Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.08.2012, 23:34:55
Marinela Marinela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 16
Question Sunt vaduva. As vrea un sfat..

La numai 2 luni de la casatorie, sotul meu a murit intr-un accident de masina.Nu am copii si pierderea lui a lasat viata mea fara nici un sens. Cred in Dumnezeu, dar durerea este foarte mare.Ne cunosteam de mai multi ani si ne iubeam, vroiam sa avem si copii, dar Dumnezeu a vrut altceva. As vrea un cuvant de alinare, niste sfaturi duhovnicesti care sa ma ajute sa trec peste aceasta mare suferinta. Cu ce sa umplu golul lasat de el? Ce sens sa dau vietii mele acum? Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.08.2012, 00:37:52
2307ioana50 2307ioana50 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2009
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marinela Vezi mesajul
La numai 2 luni de la casatorie, sotul meu a murit intr-un accident de masina.Nu am copii si pierderea lui a lasat viata mea fara nici un sens. Cred in Dumnezeu, dar durerea este foarte mare.Ne cunosteam de mai multi ani si ne iubeam, vroiam sa avem si copii, dar Dumnezeu a vrut altceva. As vrea un cuvant de alinare, niste sfaturi duhovnicesti care sa ma ajute sa trec peste aceasta mare suferinta. Cu ce sa umplu golul lasat de el? Ce sens sa dau vietii mele acum? Multumesc.
Doamne ajuta ! Incerc sa iti dau citeva sfaturi .Mai intii , as vrea sa ti post minim 3 zile , apoi sa te spovedesti , un duhovnic iti va calauzi pasii.
Pana reusesti , incearca sa citesti rugaciuni incepatoare .Zilnic citeste acatistul pentru cei adormiti , asa vei face ce este mai bine pentru sufletul lui.Atit pentru inceput .Sa ti seama ca eu te sfatui din inima mea curata si plina de suferinta , de 4 ani am cancer si de 3 ani sunt accidentata , merg greu .In plus , sindrom posttromboflebitic . Multumesc pentru tot ce mi da si pentru familia mea ce mi aproape si sunt motivata sa lupt sa i sustin. DOAMNE , FI CU NOI PACATOSI SI MILUESTE NE !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.08.2012, 01:03:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Credeam ca Dumnezeu da sens vietii pentru cel credincios.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.08.2012, 02:37:22
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marinela Vezi mesajul
La numai 2 luni de la casatorie, sotul meu a murit intr-un accident de masina.Nu am copii si pierderea lui a lasat viata mea fara nici un sens. Cred in Dumnezeu, dar durerea este foarte mare.Ne cunosteam de mai multi ani si ne iubeam, vroiam sa avem si copii, dar Dumnezeu a vrut altceva. As vrea un cuvant de alinare, niste sfaturi duhovnicesti care sa ma ajute sa trec peste aceasta mare suferinta. Cu ce sa umplu golul lasat de el? Ce sens sa dau vietii mele acum? Multumesc.
De cele mai multe ori eu merg duminica la Liturghie la o bisericuta de spital si sunt tare impresionata de faptul ca parintele la predica accentueaza cat de mult putem sa fim de folos noi cei sanatosi, in putere, celor aflati in suferinte, in boli grave.

Ca sa depasiti acest gol, aceasta mare durere, agatati-va de Dumnezeu. Doar Dumnezeu va poate ajuta, de la El vin toate, pacea, impacarea cu anumite situatii dificile din viata noastra, bucuria, sensul in viata, totul.

Aveti sansa sa faceti ceva pentru cel de langa dumneavoastra, dar mai ales pentru sufletul sotului dumneavoastra si in primul rand pentru propriul suflet.

Sa va ajute Dumnezeu sa depasiti aceasta adanca tristete, rugati-va Maicii Domnului, veti simti mult ajutor. Exista si un Acatist catre Maica Domnului numit: Potoleste intristarile noastre.
http://www.crestinortodox.ro/comunit...p?group_id=830

