Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 02.02.2013, 19:17:32
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
In aceasta postare pot identificate mai multe erori de rationament.

Cel putin trei.
Am postat textul tocmai pentru a va cunoaste opiniile! Nu a fost nimic ce sa imi apartina ca idee! Iar dialogurile trebuie sa fie constructive, nu-i asa?
Reply With Quote
  #62  
Vechi 02.02.2013, 19:17:36
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Sufletul are o putere de 20 W? (aceasta valoare numerica nu reflecta o cantitate de energie discreta)

"20 de W de energie"...????

In cazul in care un suflet de putere 20 W ar fi nemuritor, energia sa degajata ar fi infinita [20W x infinite secunde = infiniti jouli].

Cine are minime cunostinte de fizica si filosofie nu poate fi impresionat de aceste jonglerii pseudo-stiintifice.

Sufletul nu este nici energie creata, nici energie necreata.

"Energia"/"sufletul" sunt fixatii ale mintii, asa cum este de fapt si "materia".

Stai un pic.

In timpul vietii probabil creierul ( atribuit sufletului printr-o conexiune miraculoasa) consuma 20 W. Consuma, adica ia din mediul exterior o energie sub forma calorica, electrica, chimica, si o transforma intr-o energie care are puterea de 20 W. Presupunand un randament de 100% pentru simplitate.

Ar putea face la fel si dupa moarte, nu e nici o problema atat timp cat ar avea o sursa de energie.

Nu asa se combate inexistenta sufletului.

Last edited by iliegh; 02.02.2013 at 19:20:53.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 02.02.2013, 19:21:19
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Ne intoarcem acasa Noiembrie,iarna se intoarce in toamna si parul nostru alb incepe sa-si spele tristetea zapezilor gandurilor trecute,apoi toamna se intoarce in vara si suntem iar tineri si viata freamata in noi,si lumea ne imbratiseaza iar cu toata frumusetea si nebunia ei iar apoi,la final,precum natura isi renaste mereu samanta,vara se opreste din fuga ei de om si observa ca a venit primavara si ca omul a devenit iar copil,fara tristetea finalului si zbuciumul drumului,ci doar un copil cu inocenta si bucuria descoperirii miracolului numit viata.Si apoi copilul se intinde pe pamant si florile si pasarile il imbratiseaza si devine tot mai mic si mai mic,pana se intoarce in pantecul mamei sale,ferit de rau si cunoscand taina vietii pe care Dumnezeu o pune in noi.Si apoi din acel copil mai ramine o scanteie,frumoasa,curata,luminoasa,care se intoarce fericita acasa,de unde a plecat in lungul ei drum si unde stia ca se va intoarce.Ne intoarcem acasa Noiembrie,liberi in dragostea fara de sfarsit care ne-a creat,alergand ca niste copii primordiali printr-un lan de grau al unei lumi noi si a unui cer nou.Asa este,moartea nu exista,ne intoarcem acasa si chiar daca vom trece prin valea umbrei mortii nu ne va fi frica de nici un rau,caci EL este mereu alaturi de toti copii sai,care se intorc acasa.Dupa cum spunea Pavel ,,Bucurati-va !".
Minunata exprimarea calatoriei prin anotimpurile noastre ! Mi-a facut efectiv o deosebita placere sa te citesc si cumva , nu pot exprima in cuvinte, percep un anume dor, o dorinta si o senzatie de eliberare ! Stiu ca intelegi!Mi-e dor de acasa!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 02.02.2013, 19:21:44
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Stai un pic.

In timpul vietii probabil creierul ( atribuit sufeltului printr-o conexiune miraculoasa) consuma 20 W. Consuma, adica ia din mediul exterior o energie sub forma calorica, electrica, chimica, si o transforma intr-o energie care are puterea de 20 W.

Ar putea face la fel si dupa moarte, nu e nici o problema atat timp cat ar avea o sursa de energie.

Nu asa se combate inexistenta sufletului.
Ti-ai facut o impresie gresita.

Eu nu combat existenta sufletului, ci modul superficial/deficitar cum este inteles acesta.
__________________

Reply With Quote
  #65  
Vechi 02.02.2013, 19:22:42
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noiembrie Vezi mesajul
Minunata exprimarea calatoriei prin anotimpurile noastre ! Mi-a facut efectiv o deosebita placere sa te citesc si cumva , nu pot exprima in cuvinte, percep un anume dor, o dorinta si o senzatie de eliberare ! Stiu ca intelegi!Mi-e dor de acasa!
Si totusi instinctul de conservare e mai puternic, astfel incat te face sa nu pleci acasa ci sa stai aici, nu-i asa ?
Reply With Quote
  #66  
Vechi 02.02.2013, 19:26:19
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Vestea bună este că viața veșnică e chiar aici și acum. Sau împărăția cerurilor, aceea în care Împărat este Hristos. Ea începe cu botezul și se continuă în veșnicie. Însă de acum trebuie să înviem.
Mare adevar ai grait. Asa e, iata au trecut 2 zile si suntem in a 3-a , e timpul invierii, si sa speram ca vom produce acele prime fructe al imparatiei. MARANATHA!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 02.02.2013, 19:26:42
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noiembrie Vezi mesajul
Am postat textul tocmai pentru a va cunoaste opiniile! Nu a fost nimic ce sa imi apartina ca idee! Iar dialogurile trebuie sa fie constructive, nu-i asa?
Evaluarea respectiva a vizat postarea lui iliegh.
__________________

