de Scriptură și moderație în consumul alimentelor permise. Un creștin adevărat se va hrăni în așa fel (1 Cor.10,31) ca să nu aducă daune corpului său- templu al Duhului Sfânt (1 Cor.6,19).

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Orice profetie se poate verifica cu Biblia ?
Orice profeție biblică se poate verifica cu Biblia.

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Credeti ca facutul semnului crucii este periculos, sau doar inutil ?
Mă întreb care ar fi utilitatea lui în veacul nostru... Dacă cineva îmi poate dovedi măcar logic (că scripturistic nici pomeneală) acest lucru, i-aș mulțumi.

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Prin post adevarat adventistii inteleg ce zice Dumnezeu in cap. 58 a cartii lui Isaia ?
Da, și nu numai. Înțeleg tot ce spune Scriptura despre [adevăratul] post.

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Au existat adventisti facatori de minuni sau martiri ?
În fiecare veac au existat asemenea creștini, adventiștii nu fac excepție. Nu sunt cunoscuți pentru că nu sunt popularizați, adulați și sanctificați de către adventiști.
  #1176  
Vechi 15.07.2011, 23:10:59
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Așa este.

Biblia o poate înțelege oricine dacă are asigurat ajutorul Duhului Sfânt - Cel ce a inspirat-o. Iar pentru aceasta există anumite condiții, cred că le știți și dvs. Duhul Sfânt nu e monopol doar al unora (indiferent de viața ce o duc la un moment dat).

Exact. Iar acei oameni sfinți sunt tocmai evangheliștii și apostolii care au fost inspirați de Duhul Sfânt să scrie Biblia (NT). Să urmăm deci sfatul, lăsând Scriptura să se interpreteze pe ea însăși (prin intermediul sfinților evangheliști și apostoli). Nici n-ar mai fi nevoie de interpretarea interpretărilor interpreților Scripturii...
In ce fel are cineva "asiguraqt" Duhul Sfant? Doar evanghelistii si apostolii au Duhul Sfant? Nu tot omul e chemat la indumnezeire? Eu asa stiu, si acesta este rostul vietii. Daca nu crezi in sfinti, nu crezi nici in Duhul Sfant; si asta e pacat.
  #1177  
Vechi 16.07.2011, 07:13:52
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
In ce fel are cineva "asiguraqt" Duhul Sfant?
Condiția primirii Duhului Sfânt în vederea înțelegerii Scripturii (despre asta se vorbea în propoziție) este rugăciunea sinceră a celui ce citește Biblia. Predispoziția omului de a urma sfaturile lui Dumnezeu găsite în Scriptură este o altă condiție a primirii făgăduinței de a înțelege ceea ce citește. Și o ultimă condiție de a primi și înțelege noi adevăruri ale Cuvântului lui Dumnezeu este punerea în aplicare a adevărurilor deja descoperite.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu tot omul e chemat la indumnezeire? Eu asa stiu, si acesta este rostul vietii. Daca nu crezi in sfinti, nu crezi nici in Duhul Sfant; si asta e pacat.
Da, tot omul e chemat să se sfințească:

"Că scris este: "Fiți sfinți, pentru că Eu sunt Sfânt." (1 Petru 1,16)
  #1178  
Vechi 16.07.2011, 17:40:19
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Condiția primirii Duhului Sfânt în vederea înțelegerii Scripturii (despre asta se vorbea în propoziție) este rugăciunea sinceră a celui ce citește Biblia. Predispoziția omului de a urma sfaturile lui Dumnezeu găsite în Scriptură este o altă condiție a primirii făgăduinței de a înțelege ceea ce citește. Și o ultimă condiție de a primi și înțelege noi adevăruri ale Cuvântului lui Dumnezeu este punerea în aplicare a adevărurilor deja descoperite.

Da, tot omul e chemat să se sfințească:

"Că scris este: "Fiți sfinți, pentru că Eu sunt Sfânt." (1 Petru 1,16)
Prin rugaciune sincera, zici? Nu crezi ca trebuie sa te cureti mai intai de toate pacatele, ca inima sa-ti fie curata?
Sa ne amintim de de Cina cea de Taina. Ce i-a spus atunci Hristos lui Petru:
Iisus i-a zis: "Cel ce a făcut baie n-are nevoie să-i fie spălate decât picioarele, căci este curat tot. Și voi sunteți curați, însă nu toți." (Ioan 13, 10)



Apostolii au fost in apropierea Domnului o buna bucata de vreme, timp in care s-au curatit de pacate; si totusi abia dupa aceea au primit Duhul Sfant, la Cincizecime.
Atunci te intreb, cum sa crezi ca primesti Duhul Sfant doar rugandu-te sincer. Presupun ca atunci cand ne rugam o facem in mod sincer, dar nu cred ca este suficient pentru ca Duhul Sfant sa se salasluiasca in inima noastra. Mi se pare prea superficial, ca sa fie adevarat.
  #1179  
Vechi 16.07.2011, 20:39:53
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Prin rugaciune sincera, zici? Nu crezi ca trebuie sa te cureti mai intai de toate pacatele, ca inima sa-ti fie curata?
Sa ne amintim de de Cina cea de Taina. Ce i-a spus atunci Hristos lui Petru:
Iisus i-a zis: "Cel ce a făcut baie n-are nevoie să-i fie spălate decât picioarele, căci este curat tot. Și voi sunteți curați, însă nu toți." (Ioan 13, 10)

Apostolii au fost in apropierea Domnului o buna bucata de vreme, timp in care s-au curatit de pacate; si totusi abia dupa aceea au primit Duhul Sfant, la Cincizecime.
Atunci te intreb, cum sa crezi ca primesti Duhul Sfant doar rugandu-te sincer. Presupun ca atunci cand ne rugam o facem in mod sincer, dar nu cred ca este suficient pentru ca Duhul Sfant sa se salasluiasca in inima noastra. Mi se pare prea superficial, ca sa fie adevarat.
Este adevărat tot ce spuneți dumneavoastră, însă eu m-am referit doar la ajutorul dat de Duhul Sfânt pentru înțelegerea Scripturii, ajutor acordat creștinului ce se roagă sincer. Nu degeaba am scris:

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
(despre asta se vorbea în propoziție)
Acesta era subiectul principal și nu atingerea sfințeniei, ori umplerea cu Duhul Sfânt.
  #1180  
Vechi 16.07.2011, 21:00:04
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Condiția primirii Duhului Sfânt în vederea înțelegerii Scripturii (despre asta se vorbea în propoziție) este rugăciunea sinceră a celui ce citește Biblia. Predispoziția omului de a urma sfaturile lui Dumnezeu găsite în Scriptură este o altă condiție a primirii făgăduinței de a înțelege ceea ce citește. Și o ultimă condiție de a primi și înțelege noi adevăruri ale Cuvântului lui Dumnezeu este punerea în aplicare a adevărurilor deja descoperite.

Da, tot omul e chemat să se sfințească:

"Că scris este: "Fiți sfinți, pentru că Eu sunt Sfânt." (1 Petru 1,16)
As vrea totusi sa fac o mica mentiune. Nu exista nici un fel de "conditie" pentru a primi in mod sigur Duhul Sfant, nu exista o practica si gata Duhul Sfant a venit peste tine. El vine peste cine vrea, cand vrea si nu la voia altcuiva decat al Duhului.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38