Va doresc sincer sa va apropiati de Dumnezeu, sa descoperiti sensul vietii alaturi de El si sa reusiti sa treceti peste durerea despartirii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.08.2012, 05:28:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marinela Vezi mesajul
La numai 2 luni de la casatorie, sotul meu a murit intr-un accident de masina.Nu am copii si pierderea lui a lasat viata mea fara nici un sens. Cred in Dumnezeu, dar durerea este foarte mare.Ne cunosteam de mai multi ani si ne iubeam, vroiam sa avem si copii, dar Dumnezeu a vrut altceva. As vrea un cuvant de alinare, niste sfaturi duhovnicesti care sa ma ajute sa trec peste aceasta mare suferinta. Cu ce sa umplu golul lasat de el? Ce sens sa dau vietii mele acum? Multumesc.
Despărțirea de soț este unul dintre cele mai sfâșietoare lucruri, fiindcă înseamnă despărțire de jumătatea noastră: de aceea sufletul se simte sfâșiat. Ca rupt în două. Orice căsătorie are un început, care este atunci când Dumnezeu, prin agentul lui care a primit puterea de a lega, spune "Eu vă unesc pe voi" și are un sfârșit, care este mormântul. De ce există cazuri în care distanța dintre cele două este atât de scurtă, de numai două luni ? Dumnezeu știe. Noi, deocamdată, nu avem o explicație. Nu o vom avea nici chiar îndată după moarte, ci abia la Judecata Universală, când, toate dându-se în vileag, vom înțelege lucruri până atunci ascunse spiritului nostru.

Căsătoria fiind până la mormânt ("până când moartea vă va despărți") legătura ei este dizolvată pentru dv, rămânându-vă numai obligația de a vă ruga și a face celelalte fapte de credință pentru ca să îl ajutați pe fostul dv soț: acum, el s-ar putea să aibă mai multă nevoie de dv decât a avut vreodată în timpul vieții în trup. Chiar și dacă a fost vreodată complet imobilizat pe vreun pat de spital, atunci încă se putea ajuta singur incomparabil mai mult decât acum, când nu mai poate face absolut nimic pentru el, când singurul ajutor ar putea veni de la dv.

Ar fi bine să vă faceți o cercetare de discernământ vocațional, mai ales dacă, antrenată de iureșul vieții capabil să ne asurzească sufletul, nu ați făcut-o la vremea potrivită. Cel mai bun loc ar fi liniștea unei mănăstiri. Ce direcție ar dori Dumnezeu să ia viața dv ? Spre căsătorie sau spre călugărie ? Luați-vă timpul necesar și nu vă grăbiți cu răspunsul. Luați-vă și ajutor în hotărâre, de cel mai mare folos fiind consilierea spirituală.

Tot o chestiune legată, până la urmă, de discernământ este și aceea a profesiei sau meseriei la care sunteți chemată: Domnul nu ne cheamă numai la o stare de viață (căsătorie sau călugărie), ci și la un minister (slujire): o modalitate în care am fi fericiți să-i ajutăm pe ceilalți, ajutându-L pe El. Pentru mine, modalitatea aceasta este ministerul vieții, medicina. Pentru altcineva ar putea fi învățământul, etc.

Lăsați-vă mereu condusă de El, lăsați mâna dv în mâinile Lui. El este viu, ne vede, ne aude și ne vorbește. Vorbiți cu El prin rugăciune și El vă va vorbi prin credință și vă va întări. El este cel care ne-a spus "Cereți și vi se va da", "întrebați, și vi se va răspunde" și noi nu putem crede că nu își ține făgăduințele. Singurul lucru care ne poate despărți de El, singurul care ne poate îndepărta așa de mult încât noi să nu Îl mai auzim, dar nici El să nu ne mai audă, este păcatul. Numai păcatul e capabil să pună un asemenea strat de jeg pe fereastra sufletului care este spiritul, încât Soarele să nu mai ajungă la suflet și Soarele însuși să recapituleze întrebarea de după primul păcat: "Adame, unde ești ????" Dacă ați pățit-o, atunci curățați-vă mai întâi: orice curățire, ca și orice alinare de la El vine, de la doctorul sufletelor și a tot trupul. El este Calea, Adevărul, Viața. Soarele nostru.

Cu frățietate în Cristos,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 21.08.2012 at 05:47:16.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.08.2012, 10:31:12
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand suntem incercati de un necaz, noi oamenii avem prilejul sa ne amintim primele bucurii ale copilariei: anume, ca nu suntem singuri. Traim inconjurati de alti oameni, de prieteni, de rude, de lumea intreaga in Palma lui Dumnezeu. El cunoaste prin ce trecem si ne poarta de grija, chiar cand noi credem, indurerati, ca El ne-a uitat. El insa nu ne uita niciodata, ca un Bun si Milostiv si Iubitor de oameni, Parinte.

Cum sa ne trecem prin necazuri? Mai intai, noi stam de vorba cu Domnul si cu insusi cugetul nostru necajit, cu inima noastra ranita, suferinda, speriata... Prin rugaciune, gand dupa gand, suspin dupa suspin... Putem si plange, desigur, lacrimile pentru asta sunt date, pentru curatirea sufletului, ca un balsam. Ne rugam rabdurii, ne rugam gingas, alteori hohotind si urlind de durere, vorbim cu Domnul, cu Maicuta, cu Ingerul nostru de la Hristos, cu Sfintii. Astfel primim, insetind, strop cu strop, mangaiere cu mangaiere, alinarea... Si ne inzdravenim, treptat. Crestem peste necazuri, lasindu-le sa treaca, sa se duca precum alene se rasfira norii, primavara...