Reply With Quote
  #68  
Vechi 02.02.2013, 19:29:51
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Si totusi instinctul de conservare e mai puternic, astfel incat te face sa nu pleci acasa ci sa stai aici, nu-i asa ?
Nu! Nu e vorba de instinctul de conservare. In opinia mea, Dumnezeu hotaraste cand te cheama dincolo. Oricum mesajul Pelerinului dincolo de sensibilitatea deosebita este unul extrem de profund, neputand fi tratat superficial.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 02.02.2013, 19:30:31
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Se pare ca in cele din urma se desprinde o idee din topicul asta.

Dupa cum zic Cezar si N.priceputu, sufletul are nevoie de sens, tanjeste dupa ceva absolut, mai presus de lumea asta, are o destinatie care nu este din lumea asta materiala.

Si se pare ca oamenii isi dau seama de asta studiind natura, totul arata catre un creator, nu-i asa ?



Nu prea cred. Daca ar fi asa, ar trebui ca oamenii sa aiba un puternic instinct de sinucidere, tocmai ca sa intre in turma de lumina calatoare. Nu spun ca ar trebui sa se sinucida, dar ar considera viata in chip uman ca ceva rau, ceva de care ar vrea sa scape cat mai repede, ca sa se alature luminii.

Ori realitatea ne arata un puternic instinct de conservare, orice om se opune cu foarte mare rezistenta ideii de moarte fizica (care ar trebui sa fie de fapt o eliberare).

De fapt acest instinct de autoaparare este atat de puternic incat omul refuza sa creada ca ar putea muri vreodata, si pentru propriul sau confort psihic, inventeaza lumi invizibile, halucinante in care spiritul lor va calatori la nesfarsit fara sa moara.

Totul e o iluzie autocreata pentru propriul confort psihic. Daca nu e asa, moartea este o binefacere, ceva de dorit, ceea ce contrazice dogmele religioase, cel putin pe cea crestina pe care o cunoastem cu totii.
Între viața aceasta, biologică, și cea adevărată, veșnică, duhovnicească, este nu numai o diferență, ci și un conflict. Viața biologică tinde să se autoconserve, să fugă de moarte, să se mențină cât mai mult în materia de care depinde. Cea duhovnicească trece prin moartea biologică învingând-o, cu putere de la Hristos.
Dacă dorința de a supraviețui imaginează viața veșnică explicația nu poate fi decât că moartea e ceva cu totul nefiresc, fără sens, un accident al ființei. Însă în natură toate lucrurile au un sens. Dăruit, consideră credincioșii, de Dumnezeu, creatorul a toate.

Viața umană nu este ceva rău, avându-și rostul ei. Nu ea ne desparte de Lumină, ci ne este lăsată poate tocmai ca să cunoaștem și să ne familiarizăm cu Lumina-Hristos. E o vreme de gestație, trebuie să creștem în Duh până vom trece pragul spre veșnicie.
Viața cea adevărată a venit în lume, s-a amestecat cu viața obișnuită și nu așteaptă decât să fie cunoscută.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 02.02.2013, 19:41:24
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Viața umană nu este ceva rău, avându-și rostul ei. Nu ea ne desparte de Lumină, ci ne este lăsată poate tocmai ca să cunoaștem și să ne familiarizăm cu Lumina-Hristos. E o vreme de gestație, trebuie să creștem în Duh până vom trece pragul spre veșnicie.
Viața cea adevărată a venit în lume, s-a amestecat cu viața obișnuită și nu așteaptă decât să fie cunoscută.
Ideea ca viata pe pamant este doar o forma de perfectionare a spiritului pentru a obtine in final viata vesnica este foarte raspandita in randul spiritistilor care cred in reincarnare.

Pentru ortodocsi, care nu cred in reincarnare, mie mi se pare cel putin absurd ca in numai 100 de ani sa ajungi sa te perfectionezi intr-atat incat sa fi eligibil de viata vesnica.

Nu cred ca un om poate in 80-100 de ani sa lepede toate patimile sufletului, astfel incat sa poata parcurge toate treptele scarii asa cum sunt ele descrise in Scara lui Ioan Scararul.

Practic 99,9999 la suta din locuitorii Pamantului sunt condamnati la iad, nici multi dintre cei mai buni crestini nu se pot califica in finale, intr-o viata de 80 de ani.
Reply With Quote
Răspunde