Acceptam prilejul necazului si ne imbogatim sufletul cu lumina curata: vorbim cu duhovnicul, gasim un parinte duhovnic, de nu avem, participam cu insufletire mai mare la slujbe, tinem randuielile toate lasate pentru sufletul raposatului si pentru sufletul nostru, al celor indoliati. Cel care nu mai e printre noi are nevoie de dragostea noastra mai mult ca oricind! Iar dragostea noastra trece acum prin randuielile din Biserica, anume rostuite pentru ajutorul sufletului necajit si incercat, pentru sufletul celui iubit...

Si ajutam pe semenii necajiti, care sunt adeseori mai impovarati decat noi. E atat de multa nevoie de mangaiere in lume!... Acum ca suntem si noi in nevoi, descoperim, poate, mai limpede cata nevoie de mangaiere este in lume...

Sa cerem, apoi, ajutor semenilor. Orice nevoie avem, sa cerem. Poate unii nu ne vor putea ajuta, insa altii ne vor ajuta. Sa cerem, asadar, sa facem ce sta in puterea noastra. Vom darui si noi la randul nostru cand vom avea primul prilej. Si uite-asa, dar dupa dar, se faureste si Raiul...

Sa tinem strans de ceilalti oameni si de Bunul Dumnezeu. Astfel, incet, incet, gasim tot mai limpede sensul vietii noastre si vietuim dupa Voia lui Dumnezeu.

Greu moment traversati, intelegem cu totii. Insa tocmai din acest necaz puteti iesi mai puternica, mai buna, mai frumoasa, mai apropiata de Dumnezeu si de oameni. Curaj! Noi suntem aproape, iar Domnul inca mai aproape, cu muuult mai aproape!... Vorbiti cu El! Vorbiti si cu noi, cand voiti... Suntem aici si ne rugam pentru linistea sufleteasca - a noastra, a voastra, a celor infratiti in Hristos, a tuturor celor necajiti.

Last edited by ioan cezar; 21.08.2012 at 15:26:59.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.08.2012, 20:47:13
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Sa va rugati pentru sotul dumneavoastra.
Sa cautati o activitate care sa va indeparteze ( macar putin) de amintiri si locuri/lucruri cu incarcatura emotionala.
Sa va puneti increderea in Dumnezeu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.08.2012, 00:57:45
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Amintiti-vă că și dumneavoastră veți muri.
Deci încercați cât mai multe fapte bune. Acestea vor ajuta și sufletul celui adormit.
Faceți în așa fel ca următoarea întâlnire cu soțul să fie în Rai.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.08.2012, 02:40:20
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu știu în ce măsură aveți răbdare/dispoziție să ascultați dar sunt sigur că aici ați găsi răspunsul: http://www.youtube.com/watch?v=hBrm1BueA-A
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.08.2012, 10:40:33
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marinela Vezi mesajul
La numai 2 luni de la casatorie, sotul meu a murit intr-un accident de masina.Nu am copii si pierderea lui a lasat viata mea fara nici un sens. Cred in Dumnezeu, dar durerea este foarte mare.Ne cunosteam de mai multi ani si ne iubeam, vroiam sa avem si copii, dar Dumnezeu a vrut altceva. As vrea un cuvant de alinare, niste sfaturi duhovnicesti care sa ma ajute sa trec peste aceasta mare suferinta. Cu ce sa umplu golul lasat de el? Ce sens sa dau vietii mele acum? Multumesc.
Aveti o mare responsabilitate fata de sotul.dumneavoastra. Sunteti singura care il poate ajuta acum... Trebuie sa ii faceti toate pomenile si sa va.rugati pentru el neincetat. Moartea napraznica inseamna lipsa spovedaniei si asta inseamna ca a trecut dincolo cu pacatele facute pana la acel moment. Trebuie sa il ajutati pe el si va va ajuta Dumnezeu si pe dumneavoastra. Rugati.va Lui, cautati.L mereu si va da sens vietii dumneavoastra. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
as vrea un sfat! catalinmihai Umanitare 10 24.05.2012 15:12:53
Sunt intr-o mare dilema va rog ajutati-ma cu un sfat dorinastoica14 Morala Crestina 34 21.10.2011 17:51:44
casatoria cu un/o vaduva/a maria32 Nunta 10 07.08.2009 17:13:39
Vaduv si Vaduva Dia20_diana Nunta 3 19.07.2008 20:13:33